Reklama

Atrakcje Podkarpacia przez cztery dni taniej lub za darmo

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 17-05-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku jest niedostępna dla zwiedzających, ale podobnie jak wiele innych miejsc i instytucji zrealizowanych dzięki funduszom unijnym, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich robi wyjątek. Od czwartku do niedzieli na Podkarpaciu będzie można zwiedzić wiele ciekawych miejsc i skorzystać z organizowanych atrakcji. Swoje drzwi otwierają m.in. Muzeum-Zamek w Łańcucie, Centrum Dziedzictwa Szkła, Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem, lotnisko w Jasionce, muzeum w Bóbrce, Zamek Kazimierzowski w Przemyślu i Galicyjski Rynek w Sanoku.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. Niektóre instytucje społeczne, sportowe, kulturalne i turystyczne otwierają swoje drzwi dla zwiedzających, oferują zniżki i darmowe wejścia. W DOFE najbardziej przyciąga jednak możliwość zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych, np. zaplecza teatrów, lotnisk, a nawet stacji uzdatniania wody czy oczyszczalni ścieków.

Co będzie można zobaczyć na Podkarpaciu?

Za darmo do Muzeum-Zamku w Łańcucie

piątek, 19 maja, godz. 9-16

W Muzeum-Zamku w Łańcucie w Dziale Historii Miasta i Regionu zostały zgromadzone dokumenty, księgi, pamiętniki i materiały ikonograficzne. Wśród eksponatów znajdują się np. przywileje cechowe z lat 1564-1728, dwie księgi wójtowskie z XVII w., kopiariusz przywilejów miasta spisany w XVIII w., a także wyposażenie dawnych wnętrz, które można było spotkać w Łańcucie. Na ekspozycji 10 Pułku Strzelców Konnych turyści będą mogli zobaczyć oryginalne żołnierskie mundury, medale, odznaczenia i wyposażenie.

sobota, 20 maja, godz. 11 - 19

W Storczykarni wstęp wolny. To jedno z najbardziej znanych miejsc tego typu w Polsce. Turyści będą mogli podziwiać różnorodne storczyki – naziemne, rosnące na skałach, nadrzewne (te ostatnie mogą przyswajać wodę z atmosfery). Część storczyków pochodzi z przedwojennej kolekcji hr. Potockich.

niedziela, 21 maja, godz. 9- 17

W Oranżerii można się poczuć jak w prawdziwym, zielonym raju. To miejsce nie tylko dla dzieci – na gości czekają egzotyczne rośliny (np. bananowce, drzewo kawowe), około 100-letnia palma, pamiętająca czasy hr. Potockich, a także zwierzęta (np. żółwie meksykańskie, greckie, świerszcze czy papugi).

 

Dni otwarte na Galicyjskim Rynku w Sanoku

Niedziela, 21 maja, godz. 15-18

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zaprasza na Galicyjski Rynek, gdzie można zapoznać się z codziennym życiem mieszkańców galicyjskiego miasteczka i wziąć udział w otwarciu Pracowni Lutniczej Stanisława Wyżykowskiego. Odbędzie się również niezwykły koncert muzyków grających na tradycyjnych lirach korbowych.

 

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

sobota, 20 maja, godzinach 16 - 23.

Głównymi atrakcjami, jakie będą czekać w tym dniu turystów w budynku głównym, będą widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstaną przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Program zwiedzania obejmował będzie warsztaty obróbki i zdobienia szkła: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcji witraży oraz produkcji szklanych figurek metodą palnikową. W budynku CDS przy ulicy Blich 2 znajdują się także: sale wystaw czasowych, sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowo-konferencyjna, w której będzie można zobaczyć film o historii szkła. W klatce schodowej, na poziomie -4 zobaczyć będzie można wielkie malowidło anamorficzne (3D) o powierzchni 80 m², na którym warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Rzeszowskie podziemia

sobota, 20 maja, godz. 11-17

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych zaprasza do bezpłatnego zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej "Rzeszowskie Piwnice". To sieć podziemnych korytarzy, budowana latami przez mieszkańców Rzeszowa, która służyła im jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, wreszcie – w czasie wojen i kataklizmów – jako schronienie. Dziś te tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną, piwnice świadczą o zaradności, pomysłowości i przedsiębiorczości dawnych obywateli miasta.

Pałac Humnickich w Birczy

czwartek, 18 maja, godz. 10-14

Zwiedzenie piwnic zabytkowego pałacu Humnickich w malowniczo położonym parku w Birczy. Jak głosi legenda, widywany jest tu duch birczańskiego strażnika. Na zwiedzających czeka przewodnik, który będzie odkrywał tajemnice pałacowych piwnic.

 

Spacer po Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu

Reklama

20 maja, godz. 11-17

Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Kazimierzowskiego - m.in.: nowoczesnej sali widowiskowej wraz z kulisami sceny oraz baszt będących jednocześnie miejscami widowiskowymi. Goście będą mieli możliwość zwiedzić dwie galerie - Debiuty i Zamek, które eksponują prace plastyczne, basztę "tradycja Kazimierzowska wczoraj i dziś", w której prezentowane są regalia Króla Kazimierza, a także mieszczące się w baszcie wschodniej Lochy. Podczas spaceru po Zamku Kazimierzowskim zwiedzający będą mieli również okazję obejrzeć eksponowane w scenicznym foyer oraz na poszczególnych piętrach baszty północnej wystawy stałe m.in.”Kazimierz Wielki wczoraj i dziś", Lapidarium, 145 lat Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredry FREDREUM w Przemyślu. Udostępniona będzie również reprezentacyjna Sala Kominkowa. Na dziedzińcu Zamku będzie można obejrzeć relikty rotundy i palatium - budowli z okresu panowania Bolesława Chrobrego, a także zarys tzw. Cerkwi Wołodara.

 

Za darmo w muzeum w Bóbrce

niedziela, 21 maja, godz.

Wędrówka śladami najstarszych górników naftowych W „Domu Łukasiewicza natkniemy się na ducha- prowizora Antosia, który przeniesie nas do XIX- wiecznej apteki. Następnie udamy się do starego laboratorium na spotkanie z samym magistrem farmacji, twórcą przemysłu naftowego – Ignacym Łuksiewiczem. Doznamy tam niezwykłych wrażeń, będziemy świadkami spektakularnego wybuchu! Zbliżające się odgłosy pracy w kuźni kopalnianej i warsztatu, rozbudzą naszą ciekawość. Warsztat przybliży nam klimat pracy tamtych czasów a obecność trzech postaci zadziała na nasze zmysły i wyobraźnię.

 

Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem

piątek,19 maja, godz. 8-18

W godzinach 8 - 18 bezpłatne zwiedzanie Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Podczas Dni Otwartych można będzie wraz z przewodnikiem zwiedzić placówkę, która posiada stałą wystawę historyczną, archeologiczną i etnograficzną, zmienne ekspozycje wikliny użytkowej i artystycznej oraz galerię malarstwa. Zwiedzający będą mogli obejrzeć pokaz kunsztu wyplatania lub wziąć udział w nauce wyplatania, natomiast dzieci będą mogły przymierzyć wiklinowe kreacje i nakrycia głowy.

 

Historycznie w gminie Stubno

piątek, 19 maja, godz. 10-14

Gmina Stubno zaprasza do udziału w rajdzie pieszym Ścieżką historyczno-przyrodniczo-dydaktyczną Stubno-Starzawa-Kalników. Na trasie znajdują się 3 cmentarze z okresu I wojny światowej. Powstały one w czasie walk na przedpolach Twierdzy Przemyśl. Ścieżka przebiega przez piękne krajobrazowo tereny i rezerwaty przyrody. Na uczestników akcji czekają także inne atrakcje tj.: zajęcia historyczne, których celem jest przybliżenie wiedzy na temat bohaterów regionu z okresu I i II wojny światowej, a także okresu PRL-u; pokaz montażu słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły w Stubnie i prezentacja dotycząca m.in. wykorzystania środków unijnych na opiekę nad starymi żołnierskimi cmentarzami, ognisko na terenie „Zielonej Klasy w Stubnie”

 

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku

Biała Góra, lotnisko w Sanoku

sobota, 20 maja w godz. 10-14

Okazja do przyjrzenia się z bliska pracy załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Podczas Dni Otwartych będzie można zwiedzić bazę, dowiedzieć się jak wyglądają przygotowania do startu i jak helikopter wyjeżdża na lądowisko, a także poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Będzie też możliwość, by zasiąść przy sterach śmigłowca, dla najmłodszych przewidziano konkurs rysunkowy z nagrodami.

 

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

18-19 maja, godz. 9-15

Na czym polega system informacji pasażerskiej? Jak operator dociera z informacją do pasażerów transportu publicznego ? Czy to są tylko tablice informacyjne zamontowane na przystankach autobusowych i w autobusach Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przy udziale szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz mieszkańców Rzeszowa zaprasza na prezentację Systemu Zarządzania Transportem Publicznym. Podczas prezentacji uczestnicy zapoznają się z systemem identyfikacji lokalizacji pojazdów, jak funkcjonuje zliczanie liczby pasażerów oraz jakie są przeprowadzane kontrole standardów jakościowych obsługi pasażerów przez operatora. Zostanie przedstawiony również system elektronicznego poboru opłat, prezentacja rzeszowskiej karty miejskiej i jej możliwości.

Więcej informacji o DOFE na Podkarpaciu na stronie DOFE w kategorii „Podkarpackie”

KOMENTARZE

Jesień w Solinie i Bezmiechowej. GALERIA FOTOGRAFII

Jezioro Solińskie, okolice Polańczyka oraz Bezmiechowej...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się sen, intymność, dyskrecję i prywatność, dlatego jej wystrój powinien podkreślać to co najważniejsze dla jej właścicieli. Stworzenie oazy...

Ewelina Wilk - wiara, że można osiągnąć wszystko

Dwudziestosześciolatka wierzy w historię jednostki, choćby takiej jak ona sama. ? Rozprawiłam się ze stereotypami, że kariera, studia na świetnym uniwersytecie, dobra praca zarezerwowane są...

zobacz więcej
Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty...

20 samolotów z Chasydami wyląduje w Jasionce

2500 pasażerów z Izraela przyjmie 7 i 8 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Chasydzi przylatują, by odwiedzić grób cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. W tym roku rocznica jego śmierci przypada 8...

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Twórcy bieszczadzkiej Galerii "Barak" przywieźli ceramikę do Rzeszowa

Rzeczy zwykłe i niezwykłe – ceramikę Róży i Krzysztofa Franczaków, założycieli Galerii "Barak" w Czarnej w Bieszczadach – podziwiać można w Wojewódzkim...

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

Jak połączyć studia z odkrywaniem świata? Wspomnienie Erasmusa

Słoneczna Italia. Przepyszne jedzenie, wspaniała pogoda, niezwykła gościnność i romantyczny, melodyczny język na każdym kroku. Brzmi jak bajka? Kto by pomyślał...

Muczne. W sercu Bieszczadzkiego Worka

Jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, której osadnicze początki sięgają XIX wieku, ale swoją "sławę" zawdzięcza pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczyńskiemu, który w Mucznem niepodzielnie rządził w latach 1975...

Eskulap 2017: Najlepszych lekarzy z Podkarpacia poznamy 8 lutego

Tysiące głosów zebrali lekarze w głosowaniu pacjentów na najlepszych lekarzy Podkarpacia w Plebiscycie Eskulap 2017. Laureatów plebiscytu poznamy podczas gali, która...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY