Reklama

Lifestyle

Niezwykłe zjawisko: w poniedziałek tranzyt Merkurego na tle Słońca

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 06.05.2016
26802_Fot.-FlickrNASA-Johnson
Share
Udostępnij
W poniedziałek, 9 maja około godz. 13.15 rozpocznie się tranzyt Merkurego na tle Słońca – zjawisko uważane za jeden z astronomicznych hitów dekady. Będzie ono obserwowalne z dowolnego miejsca w Polsce i potrwa ok. 7,5 godziny, ale najgłębsze zanurzenie się tarczy Merkurego na tle Słońca nastąpi o godz. 14:57. Obserwować je będzie można za pomocą np. lornetki.
 
Ponieważ pomiędzy Ziemią a Słońcem znajdują się jedynie Merkury i Wenus, tylko one mogą znaleźć się na linii Ziemia-Słońce. Tranzyt Merkurego występuje zawsze w okolicach 8-10 maja lub 10-12 listopada. Następny tranzyt Merkurego widoczny w całości z Polski będzie miał miejsce dopiero w 2032 roku. 
 
– To rzadkie zjawisko, ale dla publiczności może nie być zbyt atrakcyjne, bo patrząc na słońce zobaczymy jedynie małą plamkę – mówi Paweł Duris, astronom z Parku Ciemnego Nieba w Lutowiskach
 
Do obserwowania zjawiska wystarczy zwykła lornetka, ale zabezpieczona przed światłem słonecznym, ponieważ nawet krótkotrwałe spoglądanie na słońce w pełnym blasku może nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Filtry muszą nie tylko przyciemniać, ale także chronić przed promieniowaniem UV i podczerwienią.
 
Wizualizację tranzytu Merkurego na tle Słońca można zobaczyć tutaj:
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy