Reklama

Lifestyle

Warto odwiedzić. CDS w Krośnie: niezwykła podróż po świecie szkła

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 08.08.2016
28655_szkla_1
Share
Udostępnij
Krosno od prawie 100 lat żyje szkłem i na tej tradycji buduje swoją tożsamość. A ma się czym pochwalić – szklane wyroby z Krosna, ze względu na wysoką jakość i najwyższej klasy wzornictwo, cieszą się dobrą sławą nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Szklane dziedzictwo Krosna od 4 lat ma wreszcie godne miejsce, które nie tylko opowiada o historii krośnieńskiego szkła, ale również je tworzy. 
 
Centrum Dziedzictwa Szkła  – bo o nim mowa – to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny proponujący interaktywną podróż po świecie szkła. Składa się z dwóch obiektów –  budynku głównego, mieszczącego się przy ulicy Blich 2, oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku.
 
Głównymi atrakcjami budynku głównego są widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program zwiedzania obejmuje także warsztaty obróbki i zdobienia szkła. W tym budynku znajdują się także sale wystaw czasowych, sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowo-konferencyjna. W klatce schodowej, na poziomie -4, można obejrzeć wielkie malowidło anamorficzne (3D), o powierzchni 80 m kw. Obraz ten został namalowany przez krakowskiego artystę i architekta Ryszarda Paprockiego i jest jedynym tego typu dziełem w Polsce mieszczącym się w zamkniętym pomieszczeniu.
 
Piwnice przedprożne mieszczą ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez najsłynniejszych artystów działających lub związanych z Krosnem (Stanisław, Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Jerzy i Mateusz Marajowie, Henryk i Rafał Ryszowie, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Maciej Habrat, Marzena Krzemińska-Baluch, Stanisław Mól i Witold Śliwiński). Znajduje się tam także tzw. sala "szkła w fizyce", w której turyści poznają właściwości szkła, przeprowadzając samodzielnie eksperymenty na szklanych rekwizytach.
 
Zwiedzanie Centrum (budynku głównego oraz piwnic przedprożnych) trwa około 2 godzin i odbywa się pod opieką przewodnika.
 
GODZINY OTWARCIA W SIERPNIU

Poniedziałek – sobota, godz. 10 – 19 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o godz. 17). Niedziela, godz. 11 – 19 (ostatnie wejście o godz. 17).
CENY BILETÓW
Bilety normalne

Centrum Dziedzictwa Szkła i Piwnice Przedprożne – 19 zł
Centrum Dziedzictwa Szkła – 14 zł
Piwnice Przedprożne – 8 zł
Bilety ulgowe
 
Bilet rodzinny (rodzic/opiekun prawny i dzieci do 14 roku życia) – 14,50 zł od osoby
Dzieci do lat 6 (turyści indywidualni) – bezpłatnie
Dzieci do lat 6 (grupy zorganizowane) – 7 zł
Bilet wstępu dla grup szkolnych – 12 zł
Bilet wstępu dla osób z orzeczoną grupą niepełnosprawności – 12 zł
Bilet wstępu dla emerytów – 14,50 zł
 
Informacje i rezerwacja pod numerem telefonu: 13 44 400 31.
 
W sklepie firmowym można kupić szklane figurki, wazony, patery, ręcznie malowane obrazki i witrażowe bibeloty. 

Więcej szczegółów pod adresem www.miastoszkla.pl
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy