Reklama

Hermaszewski przyjeżdża na Festiwal Nauki. Już w niedzielę!

A A A
Opracowanie Alina Bosak

Dodano: 13-09-2017

Mirosław Hermaszewski Fot. By Lzur - Praca własna, Fot. Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzysz

Mirosław Hermaszewski Fot. By Lzur - Praca własna, Fot. Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu ?Dolina Lotnicza?

Piknik naukowy, wykłady popularnonaukowe m.in. Mirosława Hermaszewskiego o kosmosie, wystawy interaktywne, atrakcje dla dzieci i specjalny wieczór naukowy dla dorosłych zaplanowali organizatorzy Festiwalu Nauki. Na imprezę zapraszają 17 i 18 września w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. Wstęp gratis.

To druga edycja Festiwalu Nauki, który ma promować naukę i edukację. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2015 roku z inicjatywy Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. W tym roku do organizacji festiwalu włączyła się również obchodząca 80-lecie firma Pratt&Whitney Rzeszów oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. W gronie współorganizatorów znaleźli się również G2A Arena oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Niedziela z naukową zabawą

Festiwal Nauki potrwa dwa dni, z których każdy skierowany jest do konkretnej grupy - na 17 września organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych spędzeniem niedzieli w kreatywny i ciekawy sposób. W programie znajdują się interesujące wykłady i pokazy popularnonaukowe oraz strefa pikniku naukowego. Skąd biorą się kolory, czy świetliki potrzebują prądu żeby świecić, dlaczego samolot lata to tylko niektóre pytania na które odpowiadać będą zaproszeni goście.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć roboty, drony, łaziki marsjańskie, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium. Strefa eksponatów naukowych oraz eksperymenty chemiczne i fizyczne, symulatory lotu, łamigłówki matematyczne zapewnią naukową rozrywkę, zarówno małym, jak i dużym.

Co więcej, jednym z gości festiwalu będzie robot EuGenius, który chętnie porozmawia z uczestnikami lub zrobi sobie wspólne selfie. O dobrą naukową zabawę uczestników będą dbać także science buskerz. Malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz dorigami to atrakcje przygotowane dla najmniejszych uczestników.

Podczas Festiwalu Nauki przez cały czas dla odwiedzających dostępne będą dwie wystawy interaktywne o łącznej powierzchni ponad 600 m2,  które na co dzień można spotkać w centrach nauki w Polsce i na świecie.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy wydarzenie zorganizowane wyłącznie dla dorosłych, czyli  Wieczór z nauką 18+. W planie wieczoru dwa ciekawe wykłady przedstawiające naukowe spojrzenie na zagrożenia współczesnego świata. W przerwach między wykładami odbędą się pokazy kuchni molekularnej, a oprócz tego na wyłączność dla uczestników wieczoru będą dostępne dwie wystawy interaktywne. Na Wieczór z nauką 18+ obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

W trakcie festiwalu oprócz naukowych stanowisk będzie można skorzystać ze strefy gastronomicznej i zjeść ciepły posiłek.

Poniedziałek dla szkół

18 września to dzień skierowany do szkół i nauczycieli, a także innych osób związanych z edukacją. Podczas tego dnia poza atrakcjami, które będzie można zobaczyć w pierwszym dniu festiwalu, odbędzie się ogólnopolska konferencja „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” organizowana pod patronatami honorowymi Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju. Organizatorami konferencji odbywającej się w ramach festiwalu Nauki są SGPPL „Dolina Lotnicza” oraz Kuratorium Oświaty.  Podczas spotkania poruszone zostanie zagadnienia związane z nową rewolucją przemysłową oraz idącą za nią potrzebą zmian w kształceniu zawodowym.

Dodatkowo w trakcie całego festiwalu odbywać się będą wykłady i pokazy związane z robotyką i technologią kosmiczną, połączone z prezentacjami nowoczesnych, zaawansowanych robotów w ramach Rover Challenge Workshop.

- Festiwal Nauki, ale także inne działania prowadzone w ramach naszych projektów, takich jak chociażby  Politechnika Dziecięca, kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży – mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. - Jesteśmy przekonani, że dla wielu z nich będzie to inspiracja do odkrywania pasjonującego świata nauki, do wybrania dobrej ścieżki edukacji i kariery, która zapewni im dobry start w dorosłe życie. Jednak liczymy też, że cześć dorosłych, rodzice czy dziadkowie odkryją w sobie, być może na nowo, pasję i będą dalej edukować i zachęcać do nauki swoje dzieci czy wnuki. Chcemy pokazać, że nauka może doskonale bawić i pasjonować bez względu na wiek.

Wydarzenie jest dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków przeznaczonych na upowszechnianie nauki.

Program Festiwalu Nauki

Niedziela, 17 września (11:00 – 18:00), wstęp wolny dla wszystkich chętnych

11:00 – 18:00 – Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0] – strefa ze stanowiskami naukowymi, na których będzie można dotknąć nauki z bliska i wciągnąć się w jej fascynujący świat. Swoją działalność zaprezentują koła naukowe, instytucje i organizacje z regionu, jak i całej Polski, związane głównie z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi, a także prowadzące działalność popularnonaukową. Wśród atrakcji łaziki marsjańskie, drony, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium. W trakcie pikniku o dobrą zabawę będą dbać Robot EuGenius oraz science buskerzy. Dla najmłodszych dzieci przygotowaliśmy malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki, dorigami oraz dmuchany plac zabaw. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

Reklama

11:00 – 18:00 – Wystawy interaktywne [antresola, poziom 2] – dzięki interaktywnym eksponatom w nowatorski, nietypowy sposób, odwiedzający będą mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i zjawiskami naukowymi. Dwie interaktywne wystawy o łącznej powierzchni ponad 600 m2, które na co dzień spotkać można w centrach nauki w Polsce i za granicą. Wystawy będą dostępne dla wszystkich odwiedzających.

11:00 – 14:00 – Rover Challenge Workshops cz. 1 [sala konferencyjna, poziom 0] - Warsztaty z zakresu realizacji projektów, inżynierii, robotyki, automatyki, łączności i innych dziedzin mających zastosowanie w amatorskich i profesjonalnych projektach kosmicznych i lotniczych.

11:00 – 18:00 – Wykłady popularnonaukowe [sala kongresowa] – prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych. Po raz pierwszy wykłady Politechniki Dziecięcej otwarte będą także dla rodziców i opiekunów.

11:00 – Kosmos – marzenia, rzeczywistość (Mirosław Hermaszewski)

13:00 – Skąd się biorą kolory (Jacek Błoniarz – Łuczak)

14:30 – O luminescencji słów kilka (Stanisław Łoboziak)

16:30 – Brr… Bardzo zimno – wybuchowy pokaz naukowy (Pan Korek)

15:30 – 18:00 – Rover Challenge Workshops cz. 2 [sala konferencyjna, poziom 0] - Poszukiwanie i rozwijanie nowych kosmicznych technologii. Małe firmy i startupy w branży kosmicznej. Od projektów studenckich do działalności gospodarczej. Zawody, konkursy, projekty studenckie jako platforma współpracy biznes- nauka i źródło kadr dla sektora kosmicznego. Możliwości, propozycje i kierunki współpracy firm, nauki, administracji przy realizacji międzynarodowych zawodów i konkursów studenckich.

19:00 – 22:00 – „Wieczór z nauką 18+” – Czas apokalipsy [sala konferencyjna, poziom 1] – wieczorne spotkanie naukowe z ekspertami skierowane wyłącznie do dorosłych. Podczas naszych spotkań z naukowcami postaramy się porozmawiać o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, niebezpieczeństwem ze strony otaczających nas mikroorganizmów oraz działalności człowieka, która może być tragiczna w skutkach dla nas i naszej planety.

W przerwach pomiędzy panelami zapraszamy na pokazy kuchni molekularnej oraz do zwiedzania wystaw interaktywnych.

Poniedziałek, 18 września (8:30-16:00), dzień dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

08:30 – 16:00 – Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0] – strefa ze stanowiskami naukowymi, na których będzie można dotknąć nauki z bliska i wciągnąć się w jej fascynujący świat. Swoją działalność zaprezentują koła naukowe, instytucje i organizacje z regionu, jak i całej Polski, związane głównie z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi, a także prowadzące działalność popularnonaukową. Wśród atrakcji łaziki marsjańskie, drony, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium. W trakcie pikniku o dobrą zabawę będą dbać Robot EuGenius oraz science buskerzy. Dla najmłodszych dzieci przygotowaliśmy malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki, dorigami oraz dmuchany plac zabaw. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

08:30 – 16:00 – Wystawy interaktywne [antresola, poziom 2] – dzięki interaktywnym eksponatom w nowatorski, nietypowy sposób, odwiedzający będą mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i zjawiskami naukowymi. Dwie interaktywne wystawy o łącznej powierzchni ponad 600 m2, które na co dzień spotkać można w centrach nauki w Polsce i za granicą. Wystawy będą dostępne dla wszystkich odwiedzających.

09:30 – 12:00 – Rover Challenge Workshops cz. 3 [sala konferencyjna, poziom 0] – Przyszłość branży lotniczej i kosmicznej. Poszukiwanie i rozwijanie nowych technologii. Nisze dla małych innowacyjnych firm i startupów. Zawody, konkursy, projekty studenckie jako platforma współpracy biznes-nauka i poligon doświadczalny dla przyszłych przedsiębiorców, wynalazców i innowatorów.

08:30 – 14:30 – Wykłady popularnonaukowe [sala kongresowa] – prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych. W trakcie panelu odbędą się trzy wykłady skierowane i dostosowane do wieku poszczególnych grup uczestników. Wykłady odbywające się w poniedziałek będą skierowane do grup zorganizowanych ze szkół z całego województwa podkarpackiego i nie tylko. Na wykłady obowiązuje rejestracja i decyduje kolejność zgłoszeń.

08:30 – 09:30 – Skąd się biorą kolory (Jacek Błoniarz – Łuczak) [zarejestrowane szkoły podstawowe]

10:30 – 12:00 – Brr… Bardzo zimno (Pan Korek) [zarejestrowane szkoły gimnazjalne]

13:00 – 14:30 – [zarejestrowane szkoły ponadgimnazjalne]

Jak roboty widzą świat (specjaliści z ABB)

Roboty - od fantastyki do codzienności - wybrane zagadnienia z historii robotyki i zastosowań robotów (Dariusz Szybicki)

12:30 – 14:30 – Ogólnopolska Konferencja „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” [sala konferencyjna, poziom 1] – Konferencja dedykowana jest przede wszystkim przedstawicielom kuratoriów oświaty z całej Polski, dyrektorom szkół, nauczycielom oraz reprezentantom firm. Konferencja współorganizowana jest przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” i Podkarpackie Kuratorium Oświaty. W trakcie konferencji omówione zostaną zagadnienia związane z nową rewolucją przemysłową oraz idącą za nią potrzebą zmian w kształceniu zawodowym.

KOMENTARZE

W sobotę Dzień Odkrywców 7. Interaktywny Piknik Wiedzy

Szlifowanie skał świętokrzyskich...

G2A Arena - nowa nazwa CWK w Jasionce

Rzeszowska firma G2A.COM, działająca na globalnym rynku w branży gamingowej...

Demo Day na międzynarodowych targach lotniczych w Jasionce

Tylko pięć minut będą mieć startuperzy z Akceleratora Start In Podkarpackie na prezentację swojego pomysłu biznesowego przed potencjalnymi inwestorami. Drugie pięć na udzielenie...

21 start-upów wystąpi na Demo Day w G2A Arenie w Jasionce

Elektryczny samochód wyścigowy, urządzenie elektroniczne do stymulacji mózgu, aplikacja internetowa i beacony przechowujące pamięć o zmarłych, serwis z prezentami, lustro reklamowe...

zobacz więcej
Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego...

Wilk w Bieszczadach

Za najlepsze futro uznawany był od wieków błam z wilczych ogonów. Jan III Sobieski wysłał go królowej Marysieńce z pełnym miłości listem: ?Na wór dla zagrzania ślicznych nóżek Wci serca mego, posyłam wilczych ogonów samych błam, w który włożyłoby...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty czwartek. Pączki już na stałe wpisały się w polską tradycję tłustoczwartkową. Chociaż przez wieki ten smakołyk przechodził różnorodne...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Polacy chcą zdobyć K2 zimą. Wśród śmiałków Maciej Bedrejczuk z Rzeszowa

29 grudnia rozpoczyna się wyprawa 12 śmiałków, którzy chcą dokonać czegoś, co dotychczas było niemożliwe. Zdobyć K2, majestatyczną...

Rodzinny biznes na tyrolskim dachu świata. Reportaż Anny Konieckiej

Tux tux Hintertux! - wszyscy śpiewają, klaszczą, wystukują rytm. Niektórzy tańczą, tzn. drepczą w miejscu. Spontanicznych tancerzy coraz więcej. Muzyka na...

Każdy chirurg plastyczny operuje inaczej. Najtrudniej zrobić ładny nos

Rozmowa z dr. n. med. Łukaszem Drozdem, specjalistą chirurgii plastycznej, lekarzem medycyny estetycznej, biegłym sądowym, chirurgiem celebrytów.

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY