Reklama

Kolekcjonerskie egzemplarze najdroższych samochodów świata

A A A
Janusz Pawlak

Dodano: 29-01-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
W Monte Carlo, w jednym z najbardziej renomowanych hoteli świata, znajomy był „szwajcarem”. Elegancko ubrany witał bogaczy miłym słowem. Uśmiechem. Osobliwie lubił odbierać od nich kluczyki samochodów i umieszczać je w hotelowym garażu. Bezpiecznym dla najdroższych aut jeżdżących po ulicach świata. Polski "szwajcar" nie był fanem motoryzacji. Bynajmniej. Ale... Każdy właściciel Ferrari, Bugatti czy Bentleya, powierzając mu swoje auto, wręczał napiwek. Sowity. Rodak z Monte Carlo nie uwierzyłby pewnie własnym oczom, gdyby luksusowe Rolls Rolce, Daimlery i Jaguary, jak te z ulic Monte Carlo, zobaczył w Widełce, kilkadziesiąt kilometrów od Rzeszowa. A jednak, piękna kolekcja powstała za sprawą mieszczącego się tutaj rzeszowskiego oddziału warszawskiej firmy Hillford Classic Cars.
 
- Moja fascynacja motoryzacją to długa historia – mówi Waldemar Lenkowski, właściciel Hillford Classic Cars, rzeszowianin z wyboru. 
 
Lenkowski kiedyś startował w polskich eliminacjach Camel Trophy, włącznie z wyprawą w marokańskie góry. Do dzisiaj wspomina z tamtej wyprawy jedno z zadań, jakie mieli wykonać zawodnicy. Polegało on m.in. na nocnym biegu na orientacje po marokańskim bezdrożu. – W pewnym momencie wpadliśmy z lampami czołówkami na głowach do jakiejś wiejskiej osady. Miejscowi byli tak samo przerażeni jak my. Patrzyli na nas jak na zjawy – wspomina. Później organizował na poligonie w Nowej Dębie eliminacje mistrzostw Polski aut terenowych, a z fascynacji terenówkami do dziś zostało przywiązanie. Na co dzień jeździ Toyotą Land Cruizerem, choć już nie ściga się na rajdowych trasach.
 
Pomysł na biznes
 
- Analizowałem swego czasu światowy rynek samochodowy. To oczywiste, że nie brakuje na nim ludzi kupujących bardzo drogie, produkowane współcześnie auta. Ale są wśród nich również miłośnicy najpiękniejszych, unikatowych samochodów jeżdżących kilkadziesiąt lat temu po drogach Europy czy Ameryki Północnej – mówi Lenkowski. – Zauważyłem, że na specjalnych aukcjach te właśnie auta, w pełni sprawne, osiągają bardzo wysokie ceny. 
 
Co ma swoje uzasadnienie. Aut, którymi przed laty jeździli najbogatsi, najbardziej znani ludzie na świecie nie przybywa. Często wytwarzane były w niewielkiej liczbie egzemplarzy, a przede wszystkim niegdysiejsze limuzyny czy wozy sportowe, to prawdziwe cacka motoryzacyjne. Wyróżniają się przyjemnym dla oka designem, oryginalnymi liniami nadwozia, komfortowym wyposażeniem wnętrza i nietuzinkowymi rozwiązaniami technicznymi - do dziś budzącymi podziw i zachwyt.

- Postanowiłem część posiadanych przez siebie zasobów finansowych zainwestować w przygotowywanie do użytku - sprzedaży samochodów, tzw. starych aut z najwyższej, światowej półki. Dzięki temu pomysłowi mogłem stworzyć też miejsca pracy dla ludzi przywracających świetność starym pojazdom – opowiada rzeszowski przedsiębiorca.
 
Waldemar Lenkowski
 
Aby zmierzyć się z nowym wyzwaniem, Lenkowski musiał znaleźć człowieka, który podjąłby się niełatwego zadania -  przywracania świetności wiekowym autom oraz pokierował zespołem współpracowników.
 
- Wiedziałem, że stawiam poprzeczkę bardzo wysoko. Trafiłem jednakże na Darka Barana, świetnego mechanika, absolwenta rzeszowskiego Technikum Samochodowego i szybko znaleźliśmy wspólny język – opowiada Lenkowski. – Przekonałem go, że w naszej działalności nie liczy się czas wykonania zadania, ale perfekcja i dokładność. Ktoś, kto gotów jest zapłacić za samochód 100 tys. euro, wymaga, aby wymarzony model był autem w każdym calu spełniającym jego oczekiwania. 
 
Diabeł tkwi w szczegółach

Samochody, które już jeżdżą w kolekcji Waldemara Lenkowskiego: Rolls Rolce Silver Shadow, Bentley R- type, Jaguar Hess Cabrio, Daimler DB Consorte, Daimler DB 420 S oraz te obecnie remontowane, spędziły setki godzin w warsztacie prowadzonym przez Dariusza Barana.
 
Reklama
- Wszystko zależy od tego, w jakim stanie udaje nam się auto pozyskać. Kupujemy je na specjalistycznych aukcjach, od ludzi zajmujących się kolekcjonowaniem zabytkowych pojazdów lub od „weselników” - osób wożących luksusowymi pojazdami młode pary do ślubu. Jeśli jest to tzw. „padaczka”, czyli samochód w kompletnej ruinie, musi być rozebrany do najdrobniejszego elementu – tłumaczy Dariusz Baran. - Elementy metalowe obowiązkowo trafiają do piaskowania. Co bardzo istotne, zachowujemy wszelkie oryginalne detale samochodu. Tabliczki znamionowe, opisy na nadwoziu lub bloku silnika. Po opuszczeniu warsztatu silnik jest sprawny, czysty ale nie wypacykowany na pokaz. Tak samo drewniane elementy karoserii, takimi pozostają. 
 
O wiele prostszym rozwiązaniem podczas remontu byłoby zastosowanie "podróbek", współczesnych technologii, pójście na skróty. Odnawiane w Widełce detale, choć nie zawsze błyszczą, wyróżniają się jednak oryginalnością. Trudno wyobrazić sobie Bentleya bez reflektora, którego przednią część zdobi literka „B”. Ot, taki drobiazg, a jak ważny dla samochodu tej klasy… 
 
 
Jednym z problemów, który musieli rozwiązać ludzie pracujący dla Hillford Classic Cars, była m.in. kwestia skór do obić tapicerskich w remontowanych „wiekowych” autach. Nie można przecież założyć na fotele w Rolls-Royce Silver Cloud tapicerki z wyrobów skóropodobnych lub dermy…To byłaby profanacja.
 
- Po długich poszukiwaniach dotarliśmy do firmy w Jeleniej Górze, która specjalizuje się w wytwarzaniu na niemiecki rynek skór garbowanych starymi metodami. Tam też powstają obicia do remontowanych przez nas aut – mówi Lenkowski. – Nasi partnerzy z Jeleniej Góry są w stanie zrealizować właściwie każde zamówienie. Dzięki temu możemy dopieszczać wnętrza limuzyn także eleganckimi obiciami foteli.
 
Przygotowywana w Widełce kolekcja aut wyróżnia się też jednym, bardzo ważnym elementem. Wszystkie bardzo piękne i kosztowne auta jeżdżą. Nadają się do „normalnej” eksploatacji. A przejażdżka Bentleyem lub Rolls Roycem to niezapomniane wrażenia. Już teraz HCC świadczy usługi wynajmu wiekowych luksusów zainteresowanym osobom, np. na okolicznościowe imprezy. - Gdy jeździmy naszymi legendami motoryzacji, wszędzie  wzbudzają powszechne zainteresowanie. Są podziwiane. A na autostradach nie zostają w tyle za współczesnymi modelami aut – śmieje się Lenkowski.
 
W zbiorze firmy HCC znajdują się auta własne oraz powierzone jej przez inwestorów. W sumie jest ich ponad 30. W wyborze marek, roczników i modeli właściciele kierują się kilkoma zasadami: auta muszą się im podobać (oczywiście po "zrobieniu"), muszą mieć potencjał inwestycyjny, kolekcjonerski i jednocześnie mieć opinię aut, które dają radość z jazdy kierowcy i/lub pasażerom, dlatego preferują auta od połowy lat 50. XX w i młodsze np. Triumph TR 2, czy dużo młodsze Triumphy z serii Spitfire, MGA coupe i cabrio, Jaguary E-type i młodsze XJS V12 Hess & Eissenheardt. Większość zbioru to auta brytyjskie - Waldemar Lenkowski ma słabość do brytyjskiego stylu. W kolekcji jest też kilka Volvo P-1800 i kilka dosyć wyjątkowych aut z innych krajów (np. niemiecki Wanderer z 1936 r., czeska Tatra czy VW Karman Ghia). 
 
- Przy prognozowaniu potencjału inwestycyjnego kierujemy się obserwacją rynku aukcji internetowych, aukcji w "realu" oraz prognozami instytutów wyspecjalizowanych w tego typu inwestycjach (tzw. "barometry"). Zmniejszamy w ten sposób ryzyko inwestycyjne, choć nie zmienia to faktu, że najważniejszy jest rozsądek, cierpliwość i wypracowana przez lata intuicja – mówi Lenkowski. - Z całą pewnością nie jest to też działanie nastawione na osiąganie szybkiego zysku, gdyż podobnie, jak to się dzieje na innych rynkach kolekcjonerskich (np. antyki, dzieła sztuki) transakcje są rzadsze, ale też pośpiech nie jest konieczny, bo dobrze odrestaurowane i przechowywane pod należytą opieką samochody, zyskują na wartości. Dlatego jednym z istotnych warunków powodzenia tego typu przedsięwzięcia jest możliwość zapewnienia posiadaczom (nabywcom) należytej opieki (gwarancja, serwisowanie, przechowywanie a nawet szkolenie w eksploatacji) tak, aby po prawidłowo zrobionej renowacji, auta mogły służyć przez wiele lat, sprawiając radość posiadaczom nie tylko jako "okazy muzealne" ale i w pełni wartościowe pojazdy. 

KOMENTARZE

Ekologia przyszłością motoryzacji

Obok, samochodów wyposażonych w tradycyjne silniki, pojawiają się hybrydy oraz...

Felieton z wierszem

Kupuję ser, wymieniam olej. Z tomu ? Powiedzieć. Cokolwiek?, 2011 r.

Boniecki i Hall o swoich książkach

- Czuję się tak, jakby nas zaproszono na koncert na dwóch dzwonach: na dzwonie Zygmunta i sygnaturce od św. Floriana ? żartował ks. Adam Boniecki, spoglądając na gabaryty ?cegły? napisanej przez Aleksandra Halla i swojej...

Drugie spotkanie 'biznes na luzie'

Podczas imprezy uczestnicy mogli posłuchać o budowaniu silnej marki oraz działaniach zintegrowanych. Po oficjalnej części natomiast był czas na porozmawianie i wymienienie się kontaktami w przyjaznej i luźnej atmosferze.

zobacz więcej
Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty...

20 samolotów z Chasydami wyląduje w Jasionce

2500 pasażerów z Izraela przyjmie 7 i 8 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Chasydzi przylatują, by odwiedzić grób cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. W tym roku rocznica jego śmierci przypada 8...

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Twórcy bieszczadzkiej Galerii "Barak" przywieźli ceramikę do Rzeszowa

Rzeczy zwykłe i niezwykłe – ceramikę Róży i Krzysztofa Franczaków, założycieli Galerii "Barak" w Czarnej w Bieszczadach – podziwiać można w Wojewódzkim...

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

Każdy chirurg plastyczny operuje inaczej. Najtrudniej zrobić ładny nos

Rozmowa z dr. n. med. Łukaszem Drozdem, specjalistą chirurgii plastycznej, lekarzem medycyny estetycznej, biegłym sądowym, chirurgiem celebrytów.

Jak połączyć studia z odkrywaniem świata? Wspomnienie Erasmusa

Słoneczna Italia. Przepyszne jedzenie, wspaniała pogoda, niezwykła gościnność i romantyczny, melodyczny język na każdym kroku. Brzmi jak bajka? Kto by pomyślał...

Muczne. W sercu Bieszczadzkiego Worka

Jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, której osadnicze początki sięgają XIX wieku, ale swoją "sławę" zawdzięcza pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczyńskiemu, który w Mucznem niepodzielnie rządził w latach 1975...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY