Reklama

Lifestyle

Rzeźnicki Bieg, Muzeum Ulmów i CDS w Krośnie. Turystyczne hity

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 28.10.2016
29872_b
Share
Udostępnij

Bieg Rzeźnika, Muzeum Ulmów i CDS w Krośnie  – te trzy produkty turystyczne z Podkarpacia będą walczyć o Certyfikat POT w finale konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikat oznacza kampanię promocyjną produktu prowadzoną na rynku polskim i zagranicznym.

Najciekawsze produkty turystyczne z Podkarpacia wybrała kapituła powołana przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, w skład której weszli m.in. przedstawiciele mediów, uczelni, samorządu województwa oraz Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wyróżniono trzy najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne dla turystów produkty turystyczne, spełniające wszelkie wymogi regulaminowe. Są to: Rzeźnicki Festiwal Biegowy, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Rzeźnicki Festiwal Biegowy – to jedna z największych imprez sportowo-turystycznych w województwie podkarpackim. Składają się na nią: Bieg Rzeźnika Ultra, Bieg Rzeźnika na Raty, Bieg Rzeźnika oraz Rzeźniczek, a w 2017 r. dodatkowo będą jeszcze dwa biegi: Podwójny Maraton Rzeźnicki oraz Bieg 3xHon. Odbywa się po raz czternasty i uchodzi za kultową imprezę turystyczno-biegową w Polsce. W 2015 r. Rzeźnicki Festiwal Biegowy został uznany za najlepszy festiwal biegów górskich w Polsce.

Uczestnicy w ciągu jednego dnia (od świtu do zmierzchu) maja okazję przebyć jedną z najpiękniejszych tras bieszczadzkich – czerwony szlak z Komańczy do Ustrzyk Górnych (lub Wołosatego). Na pokonanie około osiemdziesięciokilometrowej trasy o sumie przewyższeń przekraczającej 6000 metrów mają tylko 16 godzin. Pozostałe biegi (łącznie ponad 300 km tras) wyprowadzają biegaczy w pozostałe partie Bieszczadów i wysyłają w podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – to jedyna placówka w Polsce poświęcona w polskim Sprawiedliwym, ratującym w czasach Holokaustu skazanych na zagładę Żydów. Poruszając uniwersalną iważną problematykę, wykorzystując do tego nowoczesne techniki ekspozycji oraz modernistyczną formę architektoniczną. Turystów przyciąga jednak nie tylko treść ekspozycji, ale też jej forma – multimedialna i interaktywna. Sam budynek Muzeum, zaprojektowany przez cenione Nizio Design International, zwraca uwagę znawców jako wyjątkowo adekwatne do treści rozwiązanie architektoniczne – minimalistyczny i surowy, wymowny w swej prostocie, z imponującą iluminacją. Wśród 37 000 osób, które od otwarcia Muzeum odwiedziły placówkę, przeważają turyści polscy, a ok. 20% stanowią turyści zagraniczni, zwłaszcza z Izraela.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie – jest poświęcone prawie 100-letniej historii hutnictwa w Krośnie i okolicy. Działające od blisko 5 lat CDS pozwala nie tylko mieszkańcom, ale przede wszystkim turystom z Polski i całego świata odkryć magię tworzenia szkła i poznać tajniki tego rzemiosła. Obiekt odwiedziło już blisko 180 000 osób. Najważniejszymi atrakcjami CDS w Krośnie są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zapoznać się natomiast można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i szkło użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego. Centrum wyróżnia unikalna możliwość uczestniczenia w procesie technologicznym wytapiania, formowania i zdobienia szkła.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy