Reklama

Lifestyle

Oficyna dworku w Wiśniowej znów otworzy przed gośćmi pokoje

Redakcja
Dodano: 27.03.2018
38125_dom
Share
Udostępnij

Dwór rodu Mycielskich w Wiśniowej koło Strzyżowa, który przed stu laty słynął z polskiej gościnności i europejskiej kultury to zabytek wciąż pozostający w ruinie. Trwają jednak wysiłki, by przywrócić mu blask. Powiatowi strzyżowskiemu, który jest dysponentem obiektu udało się już wyremontować zabudowania gospodarcze, a teraz rozpoczęto remont dworskiej oficyny. Oby udało się uratować także dwór.    

Oficyna dworska to jeden z budynków Zespołu Parkowo-Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej, który dobrze jest widoczny z ulicy, biegnącej obok zabytku. To w niej znajdował się pokój Zygmunta Mycielskiego, jednego z najbardziej zasłużonych przedstawicieli rodziny, kompozytora, który po wojnie wraz ze Stefanem Kisielewskim redagował „Ruch Muzyczny” i prezesował Związkowi Kompozytorów Polskich. Wtedy mieszkał już w Warszawie, ponieważ Mycielscy zgodnie z ustawą PKWN stracili dobra w Wiśniowej. Dawna siedziba rodu została znacjonalizowana, a dworskie budynki służyły najpierw pracownikom i administracji Państwowego Gospodarstwa Rolnego, a od 1984 r. Kombinatu Rolno-Przemysłowego „Igloopol" w Dębicy – Zakład Rolny w Wiśniowej. Po zmianach ustrojowych, w 1991 roku, majątkiem zarządzało Gospodarstwo Rolno-Przemysłowo-Handlowe „Rolpeh” we Frysztaku – Zakład Rolny w Wiśniowej, a od 1994 roku – Agencja Nieruchomości Rolnych. W końcu, w 2005 roku park i dworskie zabudowania przejął powiat strzyżowski i dopiero wtedy zaczęto starania od odnowę zrujnowanego zabytku.

Fot. Tadeusz Poźniak

Do tej pory samorządowi udało się odnowić stajnie z wozownią oraz park, teraz ruszyła rewitalizacja dworskiej oficyny, która była w stanie najlepszym, ponieważ wcześniej funkcjonowało w niej przedszkole. Po remoncie będzie służyć celom kulturalnym. Zakres prac jest spory  – obejmuje poprawę konstrukcji i pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, zabezpieczenie i odnowienie polichromii, wykonanie pochylni dla niepełnosprawnych oraz instalacji. Na parterze odnowionej oficynie powstanie sala audiowizualna wyposażona w tablicę interaktywną oraz 4 sale wystawowe przeznaczone na prezentację treści związanych z kulturą, zabytkami i turystyką powiatu strzyżowskiego. Na I piętrze utworzonych zostanie 5 sal do ekspozycji tradycyjnych. Odtworzony będzie również pokój Zygmunta Mycielskiego wg wyglądu z 1931 r.

Dwór w Wiśniowej liczy kilka wieków. Istniał zanim sprowadzili się doń Mycielscy. Zrujnowany pałac pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, stajnie dworskie z XVII wieku, a oficyna z XV wieku. W oficynie znajdował się pierwotnie dwór. Wnętrza przekształcono w XVIII i XX wieku. Budynek zbudowany jest z kamienia na rzucie kwadratu. Jego rewitalizacją zajmuje się firma Rembud. Remont ma się zakończyć do 31 sierpnia.

Fot. Tadeusz Poźniak

Inwestycja warta ok. 2 mln zł w połowie dofinansowywana jest z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Drugą połowę dokłada powiat strzyżowski.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy