Reklama

Lifestyle

Perełka architektury dla Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Antoni Adamski
Dodano: 16.10.2017
35380_muzeum
Share
Udostępnij
Muzeum Podkarpackie w Krośnie powiększyło swoją siedzibę o secesyjną kamieniczkę Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda”- po wojnie własność Cechu Rzemiosł Różnych. Otwarcie nowego budynku po remoncie planowane jest na rok 2020.

Kamieniczka jest perełką architektury krośnieńskiej starówki. Zbudowana w roku 1909 przez nieznanego dziś z nazwiska architekta odznacza się interesującą: zróżnicowaną, asymetryczną bryłą fasady zdobioną finezyjną modernistyczną dekoracją oraz kartuszami z herbem Krosna, polskim Orłem w koronie i litewską Pogonią.
 
Założone w 1891 r. Towarzystwo „Zgoda” stawiało sobie za cel podniesienie poziomu kulturalnego i materialnego lokalnej społeczności. Organizowało spotkania, koncerty, odczyty, spektakle teatralne; prowadziło własną bibliotekę i czytelnię czasopism. W tym samym budynku mieściła się siedziba Cechu Wielkiego Zbiorowego Rzemieślników Chrześcijańskich, po wojnie przemianowanego na Cech Rzemiosł Różnych. Rzemiosło odgrywało wówczas znaczącą rolę w rozwoju Krosna. Z biegiem lat Cech ubożał i utrzymanie własnej siedziby zaczęło przekraczać jego możliwości.
 
W czerwcu br. kamienicę wykupiło za 900 tys. zł Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Transakcji dokonano z funduszy marszałka województwa z tym, iż Cech zachował dla siebie pomieszczenia biurowe I piętra oraz lokal handlowy parteru.
 
Zakup stał się poważną szansą rozwoju Muzeum Podkarpackiego. Zyskało ono ponad 500 m. kw. powierzchni użytkowej. (Dla porównania: dotychczasowa ekspozycja w Pałacu Biskupim liczy 760 m. kw.) Jan Gancarski, dyrektor Muzeum oraz inicjator jego poszerzenia poinformował, iż poprzez połączenie piwnic obu gmachów poszerzona zostanie ekspozycja prehistorii i historii miasta. Na parterze kamieniczki znajdzie się także magazyn malarstwa i rzeźby otwarty dla naukowców-specjalistów, na poddaszu nowa pracownia konserwatorska oraz pomieszczenia biurowe.
 
 
Fot. R. Kubit Muzeum Podkarpackie Krosno
 
 
Ozdobą pozyskanej kamieniczki jest niewidoczna od ulicy, zlokalizowana w tylnym trakcie ogromna sala zebrań, wysoka na dwa piętra, z galerią dla publiczności. Jeszcze po wojnie była to najbardziej reprezentacyjna sala w Krośnie. W przyszłości ma ona służyć jako sala konferencyjna: bodaj największa i najbardziej funkcjonalna w całym muzealnictwie Podkarpacia. 
 
W dotychczasowej siedzibie Muzeum Podkarpackie nie miało praktycznie dalszych możliwości rozwoju. Ostatnimi inwestycjami w tym budynku były: nowa ekspozycja szkła w piwnicach (otwarta w czerwcu 2012 r.) oraz magazyny na strychach. Pozostawanie w starych murach mogło oznaczać już tylko wegetację. Zakup kamieniczki po Towarzystwie Mieszczańskim „Zgoda” pozwoli nam na rozwój i pokazanie tysięcy eksponatów, skazanych dotąd tylko na przechowywanie w magazynach – powiedział dyrektor Jan Garncarski.
 
Wcześniej konieczny jest remont kamieniczki. Wniosek złożony wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim opiewa na kwotę 8 mln zł  z funduszy unijnych (w tym 15 procent wkładu własnego). Jeżeli pieniądze zostaną przyznane, remont rozpocznie się w przyszłym roku i będzie trwał dwa lata. Otwarcie planowane jest na rok 2020.
  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy