Reklama

Z Warszawy w Bieszczady...po życie

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 22-07-2017

Paweł oraz Ania Słomińscy wraz z synem Fot. Tadeusz Poźniak

Paweł oraz Ania Słomińscy wraz z synem Fot. Tadeusz Poźniak

Czym chata bogata witają turystów Ania i Paweł z Gęsiego Zakrętu w Zadwórzu. Warszawę rzucili już 10 lat temu i wciąż nie zdążyli zatęsknić za miastem.

Przy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, między Ustrzykami Dolnymi a Górnymi, stoi Gęsi Zakręt. Choć ma 10 lat, zdążył obrosnąć w miejscowe legendy. Jedna z nich mówi, że jest własnością aktora Artura Żmijewskiego, a para, która w domu mieszka, jedynie go prowadzi pod nieobecność właściciela. Druga legenda dotyczy milionerów, którzy ponoć zamieszkali w Bieszczadach. Są jeszcze inne i… wszystkie wywołują lekki uśmiech na twarzach Pawła i Ani Słomińskich, prawdziwych, tych „zwykłych” właścicieli Gęsiego Zakrętu, nietypowego domu o intrygującej bryle i wykończeniu, który przyciąga spojrzenia turystów i przejeżdżających tą trasą - może właśnie dlatego przypisuje mu się różne historie?

Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkali w Warszawie, w bloku. Ania miała dobrą i pewną pracę w szpitalu na Banacha, w Zakładzie Anatomii Patologicznej. Kiedy życie zawodowe Pawła zaczęło szwankować i praca przestała spełniać jego oczekiwania, wyjechał na tydzień w Bieszczady, by przemyśleć sprawy. Zauroczyły go do tego stopnia, że już wtedy pomyślał o rodzinnej przeprowadzce i zaczął wypytywać o ziemię na sprzedaż. Ktoś wskazał działkę przy zakręcie w Zadwórzu. Postanowili ją kupić. Sprzedali mieszkanie w stolicy, potem wzięli kredyt.

Trzy lata przygotowywali się do przeprowadzki. Paweł śledził portale bieszczadzkie, czytał o bieżących wydarzeniach, o osobach, które przeprowadziły się w Bieszczady; chciał jak najlepiej poznać region, w którym wkrótce miał zamieszkać. Tuż przed ostateczną decyzją o wyjeździe, Ania otrzymała awans na kierownika zakładu, ale widmo zmiany otoczenia oraz pracy na zupełnie inną okazały się bardziej kuszące. Przyznają, że na początku wcale nie myśleli o prowadzeniu agroturystyki. Chcieli się wyprowadzić w Bieszczady i z czegoś tutaj żyć. Bieszczadzka rzeczywistość sama podpowiedziała im, czym powinni się zająć.

- Oczywiście, były momenty zwątpienia. Zastanawialiśmy się, czy to wszystko ma sens, ale dopingowaliśmy się nawzajem i kiedy jedno miało wątpliwości, drugie je rozwiewało - opowiada Ania. - Spotkaliśmy też wiele osób w Bieszczadach, które nam powtarzały, że damy radę. To bardzo nam pomagało.

To, co zaskoczyło Anię w mieszkańcach Bieszczadów, to naturalny, niewymuszony uśmiech i serdeczność, którą okazują np. podczas zakupów. Śmieje się, że gdy ktoś uśmiechał się do niej w mieście, od razu myślała, że z jakiegoś niekoniecznie miłego powodu. Z czasem polubiła też rozmowy, jakie toczą się w wiejskich sklepach, mimo że na początku ją denerwowały. - Robiąc zakupy, spieszyłam się jak niemal każdy człowiek z miasta - przyznaje. - Teraz sama wdaję się w te dyskusje i czasem widzę jakiegoś turystę, który niecierpliwi się w kolejce do kasy.

Z czego żyć w Bieszczadach? Z agroturystyki

Dom zaczęli budować z myślą o przyjmowaniu gości. W sierpniu 2017 roku minie dziesięć lat, od kiedy mieszkają na zakręcie w Zadwórzu. Pierwszych gości podejmowali w grudniu 2007 roku, choć prace wykończeniowe i sprzątanie trwały do samej Wigilii.

Gęsi Zakręt zaprojektował śp. Edwin Drewniak, architekt, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i dowódca plutonu saperów płetwonurkowych, mieszkaniec Dźwiniacza Dolnego w Bieszczadach, współtwórca m.in. makiety Rzeszowa sporządzonej według planu Wiedemanna z 1762 roku. W zamyśle inwestorów, Gęsi Zakręt miał być domem, jakiego jeszcze nie było. Zdecydowali się na oryginalną bryłę z ciekawym dachem i pięknym tarasem oraz strefą rozrywki (m.in. bilard) w piwnicach. Wnętrza projektowali i urządzali sami - dom jest urządzony według ich przekonań, poczucia estetyki oraz możliwości finansowych. Słomińscy przyznają, że żyje im się tu bardzo dobrze i - wbrew sugestiom niektórych - nie zamierzają rozbudowywać domu, budować basenu czy spa, aby przyciągnąć turystów spragnionych większych luksusów. - Można pomyśleć, że nie nadążamy za potrzebami gości, że się nie rozwijamy - mówią. - Jednak robimy to w sposób świadomy, choć rozumiemy ryzyko.

Reklama

Gęsi Zakręt nie jest hotelem ani typową agroturystyką - właściciele prowadzą go „po domowemu”; mieszkają z gośćmi, zaś wieczorem często wspólnie zasiadają z turystami na tarasie, by porozmawiać. Pytanie, które słyszą najczęściej, dotyczy nazwy domu.

Gęsi Zakręt, bo… zakręt w głowie, życiu i na drodze

Ta nie wzięła się znikąd. Paweł w przeszłości trenował capoeirę, gdzie wraz z otrzymanym pierwszym stopniem, zyskał przydomek Gęś. Zakręt - bo zakręt w głowie, życiu i na drodze. Goście zawsze pytają o pomysł na nazwę, ale jej tłumaczenie rzadko bywa satysfakcjonujące. - Wiele osób myśli, że tu zawracają gęsi - tłumaczą właściciele. - Ale z naszą nazwą wiąże się jeszcze jeden wątek. Krzysztof Potaczała w swojej książce „Bieszczady w PRL-u” napisał, że w przeszłości rolnicy w Zadwórzu hodowali gęsi, więc mamy kolejny argument tłumaczący nazwę domu.

Do Gęsiego Zakrętu najczęściej przyjeżdżają mieszkańcy dużych miast, zwykle rodziny z dziećmi - z Warszawy,  Krakowa, Gdańska, a od kiedy została otwarta autostrada A4 - także ze Śląska. Właściciele zachęcają ich do zwiedzania nie tylko Bieszczadów i chodzenia po górach, ale do zobaczenia innych zakątków Podkarpacia - Sanoka, Krasiczyna, Przemyśla czy Ustrzyk Dolnych i Górnych, gdzie nawet w sezonie ruch turystyczny jest mniejszy niż w Cisnej czy Wetlinie. Ich zdaniem, Bieszczady są piękne również zimą i także o tej porze roku mają turystom wiele do zaoferowania. Szczególnie polecają znajdujące się w pobliżu ośrodki narciarskie Laworta i Gromadzyń, gdzie miłośnicy białego szaleństwa mogą skorzystać z kilku tras o zróżnicowanej długości. Obydwie stacje mają wypożyczalnie i serwis sprzętu narciarskiego i zapewniają narciarzom świetne warunki.

Paweł Słomiński zauważa, że powoli zmienia się sposób spędzania wolnego czasu przez turystów. - Wiele osób traktuje urlop jako czas, gdy człowiek musi być aktywny i obwieszony gadżetami, które mierzą i kontrolują jego aktywność; żeby potem pochwalić się tym w sieci - mówi. - Oczywiście, sposób spędzania wolnego czasu to kwestia bardzo indywidualna i my to szanujemy, ale ludzie zapominają, że dziś pracują i żyją o wiele intensywniej, więc ich odpoczynek powinien wyglądać inaczej. Coraz częściej przyjeżdżają do nas goście, którzy wiedzą, że na urlopie nic nie muszą i potrafią cieszyć się małymi rzeczami.

Słomińscy podkreślają, że najmilsze dla nich jako gospodarzy domu są sytuacje, gdy zadowoleni goście wracają do Gęsiego Zakrętu na kolejny wypoczynek. - Mamy przyjaciół, którzy od pięciu lat przyjeżdżają do nas dwa razy w roku, latem i zimą – przyznaje Ania. Ich dom jest otwarty dla turystów przez cały rok, ale właściciele starają się tak zarządzać czasem, aby mieć przynajmniej jeden miesiąc dla siebie. - Prowadząc agroturystykę, cały czas wystawiamy się na ocenę, dlatego robimy sobie przerwy, żeby odpocząć oraz przygotować dom - przyznają.

Nigdzie nie jest tak dobrze, jak u siebie w Bieszczadach

Bieszczady są ich domem, czują, że są u siebie. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla osób z Warszawy nigdy już nie będziemy osobami stamtąd, a dla mieszkańców Bieszczad osobami stąd. Widzimy to i czujemy, ale nie mamy z tym problemu, bo poznaliśmy już smak życia w dużym mieście oraz w małej bieszczadzkiej wsi. Miasto nigdy nie zrozumie wsi, a wieś miasta. Żeby zrozumieć te dwie przestrzenie, trzeba mieć doświadczenia i tu, i tu - przyznaje Paweł Słomiński.

Choć dziesięć lat, które Słomińscy spędzili w Bieszczadach, do łatwych nie należały, nie zdążyli zatęsknić za miastem. W Warszawie odwiedzają swoje rodziny, ale poza bliskimi nic ich tam już nie ciągnie. Przyglądając się zgiełkowi wielkiego miasta podczas ostatniej wizyty w stolicy, kolejny raz uświadomili sobie, że decyzja, jaką podjęli kilkanaście lat temu, była trafiona. - To, co nam się wydawało, a to co nas spotkało w Bieszczadach, to dwie zupełnie skrajne historie - śmieją się. - Wydawało nam się, że będziemy spędzać czas w ogrodzie nic nie robiąc. Byłem przekonany, że będę miał mniej pracy, a więcej czasu, a jest odwrotnie. Tutaj trzeba się sporo napracować, stąd mamy duży szacunek dla osób żyjących tu od zawsze – dodaje Paweł. - Życie tutaj może nie jest łatwiejsze, ale bardzo nam odpowiada. Jesteśmy szczęśliwi.

KOMENTARZE

Od kwietnia częściej z Jasionki do Warszawy

Od kwietnia LOT chce zwiększyć liczbę połączeń z lotniska...

Ania Przybylska i Piotr Adamczyk w CCC

CCC wita wiosnę w gorącym słońcu Barcelony! Pełne uroku hiszpańskie widoki...

Tak piękna Warszawa od 15 marca w kinach

W kinach w całej Polsce od 15 marca będzie można oglądać film "Warszawa...

Turyści wybierają podkarpackie skanseny

Podkarpackie skanseny są jednymi z miejsc najczęściej odwiedzanych w naszym regionie przez turystów. Od początku roku, głównie w lipcu i sierpniu, sanocki skansen odwiedziło ponad 100 tysięcy turystów. Muzeum...

Życie to muzyka, życie to wiersz. Andrzej Śmiały śpiewający

Z Andrzejem Śmiałym, podróżnikiem i przedstawicielem nurtu piosenki autorskiej, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

zobacz więcej
Reklama

Z Warszawy w Bieszczady...po życie

Czym chata bogata witają turystów Ania i Paweł z Gęsiego Zakrętu w Zadwórzu...

Podkarpacie na wakacje. Dwór w Kopytowej

W 1939 roku było ich w Polsce 16 tysięcy. Obecnie - po wojnie i reformie...

Maciejewka - przenosiny z serca Londynu w Bieszczady

Ewa zakochała się w Zahoczewiu od pierwszego...

Podkarpackie na wakacje

Przyjezdni, ale i miejscowi mogą zobaczyć dziś w naszym regionie dużo więcej niż wczoraj. I nie chodzi tu o pseudoatrakcje w rodzaju "parku dinozaurów". Mamy mądre, oparte na lokalnych tradycjach projekty i dobre realizacje, adresowane do odbiorów...

Hindi - pierwsza prawdziwie indyjska restauracja w Rzeszowie

O tym, że przenosimy się z Rzeszowa do Indii widać już przy wejściu. W oknach typowo indyjskie kolory, na ścianach zdjęcia z podróży, a w powietrzu unosi się zapach kurkumy...

Jak schładzać organizm podczas upałów

Katarzyna Grzebyk: Lato długo trzymało nas w niepewności, a teraz – zgodnie z prognozami - ma zalać nas falą upałów. Jak chronić się przed upałami i schładzać, żeby przy okazji nie zaszkodzić swojemu zdrowiu...

Reklama

Torebki Czajkaczajka z Jasła kupują klienci z Azji, Australii i... Podkarpacia

Elżbieta Czajka ma do dyspozycji niewielką pracownię z jedną maszyną, dwoje własnych rąk do pracy, głowę pełną pomysłów oraz marzenia...

Festiwalowy korowód Polonusów uroczyście otworzył ulicę 3 Maja

Ponad 8 mln zł wydanych, ponad 8 miesięcy pracy i... w piątek ponad tysiąc tancerzy, którzy z 14 krajów i 5 kontynentów przyjechali na XVII Światowego Festiwalu...

Proziaki jak od babci. Proza częstuje podkarpackimi przysmakami

Przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie od kilku tygodni można kupić proziaki - podkarpacki przysmak na bazie mąki, kefiru i sody. Serwuje je niewielki lokal Proza. Proziaki...

Podkarpackie na wakacje. Bieszczady Andrzeja Potockiego

Andrzej Potocki, dziennikarz, reportażysta, autor ponad 20 książek o Bieszczadach i Beskidzie Niskim, nie ma wątpliwości, że Bieszczady to nie tyle kraina geograficzna, co klimat miejsca...

Slavinia - modne ubrania spod Sanoka w stylu urban folk

Z rodzinnych stron wyprowadzili się kilka lat temu. Ona z Beska, on z Mymonia koło Beska. Oboje trafili na studia do Krakowa i… dopiero tam się poznali, choć całe dzieciństwo spędzili...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Czerwiec-Lipiec

VIP Czerwiec-Lipiec
w numerze m.in.:

• Krzysztof Tokarz - Być najlepszym • Prowincja nigdy nie była jałowa • W świecie komiksu Wojciecha Birka • Kongres TSLA Expo 2017 • Podkarpackie start-upy • Rzeźby Józefa Wilkonia • Podkarpacka kwatera Hitlera
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY