Reklama

Trwa Festiwal Przestrzeni Miejskiej. W Rzeszowie powstanie mural

A A A
Opracowanie Alina Bosak

Dodano: 18-05-2016

Fot. Materiały prasowe/Estrada Rzeszowska

Fot. Materiały prasowe/Estrada Rzeszowska

Sztuka, architektura, wzornictwo pomagają oswoić industrialny krajobraz. Jak dzięki nim zmieniać miasta Podkarpacia? Będzie okazja zobaczyć podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, który rozpocznie się  23 maja w Rzeszowie. W programie cała warsztaty, wystawy i koncerty, a na pamiątkę mural przy ul. Jagiellońskiej. 
 
Piąta edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej potrwa od 23 maja do 4 czerwca. To okazja do rozmowy o społecznym i przestrzennym rozwoju współczesnego Rzeszowa. W programie znajdą się wykłady, prezentacje, instalacje, filmy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, odbywające się w różnych miejscach Rzeszowa. 
 
Między 30 maja a 3 czerwca w ramach FPM odbędzie się Architydzień organizowany przez rzeszowski SARP. Zaproszenie przyjęli m.in. arch. Zbigniew Maćków z Wrocławia, arch. Stanisław Deńko, arch. Paweł Zieliński i arch. Łukasz Sykała z Krakowa oraz arch. Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Katowic. 
 
Rzeszów za 35 lat
 
W tym roku FPM wybiega nieco w przyszłość i jego myślą przewodnią będzie Rzeszów w 2050 roku. W Galerii Miejskiej przy Zespole Szkół Plastycznych im.  Piotra Michałowskiego zostaną zaprezentowane dwie wystawy – wystawa plakatów i gadżetów duetu ZUPAGRAFIKA oraz wystawa akwareli Tytusa Brzozowskiego – twórców odnoszących się do architektury. Zupagrafika to hiszpańsko-polska pracownia grafiki kreatywnej założona w 2012 roku przez David'a Navarro i Martynę Sobecką w Poznaniu. Studio powstało z inicjatywy hiszpańskiego grafika zakochanego w Polskiej Szkole Plakatu. Zupagrafika w szczególny sposób związana jest z papierem, architekturą i typografią; specjalizuje się w plakacie, wydawnictwach oraz grafice inspirowanej architekturą. Od początku swojej działalności, studio równolegle rozwija platformę z autorskimi projektami - obiektami z papieru inspirowanymi modernistyczną architekturą i ikonami polskiego wzornictwa przemysłowego. Celem papierowych kolekcji jest udokumentowanie i zachowanie naszych ulubionych budynków w ich oryginalnej formie, zanim całkowicie znikną z krajobrazu miejskiego. Wszystkie obiekty są projektowane, ilustrowane i wydawane przez Zupagrafikę. 
 
Natomiast Tytus Brzozowski, architekt i akwarelista w swoich pracach opowiada o mieście marzeń - pełnym zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież. Posługując się elementami architektury i krajobrazu charakterystycznymi dla lokalności Warszawy, tworzy nowe światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. Szuka nawarstwień historii, zestawia budynki z różnych miejsc i czasów
 
Ponadto w Kinie Zorza odbędą się pokazy filmów „ConcreteStories” w reżyserii Lorenza Findeisena oraz „Za żelazną bramą” w reżyserii Heidrun Holzfeind. Wtedy również zostanie zaprezentowana wystawa SARP „Cement w architekturze” - edycja 2015, której gościem specjalnym będzie arch. Kazimierz Łatak.
 
Studenci zagospodarują plac Balcerowicza i Wolności
 
Wzorem ubiegłego roku organizatorzy nawiązali współpracę z Politechniką Rzeszowską, której studenci skupią się nad rewitalizacją dwóch rzeszowskich placów – Balcerowicza i Wolności. Owocem ich pracy będą makiety obrazujące nowe zagospodarowanie tych terenów oraz dyskusja z ich udziałem na temat powstałych prac i architektury.
 
W ramach festiwalu od ulicy Jagiellońskiej, na ścianie budynku przychodni przy ul. Hoffmanowej powstanie mural. Jego autorem będzie ceniony na podkarpaciu Arkadiusz Andrejkow, twórca malarstwa, rysunku i streetartu
 
Wideo-mapping na Pomniku Walk Rewolucyjnych
 
Dzięki współpracy z Fundacją Precyzja nowego kształtu nabierze Pomnik Czynu Rewolucyjnego, na którym zostanie wyświetlony wideo-mapping. Dla najmłodszych organizatorzy przewidują warsztaty fotograficzne, na których dzieci zdobędą umiejętności, które następnie wykorzystają podczas spaceru z NieMapą Rzeszów wykonując zdjęcia architektury przy użyciu jednorazowych aparatów fotograficznych. Powstałe prace stworzą pofestiwalową wystawę. 
 
Muzycznie wydarzenie uświetni FISZ EMADE TWORZYWO oraz Oxford Drama, których koncert zaplanowano na rzeszowskim Rynku w sobotę.
 
Warto dodać, że w tym roku Festiwal Przestrzeni Miejskiej będzie miał także swoją odsłonę w Krośnie, gdzie 1 czerwca zaplanowano Architektoniczny Dzień Dziecka z zabawami dla dzieci, a w sobotę spotkanie architektów pod arkadami.
 
Organizatorami Festiwalu Przestrzeni Miejskiej są: Urząd Miasta Rzeszowa, Estrada Rzeszowska, SARP.
Parterami są: Fundacja Beton, Rzeszów Smart City, Greinplast. Patroni medialni: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Architektura Murator, Magazyn Day&Night, Wydawnictwo Archivolta oraz Fundacja Bęc Zmiana.
 
Program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2016, 23 maja – 4 czerwca
 
Poniedziałek, 23.05.2016
Rzeszów, godz. 18.00, Galeria Miejska przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego - Wernisaż wystawy prac duetu ZUPAGRAFIKA oraz akwareli Tytusa Brzozowskiego. Spotkanie z autorami.
Archi Tydzień A7 - SARP
 
Poniedziałek, 30.05.2016
Reklama
Rzeszów, godz. 12.00 – 16.00, SARP, Rynek 8 - Strefa Porad Architekta - Bezpłatne porady, konsultacje i rozmowy z rzeszowskimi architektami na temat związany z inwestycjami i procesem inwestycyjnym - jak wybierać działkę pod lokalizację inwestycji, jak powstaje projekt, co jest nam niezbędne w domu i dlaczego warto poświecić dużo uwagi na wybór projektu, ale także, co to jest konkurs architektoniczny, jak i po co się organizuje konkursy oraz wiele innych tematów. 
 
Wtorek, 31.05.2016
Rzeszów, godz. 15.00, Politechnika Rzeszowska, Powstańców Warszawy 12, Aula V-1 - Debata publiczna nt. Konkurs architektoniczny a przetarg w świetle programu rewitalizacji centrów miast i dobrej Architektury.
Udział wezmą:
arch. Zbigniew Maćków – Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. - Wrocław
arch. Stanisław Deńko - Wizja Sp. z o.o. – Kraków
arch. Paweł Zieliński - Mofo Architekci MA Sp. z o.o. - Kraków
arch. Łukasz Sykała - Instytut Rozwoju Miast – Kraków
moderator - arch. Kazimierz Ferenc – Warszawa
 
Środa,  01.06.2016
Krosno, godz. 9.00, Rynek / Podcienia (w zależności od aury)
Architektoniczny Dzień Dziecka - Konkurs dla dzieci szkół podstawowych klas V i VI o tematyce architektonicznej prowadzony przez krośnieńskich architektów i przy współudziale pedagogów Technikum Budowlanego w Krośnie  oraz Liceum Plastycznego w Krośnie. 
W ramach konkursu przewiduje się kilka dyscyplin:
Budowanie z klocków (budowla krośnieńska lub ulica Krosna)
Rysunek (budowla krośnieńska lub ulica Krosna- technika dowolna)
Konkurs na slogan - wierszyk - hasło o architekturze- powiązanie z miastem Krosno;
Konkurs ArchiMaskotka na najciekawsze zdjęcie - warsztaty fotograficzne po wyznaczonej trasie w poszukiwaniu obiektów architekta Jana Sas - Zubrzyckiego oraz wybranych detali budynków krośnieńskiego Rynku i przyległych ulic (Rynek- Podcienia, kamienice w Rynku, zegar, dzwon Urban, wieża kościoła farnego, kościół Fara, Franciszkanie, budynki mieszczańskie i urzędowe etc);
Konkurs na domek dla owadów lub lalek (prace wykonywane podczas zajęć lekcyjnych, przedłożone do oceny dla jury konkursowego)
Organizator akcji „Architektoniczny Dzień Dziecka”: SARP oddział Rzeszów;
Współorganizatorzy: Urząd Miasta Krosno; Technikum Budowlane nr 6 im. Jana Sasa Zubrzyckiego w  Krośnieńska; Liceum Plastyczne Krosno.
Krosno, godz. 14.00-16.00, Rynek w Krośnie, a dokładnie na tzw. Podcieniach 
PAPP- Porady Architektów Pod Podcieniami - architekci z miasta Krosno będą prowadzić bezpłatne konsultacje i porady w zakresie tematyki architektonicznej i tematów z nią powiązanych.  
 
Rzeszów, godz. 10.00 – 12.30, Kino Zorza – Archimaskotka - Warsztaty fotograficzne dla dzieci oraz spacer z NieMapą. Warsztaty poprowadzi Paweł Olearka. 
Warsztaty są adresowane do dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych, klas 1-3. Plan warsztatów:
Godz. 09:45 - Zbiórka uczestników w Kinie Zorza
Godz. 10:00 - Przywitanie uczestników
Godz. 10:05 - Film instruktarzowy (ok 5 min.), 
Godz. 10:10 – Paweł Olearka o fotografii: rys historyczny, podstawowe pojęcia i techniki: perspektywa, kadr. Techniki analogowe - urządzenia w ciemni: powiększalnik i odczynniki (wywoływacz, przerywacz, utrwalacz)  
Godz. 10:20 – Luxografia: obrazy bez użycia aparatu. 
Godz. 10:30 – Fotospacer z NIEMAPĄ - Aleja Pod Kasztanami, Zamek Lubomirskich, Fontanna, Multimedialna, Pomnik Tadeusza Nalepy, Rynek na starego miasta
Godz. 12.30 -  Wspólne pisanie i wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami z Rzeszowa dołączonych do NieMapy.
Godz. 16.00, Estrada Caffe – Prezentacja prac studentów Politechniki Rzeszowskiej pod opieką dr. Inż. arch. Rafała Mazura – rewitalizacja Śródmieścia Północ
 
Czwartek, 02.06.2016
Rzeszów, godz. 15.00, Ratusz, Rynek 1 –  Plac Balcerowicza vs. Plac Wolności – Prezentacja prac rewitalizujących tereny oraz debata oxfordzka z udziałem studentów Politechniki Rzeszowskiej. 
Rzeszów, godz. 17.00, Ratusz, Rynek 1- w cyklu ArchiCZWARTEK – Bliskie spotkanie z arch. Przemo Łukasikiem i Łukaszem Zagałą z MEDUSAGROUP /Katowice/ - adaptacje loftów, starych lokali, adaptacje całych stref.
Rzeszów, godz. 18.30, SARP, Rynek 8 - After z arch. Przemo Łukasikiem i arch. Łukaszem Zagałą
Rzeszów, godz. 21.30, Pomnik Czynu Rewolucyjnego, ul. Cieplińskiego/Piłsudskiego – Wideo-mapping Pomnika Czynu Rewolucyjnego w wykonaniu Fundacji Precyzja 
 
Piątek,  03.06.2016
Rzeszów, godz. 17.00, Kino Zorza, ul. 3-go maja 28 - Prezentacja filmów o architekturze we współpracy z Fundacją Beton (organizatorem Beton Film Festival) - „Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen, „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind
W przerwie ok. 18.30 wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze” - edycja 2015 - Gość specjalny arch. Kazimierz Łatak. Po zakończeniu prezentacji filmów dyskusja nt. „Możliwości kreacji w betonie”
 
Sobota,  04.06.2016
Krosno, godz. 12.00, Rynek - Spotkanie architektów pod arkadami, 
Rzeszów, godz. 19.00, Rynek - Koncert zespołu Oxford Drama oraz FISZ EMADE TWORZYWO

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty...

20 samolotów z Chasydami wyląduje w Jasionce

2500 pasażerów z Izraela przyjmie 7 i 8 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Chasydzi przylatują, by odwiedzić grób cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. W tym roku rocznica jego śmierci przypada 8...

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Twórcy bieszczadzkiej Galerii "Barak" przywieźli ceramikę do Rzeszowa

Rzeczy zwykłe i niezwykłe – ceramikę Róży i Krzysztofa Franczaków, założycieli Galerii "Barak" w Czarnej w Bieszczadach – podziwiać można w Wojewódzkim...

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

Jak połączyć studia z odkrywaniem świata? Wspomnienie Erasmusa

Słoneczna Italia. Przepyszne jedzenie, wspaniała pogoda, niezwykła gościnność i romantyczny, melodyczny język na każdym kroku. Brzmi jak bajka? Kto by pomyślał...

Muczne. W sercu Bieszczadzkiego Worka

Jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, której osadnicze początki sięgają XIX wieku, ale swoją "sławę" zawdzięcza pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczyńskiemu, który w Mucznem niepodzielnie rządził w latach 1975...

Eskulap 2017: Najlepszych lekarzy z Podkarpacia poznamy 8 lutego

Tysiące głosów zebrali lekarze w głosowaniu pacjentów na najlepszych lekarzy Podkarpacia w Plebiscycie Eskulap 2017. Laureatów plebiscytu poznamy podczas gali, która...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY