Reklama

Lifestyle

A gdyby twoją zaćmę usunąć jednocześnie z wadą wzroku

lek. med. Mariusz Spyra, specjalista okulistyki
Dodano: 20.02.2014
11027_rozmyty
Share
Udostępnij

Zaćma jest najczęstszym schorzeniem oka poddawanym leczeniu operacyjnemu. Najczęściej powstaje w sposób naturalny i rozwija się wraz z wiekiem. Dochodzi do zmętnienia bądź żółknięcia naturalnej soczewki człowieka, przez co ilość światła dostającego się do siatkówki oka i odbieranego przez mózg człowieka w postaci obrazu jest coraz mniejsza. 

Co to oznacza:
  • widzimy coraz słabiej i mgliściej;
  • obraz staje się niewyraźny;
  • kolory są blade;
  • spada poczucie kontrastu i wrażliwość na światło;
  • występują trudności z czytaniem, prowadzeniem samochodu, oglądaniem telewizji;
  • występuje dwojenie obrazu w jednym oku;
  • oraz konieczność częstej zmiany okularów.
 
Zaćmę można porównać do patrzenia przez matowe, zaparowane lub zabrudzone okno. Chirurgia zaćmy polega na zastąpieniu naturalnej, zmętniałej soczewki, sztuczną wewnątrzgałkową soczewką. Operacja zaćmy jest zazwyczaj procedurą ambulatoryjną. Cały pobyt pacjenta w szpitalu/klinice trwa kilka godzin, a sam zabieg kilkanaście minut. Podczas zabiegu Twój lekarz usunie zaćmę i zastąpi naturalną zmętniałą soczewkę oka sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL). Praktycznie już po paru godzinach od zabiegu większość pacjentów zauważa znaczną poprawę widzenia.

Jakie widzenie można uzyskać po operacji zaćmy?

TRADYCYJNE SOCZEWKI TZW. JEDNOOGNISKOWE
 
Pozwalają na uzyskanie dobrego widzenia do dali, ale nie są zaprojektowane tak, aby przywrócić równocześnie widzenie do bliży i na inne  odległości, np. pośrednie, jak do komputera. Po operacji potrzebne są dodatkowo okulary do bliży, czyli do czytania, i do komputera, aby dobrze widzieć. Jeżeli posiadasz dodatkowo wadę wzroku zwaną astygmatyzmem, usunięcie zaćmy i wszczepienie standardowej soczewki wymagać będzie stosowania okularów zarówno do dali, jak i do bliży. Pamiętaj: usunięcie zaćmy nie skoryguje twojej wady wzroku, nadal będziesz potrzebować co najmniej dwóch par okularów: do chodzenia, oglądania telewizji i prowadzenia samochodu oraz do bliży; czyli czytania, pisania i pracy przy komputerze.
 
SOCZEWKI PREMIUM, do których zaliczamy soczewki toryczne i soczewki wieloogniskowe
 
  • Soczewki toryczne po wszczepieniu do oka pozwalają na zlikwidowanie wady wzroku zwanej astygmatyzmem w trakcie jednego zabiegu. Jednoczasowo likwiduje się zaćmę, która ulega usunięciu przez chirurga okulistę a wszczepienie soczewki torycznej pozwala na uzyskanie dobrego widzenia bez używania okularów z soczewkami cylindrycznymi. Gdy posiadasz wadę wzroku zwaną astygmatyzmem i równocześnie zaćmę, możesz poprosić swojego lekarza o soczewkę toryczną, która zastąpi zmętniałą soczewkę (zaćmę) oraz skoryguje Twoją wadę wzroku – astygmatyzm.
  • Soczewki wieloogniskoweich wszczepienie pozwala pacjentowi po operacji na prawie całkowitą wolność od okularów, wszczepienie ich daje możliwość życia bez okularów przez większą część dnia. Możesz oglądać telewizję, czytać książkę, pisać, jak i również obsługiwać komputer bez potrzeby posiadania okularów. Jeżeli nie masz ochoty na ciągłe noszenie przy sobie okularów i ich używanie, chcesz być od nich wolny, a planowana jest u Ciebie operacja zaćmy zapytaj swojego lekarza o możliwość wszczepienia soczewek wieloogniskowych.
 
A co jeżeli masz astygmatyzm i równocześnie nie chcesz używać okularów ani do patrzenia w dal, ani do bliży. Czy jest możliwość nieużywania okularów po zabiegu? Odpowiedź brzmi – TAK.
 
Największym osiągnięciem w okulistyce, z którego można skorzystać przy usuwaniu zaćmy, jest skonstruowanie soczewki wewnątrzgałkowej, korygującej astygmatyzm, jak i równocześnie starczowzroczność (presbyopię), tj. potrzebę stosowania okularów do czytania. Innymi słowy, w trakcie usunięcia zaćmy można równocześnie skorygować wadę wzroku – astygmatyzm, jak również uwolnić się prawie całkowicie od okularów. Jeżeli nie chcesz używać okularów po operacji, jeżeli posiadasz astygmatyzm, zapytaj swojego okulistę o możliwość zastosowania u Ciebie soczewki typu Premium podczas zabiegu usunięcia zaćmy.
 
Widzenie w soczewce PREMIUM.                                      Widzenie w soczewce STANDARD.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy