Reklama

Lifestyle

Nowoczesna okulistyka w służbie pacjentów

Anna Olech
Dodano: 18.02.2014
11003_10996_IMG_3503
Share
Udostępnij
Okulistyka zmienia się z prędkością światła. To, co jeszcze kilka dekad temu było niemożliwe, dziś daje pacjentom szansę na odzyskanie zdrowia lub bardziej komfortowe życie. Dzięki nowoczesnej technologii i wciąż poszerzającej się wiedzy wadę wzroku można usunąć w ciągu kilkunastu minut – skutecznie wyleczyć zaćmę. O możliwościach współczesnej okulistyki dyskutowano na konferencji okulistycznej, która odbyła się 14 września 2013 roku w auli głównej WSLiZ w podrzeszowskiej Kielnarowej. Uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć, jakie możliwości taje technika najnowszej generacji. W Visum Clinic w Rzeszowie przeprowadzono dwie operacje: laserową korekcję wzroku i operację zaćmy z korekcją astygmatyzmu przy pomocy soczewki torycznej, które transmitowano na żywo. A za kilka miesięcy, we wrześniu czeka nas druga edycja konferencji „Sokolim Okiem”.
 
Konferencja, która była pierwszym tak znaczącym wydarzeniem z tej dziedziny medycyny w naszym regionie, zgromadziła ponad 100 okulistów z całego Podkarpacia i okolic. Dla lekarzy, którzy z pacjentami mają pierwszy kontakt, była to doskonała okazja, by poznać najnowocześniejsze metody leczenia chorób oczu. I co ważne, można to zrobić w Rzeszowie, więc pacjenci z regionu nie muszą szukać pomocy w innych ośrodkach w kraju. Efekty tej konferencji widoczne były niemalże natychmiast. Temat spotkania okazał się niezwykle żywotny dla lekarzy, jak i ich pacjentów, którzy w rzeszowskiej placówce Visum Clinic mogą znaleźć pomoc w walce z najróżniejszymi schorzeniami oczu. I to pomoc na wysokim poziomie, zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym. Pacjentami w Visum Clinic opiekują się najlepsi specjaliści, którzy pracują na sprzęcie najnowszej generacji.
 
Przeszłość i przyszłość chirurgii refrakcyjnej 
 
Ubiegłoroczna konferencja pokazała, jak ogromne jest zapotrzebowanie na powszechniejszą wiedzę dotyczącą tematów poruszanych w trakcie spotkania. Podstawowe zagadnienia nakreśliła prof. Stanisława Gierek-Ciaciuragość specjalny konferencji, chirurg okulista o światowej sławie, która w 1990 roku wykonała pierwszy zabieg laserowej korekcji wzroku w Polsce. Przybliżyła ona historię i początki chirurgii refrakcyjnej, czyli operacyjnego leczenia wzroku, oraz obecną sytuację w tej dziedzinie medycyny. Pani profesor podkreślała, że dzięki wykorzystaniu technologii najnowszej generacji okulistyka nie jest już tą samą dziedziną, jaką była jeszcze kilkanaście lat temu. 
 
fot. T. Poźniak
 
– Początki chirurgii refrakcyjnej sięgają XIX wieku, gdy wykonywano operacje na tamte czasy nowatorskie, choć prowadzące do okaleczenia oka. Ogromny wpływ na rozwój chirurgii miał Jose Barraquer, którego metody, jak na połowę XX wieku, były niezwykle odkrywcze. Był to początek naszej współczesnej chirurgii refrakcyjnej, choć zabiegi przez niego robione były jeszcze bardzo odległe od ideału. Nowa era w chirurgii refrakcyjnej zaczęła się w 1983 roku, gdy wprowadzono laser. Natomiast właściwy początek współczesnej chirurgii refrakcyjnej to ALK – tłumaczyła prof. Gierek-Ciaciura.
 
LASER jest dziś podstawowym narzędziem stosowanym w usuwaniu wad wzroku i leczeniu najróżniejszych schorzeń. Przez lata w okulistyce stosowano rozmaite rodzaje lasera. Obecnie jednym z najczęstszych zabiegów jest LASIK. Po raz pierwszy wykonano go w 1989 roku, a dziś jest standardem chirurgii refrakcyjnej.
 
Niestety, takim operacjom nie każdy pacjent może się poddać. Prof. Gierek-Ciaciura zaznaczyła, że niezwykle ważne jest skrupulatne przebadanie pacjenta przed zakwalifikowaniem go do zabiegu. W Visum Clinic badanie kwalifikujące trwa ok. 2,5 godz. – Obecnie bardzo poszerzono badania kwalifikacyjne pacjenta do korekty wady wzroku. Niezwykle ważnym badaniem jest np. biometria, która pozwala określić, czy wada jest stabilna, czy nie narasta. Jest to szczególnie ważne u osób z krótkowzrocznością, a w szczególności u osób młodych. Dopiero biometria, i to wykonana powtórnie, pozwoli określić, czy zabieg korekcyjny można wykonać. Kwalifikując do zabiegu, bierze się też pod uwagę wskazania medyczne i zawodowe, wskazania kosmetyczne oraz psychologiczne – tłumaczyła prof. Gierek-Ciaciura.
 
Nowoczesne metody operacyjne dają pacjentom znacznie większą gwarancję, że zabieg nie będzie obarczony ryzykiem powikłań. Dzięki tej technologii jest znacznie mniej powikłań śród- i pooperacyjnych, a pacjenci szybciej mogą cieszyć się efektami zabiegów. A co jest przyszłością w tej dziedzinie medycyny? Zdaniem prof. Gierek-Ciaciury, przyszłość okulistyki to przede wszystkim lasery, a szczególnie laser femtosekundowy, którego stosowanie będzie znacznie bardziej powszechne. 
 
Oko i nowoczesna technologia
 
Z kolei doc. Jiri Pasta, dyrektor Kliniki Okulistycznej w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze i konsultant Centrum Okulistycznego w Pradze, specjalizujący się w operacjach rogówki z użyciem VISX Laser, przedstawił bliżej tę metodę. Wybitny specjalista w chirurgii refrakcyjnej mówił o zaletach nowoczesnego sprzętu, o jego możliwościach, szansach, jakie dają operowanym pacjentom, ale także o przeciwwskazaniach do takich zabiegów. Doc. Pasta przedstawiał też najnowsze metody leczenia zaćmy z równoczesną możliwością korygowania astygmatyzmu i starczowzroczności, które często są jedyną szansą dla pacjentów na odzyskanie komfortu życia.
 
fot. T. Poźniak
 
Ważnym punktem konferencji były transmisje online z przebiegu dwóch operacji przeprowadzonych w Visum Clinic w Rzeszowie. W trakcie pierwszego zabiegu 30-letniej Agnieszce, która nosiła okulary od 15 roku życia i miała wadę -5, dr n. med. Ewa Lange w zaledwie kilkanaście minut usunęła wadę wzroku. Natomiast dr Mariusz Spyra przeprowadził operację zaćmy i korekcji astygmatyzmu z implantacją soczewki torycznej. 
 
Spotkanie zakończyła dyskusja ekspertów, którzy odpowiadali na pytania uczestników konferencji, dotyczące możliwości nowoczesnych metod w leczeniu różnych schorzeń oczu. Jedna z wątpliwości okulistów, którzy mają pierwszy kontakt z pacjentami, dotyczyła przeprowadzania operacji laserowych u dzieci z dużą nadwzrocznością. Prof. Gierek-Ciaciura przyznała, że takie operacje zdarzają się, ale bardzo sporadycznie, a problemem może być fakt, że małe dzieci nie są w stanie leżeć spokojnie w trakcie zabiegu. Poza tym taki zabieg często byłby tymczasowy i nietrwały, gdyż wada wzroku często ulega zmianie w czasie i postępuje do 21. roku życia. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy