Rzeszów stawia na Wschód Kultury, festiwal polonijny i Nalepę

A A A
Alina Bosak

Dodano: 10-04-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

W urzędzie miejskim przygotowano listę cyklicznych imprez, na których promocji Rzeszów chce się w najbliższym czasie skupić. – To wydarzenia już z pewną tradycją i potencjałem, by zyskać ogólnopolska rangę – uważa Aneta Radaczyńska, dyrektor wydziału kultury, sportu i turystyki. I jako najciekawsze wymienia: Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury, Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych oraz Rzeszów Breakout Days.

Lista najważniejszych cyklicznych wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się w Rzeszowie i  w tym roku będą już miały swoja kolejną edycję nie kończy się na trzech wymienionych na wstępie. Znalazły się na niej również: obchody 663-lecia Miasta Rzeszowa, Święto Paniagi, Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, Festiwal Przestrzeni Miejskiej, Kultura Od Kuchni i Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych Rockowa Noc – Rzeszów (organizowany w ramach festiwalu Rzeszów Breakout Days). Na liście są także dwa festiwale teatralne: Maskarada - Festiwal Teatrów Ożywionej Formy oraz Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski – Kantor.

- To największe imprezy kulturalne w Rzeszowie, w które warto inwestować i tak rozwijać, by miały rangę ogólnopolską – stwierdza Aneta Radaczyńska. – Nie wykluczamy uzupełniania tej listy o nowe przedsięwzięcia, ale musimy zadbać o to, by wydarzenia z długą tradycją zyskiwały coraz większy rozgłos. Taki potencjał z pewnością ma festiwal Rzeszów Breakout Days i postać Tadeusza Nalepy – ikony w świecie bluesa, który Rzeszów, miasto swojej młodości, darzył dużą atencją i tu też zorganizował na Hali Podpromie swój artystyczny jubileusz.

Duży rozmach i transmisje w telewizji TVP Polonia ma organizowany od 1969 roku Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który w stolicy Podkarpacia odbywa się co trzy lata i  w tym roku będzie miał swoją XVII edycję. Imprezą, na którą miasto wydaje najwięcej i ma chyba największy rozmach jest jednak Wschód Kultury. Z kasy miejskiej idzie na ten cel ponad 1 mln zł. Dla porównania na Festiwal Polonijny miasto daje – 300 tys. zł (ale tu dokłada się także Wspólnota Polska i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego), a na Breakout Days – 170 tys. zł.

Mały przewodnik po najważniejszych imprezach kulturalnych 2017

663-LECIE MIASTA RZESZOWA, 18 STYCZNIA

Uroczyste obchody lokacji Miasta Rzeszowa połączone z ceremonią nadania tytułów: „Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa” oraz wyróżnienia : „Zasłużony  dla  Miasta  Rzeszowa”.

ŚWIĘTO PANIAGI, 3 MAJA

Święto Paniagi, czyli ulicy 3-go Maja, odbywa się w Rzeszowie co roku, 3 maja. Jest jedną z największych imprez organizowanych na Podkarpaciu. W tym dniu słynny rzeszowski deptak jest miejscem wydarzeń artystycznych, realizowanych przy udziale miejskich instytucji kultury. Tradycyjny jarmark odbywa się w okolicach al. Lubomirskich, a na straganach oferowane są głównie rękodzieło oraz tradycyjne i regionalne produkty kulinarne. Głównym wydarzeniem Święta Paniagi jest spektakl operowy lub operetkowy na rzeszowskim Rynku.

VIII MASKARADA - FESTIWAL TEATRÓW OŻYWIONEJ FORMY, 13 - 20 MAJA

Przegląd najciekawszych spektakli teatralnych ostatnich lat. Celem „Maskarady" jest ukazanie tego, jak różne "maski" przywdziewa współczesny teatr formy. Podczas festiwalu prezentowane są spektakle dla dzieci i dorosłych, wielkie widowiska plenerowe i przedstawienia kameralne, spektakle oparte na ruchu i takie, w których najważniejszy jest tekst. Oprócz spektakli, podczas przeglądu organizowane są także warsztaty teatralne. Wszystkie przedstawienia prezentowane podczas przeglądu łączy jedno – ożywiona forma użyta jako jeden z podstawowych środków wyrazu.

XIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI „RZESZÓW CARPATHIA FESTIVAL”, 13 - 17 CZERWCA

Celem imprezy jest promocja uzdolnionych młodych artystów oraz prezentacja różnorodnej kultury muzycznej Europy i świata. Biorący udział w Festiwalu artyści – zespoły muzyczne oraz soliści wykonują piosenki autorskie, które ocenia jury festiwalowe. Do tej pory w konkursie udział wzięli uczestnicy z 27 krajów. Rozmaitość kulturowa uczestników Festiwalu sprawia, że podczas przesłuchań prezentowana jest muzyka nowatorska i zróżnicowana. Festiwalowa publiczność ma okazję również zobaczyć w koncercie gwiazd znanych artystów polskiej sceny muzycznej.

FESTIWAL PRZESTRZENI MIEJSKIEJ, 1 - 3 CZERWCA

Festiwal Przestrzeni Miejskiej jest okazją do rozmowy o społecznymi przestrzennym rozwoju współczesnego Rzeszowa. Wydarzenie co roku organizowane jest w innym, zaskakującym miejscu, które specjalnie adaptowane jest na potrzeby festiwalu. Do tej pory były to: stare hale fabryki Zelmer przy ulicy Langiewicza, hala obrabiarek PKP, fosa rzeszowskiego Zamku. W programie Festiwalu znajdą się wykłady, warsztaty, prezentacje, instalacje, filmy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, które zlokalizowane są w różnych miejscach Rzeszowa.

WSCHÓD KULTURY - EUROPEJSKI STADION KULTURY, 22 – 25 CZERWCA

Organizowana z dużym rozmachem impreza jest nową formą współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Trzy miasta: Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywają nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Wspólnym przedsięwzięciem wspomnianych miast jest organizacja trzech festiwali: Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie, Innego Wymiaru w Białymstoku oraz festiwalu Inne Brzmienia w Lublinie.

XVII ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH, 19 – 26 LIPCA

Co trzy lata, tradycyjnie w lipcu, odbywa się w Rzeszowie Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, integrujący środowiska polonijne z różnych kontynentów. Każdorazowo Festiwal rozpoczyna się barwnym korowodem zespołów polonijnych idących z tańcem i śpiewem ulicami miasta. Uczestnicy występują na scenach rzeszowskich oraz w wielu miejscowościach naszego regionu. Do tradycji Festiwalu należy Koncert Pieśni i Tańca Krajów Zamieszkania, podczas którego goście przybliżają widzom folklor swoich nowych ojczyzn. Imprezę zwieńcza imponujący koncert galowy. Podczas Festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące: warsztaty artystyczne z udziałem najlepszych polskich choreografów, wystawy popularyzujące historię, kulturę i sztukę polską, konferencje naukowe o tematyce dotyczącej środowisk polonijnych,  kiermasze, konkursy wiedzy o Polsce, a także występy regionalnych zespołów pieśni i tańca.

KULTURA OD KUCHNI, 9 WRZEŚNIA

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowane są „Drzwi otwarte miejskich instytucji kultury”. Umożliwia się szerokiej publiczności dostęp do zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne. Na rzeszowskim Rynku odbywają się koncerty plenerowe, wzbogacone o również plenerowe warsztaty, wystawy, prezentacje „zaplecza kulturalnego”.

RZESZÓW BREAKOUT DAYS, 15 - 17 WRZEŚNIA

Międzynarodowy festiwal muzyczny, który został stworzony ku pamięci ojca polskiego bluesa - Tadeusza Nalepy. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Piotr Nalepa. Festiwal będzie organizowany po raz ósmy przez Miasto Rzeszów. Wydarzenie gromadzi rzesze miłośników blues rocka, którzy oklaskują najpiękniejsze  kompozycje w wykonaniu światowej sławy muzyków z kraju i z zagranicy. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

XII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych ROCKOWA NOC - RZESZÓW 2017 organizowany w ramach Festiwalu RZESZÓW BREAKOUT DAYS, 23 WRZEŚNIA

Impreza jest skierowana do zespołów muzycznych z całej Polski grających szeroko pojętą muzykę rockową. Zespoły biorące udział w konkursie nie mogą posiadać oficjalnego wydawnictwa fonograficznego. W koncercie finałowym bierze udział 6 zespołów, które w finale rywalizują o statuetki im. Tadeusza Nalepy: „Nalepa Jury” oraz „Nalepa Publiczności”. W programie finałowego występu obowiązkowo musi znaleźć się dowolnie wybrany utwór Tadeusza Nalepy lub zespołu BREAKOUT. Nieodłącznym elementem ROCKOWEJ NOCY jest koncert gwiazdy, której supportem jest zawsze zwycięzca poprzedniej edycji Festiwalu.

ŹRÓDŁA PAMIĘCI. SZAJNA – GROTOWSKI – KANTOR 2017, 27 – 30 WRZEŚNIA

Rzeszów jest wspólnym mianownikiem dla Józefa Szajny, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora. Te trzy nazwiska ponadprzeciętnych twórców i artystów stanowią o marce zeszowa i Podkarpacia. Idea stała się podstawą do zorganizowania imprezy pod nazwą „Źródła Pamięci – Szajna, Grotowski, Kantor” poświęconej tym trzem wybitnym postaciom światowego teatru. Festiwal ściąga do Rzeszowa teatry działające w kraju i zagranicą – teatry poszukujące własnych środków wyrazu, dla  których działalność artystyczna  Szajny, Grotowskiego i Kantora jest inspiracją. Część artystyczną wzbogacają pokazy filmów, wystawy, spotkania z aktorami i reżyserami oraz sesje naukowe z udziałem wybitnych teatrologów, specjalistów, badaczy życia i twórczości Grotowskiego, Kantora i Szajny.

Reklama

Tagi: Rzeszów, Wschód Kultury, imprezy, Festiwal polonijny, Nalepa, Aneta Radaczyńska, Rzeszów Breakout Days

KOMENTARZE


Pozostało znaków: 1000

Reklama
 • Balony na krośnieńskim niebie w długi weekend majowy

  Dodano: 27.04.2017

  W długi weekend majowy na krośnieńskim niebie znów pojawią się balony. Od soboty, 29 kwietnia do środy, 3 maja w mieście trwać będą XVIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, które w tym roku mają rangę Balonowego Pucharu Polski. W zawodach weźmie udział ok. 45 załóg z Polski...

 • Już za tydzień po raz czwarty wystartuje Ultramaraton Podkarpacki

  Dodano: 26.04.2017

  6 maja, w sobotę, wystartuje kolejny Ultramaraton Podkarpacki. To już czwarta edycja tego wydarzenia, a chętnych do udziału jest blisko 500 osób. Podobne jak w zeszłym roku do wyboru są aż trzy standardowe dystanse ultramaratońskie o długości 50,70 i 115 km oraz krótszy 30 - kilometrowy bieg...

 • W niedzielę wyjście na Łopiennik śladami Wincentego Pola

  Dodano: 20.04.2017

  Na szczycie Łopiennika 174 lata temu Wincenty Pol zaczął tworzyć pierwsze wersy głośnego poematu patriotycznego "Pieśń o ziemi naszej". Z tej okazji, a także z okazji 210. rocznicy urodzin poety, w niedzielę, 23 kwietnia organizowana jest wycieczka na Łopiennik. Jej organizatorami są osoby...

 • W Daliowej z Beskidu chcą uczynić dostatnią krainę! Startują z jarmarkiem

  Dodano: 18.04.2017

  W samym centrum Daliowej, w cieniu zabytkowej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Paraskewy, na południowym zboczu góry św. Jana, już 3 maja Bieszczadzki Eko Jarmark "Jedzmy swoje". Impreza niezwykła, bo inaugurująca działalność Fundacji Pomosty Karpat. Od ponad roku miejscowi i warszawiacy robią...

POLECANE

Ciekawostki

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-04-27 18:39
WIG 61731.80 +0,05%
WIG20 - -
mWIG40 4865.27 +0,18%
sWIG80 16227.57 +0,50%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-04-27
USD 3,8776 +0,05%
EUR 4,2296 +0,10%
CHF 3,9056 +0,19%
GBP 4,9978 +0,62%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1266,76 -0,26% [18:37]
 Ropa brent baryłka 51,42 -1,29% [18:37]
 Pallad uncja 814,35 +0,73% [18:37]
 Platyna uncja 946,65 -0,60% [18:37]
 Srebro uncja 17,39 -0,86% [18:36]
Wspierane przez Money.pl

NASI PARTNERZY

VIP
Radio Rzeszów
Resinet
Poradnik budowlany
Tvp