Reklama

XIII Przegląd Filmów Górskich: Nanga Parbat i góry Janusza Gołębia

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 19-01-2017

Janusz Gołąb Fot. Piotr Tomala

Janusz Gołąb Fot. Piotr Tomala

Trzynasta, ale nie pechowa, za to bardzo ekstremalna. Taka będzie kolejna edycja corocznego przeglądu filmów górskich w Ustrzykach Dolnych. W ustrzyckim domu kultury publiczność zobaczy wyjątkowe filmy, m.in. o Nanga Parbat,  Annapurnie, o zdobyciu Shisha Pangma przez Piotr Morawskiego i Simone Moro w 2005 roku, a także wywiad z Andrzejem Zawadą na temat zimowej wyprawy na K2 pod koniec lat 80. XX wieku. Będą też znakomici goście, m.in. Ola Dzik i Janusz Gołąb.

Trzynasta edycja Przeglądu Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych, organizowana przez burmistrza Ustrzyk Dolnych i Grupę Bieszczadzką GOPR odbędzie się w dniach 20-22 stycznia.

Rozpocznie się dość nietypowo w piątek, 20 stycznia - blokiem szkolnym dla młodzieży z Ustrzyk Dolnych i okolic. Spotkanie poprowadzi przewodnik beskidzki Bartłomiej Machowski i prezes Bieszczadzkiej Grupy GOPR Witold Tomaka. Pierwszy zabierze młodych ludzi w wirtualną podróż na Mont Blanc, a ten drugi opowie o bezpieczeństwie w górach.

Nanga Parbat w książce i na filmie

Festiwal oficjalnie wystartuje o godz. 17 diaporamą przygotowaną przez Waldka Czado (ratownika GOPR), który przedstawi swoje skiturowe przejście Ötztal – masyw alpejskiego na pograniczu Austrii i Włoch.

Ponieważ poprzedniej zimy oczy wszystkich miłośników najwyższych gór świata zwrócone były na Nanga Parba, przedostatni, wtedy, niezdobyty ośmiotysięcznik, na przeglądzie nie zabraknie książkowych i filmowych opowieści o tej skomplikowanej i monstrualnej górze. O kulisach wyprawy na Nanga Parbat opowiedzą Dominik Szczepański i Piotr Tomza, autorzy książki „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki, rozmowy z autorami i zdobycia autografów.

Uzupełnieniem opowieści o Nanga Parbat będzie film Marka Klonowskiego pt. „Nanga Dream”, który ze swoim projektem zawędrował zimą do Pakistanu aż pięciokrotnie.

Śnieżna Pantera Ola Dzik i „Kolos” Janusz Gołąb

Gościem przeglądu będzie alpinistka młodego pokolenia - Aleksandra Dzik, która ma swoim koncie między innymi wejście na Gasherbum II. Aleksandra Dzik jest też pierwszą Polką, która zdobyła w 2010 roku tytuł Śnieżnej Pantery, przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. W Ustrzykach Dolnych opowie o swoim pobycie w Afganistanie i wspinaczce na siedmiotysięczny Kohe Tez w Hindukuszu.

Reklama

Piątkowy wieczór zakończy podsumowanie trzydziestu lat w górach Janusza Gołębia, który zabierze uczestników przeglądu w podróż od Karpat po Himalaje. Janusz Gołąb jest pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (w 2012 r. wraz z Adamem Bieleckim), jest także głównym kandydatem na kierownika sportowego zimowej wyprawy na K2, która ma się odbyć w sezonie zimowym 2017/18.

Alpine Wall Tour Fot. Wojtek Kozakiewicz

Sobota na Gromadzyniu, w niedzielę filmy o Bieszczadach

W sobotę od samego rana na stoku narciarskim Gromadzyń będzie trwać akcja „Bezpieczna zima” z GOPR. Będą pokazy ratownictwa, koncerty i piknik rodzinny.

Niedziela będzie dniem filmowym. Na początku zostaną wyemitowane filmy promujące nasz region, czyli Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Publiczność zobaczymy film o Biegu Rzeźnika, diaporamę o Bieszczadzkim Parku Narodowym i film promujący Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Potem za sprawą dwóch nagradzanych filmów Darka Załuskiego publiczność przeniesie się w góry wysokie.

Pierwszy z nich opowie o pierwszym zimowym wejściu na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, którego dokonali Piotr Morawski (wybitny himalaista, który zginął w Himalajach na stokach Dhaulagiri w 2009 roku) i Włoch Simone Moro w 2005 roku. Drugi film to „Annapurna na lekko”, relacja z wiosennej (2008 r.) wyprawy na Annapurnę (8091 m) Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego.

Następnie zostanie wyświetlony dokument o dwóch alpinistach – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy jako pierwsi na świecie powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech - Brento Centro. Tego samego roku skompletowali Alpejską Trylogię oraz wspięli się przez największy dach skalny w Alpach – drogą Bellavista. Film „Alpine Wall Tour” to uniwersalna opowieść, która nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale jest też opowieścią o pokonywaniu własnych słabości, pasji i o partnerstwie w górach.

Przegląd zakończy się filmem w reżyserii Mariana Sajnoga pt. „Zimowa droga Andrzeja Zawady – K2”. Jest to wywiad z Andrzejem Zawadą i Jackiem Olkiem, na początku 1993 roku, o organizacji zimowej wyprawy na K2. Wyprawa miała miejsce na przełomie 1987/88r.

Imprezy będzie towarzyszyć wielkoformatowa wystawa Jacka Wnuka, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, pt. „Karpaty Wschodnie” wraz z promocją albumu fotograficznego o tym samym tytule. Będą też konkursy z licznymi nagrodami.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

KOMENTARZE

Reklama

Z Warszawy w Bieszczady...po życie

Czym chata bogata witają turystów Ania i Paweł z Gęsiego Zakrętu w Zadwórzu...

Slavinia - modne ubrania spod Sanoka w stylu urban folk

Z rodzinnych stron wyprowadzili się kilka...

Jak schładzać organizm podczas upałów

Katarzyna Grzebyk: Lato długo trzymało nas w niepewności, a teraz – zgodnie z prognozami - ma zalać nas falą upałów. Jak chronić się przed upałami i schładzać, żeby przy okazji nie zaszkodzić swojemu zdrowiu...

Torebki Czajkaczajka z Jasła kupują klienci z Azji, Australii i... Podkarpacia

Elżbieta Czajka ma do dyspozycji niewielką pracownię z jedną maszyną, dwoje własnych rąk do pracy, głowę pełną pomysłów oraz marzenia...

Festiwalowy korowód Polonusów uroczyście otworzył ulicę 3 Maja

Ponad 8 mln zł wydanych, ponad 8 miesięcy pracy i... w piątek ponad tysiąc tancerzy, którzy z 14 krajów i 5 kontynentów przyjechali na XVII Światowego Festiwalu...

Reklama

Proziaki jak od babci. Proza częstuje podkarpackimi przysmakami

Przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie od kilku tygodni można kupić proziaki - podkarpacki przysmak na bazie mąki, kefiru i sody. Serwuje je niewielki lokal Proza. Proziaki...

Dobroczynność i moda Basi Olearki na balu w Arłamowie

Już po raz trzeci w Hotelu Arłamów przez jeden wrześniowy weekend od 15 do 17 września królować będzie dobroczynność. Bal charytatywny SERCE BEZ GRANIC – BLIŹNIEMU SWEMU organizowany...

Do końca sierpnia za darmo zbadasz poziom cukru i zmierzysz ciśnienie

W rzeszowskim Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia do końca sierpnia bezpłatne badania, które są najskuteczniejszą metodą walki z chorobami...

Rzeszowska blogerka modowa w rozmiarze plus size

Na pytanie dlaczego zaczęła prowadzić bloga modowego odpowiada, że kocha modę i wszystko co jest z nią związane. Wydawać więc by się mogło, że to kolejny, na którym obejrzeć można aktualną...

Mistrz z wyprawy na Elbrus potrzebuje pomocy. Rusza bieg charytatywny

Tomek Brzeski, uczestnik ubiegłorocznej wyprawy Izabeli Zatorskiej na Elbrus i mistrz Polski w skialpinizmie, uległ w kwietniu poważnemu wypadkowi. Przyjaciele...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY