Reklama

Lifestyle

Imprezowo-kulturalny sierpień

Anna Olech
Dodano: 30.07.2015
21349_phpThumb_generated_thumbnailjpg
Share
Udostępnij
Drugi miesiąc wakacji warto tak zaplanować, by nie brakło czasu na wydarzenie kulturalne. Będzie coś dla miłośników rajdów samochodowych, muzyki rockowej i klasycznej, a także teatru, choć w odrobinę innej odsłonie. Dla każdego coś dobrego – kulturalnie i imprezowo oczywiście
 
Tradycyjnie już końcówka pierwszego tygodnia sierpnia należy do kibiców rajdów samochodowych. 24 edycja Rajdu Rzeszowskiego przenosi się z Rzeszowa do Boguchwały, gdzie na Rynku Miejskim, od 6 do 8 sierpnia mieścić się będzie park serwisowy. Tam też odbędzie się ceremonia startu. W Rzeszowie natomiast odbędzie się najbardziej widowiskowy odcinek specjalny, a także ceremonia mety. Udział w Rajdzie Rzeszowskim zapowiedziała czołówka kierowców. Rajd będzie stanowił 5. Rundę Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach oraz 4. Rundę LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Przygotowano 11 odcinków specjalnych, o długości ponad 126 km, w Konieczkowej, Wysokiej i Gliniku w powiecie strzyżowskim, a także w Lubeni i Sołonce. Imprezę zwieńczy biegnący  ulicami Rzeszowa, wokół Galerii Nowy Świat.
 
Rozsypaniec w Cisnej
 
Dni od 13 do 16 sierpnia koniecznie trzeba zarezerwować na Bieszczadzkie Anioły w Cisnej. Szósta edycja Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką – Rozsypaniec będzie sentymentalnym powrotem…do anielskich bieszczadzkich skrzydeł i urokliwego pleneru koncertowego. Na rozsypańcowej scenie będzie można zobaczyć i tych dobrze znanych wykonawców, jak debiutantów: Przemek Paśko i Chwila Nieuwagi. Warto wybrać się również na koncerty zespołów Disparates i U Studni, oraz Kuby Blokesza, Piotra Woźniaka i Roberta Kasprzyckiego. Poza koncertami będą tradycyjne warsztaty, wieczorne projekcje filmów i wystawy fotograficzne. Część z imprez odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury i Ekologii w Cisnej, ale w tym roku muzyka rozbrzmiewać będzie też z dużej sceny pod rozgwieżdżonym bieszczadzkim niebem w Dołżycy w Karczmie Skup Runa Leśnego.

Rockowo w Cieszanowie
 
Miłośnicy muzyki rockowej koniecznie muszą wybrać się na kolejną edycję Cieszanów Rock Festiwal, nazywanego też podkarpackim Woodstockiem, który odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia. Przez trzy festiwalowe dni publiczność będą bawić zespoły znane i popularne (na scenie głównej), jak i te mniej znane (scena alternatywna). Będzie to mieszanka słoweńskiego celtic-punka, przemyskiego progresywnego rocka, legend polskiego punka z thrash metalem w niemieckim wydaniu. Z zagranicznych zespołów wystąpią: Kreator i Helloween z Niemiec, słoweński Happy Ol’McWeasel oraz Berlinska Dróha z Niemiec założona przez dwoje Łużyczan. Nie zabraknie też czołowych przedstawicieli polskiej sceny rockowej: Elektryczne Gitary, Kukiz i Piersi, Pidżama Porno, Cela nr 3, Vavamuffin, Dezerter i Coma. Więcej informacji na stronie http://cieszanowrockfestiwal.pl/ 
 
Dwa Oblicza Karpackiej Troi
 
Również w dniach 21-23 sierpnia w Trzcinicy koło Jasła odbędzie piąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego „Dwa Oblicza”, która co roku ściąga tłumy grup rekonstrukcyjnych, miłośników archeologii i historii oraz całych rodzin, które szukają interesujących wakacyjnych rozrywek. Karpacka Troja pokazuje na niej dwie swoje twarze: jedną z epoki brązu, drugą z wczesnego średniowiecza. W tym roku odbędzie się kilka turniejów rycerskich: o nagrodę specjalną – Srebrny Trzewik z Trzcinicy, turniej bojowy, turniej łuczniczy i turniej dla pań. Będą pokazy, występy, inscenizacje i koncerty, a wszystko w miejscu, gdzie ponad 4 tysiące lat temu, w początkach epoki brązu powstała jedna z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad w Polsce, i gdzie odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony (1650-1350 p.n.e.) odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi. Ze względu na rangę tego odkrycia, chronologię oraz wyraźne wpływy południowo-europejskie miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją.
 
Gdzie to jest – Wyżej niż Połonina
 
Ci, którzy kochają teatr koniecznie muszą zobaczyć nowy projekt Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Tym razem spektakle oglądać będzie można nie w pięknym budynku przy ul. Sokoła w Rzeszowie, lecz w bieszczadzkich miejscowościach. Tym niezwykłym wydarzeniem będzie spektakl „Wyżej niż Połonina. Saga w VI aktach”, dla którego inspiracją było życie legendarnych zakapiorów bieszczadzkich. To opowieść i tragiczna, i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki – Do Nieba Bram. Spektakl niezwykły, więc i miejsca, gdzie będzie wystawiany są wyjątkowe, bo związane z opowiadaną historią. Premiera odbędzie się 21 sierpnia w Cerkwi w Baligrodzie. A kolejne spektakle odbędą się: 
 
22 sierpnia w Cisnej
23 sierpnia w Wetlinie
28 sierpnia w Zatwarnicy
29 sierpnia w Ustrzykach Dolnych
30 sierpnia w Olszanicy
12 września w Polańczyku
13 września w Lesku.
 
Muzycznie w Przemyślu
 
Bardzo muzycznie zapowiada się cały sierpień w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek. W ramach XV Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato Muzyczne 2015 „Muzyka na styku Kultur” wysłuchać będzie można m.in. muzyki organowej, muzyki barokowej, niezwykłej fuzji muzyki ludowej Mazowsza z dźwiękami Afryki i Azji, a także wyjątkowych aranżacji w wykonaniu Kazika i Kwartetu ProForma. Ostatnie dni sierpnia to tradycyjna Wincentiada, czyli dni patrona miasta św. Wincentego. Kulturalny sierpień w Przemyślu zakończy koncert „W krainie operetki i nie tylko” z udziałem artystów Opery Śląskiej w Bytomiu i Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. 
 
Więcej informacji na stronie: http://www.kultura.przemysl.pl/?url=3
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy