Reklama

Indywidualny zestaw strachów. Felieton

A A A
Magdalena Zimny - Louis

Dodano: 18-10-2015

Magdalena Zimny - Louis. Fot. Tadeusz Poźniak

Magdalena Zimny - Louis. Fot. Tadeusz Poźniak

Każda epoka ma swój własny, indywidualny zestaw strachów, powiedzieć wręcz można, co dekada to kaskada strachu. Gdy sobie przypominam, czego najbardziej bała się moja babcia - gniewu Bożego, Peperowców, zakalca w cieście i wyjazdu do Ameryki - zastanawiam się, kiedy strachy, jakimi obecnie jesteśmy karmieni, przejdą w stan spoczynku, aby ustąpić miejsca nowym? Jakiego rodzaju lęki spadną na ludzi za dziesięć, dwadzieścia lat? Co odbierze im sen na sto? Babcia gniewu Bożego nie doświadczyła, Peperowiec krzywdy jej nie wyrządził, zakalec w cieście się nie pojawił a i ostatecznie do Ameryki nie musiała jechać.
 
Różnica pomiędzy strachami mojej babci a tymi, które obecnie paraliżują naród jest taka, że wszystkie te lęki narodziły się bez pomocy i udziału osób trzecich. Babcina głowa wyprodukowała i sama przerobiła. Tymczasem wszelkie strachy dzisiejszego Polaka zostały mu zasugerowane lub/oraz wepchnięte w gardło przez obcych - najogólniej mówiąc - media. Och nie, o imigrantach i uchodźcach pisać nie zamierzam, ze strachu przed przeciwnikami pomocy bliźniemu. Zanim przyjdzie pod mój dom młody Syryjczyk kolbą w drzwi załomotać, dopadnie mnie rodak zza miedzy i każe odszczekać poglądy, grożąc ogoleniem głowy na łyso. Zatem o uchodźcach cicho-sza. 

Media czerpią wiele rozkoszy i wykręcają niezłe zyski, kiedy forsują na pierwszy plan nowiutkie straszaki. Dawno już, rzetelną informację, do której wszyscy mamy prawo, zastąpił granat lęku. Odbezpieczyć, rzucić i spieprzać, niech się boją! Jak tu się nie bać? 
 
Wojna na Ukrainie nieco przygasła, jednak może wkrótce przyjść dzień, że za tymi wszystkimi dziewczynami, które tak pięknie sprzątają domy polskiej klasy średniej, nadejdą ich mężowie sprzątnąć resztę. 
 
Reklama
Nowotwory w najbliższej przyszłości zabiją co trzeciego obywatela ziemi!  Raka, eksperci wciąż nam o tym przypominają, tylko udowodnić nie mogą, powoduje WSZYSTKO. Cukier puder, tłuszcze trans, papieroski czynnie i biernie palone, alkohole nawet tylko po łyku dziennie pite,  sok w kartonie, farba do włosów, sól ziemi obiecanej, groszek w konserwie i przodek, co miał w genach nieporządek. 
 
Ropa w krajach OPEC skończy się za dziesięć lat, a wiadomo, że na wodzie to tylko modeliki przeżyją. Zresztą, po co przeżyć, skoro takie ocieplenie globu nastanie, że się nawet Albinos opali. 
 
Całe złoto wykopane w RPA Ruskie wykupili i trzymają na czarną godzinę, którą sami wywołają. Putin nieobliczalny malec, przycisk czerwony z zielonym w każdej chwili mu się może pomylić, albo na złość zrobi i umyślnie przyciśnie, bo jak każdy mężczyzna niskiego wzrostu, złośliwy i mściwy jest. 
 
Od nadmiernej konsumpcji zmodyfikowanej żywności wyrosną nam kolce pod pachami i ogon w wiadomym miejscu. Jeżeli nie będziemy przyjmować tych wszystkich tabletek-cud zalecanych przez rozśpiewane reklamy oprócz kolców i ogona wyrośnie nam miedza oddzielająca nas od szczęścia i dobrobytu.
 
Najbliższe wybory, ktokolwiek by ich nie wygrał, przyniosą Polsce i Polakom klęskę! Przy władzy zostaną lub do władzy się dorwą - złodzieje, miernoty, karierowicze, sługusy Unii/Episkopatu, pieniacze, psychopaci nie objęci programem leczenia i stare wygi, które ukradły już wszystko poza rolką papieru toaletowego w budynku Sejmu. Tym straszą nas najczęściej. Że nie będzie lepiej, bo lepiej to już było. 
 
Powiedziano nam, żeby się nie lękać, ale większość zapomniała tego przesłania otuchy i drży dalej o swoje własne i najbliższe jutro. Zatem pragnę przypomnieć ku pokrzepieniu zestrachanych serc słowa pisarza Marka Twaina: Martwiłem się w życiu bardzo wieloma rzeczami. Większość się nie wydarzyła. 

KOMENTARZE

Reklama

Ryszard Jania: W motoryzacji ważny jest sojusz!

Gdy w 1993 roku Pilkington jako producent szkła budowlanego...

Saksonka na rzeszowskim Zamku

Joanna von Stein zu Jettigen (1723 - 1783) druga żona Jerzego Ignacego Lubomirskiego (1687-...

Witaj szkoło! Felieton Magdaleny Zimny - Louis

W mediach buchnęła kampania reklamowa skierowana do rodziców szykujących swoje pociechy do nowego roku szkolnego. Każdy kochający rodzic dostaje z ekranu wskazówkę, żeby nie powiedzieć zawoalowany...

Tadeusz Ferenc: Jeszcze nie zdecydowałem, czy wystartuję w wyborach

Z Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa, rozmawia Aneta Gieroń

Prof. Zbigniew Krysiak: Europa potrzebuje Roberta Schumana

Z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Myśli Roberta Schumana w Warszawie, rozmawia Antoni Adamski

Reklama

Świat rzeszowskich rzemieślników. Kapelusze od pani Stasi

Pochodzi z Kresów, z Dobromila. Szczęśliwy przypadek sprowadził ją do Rzeszowa, gdzie od kilku dekad prowadzi kultowy biznesy. Najpiękniejsze kapelusze w mieście od zawsze...

Pola Minster: Kobiety zawsze będą miały trudniej w życiu

Z Polą Minster, artystką malarką, której wystawa gościła w rzeszowskiej Galerii TO TU w Rzeszowie rozmawia Alina Bosak.

Kasowski - od fotograficznej pasji po zakład w Rzeszowie

Na ulicy Kościuszki w zakładzie fotograficznym Franciszka Kasowskiego spotykać można każdego, kto kocha dobrą fotografię. Początki kultowej dziś firmy sięgają lat 80-tych. Cztery...

Sprawiedliwi i Zygmunt Rolat - Holocaust w ich pamięci

- Nasz ojciec zaryzykował życie całej rodziny, ukrywając od 1942 roku Mojżesza Kestena na strychu. Mówił nam, że drugiemu człowiekowi trzeba pomóc, bo może i my znajdziemy się kiedyś...

Wykładowca WSPiA został specjalistą od wykrywacza kłamstw

Arkadiusz Szajna, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej został jedynym na Podkarpaciu i jednym z pierwszych w Polsce ekspertem z zakresu badań poligraficznych, certyfikowanym...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY