Reklama

Rozmowy o miejskiej przestrzeni na rzeszowskim podwórku

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 29-05-2017

Rozmowy o miejskiej przestrzeni na rzeszowskim podwórku

Na pierwszy weekend czerwca podwórko kamienicy przy al. Piłsudskiego 8-10 w Rzeszowie zamieni się w plac dyskusji o miejskiej przestrzeni. Będą warsztaty architektoniczne, spotkania z cenionymi architektami, prezentacja najnowszych trendów architektonicznych, wystawy, pokazy filmów oraz koncerty. Festiwal Przestrzeni Miejskiej rozpocznie się w czwartek (1 czerwca) i potrwa do soboty (3 czerwca). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Były już hale fabryki Zelmer, hale obrabiarek PKP i fosa rzeszowskiego Zamku. Tym razem miejscem festiwalowych wydarzeń będą klimatyczne wnętrza i dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8-10. Organizatorzy tak ułożyli program, że jest o n atrakcyjny nie tylko dla zainteresowanych architekturą i miejską przestrzenią, ale także muzyką, literaturą i filmem. W ciekawych warsztatach mogą wziąć udział dzieci.

Cel: sprowokować myślenie na temat miejskiej przestrzeni publicznej

- Celem festiwalu jest przede wszystkim sprowokowanie myślenia na temat miejskiej przestrzeni publicznej. W ubiegłym roku festiwal spowodował duże zainteresowanie pierwszym muralem w mieście. Chcemy iść w tym kierunku, murali będzie powstawało więcej, ale nie wypuścimy tego spod kontroli. Festiwal nie jest tylko dla władz miasta. Apelujemy zwłaszcza do mieszkańców, studentów, żeby czynnie uczestniczyli i opowiadali o swoich oczekiwaniach sugestii co do funkcjonowania naszego miasta – mówi Marek Chrobak, prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i właściciel Studia Architektury ArchiGROUP w Rzeszowie.

Podczas festiwalu dziedziniec i kamienica przy al. Piłsudskiego 8-10  staną się kreatywną przestrzenią dla dzieci i młodzieży. Odbędą się tam warsztaty architektoniczne, a także warsztaty z budowania instrumentów, tworzenia graffiti oraz pokazy filmów animowanych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Tworzenie makiet w dniu dziecka

1 czerwca o godz. 12 rozpoczną się warsztaty form użytkowych w betonie Lafarge - warsztat otwarty dla uczniów, a także dla studentów i architektów. Uczestnicy, podzieleni na grupy wiekowe będą projektować swoją przestrzeń miejską. Każda z grup otrzyma zadanie pobudzające kreatywność i pomagające znaleźć temat przewodni wybranego miejsca, a następnie będzie wypełniać przestrzeń architektonicznie. Na zakończenie zajęć mieszkańcy Rzeszowa i festiwalowi goście będą mogli podziwiać makiety i budowle stworzone przez uczestników.

Dla dzieci, które wolą bardziej dynamiczne formy, organizatorzy przygotowali gry terenowe, np. zbieranie „złotych” sztabek wykonanych z betonu, domino z betonowych płytek i układanie wieży Jenga z betonowych klocków. O godz. 19 odbędzie się slajdowisko, a o godz. 22 na gry planszowe.

W piątek od godz. 12 będą trwać archizabawy - otwarte zajęcia architektoniczne dla dzieci „Hong Kong”. Podczas tych warsztatów dzieci w kreatywny sposób będą uczyły się jak aranżować przestrzeń, stworzą makiety i modele architektoniczne. Warsztaty tworzenia graffiti poprowadzi Arkadiusz Andrejkow.

Koncert na własnoręcznie zrobionych instrumentach

Przez dwa dni chętni wezmą udział w twórczych zajęciach, podczas których powstaną instrumenty W sobotę, 3 czerwca dzieci wraz z instruktorami zagrają wyjątkowy koncert na własnoręcznie wykonanych instrumentach.

Projekt tworzenia instrumentów nosi nazwę „Samoróbka” i jest inicjatywą wrocławskiej grupy artystycznej „Małe Instrumenty”. Jego celem jest generowanie odkrywczych i oryginalnych instrumentów, które pozwalają wykonawcom na tworzenie nowej muzyki. Uczestnicy w praktyczny sposób poznają podstawowe zasady działania instrumentów muzycznych oraz proste metody nagłośnienia nawet bardzo cichych dźwięków.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej to również koncerty muzyki alternatywnej i elektronicznej oraz pokazy filmowe Euroshorts. Będą również wystawy architektoniczne, m.in. wystawa modeli Bogusława Barnasia „Architektura zakorzeniona w tradycji” i prac Arkadiusza Andrejkowa „Szprejem obciążeni”.

Przez wszystkie festiwalowe dni będzie odbywał się kiermasz winyli.  

Spotkania z architektami oraz z… książką

 Czwartkowe popołudnie od godz. 15 wypełnią prezentacje: „Przestrzeń miejska inspiracją dla współczesnego biura” - propozycja projektantów i designerów Grupy Nowy Styl, którzy przedstawią najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowych, nowatorskie koncepcje oraz dynamikę zmian w tym obszarze.

O godz. 16 rozpocznie się ArchiCzwartek – bliskie spotkanie z Oskarem Grąbczewskim – OVO - Grąbczewscy Architekci oraz Tomaszem Koniorem – Studio Konior, „Dobre przestrzenie dla miasta”.

Godzinę później można się wybrać na ciekawy wykład plenerowy połączony ze spacerem, organizowany przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Tematem będzie architektura przedwojennego modernizmu jako zapis aspiracji rzeszowian końca lat 30. XX w. do bycia mieszkańcami nowoczesnego, prężnie rozwijającego się ośrodka przemysłowego.

W piątkowy wieczór po koncertach odbędzie się prezentacja Amerykańskich Filmów Reklamowych 2016 - przegląd najlepszych światowych reklam telewizyjnych włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).

Reklama

W piątek o godz. 17 odbędzie się spotkanie z Konradem Janczurą, autorem książki „Przemytnicy”, wydanej przez Korporację Ha!art. Będzie to ogólnopolska premiera debiutu prozatorskiego autora. Książka opowiada o dwóch chłopakach z małej wsi koło Lubaczowa, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie przemytnika. W bagażniku granatowego passata wożą przez ukraińską granicę papierosy Prima, wódkę Chlibnyj Dar, cukierki, chałwę i ketchup. Sensej, lokalny rekin biznesu, próbuje wciągnąć swoich podopiecznych na wyższy poziom. W grę wchodzi tajemnicza przesyłka od Eda z Przemyśla...

W sobotę, 3 czerwca interdyscyplinarną propozycję zaprezentuje Stowarzyszenie Artystyczne PoruszaMY. Jak mówi autorka Katarzyna Myrda, spektakl „Nie rób scen (o mężczyznach)” jest podróżą: z jednej strony bardzo przyziemną, z drugiej pełną abstrakcji. Poprzez dialog bohaterek jest opowieścią subiektywną, równocześnie sprawiającą, że można przeglądnąć się w jej lustrze. Ze względu na inspirację autorki m.in. obrazami Piotra Worońca Jr, ukazuje interdyscyplinarne podejście do sztuki, łącząc malarstwo abstrakcyjne z ruchem, słowem oraz gestem. Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 16. roku życia.

W sobotnią noc, po koncertach, od godz. 23 do 2.00 odbędzie się silent disco.  Jako DJ-e wystąpią:  Michäl Wu (Xxanaxx), Urbanski (RYSY) i Łukasz Stachurko – Sonar Soul (RYSY, Sonar).

Organizatorzy Festiwalu Przestrzeni Miejskiej: Miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Rzeszów, KWADRAT.

Program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej

czwartek, 1 czerwca

„Miasto Marzeń” – warsztaty architektoniczne dla dzieci (grupa zamknięta)

godz. 12 – Warsztaty form użytkowych w betonie Lafarge – warsztat otwarty dla uczniów, studentów i architektów (20 – 35 osób)

godz. 14 - Czytelnia Korporacji Ha!Art – publikacje z zakresu sztuki współczesnej, filmu, nowych mediów, literatury i filozofii

Kiermasz płyt winylowych

godz. 15 - „Samoróbka” – warsztaty tworzenia instrumentów – warsztaty dla dzieci (grupa zamknięta)

godz. 15 - Prezentacja najnowszych trendów aranżacji przestrzeni biurowych – „Przestrzeń miejska inspiracją dla współczesnego biura.”–  Nowy Styl Group – sala wystawowa (wejście od dziedzińca), Piłsudskiego 8-10

godz. 16 - ArchiCzwartek – bliskie spotkanie z Oskarem Grąbczewskim – OVO – Grąbczewscy Architekci oraz Tomaszem Koniorem – Studio Konior,  „Dobre przestrzenie dla miasta”, sala wystawowa (wejście od dziedzińca), Piłsudskiego 8-10

godz. 18:30 – Otwarcie wystawy modeli architektonicznych Bogusława Barnasia, holl przed salą wystawową (wejście od dziedzińca), Piłsudskiego 8-10

godz. 18:30 – Otwarcie wystawy prac Arkadiusza Andrejkowa – sala wystawowa (wejście od dziedzińca), Piłsudskiego 8-10

 slajdowisko

godz. 20 –  SALK

godz. 21:00 –  KRÍA (Islandia)

planszówki

piątek, 2 czerwca

godz. 11 - ArchiZabawy – „Hong Kong” – warsztaty otwarte

godz. 12:00 - Tworzenie grafitti – warsztaty dla dzieci

godz.14:00 - Czytelnia Korporacji Ha!Art – publikacje z zakresu sztuki współczesnej, filmu, nowych mediów, literatury i filozofii

Kiermasz płyt winylowych

godz. 15 - „Samoróbka” – tworzenie instrumentów – warsztat dla dzieci cz.2

godz. 17 – Premiera książki „Przemytnicy” Konrada Janczura (wyd. Korporacja Ha!Art, Kraków 2017); spotkanie z autorem.

godz. 17 - Wykład plenerowy organizowany przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie połączony ze spacerem – przedwojenna architektura modernistyczna

godz. 18:30 - Gypsy and the Acid Queen

godz. 19:45 – Pustki

godz. 21:15 - Łąki Łan

godz. 22:30 – Euroshorts – krótkie filmy i twórcze reklamy – prezentacja Amerykańskich Filmów Reklamowych 2016.

Niezwykły przegląd najlepszych światowych reklam telewizyjnych włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), organizowany przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP). (czas trwania – 90 min.)

Sobota - 3 czerwca

godz. 11 – „Samoróbka” – finał warsztatów; ok. 14  wspólny koncert

godz. 13 – Filmy dla dzieci (EuroShorts – animacje)

godz. 14 – Czytelnia Korporacji Ha!Art – publikacje z zakresu sztuki współczesnej, filmu, nowych mediów, literatury i filozofii

Kiermasz płyt winylowych

godz. 14 - Prezentacja prac powstałych podczas „Warsztatlonu”

godz. 17 – Spektakl taneczny pt. „Nie rób scen (o mężczyznach)” w wykonaniu tancerzy ze Stowarzyszenia Artystyczne PoruszaMY

godz. 18:30 – Buslav

godz. 19:45  – Sonar

godz. 21:00  – Xxanaxx

godz. 22:00 – 23:00  – Wojtek Urbański

godz.23:00 – 02:00 – silent disco – Michäl Wu (Xxanaxx), Urbanski (RYSY) i Łukasz Stachurko – Sonar Soul (RYSY, Sonar).

Mecenasem wydarzenia jest Samsung.

KOMENTARZE

Justyna Steczkowska - w Rzeszowie wszystko się zaczęło

Od kilkunastu lat idzie konsekwentnie...

Nieznane choć odkryte mauzoleum Ligęzów

Niedawno konserwatorzy Ewelina Dziopak-Gruszczyńska i Marcin Gruszczyński...

Rzeszów teatrem poszukującym stoi

Najważniejsze w teatrze jest spotkanie, aktora z widzem. I dobrze się stało, że...

Uzdrowisko w szpitalu miejskim, czyli solanka z ulicy Rycerskiej

Trudno skojarzyć Rzeszów z uzdrowiskiem, a jednak... W Szpitalu Miejskim prawie od dwóch lat działa Zakład Wodolecznictwa i Rehabilitacji, korzystający z miejscowego źródła...

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości - pomoc na starcie

AIP, czyli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, to największa w Europie sieć 40 centrów testowania swojego pomysłu na biznes w warunkach rynkowych. Pakiet AIP umożliwia...

zobacz więcej
Reklama

Powitać wiosnę w Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum jest jedynym na Podkarpaciu dziedzictwem kulturowym...

20 samolotów z Chasydami wyląduje w Jasionce

2500 pasażerów z Izraela przyjmie 7 i 8 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Chasydzi przylatują, by odwiedzić grób cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. W tym roku rocznica jego śmierci przypada 8...

Krowarzywa - nowa, wegańska burgerownia w centrum Rzeszowa

Smacznie, zdrowo, a przede wszystkim ekologicznie. Tak w trzech słowach można opisać nowy lokal na kulinarnej mapie Rzeszowa – Krowarzywa. W burgerowni przy ul. Matejki serwowane...

Twórcy bieszczadzkiej Galerii "Barak" przywieźli ceramikę do Rzeszowa

Rzeczy zwykłe i niezwykłe – ceramikę Róży i Krzysztofa Franczaków, założycieli Galerii "Barak" w Czarnej w Bieszczadach – podziwiać można w Wojewódzkim...

Reklama

Co kręci dzieci i młodzież? II Międzyszkolny Konkurs Talentów

Pokazy umiejętności wokalnych, recytatorskich, tanecznych oraz gra na skrzypcach - w piątek, 23 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 11 w Rzeszowie rozpocznie się...

Zasmakuj w kawie po arabsku

Aromatyczna, parzona w mosiężnym findżanie (tygielku), z dodatkiem cynamonu, kardamonu i brązowego cukru lub miodu, kawa po arabsku po prostu. Smakuje wspaniale zwłaszcza w towarzystwie słodyczy. Bo choć od kilku dobrych lat rozsmakowaliśmy...

Skórzane muzy na harleyach. Pokaz mody Basi Olearki

Ona kocha modę, a jej ubrań przesyconych seksapilem, nie sposób nie zauważyć. On od dziecka chciał jeździć na harleyu, a dziś jest właścicielem salonu z kultowymi motocyklami. W sobotę...

W kolorze blue z harleyem w kwiatach. Nowa kolekcja Basi Olearki

Piękne kobiety, mężczyźni w skórach, do tego industrialne wnętrza, harley w kwiatach i tłum gości. Tak w sobotni wieczór wyglądał salon GOC Harley – Davidson w...

Jak ubierają się mieszkańcy Rzeszowa? Ocenia Sofi Socha, rzeszowska stylistka

Z Sofii Sochą, stylistką i kreatorką wizerunku, rozmawia Angelika Fila

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY