Reklama

Lifestyle

Utrwalanie obrazu po klęsce – Czarnobyl i Fukuszima – spotkanie z fotografem

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 26.04.2016
26592_arkadiusz-podniesinski
Share
Udostępnij
W środę 27 kwietnia, na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu otwarta zostanie wystawa „Czarnobyl i Fukuszima za zamkniętymi drzwiami”. Gościć na niej będzie autor – Arkadiusz Podniesiński – fotograf, filmowiec i podróżnik, od lat dokumentujący na fotografiach miejsca największych katastrof jądrowych na świecie. Na wernisaż zaprasza Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu.
 
Wystawa pt. „Czarnobyl i Fukuszima za zamkniętymi drzwiami” to efekt projektu „Od Czarnobyla do Fukuszimy”, który od 8 lat dokumentuje sytuację w miejscach doświadczonych katastrofami jądrowymi, jakie nastąpiły po awariach elektrowni – w ukraińskim Czarnobylu i japońskiej Fukuszimie. 
 
Wystawa odbędzie się w 10 miastach Regionu, ale tylko w Przemyślu będzie autor niezwykłych zdjęć – Arkadiusz Podniesiński. Spotkanie z nim rozpocznie się w środę, 27 kwietnia, o godz. 17.00 na Zamku Kazimierzowskim. Wystawę zaprosiła na Podkarpacie Iga Dżochowska i Atsuko Ogawa, prowadzące Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu i Fundację Polsko-Japońską YAMATO.
 
O autorze:
Arkadiusz Podniesiński – ur. 1972, polski fotograf i filmowiec, podróżnik, absolwent Oxford Brookes University w Wielkiej Brytanii. Pierwszy kontakt z fotografią wszedł w wieku 9 lat, gdy w prezencie na Pierwszą Komunię Świętą otrzymał swój pierwszy aparat – Smienę 8M.
 
Od tego czasu nigdy nie rozstaje się z aparatem, chociaż od czasu do czasu lubi zamienić go na kamerę.
 
W latach 2005-2010 odkrywał historię okrętów zatopionych podczas II wojny światowej. Efektem tych prac oraz serii intensywnych i głębokich nurkowań technicznych były zrealizowane przez niego dwa filmy dokumentalne pt. „Wraki Bałtyku” oraz „Nurkowania techniczne”.
 
Przez kilkanaście lat odwiedził kilkadziesiąt krajów na wszystkich kontynentach. W roku 2010 fotograf samodzielnie objechał dookoła Afrykę, realizując projekt fotograficzny „Zagubione Dusze – ukryty świat animizmu”. Powstałe podczas sześciomiesięcznej wyprawy studyjne portrety fotograficzne afrykańskich plemion można dziś oglądać w muzeach i galeriach na terenie wielu krajów. W latach 2011-2015 wielokrotnie wracał do Afryki kontynuując swój projekt.
 
Od 2008 roku do chwili obecnej fotograf równolegle zajmuje się dokumentacją fotograficzną Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Jego głównym zajęciem jest fotografowanie opuszczonych miejsc, śledzenie postępów przy budowie nowego sarkofagu oraz przeprowadzanie rozmów z pracownikami i mieszkańcami ewakuowanych miejscowości. Do chwili obecnej fotograf odwiedził Czarnobyl kilkadziesiąt razy, czego efektem jest powstanie największego współczesnego archiwum fotograficznego i filmowego dotyczącego Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
 
Efektem 8 lat pracy Arkadiusza Podniesińskiego w Czarnobylu było również powstanie dwóch filmów dokumentalnych oraz dziesiątki artykułów i zdjęć publikowanych na całym świecie.
 
W marcu 2011 roku, z chwilą potrójnej katastrofy w Japonii, fotograf równolegle rozpoczął pracę nad dokumentacją strefy położonej wokół zniszczonej elektrowni Fukuszima Dai-ichi. W ubiegłym roku odwiedził dwukrotnie Fukuszimę, spędzając w niej ponad miesiąc.
 
Fotografował miejscowości dotknięte awarią elektrowni tj. Naraha, Namie, Tomioka, Okuma i Futaba. Wielokrotnie przeprowadzał rozmowy z ewakuowanymi mieszkańcami, także tymi, którzy zdecydowali się wrócić do niedawno otwartych miejscowości. Fotograf występował również w wielu programach telewizyjnych dotyczących Fukuszimy, a jego zdjęcia publikowane były na całym świecie, łącznie z Japonią.
 
Autor licznych artykułów i zdjęć w prasie drukowanej i internetowej (Nature, Focus, The Daily Mail, The Telegraph, Der Spiegel, Stern, CKM, Voyage) oraz filmów dokumentalnych i reportaży (TVN, TVN24, PLANETE).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy