Reklama

Lifestyle

Mielecki szpital najlepszy w regionie

Anna Olech
Dodano: 19.12.2012
1538_Dr_Marek_Wilczynski
Share
Udostępnij
Otwarcie oddziału chirurgii naczyniowej z wysokiej klasy specjalistami i najnowocześniejszym sprzętem, innowacyjne technologie stosowane w operacjach ortopedycznych i kardiologicznych, możliwość skorzystania z „gazu rozweselającego” w trakcie porodu, lądowisko dla helikopterów. To zaledwie część nowości, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Szpitalu Powiatowym w Mielcu. Nic więc dziwnego, że lecznica już po raz siódmy z rzędu zajęła pierwsze miejsce na Podkarpaciu w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszy szpital w Polsce. Tym razem mielecka placówka uplasowała się na 31. miejscu wśród setki najwyżej ocenionych w kraju.

W mieleckim szpitalu dzieje się naprawdę sporo. Placówka nieustannie się rozwija i unowocześnia, pojawiają się takie metody leczenia, jakich często nie ma nawet w podkarpackich szpitalach wojewódzkich. Dzięki temu pacjenci z okolic Mielca nie muszą daleko szukać pomocy, a nierzadko leczą się tu pacjenci z największych miast w regionie. I jak podkreśla dyrekcja szpitala, miejsce w rankingu ogólnopolskiego dziennika, to potwierdzenie, że obrany dla placówki kierunek jest właściwy.

 
Inwestycje to podstawa rozwoju

– Ta bardzo wysoka lokata i cenny dla nas ranking, dlatego, że poddajemy się ocenie aż w 15. obszarach, m.in. zarządzania majątkiem, stanu budynków, analizowana jest polityka lekami, kwalifikacje personelu, jakość usług, blok operacyjny, system informatyczny, zasilanie w media, schemat rozpatrywania skarg – zauważa Leszek Kołacz, dyrektor szpitala w Mielcu. Zarządzający szpitalem podkreśla, że „Rzeczpospolita" wysłała około 1000 ankiet do szpitali, z czego wróciło 250. Pozostałe szpitale nie zdecydowały się nawet stanąć w szranki. – Ci, który znaleźli się w pierwszej setce to już rzeczywiście placówki, których wysoki standard jest bezdyskusyjny – dodaje Kołacz. – Fakt, że mielecka placówka znalazła się wśród nich i to jeszcze na doskonałym, 31. miejscu, to z pewnością ogromny sukces, na który złożyła się jednak nie tylko praca dyrekcji, ale całego personelu bez wyjątku: lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, administracji.
 
Pomysły rozwoju szpitala wspiera Starostwo Powiatowe, nadzorujące placówkę. Starosta Andrzej Chrabąszcz podkreśla, że ochronę zdrowia w powiecie od wielu lat traktowana jest priorytetowo i miejsce szpitala w rankingu „Rzeczpospolitej” odbiera jako potwierdzenie słuszności przyjętych założeń i podejmowanych kroków. – Spore znaczenie w ocenie naszego szpitala mają także działania modernizacyjne i rozszerzanie palety usług medycznych, choćby tegoroczne dokonania, a wśród nich otwarcie chirurgii naczyniowej, pracowni radiologii zabiegowej (angiografia), zdobycie certyfikatu akredytacyjnego czy zdobycie dwóch certyfikatów ISO – wymienia starostwa Chrabąszcz.

„Naczyniówka” i nie tylko
 
Niewątpliwie ogromnym sukcesem mieleckiej lecznicy w 2012 roku było uruchomienie oddziału chirurgii naczyniowej, na którym natychmiast zaczęli pojawiać się pacjenci chcący skorzystać z pomocy tutejszych lekarzy. Niezwykle ważne dla szpitala i oddziału było również stworzenie pracowni endowaskularnej, która wykorzystując nowoczesne metody diagnostyczne i lecznicze, pozwala na małoinwazyjne leczenie pacjentów. Ta inwestycja kosztowała szpital ponad 2 mln zł, ale ma ona ogromne znaczenie w diagnozowaniu i leczeniu miażdżycy. – Mamy już więc na miejscu możliwość bardzo nowoczesnego leczenia tej choroby, co jest tym ważniejsze, że w naszym województwie dotąd chorzy cierpiący z powodu chorób tętnic leczyli się głównie w Rzeszowie – tłumaczy dr Marek Wilczyński, ordynator Oddziału Naczyniowego. – Oczywiście pacjent ma prawo wyboru placówki medycznej, ale robimy wszystko, by od początku mieć renomę, dać chorym pewność, że otrzymają pomoc na najwyższym poziomie. Od 1 stycznia 2012 roku zabiegom na naszym oddziale poddało się 361 osób, w tym 79 było operowanych w trybie ostrym. Nowa pracownia "przedpremierowo" pomogła już 14 pacjentom w różnym wieku, od naprawdę młodych osób po chorych w zaawansowanym wieku, bo wbrew pozorom miażdżyca może dotknąć człowieka na bardzo różnych etapach życia.
 
Z kolei na oddziale ginekologiczno-położniczym prawdziwym hitem jest możliwość skorzystania z „gazu rozweselającego”, czyli podtlenku azotu. To nieobarczony skutkami ubocznymi sposób na złagodzenie bólu w trakcie porodu. Doskonale rozwija się również obchodzący w tym roku 10-lecie istnienia oddział urazowo-ortopedyczny. Jest on jednym z najwyżej ocenianych oddziałów w regionie, słynie ze świetnej kadry i stosowania najnowocześniejszych technologii. We wrześniu br. zespół lekarzy mieleckiego oddziału pod kierunkiem ordynatora Mirosława Midury, z sukcesem wszczepił ultranowoczesną protezę stawu biodrowego. Była to pierwsza taka operacja w Polsce. Tym ważniejsze to wydarzenie, że to rozwiązanie pozwala z jednej strony oszczędzić kość chorego, a z drugiej ułatwia pracę lekarzom, ponieważ minimalizuje ryzyko uszkodzenia protezy w trakcie jej mocowania.
 
Na rangę szpitala istotnie wpłynęło również uruchomienie lądowiska dla helikopterów, którego budowa kosztowała 3,2 mln zł. A ponieważ szpital ma charakter zabiegowy, więc szybki i wygodny transport pacjentów ma ogromne znaczenie. Pozwala sprawnie przyjąć tu chorego, jak i w razie potrzeby, pilnie przetransportować go do innej specjalistycznej placówki. Zyskało również otoczenie szpitala, niemal od podstaw powstał park. Dzięki temu, gdy tylko pozwala pogoda, pacjenci mogą wypoczywać i nie spędzać czasu między badaniami wyłącznie w sali czy na szpitalnym korytarzu. Mogą spacerować nowymi skwerami i alejkami, mają do dyspozycji ławeczki, a cały przyszpitalny ogród jest oświetlony.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy