Reklama

Powiększanie piersi - moda czy potrzeba?

A A A

Dodano: 02-11-2015

Powiększanie piersi - moda czy potrzeba?
Powiększanie piersi wciąż jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej. 

W Polsce nie prowadzi się statystyk, ale szacuje się, że około 7000 - 7500 tysiąca Polek rocznie decyduje się na taki zabieg. 
 
Kobiece piersi nie od dziś są jednym z ważniejszych elementów wyglądu zewnętrznego. Nie tylko ze względu na umiejscowienie (są ciągle widoczne). Ich rozmiar poddawany jest nieustającej ocenie. Nie dziwi więc fakt, że każda z pań chce, aby ta część jej ciała była perfekcyjna. Niestety Natura nie zawsze jest szczodra i nie każdą z kobiet obdarza biustem idealnym. 
 
Z pomocą w realizacji marzenia o posiadaniu pięknych piersi, przychodzi chirurgia plastyczna i zabieg powiększania piersi. 
 
Powszechna opinia w temacie powiększania piersi jest taka, że kobiety poddające się takiemu zabiegowi, kierują się tylko i wyłącznie chęcią poprawienia swojej urody, upiększenia się. 
 
Nic podobnego! Dla wielu pań, zabieg powiększenia piersi to jedyny sposób na odzyskanie utraconej (w wyniku choroby, czynników genetycznych, starzenia się) kobiecości. 
 
Wiele kobiet, które przeszły zabieg mastektomii, czuje się okaleczona. Uważa, że wraz z operacją, odebrano im część kobiecości. Efektem jest zaniżona samoocena, a w skrajnych przypadkach depresja. Ratunkiem na to, aby odzyskać wiarę w siebie i ponownie poczuć się w pełni kobietą, jest skorzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej. 
 
Do tej pory stosowano dwie metody rekonstrukcji piersi: 

Ekspanderoproteza - zbudowana jest ona z dwóch części, zewnętrznej oraz wewnętrznej. Cześć zewnętrzną stanowi silikon, który nie tylko zabezpiecza część wewnętrzną, ale także nadaje kształt implantowi. Ma ona specjalny wzmocniony fragment, w który bezpiecznie można się wkuć i napełnić komorę. 
 
Część wewnętrzna jest pusta, gdy implant zostaje wszczepiony. Po pewnym czasie zostaje on stopniowo wypełniany solą fizjologiczną, aż do uzyskania odpowiedniej wielkości (proces ten trwa do kilku miesięcy). 
 
Ekspander ma za zadanie powoli przygotować tkankę, rozciągając ją od środka. Niestety z początku (zanim organizm się nie przyzwyczai) zabieg może być nieprzyjemny. 
 
Istnieją odmiany ekspanderoprotez, które  mogą pozostać w organizmie pacjentki, po procesie wypełnienia. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, pacjentka nie musi być poddana kolejnemu zabiegowi, tym razem wymiany ekspanderoprotezy na implant. 
 
Przeszczepienie płata skórno - mięśniowego - w przypadku niektórych pacjentek pierś zostaje odtworzona z ich własnego płata skóry. Można go pobrać m.in. z brzucha, pleców, górnej części biodra. 
 
Coraz częściej u pacjentek po mastektomii jak i leczeniu oszczędzającym (BCT), stosuje się odtwarzanie piersi przy użyciu komórek macierzystych. 
 
Rekonstrukcja piersi własną tkanką tłuszczową pacjentki, jest metodą innowacyjną. Komórki macierzyste charakteryzują się zdolnościami odnowy. Mają ogromny potencjał rozwojowy, pod wpływem określonych bodźców zewnętrznych natury chemicznej, mogą przekształcić się w komórki narządów i różnych tkanek. 
 
Wykorzystywane w rekonstrukcji piersi komórki macierzyste, są pozyskiwane z tkanki tłuszczowej pacjentki za pomocą liposukcji. Miejsca, z których pobrana jest tkanka to m.in. brzuch, fałdki nad biodrami, uda. 
 
Reklama
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i przebiega w kilku etapach. Po pobraniu materiału od pacjentki, komórki są odwirowywane w specjalnym aparacie, w którym stwarza się warunki sprzyjające ich wzrostowi i podziałowi. Uzyskaną zawiesinę przy pomocy wenflonu, wstrzykuje się w miejsce całkowicie, bądź częściowo usuniętej piersi (w mięsień piersiowy większy i tkankę podskórną rekonstruowanej piersi). Po wypełnieniu jest ona następnie modelowana. 
 
Przy tej metodzie rekonstrukcji nie ma ryzyka odrzucenia wszczepu (żaden element wszczepienia nie jest tu bowiem ciałem obcym, a wyłącznie tkanką pacjentki). 
 
Jest duży odsetek młodych kobiet, które poddają się mammpolastyce (powiększanie piersi) z dwóch powodów. 
 
- ich piersi nie rozwinęły się wcale, bądź prawie w cale po osiągnięciu dojrzałości płciowej. 
 
- młode matki, których biust stracił jędrność, na skutek ubytku tkanki gruczołowej, do której dochodzi w wyniku karmienia piersią. 
 
Nie można pominąć jeszcze jednej grupy pacjentek - to kobiety dojrzałe 50+. W tym przypadku chodzi o procesy starzenia, menopauzę i związane z tym zmiany hormonalne, które powodują, że piersi wiotczeją i opadają. 
 
Do tej pory najpopularniejszym zabiegiem było powiększanie piersi implantami. 
Jest to operacja odbywająca się w znieczuleniu ogólnym. 
 
Implant wprowadza się przez cięcie skórne pod pachą, wokół brodawki lub w fałdzie podpiersiowym. Po czym umieszcza się go w loży pod gruczołem piersiowym na mięśniu piersiowym większym lub pod mięśniem. 
 
Jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie za sobą ryzyko powikłań m.in.: późnego krwawienia po zabiegu, którego skutkiem jest krwiak dookoła implantu. Niestety w takiej sytuacji potrzebna jest interwencja chirurgiczna. 
 
Alternatywą dla tych wszystkich kobiet, które chcą uniknąć operacji, bądź też z różnych przyczyn nie mogą jej się poddać, są zabiegi nieoperacyjne, do których należy opisane powyżej powiększanie piersi przy użyciu komórek macierzystych, bądź zabieg powiększania piersi kwasem hialuronowym. 
 
Powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego (zabieg przy użyciu preparatu Macrolane) - jest to najpopularniejsza nieinwazyjna metoda powiększania piersi, dzięki której można: 
 
- podnieść biust 
- zredukować asymetrię 
- poprawić jędrność oraz kształt 
- powiększyć biust o maksymalnie 2 rozmiary 
 
Kwas hialuronowy charakteryzuje się właściwościami wchłaniania przez organizm, stąd jego nietrwałość. Dlatego też efekt powiększania piersi tą metodą nie należy do trwałych - utrzymuje się od półtora do dwóch lat (zależne jest to od m.in. stanu piersi, aktywności fizycznej pacjentki, stylu życia). 
 
W celu utrzymania efektu zmiany objętości i kształtu piersi, należy ponowić zabieg po roku czasu. 
 
Procedura zabiegu polega na wykonaniu przez lekarza niewielkich nakłuć pod pachą, przez które wprowadza się kwas hialuronowy. Po zakończeniu wstrzyknięć pierś jest poddawana specjalnemu masażowi, którego celem jest uzyskanie jednolitości w dotyku (strukturze), a także wyeliminowanie nierówności i grudek. 
 
Po zabiegu, który przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym, wokół piersi zakładane są plastry modelujące (ściąga się je po 7 dniach). Zalecane jest noszenie specjalnego stanika sportowego ( 4 tygodnie). 
 
Skutkami ubocznymi zabiegu jest niewielka opuchlizna, zaczerwienienie, wzmożona wrażliwość na ból. Objawy ustępują po kilku dniach. 
 
Okres rekonwalescencji trwa około dwóch tygodni. W tym czasie powinno się unikać wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, silnego uciskania piersi. 
 
    
Źródła: zadbajosiebie.pl, profilaktykapiersi.pl, Coleman SR Structural fat grafiting”, spammagazine.pl, nowoczesneleczenie.pl 

KOMENTARZE

Reklama

Eskulap 2017: Najlepsi podkarpaccy lekarze wybrani!

Najlepszych lekarzy – zdobywców tytułu Eskulap...

Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego...

Pączek! Król tłustego czwartku

Są słodkie, tłuste i bardzo kaloryczne, ale któż mógłby się im oprzeć w tłusty...

20 samolotów z Chasydami wyląduje w Jasionce

2500 pasażerów z Izraela przyjmie 7 i 8 marca Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Chasydzi przylatują, by odwiedzić grób cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. W tym roku rocznica jego śmierci przypada 8...

Na zimę najlepsza herbata. Cudowny napar znany od tysięcy lat

Pijemy ją nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości prozdrowotne. Herbata to prawdziwa skarbnica zawierająca m.in. flawonoidy, które opóźniają procesy...

Kobiety pokochały skórzane torebki od LadyBuq Art z okolic Łańcuta

Mówili im, że Łucznik nie ma prawa szyć twardej skóry kaletniczej, że z takiej skóry nie można uszyć torebki i na pewno nie przy użyciu takich narzędzi...

Reklama

Twórcy bieszczadzkiej Galerii "Barak" przywieźli ceramikę do Rzeszowa

Rzeczy zwykłe i niezwykłe – ceramikę Róży i Krzysztofa Franczaków, założycieli Galerii "Barak" w Czarnej w Bieszczadach – podziwiać można w Wojewódzkim...

Waglewski i Pospieszalski - nieprzewidywalny duet w Undergroundzie już 2 lutego

Nieprzewidywalny akustyczny duet Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego zagości w piątek, 2 lutego w rzeszowskim pubie Underground...

Jak połączyć studia z odkrywaniem świata? Wspomnienie Erasmusa

Słoneczna Italia. Przepyszne jedzenie, wspaniała pogoda, niezwykła gościnność i romantyczny, melodyczny język na każdym kroku. Brzmi jak bajka? Kto by pomyślał...

Muczne. W sercu Bieszczadzkiego Worka

Jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin, której osadnicze początki sięgają XIX wieku, ale swoją "sławę" zawdzięcza pułkownikowi Kazimierzowi Doskoczyńskiemu, który w Mucznem niepodzielnie rządził w latach 1975...

Eskulap 2017: Najlepszych lekarzy z Podkarpacia poznamy 8 lutego

Tysiące głosów zebrali lekarze w głosowaniu pacjentów na najlepszych lekarzy Podkarpacia w Plebiscycie Eskulap 2017. Laureatów plebiscytu poznamy podczas gali, która...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY