Reklama

Lifestyle

Heller i Zanussi. W środę niezwykłe spotkanie w Filharmonii Podkarpackiej

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 12.11.2015
23383_M.Heller_K.Zanussi_plakat-11
Share
Udostępnij
„Kosmiczny dramat. Mój prywatny scenariusz” – to temat niezwykłej rozmowy dwóch niezwykłych osób: ks. prof. Michała Hellera, laureata prestiżowej Nagrody Templetona, kosmologa, filozofa, teologa, bliskiego współpracownika papieża Jana Pawła II, oraz prof. Krzysztofa Zanussiego, wybitnego reżysera filmowego, scenarzysty, producenta, fizyka i filozofa. Na spotkanie – odbywające się w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia jej istnienia – zaprasza Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Spotkanie odbędzie się 25 listopada br., o godz. 17, w Filharmonii Podkarpackiej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu na stronie www.wsiz.rzeszow.pl/debata. Bilet ten trzeba będzie wydrukować i okazać przy wejściu do Filharmonii. 
 
Ks. prof. Michał Heller wprowadza w idee spotkania następująco: „Krzysztof Zanussi w książce Strategie życia pisze: "A wymawiamy przecież jeszcze bardziej ryzykowne słowo ‘wieczność’. Życie po życiu jest poza czasem. Nie widać, by dziś teolog zajmował się tym od strony logiki, szukał sformułowań, odpowiedzi na pytania ostateczne, które dotyczą tego, co jest poza czasem i przestrzenią. One leżą (same odpowiedzi) poza czasem i przestrzenią. Ale tu w teologii jest prawie kompletne milczenie i dlatego młodzież ma poczucie, że religia operuje myśleniem z innej epoki, jest wiarą babci i dziadka, a przecież to jest błąd. Chciałoby się, żeby instrumentarium tych dzisiejszych nauk pomogło nam zrozumieć to, co innym, prostszym językiem do pasterzy i rzemieślników mówił w Galilei człowiek imieniem Jezus dwa tysiące lat temu” (s. 338).
 
Pragnę podjąć wyzwanie Krzysztofa Zanussiego. A nawet więcej, bo nie tylko to, co "człowiek imieniem Jezus" mówił dwa tysiące lat temu, trzeba przełożyć na język kształtowany przez dzisiejsze nauki, lecz również samo "wydarzenie Jezusa" trzeba umieścić w kosmicznej perspektywie, w której jeśli jeszcze nie zawsze myślimy, to tylko dlatego, że sami nie nadążamy za współczesnością. Nie wiemy, jaki był początek Wszechświata. Nie wiemy, czy Wszechświat zaczął się od Big Bangu. Nie wiemy, czy przedtem coś było. Nie wiemy, czy było jakieś "przedtem". Nie wiemy, czy są inne Wielkie Wybuchy i inne wszechświaty. Nie wiemy, czy istnieją, i czy w ogóle są do pomyślenia, inne zestawy praw fizyki. Bo być może tylko jeden, samospójny zestaw praw jest możliwy. Ale mamy prawo sądzić, że był Stan Alfa, od którego wszystko wzięło początek. Nie musiał to być początek w sensie czasowym, bo wszystko wskazuje na to, że czas jest tylko pochodną praw fizyki i gdy rodziły się prawa fizyki – i te, które znamy, i może jeszcze jakieś inne – czasu jeszcze nie było. Tak czy inaczej, "nastał świt – dzień pierwszy". To było Pierwsze Wcielenie Logosu. Odwieczne Logos, nieskończone Pole Racjonalności, stało się ciałem Wszechświata – Wszechświata, który po miliardach lat wyda nas, istoty rozumne i świadome. Nie tylko rzucą one wyzwanie racjonalności otaczającemu ich światu, ale także postawią pytania o dobro i zło.
 
Ale nie uprzedzajmy kolejnych aktów Kosmicznego Dramatu… Postaram się je przedstawić na własny rachunek, pamiętając o tym, że w tych sprawach zawsze bardziej nie wiemy niż wiemy. A to, co jednak jakoś wiemy, pozwala nam przeczuwać ogrom tego, co Jest, a czego nie wiemy”.
 
W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16.30. W przypadku braku możliwości udziału w spotkaniu, organizatorzy proszą o ponowne zalogowanie się do systemu i dokonanie REZYGNACJI lub kontakt telefoniczny – 17 866 14 01, 17 866 12 54, 17 86 61 138.
 
Podczas wykładu będzie możliwość nabycia z 10-proc. rabatem najnowszej książki prof. Krzysztofa Zanussiego Strategie życia oraz publikacji Wydawnictwa Copernicus Center Press, którego współzałożycielem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Po wykładzie będzie możliwość uzyskania dedykacji autora na zakupionych książkach.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy