Reklama

Zamień racje na relacje - o porozumiewaniu się bez przemocy

A A A
Alina Bosak

Dodano: 20-12-2016

Archiwum organizatorów

Archiwum organizatorów

Chcesz stawiać na swoim, czy budować dobre relacje w swojej rodzinie, otoczeniu? – pytają organizatorzy Festiwalu Relacji, który odbędzie się w Rzeszowie 7 i 8 stycznia 2017. W programie są wykłady i warsztaty prowadzone przez uznanych psychologów, terapeutów i trenerów, promujących Rodzicielstwo Bliskości i Porozumienie bez Przemocy. Adresowane są do rodziców, młodzieży i wszystkich zainteresowanych komunikowaniem się opartym na zrozumieniu racji swoich i drugiej strony.
 
Jak komunikować się w pracy i w rodzinie, jak mediować w sytuacji konfliktu, co trzeba wiedzieć o rozwoju emocjonalnym dzieci i dlaczego warto w wychowaniu zrezygnować z nagród oraz kar, jak traktować życiowe przeszkody i unikać sformułowań blokujących porozumienie, czym jest dziś odpowiedzialność to tylko niektóre tematy, jakie zostaną podjęte podczas Festiwalu Relacji, promującego idee Rodzicielstwa Bliskości  i Porozumienia bez Przemocy (NVC). To pierwsze tego typu wydarzenie na Podkarpaciu. 7 i 8 stycznia 2017 na Uniwersytecie Rzeszowskim będzie można uczestniczyć we wszystkich lub tylko wybranych wykładach i warsztatach. Zaplanowano ich 17. Mile są widziani dorośli i dzieci. Dla najmłodszych zostaną zorganizowane zabawy z animatorami, aby rodzice swobodnie mogli uczestniczyć w spotkaniach z trenerami.

Na Festiwal Relacji zaprasza grupa Przystań Blisko, która już wcześniej organizowała w Rzeszowie i Boguchwale warsztaty na podobne tematy. – Pomysł festiwalu dojrzewał długo – mówi Karolina Fornal, jedna z organizatorek. - W 2013 roku, na nasze zaproszenie przyjechała do Rzeszowa i swoje pierwsze warsztaty tutaj poprowadziła Agnieszka Stein. Później poszło lawinowo, kilka warsztatów w roku, do Agnieszki dołączyła Monika Szczepanik i inni. Wszystkie spotkania odbywały się w duchu Porozumienia bez Przemocy i Rodzicielstwa Bliskości. W listopadzie 2015 roku, wraz z koleżankami z Przystani Blisko wybrałyśmy się na Konferencję Bliskości do Warszawy. W jednym z paneli brały udział Agnieszka Stein, Monika Szczepanik i Marta Sikorska, spontanicznie zapytałyśmy czy przyjadą we trzy do Rzeszowa, powiedziały, że przyjadą. To, tak naprawdę, był początek. Przez ten rok przyglądałyśmy się podobnym wydarzeniom w innych miastach Polski. Festiwal Rodzicielstwa Bliskości w Łodzi, Konferencja Empatii w Katowicach, czy wspomniana wcześniej Konferencja Bliskości w Warszawie. Po jednych z kolejnych warsztatów w Rzeszowie, usiadłyśmy z naszą grupą i wtedy padło to decydujące zdanie: robimy Festiwal. To był październik tego roku. 
 
Jak podkreśla Karolina Fornal, festiwal adresowany jest do wszystkich, którzy szukają lepszego sposobu komunikacji niż ten, który do tej pory znali, a w którym czuli się niewygodnie, źle. Ludzi, którzy szukają ścieżek rozwoju i sposobu na lepsze zrozumienie siebie, swoich dzieci, drugiego człowieka. - Język Porozumienia bez Przemocy i Rodzicielstwo Bliskości dają nam narzędzia, dzięki którym możemy zrozumieć nasze emocje a w rezultacie tworzyć lepszy świat.
 
- Nasi prelegenci to osoby mocno zaangażowane w działania prorodzinne – dodaje Maria Stępak z Przystań Blisko. - Osoby, które widząc niedoskonałości w sposobie komunikowania się rozpoczęły poszukiwania, by wreszcie wkroczyć na ścieżkę Porozumienia Bez Przemocy. Dziś jako trenerzy NVC dzielą się z nami ideą Marshalla Rosenberga i pokazują, jak z otwartym sercem słuchać. Bez ocen i oczekiwań. Drugim nurtem, który jest ważny jest Rodzicielstwo Bliskości.
 
Zdaniem organizatorów, coraz więcej osób interesuje się właśnie budowaniem takich relacji, w których nie kary i nagrody „pomagają” w wychowaniu, ale zacieśnianie więzi z dzieckiem. I nie chodzi tu o bezstresowe wychowanie, ale wsłuchiwanie się w potrzeby drugiego człowieka. – Jak mówi jedna z naszych prelegentek, Monika Szczepanik – chcesz mieć racje, czy relacje? – dopowiada Dorota Rut-Kluz z Przystań Blisko. – Nie potępiamy innych rodziców za to, jak traktują dzieci, ale pokazujemy, jakie podejście bardziej szkodzi niż pomaga. Warto korzystać ze współczesnych badań psychologów i neurologów, budując relacje w rodzinie, a nie opierać się na tych sprzed stu lat. Ta wiedza potrzebna jest i rodzicom, i nauczycielom, i innym ludziom też. Zapraszamy po nią na nasz festiwal.
 
Goście Festiwalu Relacji
Propagatorzy Rodzicielstwa Bliskości
 
AGNIESZKA STEIN 
Psycholog, propagatorka i prekursorka nurtu Rodzicielstwa Bliskości w Polsce. Pomaga rodzicom w sytuacjach wątpliwości wychowawczych, udziela indywidualnych konsultacji. Prowadzi warsztaty dla rodziców, webinaria, współpracuje z przedszkolami i szkołami, doradza nauczycielom. Autorka książek o tematyce Rodzicielstwa Bliskości. Prywatnie mama nastolatka.
 
PRZEMYSŁAW CHRUŚCIEL
Mąż i tata współzałożyciel Fundacji Być Blisko w Boguchwale. Trener, reżyser, pedagog, animator społeczny. Zafascynowany ideą Porozumienia Bez Przemocy w swojej pracy szkolnej i warsztatowej stara się wprowadzać w życie jej założenia. Pracuje z użyciem technik teatralnych i elementów dramy. Inspiruje go człowiek i zmiany jakich jest w stanie dokonać w swoim otoczeniu.
 
MARIA STĘPAK
Żona, mama dwóch córek. Doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po kursie w Akademii Noszenia Dzieci. Prowadzi bloga i sklep internetowy pieluszkowo.com, poprzez który propaguje ideę Rodzicielstwa Bliskości. Zawodowo nauczycielka języka angielskiego.
 
TOMASZ SADZEWICZ
Reklama
Certyfikowany trener Family Lab. Absolwent szkolenia „Rodzicielstwo Bliskości dla profesjonalistów”. Ukończył warsztat trenerski dla osób pragnących pracować z grupami ojców organizowany przez Fundację Sto Pociech. 
 
TOMASZ KONDZIELNIK
Mąż, ojciec, menadżer i wyznawca Porozumienia bez Przemocy. Tata dwóch córek: Gai i Wandy. Od kilku lat wierny idei Rodzicielstwa Bliskości. Propagator edukacji demokratycznej i wolnościowej. Współzałożyciel organizacji nowi wojownicy, która wspiera męskie ruchy rozwojowe. Kibic piłkarski.
 
TOMASZ CHODKOWSKI
Obecnie Prezes Medela Polska, fundator Fundacji Twórczych Kobiet, fundator Fundacji Mleko Mamy, wieloletni, ale były członek Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP) – od kilkunastu lat lobbujący wdrożenie organizacyjnych zmian w systemie ochrony zdrowia oraz zmian w polskim prawie, pozwalających na realizację skutecznego wsparcia karmienia naturalnego. Ojciec trzech synów wykarmionych piersią.
 
Propagatorzy Porozumienia bez Przemocy 

MONIKA SZCZEPANIK
Monika Szczepanik i jej motto "Chcesz mieć racje, czy relacje" mówi dużo o niej samej. Widzi i słyszy drugiego człowieka, jej warsztaty na długo pozostają w sercu. Mama dwóch dziewczynek, trenerka konstruktywnej komunikacji, pedagog. Prowadzi warsztaty, wykłady, szkolenia, sesje indywidualne, konsultacje, mediacje. Konstruktywną komunikacją dzieli się z rodzicami, nauczycielami,  wszystkimi tymi, którzy chcą dostrzegać to, co ukrywa się za słowami i czynami. Organizuje zimowe i letnie obozy rodzinne w duchu Porozumienia Bez Przemocy. 
 
MARTA SIKORSKA
Nablogu "Me&myBoo" zaprasza nas do swojego świata magicznego, skłaniającego do refleksji. Dzieli się z nami krótkimi rozmowami ze swoim synkiem. Wręcz zaraza PBP, widząc jak podąża za dzieckiem i z otwartością przyjmuje jego odmienne poglądy.Edukatorka, trenerka rozwoju osobistego, coach, mediatorka w nurcie Porozumienia bez Przemocy. Współautorka i współprowadząca warsztaty z udziałem koni jako trenerów HorseAssistedEducation, w tym warsztaty poświęcone komunikacji w rodzinie.
 
MARTA KUŁAGA
Założycielka Niepublicznego Przedszkola Krasnal w Krakowie, gdzie łączy podejście coachingowe z konstruktywnym sposobem komunikacji, zarówno w pracy z dziećmi, jak i w sposobie zarządzania. Jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy (NonviolentCommunication). Prowadzi spółkę Leance. Pracuje w nurcie coachingu opartego na potrzebach. Prowadzi, mediacje, warsztaty rozwojowe.
 
JOANNA NOWICKA
Trenerka, madiatorka, coach w idei Nonviolent Communication. Towarzyszy ludziom w ich drodze, wspiera w pielęgnowaniu autentycznych, pełnych miłości relacji ze sobą i z drugim. Prowadzi grupy empatii i warsztaty empatycznej komunikacji, sesje indywidualne, coaching i mediacje w idei NVC.
 
KATARZYNA MITSCHKE
Pedagog, polonistka, mentorka w wolnej szkole w Krakowie, którą prowadzi w intencji tworzenia przestrzeni dla bliskich, bezpiecznych relacji między osobami w różnym wieku. Komunikacja Bez Przemocy wspiera ją w przyjmowaniu siebie i innych takimi, jakimi są. Uwielbia czerpać inspirację od dzieci i od dorosłych oraz towarzyszyć im w odkrywaniu, uczeniu się i zabawie, które najczęściej występują równocześnie.
 
Festiwal Relacji, 7-8 stycznia Uniwersytet Rzeszowski (PROGRAM)
 
Sobota 7 stycznia
9:30 Otwarcie Festiwalu Relacji/ Przystań Blisko
10:00–11:30 O relacjach/ A. Stein, M. Szczepanik, M. Sikorska - panel dyskusyjny
11:45–13:45 Polubić złość – czyli o widzeniu złości przez pryzmat Porozumienia bez Przemocy/ M. Szczepanik - warsztat
Komunikacja wspiera współpracę – Porozumienie bez Przemocy w pracy/ M. Kułaga - warsztat
Karmienie piersią – budowanie fundamentów i relacji z dzieckiem/ T. Chodkowski - wykład
14:00–16:00
Rodzicielstwo Bliskości dla początkujących i zaawansowanych/ A. Stein - wykład
Aby konflikt budował relacje – o mediacjach w oparciu o NVC/ M. Kułaga - warsztat
Postaw szkołę na głowie – czyli dlaczego relacja jest ważniejsza niż edukacja?/ K. Mitschke - wykład
16:15–18:15
Świadomość daje wybór/ A. Nowicka - warsztat
Chustonoszenie – dlaczego, jak i w czym?/ M. Stępak - wykład
Krąg mężczyzn/ T. Sadzewicz, T. Kondzielnik - krąg mężczyzn
18:30 ZAKOŃCZENIE/ Przystań Blisko
 
 
Niedziela 8 stycznia
 
9:30 Powitanie gości i poranna kawa/ Przystań Blisko
10:00–11:30
Rodzicielstwo bliskości męskim okiem/ T. Sadzewicz, T. Kondzielnik, P. Chruściel - panel dyskusyjny
11:45–13:45 Dorośli do wolności/ A. Stein, M. Sikorska - warsztat
O rozwoju emocjonalnym dzieci i relacjach, które dają siłę/ A. Janeczek- Romanowska - wykład
Męski punkt widzenia/ T. Kondzielnik - warsztat
14:00–16:00 Empatia dla nauczycieli/ M. Sikorska - warsztat
Dorastanie do odpowiedzialności/ P. Chruściel - warsztat dla młodzieży
Wychowanie bez nagród i kar/ A. Janeczek-Romanowska - warsztat
16:00 Losowanie nagród i upominków/ Przystań Blisko
16:30–18:00 Krąg kobiet/ A. Nowicka - krąg kobiet
18:00 Zakończenie festiwalu/ Przystań Blisko
 
Cena wejściówek (kupić można na stronie festiwalrelacji.pl lub przed wykładami – liczba miejsc ograniczona):
każdy warsztat – 27zł
każdy wykład – 17zł
UWAGA: Wykłady Karmienie piersi, Chustonoszenie, Krąg kobiet i Krąg mężczyzn są darmowe!

KOMENTARZE

Reklama

Jesień w Solinie i Bezmiechowej. GALERIA FOTOGRAFII

Jezioro Solińskie, okolice Polańczyka oraz Bezmiechowej...

Dobroczynność i moda Basi Olearki na balu w Arłamowie

Już po raz trzeci w Hotelu Arłamów przez...

Bloger z Rzeszowa wśród światowych fotografów kulinarnych

Najpierw było gotowanie, a dopiero później przyszła potrzeba przekazania swojej wiedzy innym. – Gotowałem coraz więcej i więcej – wspomina Michał Korkosz. – Nie chciałem...

Przemyskie muzeum wyprodukowało klip promujący Przemyśl i młodych artystów

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej wyprodukowało videoklip, który promuje Przemyśl oraz młodych artystów. Teledysk powstał w wyniku współpracy...

Harmonijne piękno na pokazie mody Basi Olearki

"Harmony" - premierę szóstej już kolekcji ubrań rzeszowskiej projektantki, Basi Olearki można było zobaczyć w sobotę na trzeciej edycji balu charytatywnego SERCE BEZ GRANIC – BLIŹNIEMU SWEMU zorganizowanego...

Reklama

Słowacy otwarli szlak w koronach drzew. Widać Zamek w Niedzicy

"Szlak w koronach drzew – Bachledka" tak Słowacy nazwali nową atrakcję turystyczną, która znajduje się zaledwie 12 km od granicy z Polską, na grzbiecie Spiskiej Magury...

Rekrutacja na Mały Uniwersytet Rzeszowski (MUR)

Uczniowie szkół podstawowych znów będą mogli uczyć się niczym prawdziwi studenci i zdobywać wiedzę w dużo ciekawszy sposób. Mały Uniwersytet Rzeszowski, który wykształcił już wielu młodych...

Ojciec Ksawery Knotz o seksie i bliskości. Spotkanie w Boguchwale

Ojciec Ksawery Knotz, znany duszpasterz i rekolekcjonista małżeństw poprowadzi w niedzielę, 17 września, warsztaty dla małżeństw w Boguchwale. Jego rozważań...

Tartanowa ścieżka dla biegaczy otwarta. Kiedy zostanie wydłużona?

Na razie tylko 550 metrów, ale ma być więcej – tartanowa ścieżka na rzeszowskich Bulwarach została otwarta wczoraj, 2 października, przez prezydenta Rzeszowa...

Hermaszewski przyjeżdża na Festiwal Nauki. Już w niedzielę!

Piknik naukowy, wykłady popularnonaukowe m.in. Mirosława Hermaszewskiego o kosmosie, wystawy interaktywne, atrakcje dla dzieci i specjalny wieczór naukowy dla dorosłych...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY