Reklama

Zamień racje na relacje - o porozumiewaniu się bez przemocy

A A A
Alina Bosak

Dodano: 20-12-2016

Archiwum organizatorów

Archiwum organizatorów

Chcesz stawiać na swoim, czy budować dobre relacje w swojej rodzinie, otoczeniu? – pytają organizatorzy Festiwalu Relacji, który odbędzie się w Rzeszowie 7 i 8 stycznia 2017. W programie są wykłady i warsztaty prowadzone przez uznanych psychologów, terapeutów i trenerów, promujących Rodzicielstwo Bliskości i Porozumienie bez Przemocy. Adresowane są do rodziców, młodzieży i wszystkich zainteresowanych komunikowaniem się opartym na zrozumieniu racji swoich i drugiej strony.
 
Jak komunikować się w pracy i w rodzinie, jak mediować w sytuacji konfliktu, co trzeba wiedzieć o rozwoju emocjonalnym dzieci i dlaczego warto w wychowaniu zrezygnować z nagród oraz kar, jak traktować życiowe przeszkody i unikać sformułowań blokujących porozumienie, czym jest dziś odpowiedzialność to tylko niektóre tematy, jakie zostaną podjęte podczas Festiwalu Relacji, promującego idee Rodzicielstwa Bliskości  i Porozumienia bez Przemocy (NVC). To pierwsze tego typu wydarzenie na Podkarpaciu. 7 i 8 stycznia 2017 na Uniwersytecie Rzeszowskim będzie można uczestniczyć we wszystkich lub tylko wybranych wykładach i warsztatach. Zaplanowano ich 17. Mile są widziani dorośli i dzieci. Dla najmłodszych zostaną zorganizowane zabawy z animatorami, aby rodzice swobodnie mogli uczestniczyć w spotkaniach z trenerami.

Na Festiwal Relacji zaprasza grupa Przystań Blisko, która już wcześniej organizowała w Rzeszowie i Boguchwale warsztaty na podobne tematy. – Pomysł festiwalu dojrzewał długo – mówi Karolina Fornal, jedna z organizatorek. - W 2013 roku, na nasze zaproszenie przyjechała do Rzeszowa i swoje pierwsze warsztaty tutaj poprowadziła Agnieszka Stein. Później poszło lawinowo, kilka warsztatów w roku, do Agnieszki dołączyła Monika Szczepanik i inni. Wszystkie spotkania odbywały się w duchu Porozumienia bez Przemocy i Rodzicielstwa Bliskości. W listopadzie 2015 roku, wraz z koleżankami z Przystani Blisko wybrałyśmy się na Konferencję Bliskości do Warszawy. W jednym z paneli brały udział Agnieszka Stein, Monika Szczepanik i Marta Sikorska, spontanicznie zapytałyśmy czy przyjadą we trzy do Rzeszowa, powiedziały, że przyjadą. To, tak naprawdę, był początek. Przez ten rok przyglądałyśmy się podobnym wydarzeniom w innych miastach Polski. Festiwal Rodzicielstwa Bliskości w Łodzi, Konferencja Empatii w Katowicach, czy wspomniana wcześniej Konferencja Bliskości w Warszawie. Po jednych z kolejnych warsztatów w Rzeszowie, usiadłyśmy z naszą grupą i wtedy padło to decydujące zdanie: robimy Festiwal. To był październik tego roku. 
 
Jak podkreśla Karolina Fornal, festiwal adresowany jest do wszystkich, którzy szukają lepszego sposobu komunikacji niż ten, który do tej pory znali, a w którym czuli się niewygodnie, źle. Ludzi, którzy szukają ścieżek rozwoju i sposobu na lepsze zrozumienie siebie, swoich dzieci, drugiego człowieka. - Język Porozumienia bez Przemocy i Rodzicielstwo Bliskości dają nam narzędzia, dzięki którym możemy zrozumieć nasze emocje a w rezultacie tworzyć lepszy świat.
 
- Nasi prelegenci to osoby mocno zaangażowane w działania prorodzinne – dodaje Maria Stępak z Przystań Blisko. - Osoby, które widząc niedoskonałości w sposobie komunikowania się rozpoczęły poszukiwania, by wreszcie wkroczyć na ścieżkę Porozumienia Bez Przemocy. Dziś jako trenerzy NVC dzielą się z nami ideą Marshalla Rosenberga i pokazują, jak z otwartym sercem słuchać. Bez ocen i oczekiwań. Drugim nurtem, który jest ważny jest Rodzicielstwo Bliskości.
 
Zdaniem organizatorów, coraz więcej osób interesuje się właśnie budowaniem takich relacji, w których nie kary i nagrody „pomagają” w wychowaniu, ale zacieśnianie więzi z dzieckiem. I nie chodzi tu o bezstresowe wychowanie, ale wsłuchiwanie się w potrzeby drugiego człowieka. – Jak mówi jedna z naszych prelegentek, Monika Szczepanik – chcesz mieć racje, czy relacje? – dopowiada Dorota Rut-Kluz z Przystań Blisko. – Nie potępiamy innych rodziców za to, jak traktują dzieci, ale pokazujemy, jakie podejście bardziej szkodzi niż pomaga. Warto korzystać ze współczesnych badań psychologów i neurologów, budując relacje w rodzinie, a nie opierać się na tych sprzed stu lat. Ta wiedza potrzebna jest i rodzicom, i nauczycielom, i innym ludziom też. Zapraszamy po nią na nasz festiwal.
 
Goście Festiwalu Relacji
Propagatorzy Rodzicielstwa Bliskości
 
AGNIESZKA STEIN 
Psycholog, propagatorka i prekursorka nurtu Rodzicielstwa Bliskości w Polsce. Pomaga rodzicom w sytuacjach wątpliwości wychowawczych, udziela indywidualnych konsultacji. Prowadzi warsztaty dla rodziców, webinaria, współpracuje z przedszkolami i szkołami, doradza nauczycielom. Autorka książek o tematyce Rodzicielstwa Bliskości. Prywatnie mama nastolatka.
 
PRZEMYSŁAW CHRUŚCIEL
Mąż i tata współzałożyciel Fundacji Być Blisko w Boguchwale. Trener, reżyser, pedagog, animator społeczny. Zafascynowany ideą Porozumienia Bez Przemocy w swojej pracy szkolnej i warsztatowej stara się wprowadzać w życie jej założenia. Pracuje z użyciem technik teatralnych i elementów dramy. Inspiruje go człowiek i zmiany jakich jest w stanie dokonać w swoim otoczeniu.
 
MARIA STĘPAK
Żona, mama dwóch córek. Doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po kursie w Akademii Noszenia Dzieci. Prowadzi bloga i sklep internetowy pieluszkowo.com, poprzez który propaguje ideę Rodzicielstwa Bliskości. Zawodowo nauczycielka języka angielskiego.
 
TOMASZ SADZEWICZ
Reklama
Certyfikowany trener Family Lab. Absolwent szkolenia „Rodzicielstwo Bliskości dla profesjonalistów”. Ukończył warsztat trenerski dla osób pragnących pracować z grupami ojców organizowany przez Fundację Sto Pociech. 
 
TOMASZ KONDZIELNIK
Mąż, ojciec, menadżer i wyznawca Porozumienia bez Przemocy. Tata dwóch córek: Gai i Wandy. Od kilku lat wierny idei Rodzicielstwa Bliskości. Propagator edukacji demokratycznej i wolnościowej. Współzałożyciel organizacji nowi wojownicy, która wspiera męskie ruchy rozwojowe. Kibic piłkarski.
 
TOMASZ CHODKOWSKI
Obecnie Prezes Medela Polska, fundator Fundacji Twórczych Kobiet, fundator Fundacji Mleko Mamy, wieloletni, ale były członek Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP) – od kilkunastu lat lobbujący wdrożenie organizacyjnych zmian w systemie ochrony zdrowia oraz zmian w polskim prawie, pozwalających na realizację skutecznego wsparcia karmienia naturalnego. Ojciec trzech synów wykarmionych piersią.
 
Propagatorzy Porozumienia bez Przemocy 

MONIKA SZCZEPANIK
Monika Szczepanik i jej motto "Chcesz mieć racje, czy relacje" mówi dużo o niej samej. Widzi i słyszy drugiego człowieka, jej warsztaty na długo pozostają w sercu. Mama dwóch dziewczynek, trenerka konstruktywnej komunikacji, pedagog. Prowadzi warsztaty, wykłady, szkolenia, sesje indywidualne, konsultacje, mediacje. Konstruktywną komunikacją dzieli się z rodzicami, nauczycielami,  wszystkimi tymi, którzy chcą dostrzegać to, co ukrywa się za słowami i czynami. Organizuje zimowe i letnie obozy rodzinne w duchu Porozumienia Bez Przemocy. 
 
MARTA SIKORSKA
Nablogu "Me&myBoo" zaprasza nas do swojego świata magicznego, skłaniającego do refleksji. Dzieli się z nami krótkimi rozmowami ze swoim synkiem. Wręcz zaraza PBP, widząc jak podąża za dzieckiem i z otwartością przyjmuje jego odmienne poglądy.Edukatorka, trenerka rozwoju osobistego, coach, mediatorka w nurcie Porozumienia bez Przemocy. Współautorka i współprowadząca warsztaty z udziałem koni jako trenerów HorseAssistedEducation, w tym warsztaty poświęcone komunikacji w rodzinie.
 
MARTA KUŁAGA
Założycielka Niepublicznego Przedszkola Krasnal w Krakowie, gdzie łączy podejście coachingowe z konstruktywnym sposobem komunikacji, zarówno w pracy z dziećmi, jak i w sposobie zarządzania. Jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy (NonviolentCommunication). Prowadzi spółkę Leance. Pracuje w nurcie coachingu opartego na potrzebach. Prowadzi, mediacje, warsztaty rozwojowe.
 
JOANNA NOWICKA
Trenerka, madiatorka, coach w idei Nonviolent Communication. Towarzyszy ludziom w ich drodze, wspiera w pielęgnowaniu autentycznych, pełnych miłości relacji ze sobą i z drugim. Prowadzi grupy empatii i warsztaty empatycznej komunikacji, sesje indywidualne, coaching i mediacje w idei NVC.
 
KATARZYNA MITSCHKE
Pedagog, polonistka, mentorka w wolnej szkole w Krakowie, którą prowadzi w intencji tworzenia przestrzeni dla bliskich, bezpiecznych relacji między osobami w różnym wieku. Komunikacja Bez Przemocy wspiera ją w przyjmowaniu siebie i innych takimi, jakimi są. Uwielbia czerpać inspirację od dzieci i od dorosłych oraz towarzyszyć im w odkrywaniu, uczeniu się i zabawie, które najczęściej występują równocześnie.
 
Festiwal Relacji, 7-8 stycznia Uniwersytet Rzeszowski (PROGRAM)
 
Sobota 7 stycznia
9:30 Otwarcie Festiwalu Relacji/ Przystań Blisko
10:00–11:30 O relacjach/ A. Stein, M. Szczepanik, M. Sikorska - panel dyskusyjny
11:45–13:45 Polubić złość – czyli o widzeniu złości przez pryzmat Porozumienia bez Przemocy/ M. Szczepanik - warsztat
Komunikacja wspiera współpracę – Porozumienie bez Przemocy w pracy/ M. Kułaga - warsztat
Karmienie piersią – budowanie fundamentów i relacji z dzieckiem/ T. Chodkowski - wykład
14:00–16:00
Rodzicielstwo Bliskości dla początkujących i zaawansowanych/ A. Stein - wykład
Aby konflikt budował relacje – o mediacjach w oparciu o NVC/ M. Kułaga - warsztat
Postaw szkołę na głowie – czyli dlaczego relacja jest ważniejsza niż edukacja?/ K. Mitschke - wykład
16:15–18:15
Świadomość daje wybór/ A. Nowicka - warsztat
Chustonoszenie – dlaczego, jak i w czym?/ M. Stępak - wykład
Krąg mężczyzn/ T. Sadzewicz, T. Kondzielnik - krąg mężczyzn
18:30 ZAKOŃCZENIE/ Przystań Blisko
 
 
Niedziela 8 stycznia
 
9:30 Powitanie gości i poranna kawa/ Przystań Blisko
10:00–11:30
Rodzicielstwo bliskości męskim okiem/ T. Sadzewicz, T. Kondzielnik, P. Chruściel - panel dyskusyjny
11:45–13:45 Dorośli do wolności/ A. Stein, M. Sikorska - warsztat
O rozwoju emocjonalnym dzieci i relacjach, które dają siłę/ A. Janeczek- Romanowska - wykład
Męski punkt widzenia/ T. Kondzielnik - warsztat
14:00–16:00 Empatia dla nauczycieli/ M. Sikorska - warsztat
Dorastanie do odpowiedzialności/ P. Chruściel - warsztat dla młodzieży
Wychowanie bez nagród i kar/ A. Janeczek-Romanowska - warsztat
16:00 Losowanie nagród i upominków/ Przystań Blisko
16:30–18:00 Krąg kobiet/ A. Nowicka - krąg kobiet
18:00 Zakończenie festiwalu/ Przystań Blisko
 
Cena wejściówek (kupić można na stronie festiwalrelacji.pl lub przed wykładami – liczba miejsc ograniczona):
każdy warsztat – 27zł
każdy wykład – 17zł
UWAGA: Wykłady Karmienie piersi, Chustonoszenie, Krąg kobiet i Krąg mężczyzn są darmowe!

KOMENTARZE

Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty...

20 samolotów z Chasydami wyląduje w Jasionce

2500 pasażerów z Izraela przyjmie 7 i 8 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Chasydzi przylatują, by odwiedzić grób cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. W tym roku rocznica jego śmierci przypada 8...

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Twórcy bieszczadzkiej Galerii "Barak" przywieźli ceramikę do Rzeszowa

Rzeczy zwykłe i niezwykłe – ceramikę Róży i Krzysztofa Franczaków, założycieli Galerii "Barak" w Czarnej w Bieszczadach – podziwiać można w Wojewódzkim...

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

Jak połączyć studia z odkrywaniem świata? Wspomnienie Erasmusa

Słoneczna Italia. Przepyszne jedzenie, wspaniała pogoda, niezwykła gościnność i romantyczny, melodyczny język na każdym kroku. Brzmi jak bajka? Kto by pomyślał...

Muczne. W sercu Bieszczadzkiego Worka

Jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, której osadnicze początki sięgają XIX wieku, ale swoją "sławę" zawdzięcza pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczyńskiemu, który w Mucznem niepodzielnie rządził w latach 1975...

Eskulap 2017: Najlepszych lekarzy z Podkarpacia poznamy 8 lutego

Tysiące głosów zebrali lekarze w głosowaniu pacjentów na najlepszych lekarzy Podkarpacia w Plebiscycie Eskulap 2017. Laureatów plebiscytu poznamy podczas gali, która...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY