Reklama

XIII Przegląd Filmów Górskich: Nanga Parbat i góry Janusza Gołębia

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 19-01-2017

Janusz Gołąb Fot. Piotr Tomala

Janusz Gołąb Fot. Piotr Tomala

Trzynasta, ale nie pechowa, za to bardzo ekstremalna. Taka będzie kolejna edycja corocznego przeglądu filmów górskich w Ustrzykach Dolnych. W ustrzyckim domu kultury publiczność zobaczy wyjątkowe filmy, m.in. o Nanga Parbat,  Annapurnie, o zdobyciu Shisha Pangma przez Piotr Morawskiego i Simone Moro w 2005 roku, a także wywiad z Andrzejem Zawadą na temat zimowej wyprawy na K2 pod koniec lat 80. XX wieku. Będą też znakomici goście, m.in. Ola Dzik i Janusz Gołąb.

Trzynasta edycja Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych, organizowana przez burmistrza Ustrzyk Dolnych i Grupę Bieszczadzką GOPR odbędzie się w dniach 20-22 stycznia.

Rozpocznie się dość nietypowo w piątek, 20 stycznia - blokiem szkolnym dla młodzieży z Ustrzyk Dolnych i okolic. Spotkanie poprowadzi przewodnik beskidzki Bartłomiej Machowski i prezes Bieszczadzkiej Grupy GOPR Witold Tomaka. Pierwszy zabierze młodych ludzi w wirtualną podróż na Mont Blanc, a ten drugi opowie o bezpieczeństwie w górach.

Nanga Parbat w książce i na filmie

Festiwal oficjalnie wystartuje o godz. 17 diaporamą przygotowaną przez Waldka Czado (ratownika GOPR), który przedstawi swoje skiturowe przejście Ötztal – masyw alpejskiego na pograniczu Austrii i Włoch.

Ponieważ poprzedniej zimy oczy wszystkich miłośników najwyższych gór świata zwrócone były na Nanga Parba, przedostatni, wtedy, niezdobyty ośmiotysięcznik, na przeglądzie nie zabraknie książkowych i filmowych opowieści o tej skomplikowanej i monstrualnej górze. O kulisach wyprawy na Nanga Parbat opowiedzą Dominik Szczepański i Piotr Tomza, autorzy książki „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki, rozmowy z autorami i zdobycia autografów.

Uzupełnieniem opowieści o Nanga Parbat będzie film Marka Klonowskiego pt. „Nanga Dream”, który ze swoim projektem zawędrował zimą do Pakistanu aż pięciokrotnie.

Śnieżna Pantera Ola Dzik i „Kolos” Janusz Gołąb

Gościem przeglądu będzie alpinistka młodego pokolenia - Aleksandra Dzik, która ma swoim koncie między innymi wejście na Gasherbum II. Aleksandra Dzik jest też pierwszą Polką, która zdobyła w 2010 roku tytuł Śnieżnej Pantery, przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. W Ustrzykach Dolnych opowie o swoim pobycie w Afganistanie i wspinaczce na siedmiotysięczny Kohe Tez w Hindukuszu.

Reklama

Piątkowy wieczór zakończy podsumowanie trzydziestu lat w górach Janusza Gołębia, który zabierze uczestników przeglądu w podróż od Karpat po Himalaje. Janusz Gołąb jest pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (w 2012 r. wraz z Adamem Bieleckim), jest także głównym kandydatem na kierownika sportowego zimowej wyprawy na K2, która ma się odbyć w sezonie zimowym 2017/18.

Alpine Wall Tour Fot. Wojtek Kozakiewicz

Sobota na Gromadzyniu, w niedzielę filmy o Bieszczadach

W sobotę od samego rana na stoku narciarskim Gromadzyń będzie trwać akcja „Bezpieczna zima” z GOPR. Będą pokazy ratownictwa, koncerty i piknik rodzinny.

Niedziela będzie dniem filmowym. Na początku zostaną wyemitowane filmy promujące nasz region, czyli Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Publiczność zobaczymy film o Biegu Rzeźnika, diaporamę o Bieszczadzkim Parku Narodowym i film promujący Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Potem za sprawą dwóch nagradzanych filmów Darka Załuskiego publiczność przeniesie się w góry wysokie.

Pierwszy z nich opowie o pierwszym zimowym wejściu na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, którego dokonali Piotr Morawski (wybitny himalaista, który zginął w Himalajach na stokach Dhaulagiri w 2009 roku) i Włoch Simone Moro w 2005 roku. Drugi film to „Annapurna na lekko”, relacja z wiosennej (2008 r.) wyprawy na Annapurnę (8091 m) Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego.

Następnie zostanie wyświetlony dokument o dwóch alpinistach – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy jako pierwsi na świecie powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech - Brento Centro. Tego samego roku skompletowali Alpejską Trylogię oraz wspięli się przez największy dach skalny w Alpach – drogą Bellavista. Film „Alpine Wall Tour” to uniwersalna opowieść, która nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale jest też opowieścią o pokonywaniu własnych słabości, pasji i o partnerstwie w górach.

Przegląd zakończy się filmem w reżyserii Mariana Sajnoga pt. „Zimowa droga Andrzeja Zawady – K2”. Jest to wywiad z Andrzejem Zawadą i Jackiem Olkiem, na początku 1993 roku, o organizacji zimowej wyprawy na K2. Wyprawa miała miejsce na przełomie 1987/88r.

Imprezy będzie towarzyszyć wielkoformatowa wystawa Jacka Wnuka, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, pt. „Karpaty Wschodnie” wraz z promocją albumu fotograficznego o tym samym tytule. Będą też konkursy z licznymi nagrodami.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

KOMENTARZE

Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy po raz szósty

Ponad 20 godzin opowieści i filmów dotyczących...

Aleksander Lwow: W Himalajach zwyciężyć znaczy przeżyć

- Kolega psychiatra, prof. Zdzisław Ryn, alpinista, powiedział przed laty, że być może uprawiamy alpinizm dlatego, że daje nam rzadką możliwość spojrzenia poza granice śmierci...

Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Wilk w Bieszczadach

Za najlepsze futro uznawany był od wieków błam z wilczych ogonów. Jan III Sobieski wysłał go królowej Marysieńce z pełnym miłości listem: ?Na wór dla zagrzania ślicznych nóżek Wci serca mego, posyłam wilczych ogonów samych błam, w który włożyłoby...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty czwartek. Pączki już na stałe wpisały się w polską tradycję tłustoczwartkową. Chociaż przez wieki ten smakołyk przechodził różnorodne...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Polacy chcą zdobyć K2 zimą. Wśród śmiałków Maciej Bedrejczuk z Rzeszowa

29 grudnia rozpoczyna się wyprawa 12 śmiałków, którzy chcą dokonać czegoś, co dotychczas było niemożliwe. Zdobyć K2, majestatyczną...

Rodzinny biznes na tyrolskim dachu świata. Reportaż Anny Konieckiej

Tux tux Hintertux! - wszyscy śpiewają, klaszczą, wystukują rytm. Niektórzy tańczą, tzn. drepczą w miejscu. Spontanicznych tancerzy coraz więcej. Muzyka na...

Każdy chirurg plastyczny operuje inaczej. Najtrudniej zrobić ładny nos

Rozmowa z dr. n. med. Łukaszem Drozdem, specjalistą chirurgii plastycznej, lekarzem medycyny estetycznej, biegłym sądowym, chirurgiem celebrytów.

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY