Reklama

Lifestyle

Muzeum w Markowej o Janie Karskim. Wystawa i film

Alina Bosak
Dodano: 26.09.2016
29405_jankarski
Share
Udostępnij
Jan Karski to bohater, który próbował powstrzymać Holocaust. Poświęconą mu wystawę już od czwartku 29 września będzie można oglądać w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17. Towarzyszy mu projekcja filmu „Karski i władcy ludzkości” Sławomira Grünberga, z udziałem reżysera. Postać Karskiego zostanie też przypomniana podczas warsztatów street art, które odbędą się w Rzeszowie w październiku

-Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” jest częścią projektu realizowanego przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego, który nasze Muzeum, wraz z Muzeum Historii Polski objęły patronatem, co jest dla nas powodem do szczególnej radości – informuje dr Anna Stróż, p.o. kierownika Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. – Wspomniany projekt, poza wystawą i projekcją filmu, zasadza się również na warsztatach street-art, które odbędą się 15-16 października, w godz. 11.00-15.00, na placu przed Galerią Rzeszów.

Wystawa składa się z 22 plansz, przedstawiających życie i działalność kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który z narażeniem życia przeprawiał się przez okupowaną Europę z tajnymi informacjami o dramatycznej sytuacji w kraju. Podczas najważniejszych misji bezskutecznie próbował zainteresować aliantów tragicznym losem mordowanych Żydów.

Wystawa jest prezentowana od 2012 r. Była pokazywana w kraju i za granicą, m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz w Centrum Icchaka Rabina w Tel Awiwie. Została przygotowana w dziewięciu wersjach językowych, m.in. w polskiej, angielskiej, francuskiej, rosyjskiej i hebrajskiej.

Film Sławomira Grünberga, laureata Nagrody Emmy, to dokument. „Karski i władcy ludzkości” nie  tylko prezentuje mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne, ale zawiera również animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z – jak ich nazywał sam Karski – „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem.

Wystawa o Karskim prezentowana będzie w Markowej do 16 października. Na ten ostatni weekend zaplanowano w Rzeszowie warsztaty street-art przed Galerią Rzeszów. 15 i 16 października, w godz. 11-15. każdy będzie mógł tam otrzymać praktyczną, płócienną torbę i z pomocą artysty Dariusza Paczkowskiego wykonać na niej wizerunek Jana Karskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wydarzenia organizuje Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, która w Polsce i USA  organizuje konferencje, wystawy, projekcje filmowe i wydarzenia przybliżające uniwersalne wartości uosabiane przez Jana Karskiego – odwagę, prawość i odpowiedzialność. Pod koniec ubiegłego roku Fundacja zainicjowała projekt edukacyjny pt. „Karski My Hero”, którego celem jest poszerzanie wiedzy o II wojnie światowej, Polskim Państwie Podziemnym i Holocauście.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy