Reklama

Alergia na pranie

A A A
Artykuł sponsorowany

Dodano: 02-07-2015

Alergia na pranie
Alergia skórna oraz wziewna u dorosłych jak i u dzieci, to z roku na rok coraz powszechniejsza dolegliwość. Jej przeczyn jest wiele, ale warto wymienić choćby zanieczyszczenie środowiska i częsty kontakt skórny z substancjami chemicznymi. Ważną rolę może odegrać pranie odzieży. Wybór środków czystości i optymalnego programu pranie to ważny krok nie tylko w życiu alergików, ale także osób, które w przyszłości alergii chcą uniknąć.
 
Alergia na pranie?
 
Ekologiczne pranie znalazło się w centrum uwagi wielu młodych mam, z pewnością dlatego, że może pomóc w walce z alergią u dzieci. Pranie to dziś spory problem dla rodziców, ponieważ wiele środków piorących uczula. W rezultacie skóra staje się sucha lub zaczerwieniona. Może pojawić się wyprysk, a nawet duszność. Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa niż dorosłych, dlatego łatwiej o podrażnienia. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są substancje wybielające, fosforany oraz intensywny zapach proszku lub płynu do płukania. Im intensywniejszy zapach, tym większe prawdopodobieństwo, że proszek będzie wpływał drażniąco na skórę dziecka i na śluzówki, zwłaszcza śluzówki dróg oddechowych. Efektem mogą być zmiany skórne lub wręcz napady duszności, kaszlu, kichania.
 
Odzież niemowląt i małych dzieci powinna więc być prana oddzielnie, nie tylko w przypadku stwierdzenia alergii, ale również jako element profilaktyki. Nadwrażliwości na proszek do prania najłatwiej pozbyć się zmieniając produkt na inny. Na rynku dostępne są płyny do prania i płukania w pełni hipoalergiczne i ekologiczne, które bez obaw można stosować do prania ubrań małych dzieci. Zalecana jest również przynajmniej tymczasowa rezygnacja ze środków zmiękczających tkaniny oraz z zapachowych płynów do płukania. Podczas prania ubrań można też nastawiać w pralce program dodatkowego płukania, który usunie z naszej bielizny wszelkie pozostałości po proszku. Najlepsze jednak efekty dają specjalne programy „antyalergiczne”, które posiadają niektóre dostępne na rynku pralki.
 
W gąszczu środków piorących
 
Zarówno w przypadku noworodków, jak i dorosłych alergików nadwrażliwych na substancje chemiczne zawarte w domowych środkach czystości, należy korzystać z produktów, które posiadają wysokiej klasy recepturę. Najczęściej posiadają one subtelny zapach, który nie wywołuje odczynów alergicznych. Kupując proszki z myślą o bezpieczeństwie swojego dziecka, należy sprawdzić, czy produkt jest rzeczywiście przeznaczony dla dzieci i czy posiada odpowiednie atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka lub innych godnych zaufania organizacji. Ponadto dla pewności wszelkie ubranka powinny być po praniu bardzo starannie płukane w czystej wodzie. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, jeszcze długo po upraniu mogą one podrażniać delikatną skórę maluszka.
 
Na gorąco
 
Poza odpowiednimi proszkami, naszym sprzymierzeńcem jest wysoka temperatura prania. Ubranka – zwłaszcza te, które stykają się ze skórą dziecka (body, śpioszki, kaftaniki) – należy prać w 95°C. Pranie w wysokiej temperaturze zapewnia bowiem pozbywanie się zarazków i roztoczy, które często wywołują alergię lub podrażnienia u dzieci. Pierzemy bez prania wstępnego, nie wsypując większej ilości proszku niż podano na opakowaniu, bo wcale nie poprawia to jakości prania, a zwiększa ryzyko uczulenia. Podczas prania w pralce powinno się wybierać specjalne programy antyalergiczne, jeśli urządzenie takie ma, lub jeśli nie, to zaleca się wybrać opcję „dodatkowe płukanie”.
 
Reklama
Warto wiedzieć, że uczulenie na proszek do prania niekoniecznie musi objawiać się jedynie zewnętrznie, w postaci zmian skórnych. Czasami jest powodem rozdrażnienia, zaburzeń snu, a nawet chrapania!
 
Alergia - i co dalej?
 
Przy poważniejszych objawach alergicznych wskazana jest konsultacja z lekarzem, a w niektórych przypadkach zastosowanie preparatów farmakologicznych. Diagnostyka alergii na proszek do prania polega na wykonaniu testów skórnych z użyciem różnych detergentów. Może jednak się okazać, że uczulają nas roztocza, które uwielbiają tkaniny, a nie sam proszek. Uczulenie na roztocza kurzu domowego jest często stwierdzane w populacji alergików. Dla poprawy komfortu życia osób uczulonych, należy konsekwentnie, bez względu na porę roku, suszyć i wietrzyć łóżko, materac, koc oraz pościel. Pościel można suszyć na przykład za pomocą elektrycznego koca, termoforu, grzejnika. Roztocza nie lubią bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Latem zabijają je upały (powyżej 25°C), a zimą siarczyste mrozy. Wystarczy już -15°C, by po sześciu godzinach pozbyć się ok. 40% roztoczy z pościeli alergika. Dlatego nawet zimą zaleca się wietrzenie pościeli, poduszek, koców. Pranie w wysokiej temperaturze zabija roztocza. Gdy to tylko możliwe, należy suszyć pranie na słońcu, które jest naturalnym wybielaczem. W porze chłodnej i deszczowej dobrze sprawdzają się przenośne suszarki, które można postawić w pokoju. To małe urządzenie z pewnością usprawnia częste pranie i skraca czas suszenia. Schnące pranie dodatkowo nawilża przesuszone powietrze.
 
Kupując proszki z myślą o bezpieczeństwie swojego dziecka, należy sprawdzić, czy produkt jest rzeczywiście przeznaczony dla dzieci i czy posiada odpowiednie atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka lub innych godnych zaufania organizacji.
 
Sprzęt w służbie alergika
 
Bez wątpienia odpowiednia pralka może efektywnie pomóc w walce z alergią. Niektóre dostępne na rynku urządzenia mogą się poszczycić specjalnymi programami antyalergicznymi, które są dedykowane alergikom. Poszukujmy tych urządzeń, w których działanie programów antyalergicznych jest potwierdzone przez specjalne certyfikaty wystawione przez niezależne organizacje, zajmujące się pomocą alergikom. Niektóre urządzenia posiadają także specjalny program: Baby Care przeznaczony do częstego i delikatnego prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych, jak również rekomendowany dla osób o szczególnie wrażliwej skórze. Wysoka temperatura wody w czasie prania z użyciem programu Baby Care niszczy roztocza. Domyślny, antyalergiczny tryb płukania w ciepłej wodzie (40°C) skutecznie usuwa pozostałości detergentu.
 
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sama pralka może też stać się miejscem przyjaznym alergenom, dlatego konieczna jest dbałość o czystość jej wnętrza. Po praniu zostawiajmy otwarte drzwiczki, aby bęben miał możliwość wyschnięcia, a raz na jakiś czas czyśćmy filtr oraz gumę uszczelniającą drzwiczki. Pralka, która posiada suszarkę bębnową, również stanowi wsparcie dla osób uczulonych na roztocza, ponieważ wysoka temperatura suszenia dodatkowo unicestwia wszelkie mikroorganizmy będące przyczyną uczuleń.
 
Dobrze wiedzieć
 
ZASADY WŁAŚCIWEGO PRANIA MÓWIĄ O TYM, ABY UŻYWAĆ DETERGENTÓW Z MAŁĄ ZAWARTOŚCIĄ FOSFORANÓW (LOW PHOSPHATE, PHOSPHATE FREE, „NIE ZAWIERA FOSFORANÓW”), O DUŻYM STOPNIU BIODEGRADACJI. W PROSZKACH DLA NIEMOWLĄT SUBSTANCJĄ CZYSZCZĄCĄ JEST ZWYKLE AKTYWNY TLEN, A NIE DETERGENT CZY BIOAKTYWNY ENZYM. JEDNAK NAJBARDZIEJ DELIKATNE SĄ ZWYKŁE PŁATKI MYDLANE. JEDYNYM ICH MINUSEM JEST TO, ŻE NADAJĄ SIĘ TYLKO DO PRANIA RĘCZNEGO. W SKRAJNYCH PRZYPADKACH MOŻNA WIĘC STOSOWAĆ JE DO RĘCZNEGO PRANIA BIELIZNY ALERGIKA. 
 

KOMENTARZE

Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Wilk w Bieszczadach

Za najlepsze futro uznawany był od wieków błam z wilczych ogonów. Jan III Sobieski wysłał go królowej Marysieńce...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty czwartek. Pączki już na stałe wpisały się w polską tradycję tłustoczwartkową. Chociaż przez wieki ten smakołyk przechodził różnorodne...

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Polacy chcą zdobyć K2 zimą. Wśród śmiałków Maciej Bedrejczuk z Rzeszowa

29 grudnia rozpoczyna się wyprawa 12 śmiałków, którzy chcą dokonać czegoś, co dotychczas było niemożliwe. Zdobyć K2, majestatyczną...

Reklama

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Rodzinny biznes na tyrolskim dachu świata. Reportaż Anny Konieckiej

Tux tux Hintertux! - wszyscy śpiewają, klaszczą, wystukują rytm. Niektórzy tańczą, tzn. drepczą w miejscu. Spontanicznych tancerzy coraz więcej. Muzyka na...

Każdy chirurg plastyczny operuje inaczej. Najtrudniej zrobić ładny nos

Rozmowa z dr. n. med. Łukaszem Drozdem, specjalistą chirurgii plastycznej, lekarzem medycyny estetycznej, biegłym sądowym, chirurgiem celebrytów.

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

Muczne. W sercu Bieszczadzkiego Worka

Jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, której osadnicze początki sięgają XIX wieku, ale swoją "sławę" zawdzięcza pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczyńskiemu, który w Mucznem niepodzielnie rządził w latach 1975...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY