Reklama

Loty balonów, koncerty i młodszy brat Micka Jaggera na Balonach nad Krosnem

A A A
Biznes i styl

Dodano: 25-04-2018

Fot. Organizator wydarzenia

Fot. Organizator wydarzenia

W niedzielę, 29 kwietnia rozpoczyna się kilkudniowe wydarzenie, które każdego roku przyciąga do Krosna kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku w zawodach balonowych będzie rywalizować ponad 30 załóg balonowych. Ale balony nad Krosnem to nie tylko pełne wrażeń, widowiskowe loty balonów, to także liczne atrakcje dodatkowe: koncerty gwiazd, pokazy i akrobacje lotnicze, warsztaty, kiermasze. Podczas majówki w Krośnie wystąpi m.in. Grzegorz Hyży oraz Chris Jagger (młodszy brat Micka Jaggera z The Rolling Stones). Nad krośnieńskim niebem zaprezentuje się grupa Cellfast Flying Team z Krosna, zaś w bitwie powietrznej będzie można zobaczyć Retro Sky Team ze Słowacji.

Balony będą startować sześć razy

Podczas majówki organizatorzy zaplanowali sześć startów balonów, w poniedziałek (30.04), we wtorek (1.05) i w środę (2.05). Tradycyjnie loty balonów odbywają się ok. godz. 6.00 i ok. godz. 18.00. Do Krosna przyjedzie ponad 30 załóg balonowych - 16 załóg z Polski, 8 z Litwy, 4 ze Słowacji i 2 z Węgier. Pośród nich mistrzowie i wicemistrzowie Europy oraz czołówka baloniarzy polskich. Uroczyste otwarcie zawodów, na których przedstawione zostaną załogi balonowe, odbędzie się w niedzielę (29.04) na krośnieńskim rynku.

Tradycją wydarzenia są ciekawe koncerty. W ciągu ostatnich lat publiczność miała okazję posłuchać występów gwiazd muzycznych, nie inaczej będzie w tym roku. W poniedziałek (30.04) i we wtorek (1.05) w godz. 20.00-24.00 odbywać się będą dyskoteki pod gołym niebem, a w środę (2.05) koncerty finałowe. W poniedziałek (30.04) królować będzie muzyka pop (radio hits) w wykonaniu DJ Mirjami - to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich DJ-ek. We wtorek (1.05) zabrzmi muzyka retro z lat 80. i 90. Imprezę rozkręci DJ Danny White znany w wielu słowackich i polskich klubach.) Na zakończenie imprezy zagrają I-Sha-Vii - zespół bluesowy; Sound'n'Grace - chór znany z programu Mam Talent; Grzegorz Hyży znany z programu X Factor. Gratką będzie występ Chris Jagger's Acousstic trio – jest to zespół młodszego brata Micka Jaggera z The Rolling Stones. Muzyczna twórczość Chrisa Jaggera to mieszanka folku, bluesa, cajun i muzyki country, pełna żywiołowości, pozytywnej energii i radości z grania.

Przeloty repliki francuskiego myśliwca Nieuport z czasów I wojny światowej

We wtorek (1.05) w godzinach 11.00-14.00 odbędą się pokazy lotnicze. W programie pokazów i akrobacji m.in.: przeloty repliki francuskiego myśliwca Nieuport z czasów I wojny światowej; prezentacja krośnieńskiej grupy Cellfast Flying Team; bitwa powietrzna w wykonaniu Retro Sky Team ze Słowacji; występ Artura Kielaka w duecie z Yakiem3, który jest repliką myśliwca z II wojny światowej; prezentacja samolotów z Podkarpacia: Piper Seneca2, PZL M20 Mewa, M28 z PZL Mielec oraz Antonov 2 z Aeroklubu z Mielca; akrobacja szybowcowa.

Tego dnia odbędzie się pierwszy zlot samolotów lekkich na Podkarpaciu. Do Krosna przyleci ponad 50 maszyn, m.in. z Polski, ze Słowacji, Czech i Węgier. Samoloty będzie można oglądać na wystawie statycznej oraz w widowiskowej konkurencji na celność lądowania.

Dodatkowe atrakcje

STREFA WARSZTATOWA

Planetarium

30 kwietnia 2018, 1 maja 2018, 2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Wejście do planetarium o pełnych godzinach (grupy max. 25-osobowe). Wejściówki do odebrania w namiocie organizacyjnym w dniach imprezy.


Dziecięcy Uniwersytet Techniczny

30 kwietnia 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza (Dolina Wiedzy)

Stanowiska naukowe:

  1. Fascynujący świat fizyki - stanowisko popularnonaukowe
  2. Kuchnia molekularna - stanowisko z pokazami i prezentacją kuchni molekularnej
  3. Heweliusze Nauki - Science busking oraz 15-minutowe pokazy „Niech zabrzmi muzyka” (pokazy co ok. 1,15h, naprzemiennie z science busking)

Stanowiska piknikowe:

Reklama
  1. Strefa lotnictwa:

Symulator lotów szybowcem - kształt modelu przypomina kokpit prawdziwego szybowca. Program komputerowy symuluje zachowanie prawdziwego statku powietrznego w locie lub w innych fazach.

Symulator lotu samolotem Virtual Reality - symulator przeznaczony jest do prezentacji podstawowych właściwości samolotów oraz zapoznania z podstawami pilotażu. Wirtualna rzeczywistość umożliwia rozglądanie się w trakcie lotu symulacyjnego, a także generowanie odczuć związanych z widzeniem stereoskopowym.

Demonstratory naukowe:

Tunel aerodynamiczny - eksponat składa się z dmuchawy, która wymusza przyśpieszony przepływ powietrza w przestrzeni, w której znajduje się fragment skrzydła o specjalnie dobranym profilu lotniczym. Eksponat obrazuje opływ powietrza wokół skrzydła samolotu, a animatorzy wyjaśniają w jaki sposób samolot unosi się w powietrze.

Alfabet Morse’a - przy pomocy klucza telegraficznego użytkownik wpisuje wybrane słowo, np. swoje imię i sprawdza poprawność wykonanych znaków na ekranie monitora. Użytkownik po przeciwnej stronie ma za zadanie rozszyfrowanie przesłanego słowa.

Koła zębate - eksponat pozwala zobrazować sposób działania przekładni zębatych, a dzięki kilku rodzajom konfiguracji kół zębatych, użytkownik może uzyskać różne prędkości obrotowe.

Łamigłówki - to zbiór zadań i zagadek logicznych do rozwiązania, które wymuszają kreatywność uczestników.

  1. Strefa konstruktora:

Most Leonarda - uczestnicy mają za zadanie zbudować drewniany most w kształcie łuku, bez żadnych elementów wspierających oraz bez użycia kleju, sznurka lub gwoździ.

Skrzydła - uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać skrzydła, które następnie można założyć na plecy.

  1. Stanowiska piknikowe (strefa doświadczeń):

Ciecz nienewtonowska - uczestnicy mogą pobawić się różnokolorową cieczą, która zachowuje się różnie pod wpływem naprężenia. W zależności od siły działającej na taki ośrodek, a także szybkości ich zmienności może zachowywać się podobnie do ciał stałych, np. pękając bądź odkształcając się lub rozpływać się jak ciecz.

Polimerowy glut z boraksu - uczestnicy sami „produkują” masę w różnych kolorach. Substancja ta dopasowuje się do każdego naczynia, daje się z łatwością formować, rozciągać, pęka i odbija się od podłoża. Eksperyment sprawia wiele frajdy małym dzieciom, a starsze mogą doświadczalnie sprawdzić jak z dwóch różnych substancji otrzymujemy trzecią o zupełnie innych właściwościach.

Kolorowanki – kolorowanki do wyboru (projektowane przez fundację, które tworzą historyjkę z tematyki lotnictwa.

Klocki Clik Toys - przeznaczone są dla małych dzieci, które dzięki instrukcjom mogą samodzielnie zbudować różnego rodzaju budowle.

Dodatkową atrakcję będzie demonstrator naukowy „Lustro Frankensteina”.

Akademia Młodego Inżyniera

1 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Akademia Młodego Naukowca

2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

WARSZTAT MASZYN LATAJĄCYCH:

Warsztat maszyn latających: balony

30 kwietnia 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Warsztat maszyn latających: samoloty

1 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Warsztat maszyn latających: latawce

2 maja 2018, godzina 11.00-18.00, lotnisko

Wesołe miasteczko oraz punkty handlowe i gastronomiczne:

29 kwietnia 2018 (10.00 - 20.00), 30 kwietnia - 2 maja (10.00 - 24.00)

BALONOWE PARTY

DJ MIRJAMI

30 kwietnia 2018, godzina 20.00-24.00, lotnisko

Muzyka pop (radio hits)

Prowadzenie: Dj Carry (Paweł Bożętka) i Dj Alex Light

DJ DANNY WHITE (Słowacja)

1 maja 2018, godzina 20.00-24.00, lotnisko

Muzyka retro (lat 80/90.)

Prowadzenie: Dj Carry (Paweł Bożętka) i Dj Juri (Dominik Jurczak)

BALONOWE KONCERTY

godzina 18.00

I SHA-VII (Nina Sawicka)

2 maja 2018, lotnisko


CHRIS JAGGER'S ACOUSTIC TRIO

2 maja 2018, lotnisko


SOUND'N'GRACE

2 maja 2018, lotnisko


GRZEGORZ HYŻY

2 maja 2018, lotnisko

KOMENTARZE

52. Muzyczny Festiwal w Łańcucie z milionowym budżetem

Philippe Do, światowej sławy śpiewak...

Koncertowy kwiecień w Rzeszowie

Kwiecień zapowiada się bardzo ciekawie pod względem imprez kulturalnych ? koncertów...

Europejski Stadion pełen Kultury

Będzie się działo! Tak najkrócej można opisać to, co wydarzy się w ramach trzeciego...

Trwa trzecia edycja Rzeszów Jazz Festiwal 2014

Największy festiwal jazzowy na Podkarpaciu rozpocznie się już 21 października i potrwa sześć dni. Od 2012 roku organizatorzy starają się, by Rzeszów Jazz Festiwal był okazją do przywrócenia w stolicy...

Od piątku operowo, operetkowo i patriotycznie na Festiwalu Żarnowiec 2015

Opera "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana rozpocznie w piątek, 4 września jedenastą edycję Festiwalu w Żarnowcu...

zobacz więcej
Reklama

Powitać wiosnę w Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum jest jedynym na Podkarpaciu dziedzictwem kulturowym...

Podkarpacka kwatera Hitlera

Spotkali się tutaj Hitler z Mussolinim. Po wojnie miał powstać tu rezerwowy skarbiec NBP. Skończyło...

Magdalena Kocój: W wygodnych ubraniach jak we własnej skórze

- Produkuję taką odzież, jaką sama chciałabym założyć. Z wysokiej jakości materiałów, dobrze uszytą, o ciekawym designie. Każda z kobiet jest inna, ale wszystkie...

Ania Kłeczek chce otworzyć pierwszą roślinną cukiernię na Podkarpaciu

Cukiernia i kawiarnia, w której serwuje się tylko roślinne słodkości oraz wytrawne dania? W Rzeszowie brakuje takiego miejsca, ale bardzo możliwe...

Zasmakuj w kawie po arabsku

Aromatyczna, parzona w mosiężnym findżanie (tygielku), z dodatkiem cynamonu, kardamonu i brązowego cukru lub miodu, kawa po arabsku po prostu. Smakuje wspaniale zwłaszcza w towarzystwie słodyczy. Bo choć od kilku dobrych lat rozsmakowaliśmy...

Reklama

W kolorze blue z harleyem w kwiatach. Nowa kolekcja Basi Olearki

Piękne kobiety, mężczyźni w skórach, do tego industrialne wnętrza, harley w kwiatach i tłum gości. Tak w sobotni wieczór wyglądał salon GOC Harley – Davidson w...

Skórzane muzy na harleyach. Pokaz mody Basi Olearki

Ona kocha modę, a jej ubrań przesyconych seksapilem, nie sposób nie zauważyć. On od dziecka chciał jeździć na harleyu, a dziś jest właścicielem salonu z kultowymi motocyklami. W sobotę...

Jak ubierają się mieszkańcy Rzeszowa? Ocenia Sofi Socha, rzeszowska stylistka

Z Sofii Sochą, stylistką i kreatorką wizerunku, rozmawia Angelika Fila

Baseny już otwarte. Do niedzieli można pływać za darmo

W czwartek zostanie otwarty wyremontowany kompleks basenów ROSIR. Do niedzieli wstęp na kąpielisko będzie bezpłatny. Do 31 maja baseny będą czynne od godz. 10 do 18, a od 1 czerwca...

Wielką majówkę czas zacząć

Długi weekend majowy - czas grillowania w ogrodzie, ale także ucztowania na trawie. Pikniki obecnie są bardzo modne. Pewnie dlatego, że miejsc, w które można się wybrać z rodziną i zjeść smaczny posiłek na łonie natury, jest coraz...

zobacz więcej

POLECANE

VIP MARZEC-KWIECIEŃ

VIP MARZEC-KWIECIEŃ
w numerze m.in.:

• W uprawianiu nauki najważniejsze są wątpliwości! • Mamy rynek pracownika • Bogusław Barnaś - najważniejsza jest wyobraźnia • Twarze Podkarpacie 10 lat VIP Biznes&Styl • Kongres TSLA Expo 2018 • Bolidy Caro Cars z Mielca • 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY