Reklama

Podkarpacki "Kopernik" powstanie w Jasionce

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 03-06-2016

Miejsce, gdzie w przyszłości powstanie podkarpacki Kopernik". Fot.

Miejsce, gdzie w przyszłości powstanie podkarpacki Kopernik". Fot.

Ma w atrakcyjnej i zrozumiałej formie popularyzować naukę i technikę  oraz interdyscyplinarną wiedzę wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych. W piątek, w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Towarnickiego przedstawiono założenia programowe i organizacyjne podkarpackiego centrum nauki, które ma powstać w Jasionce, w rejonie lotniska i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego (ta lokalizacja uzyskała już pierwotną rekomendację zarządu województwa).
 
Proces zbierania doświadczeń i opracowywania koncepcji centrum rozpoczął się w 2008 r. Na początku było tym zainteresowanych kilka podmiotów, ostatecznie jednak zwyciężyła koncepcja, że najbardziej celowym będzie stworzenie jednego podkarpackiego centrum edukacji, umożliwiającego przekazywanie interdyscyplinarnej wiedzy w spójny, ciekawy sposób.
 
10 marca br. zarząd województwa powołał zespół ds. wypracowania koncepcji centrum, którego koordynatorem został Tomasz Michalski, prezes Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy "ExploRes". Efektem pracy tego zespołu jest dokument precyzujący założenia programowo-organizacyjne centrum, przyjęty przez zarząd województwa 26 kwietnia br. Podczas konferencji dokument ten przedstawili: Tomasz Michalski i Danuta Cichoń, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.
 
Co z niego wynika? Celem podkarpackiego centrum nauki będzie ukazanie świata nauki i techniki w atrakcyjnej i zrozumiałej formie, ale także szerzenie wśród uczniów i osób dorosłych postaw proinnowacyjnych, prozdrowotnych i ekologicznych. Placówka chce także rozwijać umiejętności praktyczne dzieci i młodzieży przy pomocy pokazów i warsztatów tematycznych oraz przyczynić się do zmniejszenia wykluczenia społecznego związanego z dostępem do nauki i nowoczesnych metod zdobywania wiedzy, z zachowaniem integracji międzypokoleniowej.
 
Misją centrum będzie ukazanie złożoności oraz współzależności pomiędzy światem naturalnym, człowiekiem w nim żyjącym oraz osiągnięciami naszej cywilizacji. Te trzy makroobszary, zdefiniowane pod pojęciami "Świat Wokół Nas", "Nasza Cywilizacja" oraz "My, Ludzie", będą się wzajemnie przenikać w ekspozycji.
 
Placówka będzie funkcjonować jako instytucja kultury województwa podkarpackiego lub ewentualnie jako samorządowa instytucja kultury współorganizowana przez dwa lub więcej samorządów.

Nazwa własna ośrodka zostanie określona w wyniku dwuetapowego konkursu, który będzie też dodatkowym elementem promującym jego powstanie.
 
Działalność centrum będzie skierowana głównie w stronę dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, ale także osób dorosłych, w tym nauczycieli i seniorów.
 
Reklama
Centrum będzie udostępniać odwiedzającym ekspozycje obrazujące zagadnienia z wybranych obszarów wiedzy naukowej i technicznej, powiązanych z inteligentnymi specjalizacjami Podkarpacia (z informatyką oraz lotnictwem i kosmonautyką na czele). Będzie prowadzić zajęcia laboratoryjne i warsztatowe rozwijające kreatywność i umiejętności praktyczne; organizować wystawy, konkursy, konferencje, seminaria, festiwale i pikniki naukowe; organizować edukację wyjazdową do miast i gmin na terenie Podkarpacia oraz współpracować z samorządami lokalnymi, wyższymi uczelniami, systemem oświaty, klastrami przemysłowymi i innymi centrami nauki.
 
Planuje się, że wśród eksponatów kluczowych znajdą się: symulatory (m.in. samolotu, śmigłowca, szybowca, startu i lądowania balonu, poruszania się kosmonautów w przestrzeni kosmicznej, podróży po Księżycu), powiększony model anatomiczny głowy człowieka z dostępem do organów w niej umieszczonych, powiększony model fragmentu ekosystemu, model geologii i rzeźby terenu górskiego, grupa eksponatów dotyczących energii odnawialnej itp.
 
Ośrodek będzie dysponował laboratoriami oraz pomieszczeniami na warsztaty specjalistyczne i ogólnorozwojowe z chemii, biochemii, biologii, biotechnologii, genetyki, fizyki oraz programowania i robotyki. Będzie też prowadził działalność dodatkową, np. wykłady z elementami interaktywności (w stylu uniwersytetów dziecięcych) czy pokazy naukowe w regionie. Istnieje również możliwość stworzenia obiektu specjalnego, którym mogłyby się stać - opcjonalnie - akwaria i terraria, planetarium, teatr wysokich napięć, wirtualny świat, zestaw symulatorów lotniczych i kosmicznych czy muzeum historii lotnictwa.
 
Pieniądze na centrum, w wysokości 16 mln euro, zabezpieczono w RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jednak ponieważ pierwotny zapis przewidywał utworzenie w regionie kilku placówek, zachodzi konieczność renegocjacji z Komisją Europejską zapisów RPO  w tym zakresie. 3 mln euro (15 proc.) to wkład własny z budżetu województwa. 
 
Doświadczeniem płynącym z kierowania lub organizowania podobnych placówek podzielili się zaproszeni goście: Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie; Kamila Myrdek-Rak, dyrektor Ogrodów Doświadczeń "Humanitarium" we Wrocławiu; Rafał Sworst, kierownik Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie oraz Jerzy Jarosz, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. organizacji "Parku Nauki" w województwie śląskim. Goście pozytywnie ocenili opracowane założenia podkarpackiego centrum, komplementując m.in. dojrzałość przedstawionej koncepcji, zamysł zorganizowania jednego ośrodka obejmującego całe Podkarpacie oraz koncepcję upowszechniania nauki w perspektywie pokazania bogactwa i atutów regionu.
 
Zdaniem Roberta Firmhofera, współpraca takiego centrum z systemem oświaty lokalnej powinna iść dalej niż tylko bycie jego uzupełnieniem - placówka powinna także wpływać na szkołę i ją zmieniać. Dyrektor Centrum "Kopernik", uważając za słuszne silne powiązanie narracji podkarpackiego centrum z lotnictwem, jednocześnie przestrzegał, by nie rozumieć tego zbyt wąsko - aby ośrodek nie służył li tylko promocji przemysłu lotniczego. Doradzał, by budować własne eksponaty, bo jest to tańsze, a poza tym takie eksponaty z najczęściej okazują się lepsze od kupionych. Firmhofer stwierdził także, iż kluczem do sukcesu będzie współpraca z uczelniami wyższymi i przemysłem.
 
- Jesteście państwo na bardzo dobrej drodze - komplementował dyrektor Centrum "Kopernik". 

KOMENTARZE

Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty...

20 samolotów z Chasydami wyląduje w Jasionce

2500 pasażerów z Izraela przyjmie 7 i 8 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Chasydzi przylatują, by odwiedzić grób cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. W tym roku rocznica jego śmierci przypada 8...

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Twórcy bieszczadzkiej Galerii "Barak" przywieźli ceramikę do Rzeszowa

Rzeczy zwykłe i niezwykłe – ceramikę Róży i Krzysztofa Franczaków, założycieli Galerii "Barak" w Czarnej w Bieszczadach – podziwiać można w Wojewódzkim...

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

Jak połączyć studia z odkrywaniem świata? Wspomnienie Erasmusa

Słoneczna Italia. Przepyszne jedzenie, wspaniała pogoda, niezwykła gościnność i romantyczny, melodyczny język na każdym kroku. Brzmi jak bajka? Kto by pomyślał...

Muczne. W sercu Bieszczadzkiego Worka

Jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, której osadnicze początki sięgają XIX wieku, ale swoją "sławę" zawdzięcza pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczyńskiemu, który w Mucznem niepodzielnie rządził w latach 1975...

Eskulap 2017: Najlepszych lekarzy z Podkarpacia poznamy 8 lutego

Tysiące głosów zebrali lekarze w głosowaniu pacjentów na najlepszych lekarzy Podkarpacia w Plebiscycie Eskulap 2017. Laureatów plebiscytu poznamy podczas gali, która...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY