Reklama

Ludzie

Olek Ostrowski oficjalnie zaginiony. Poszukiwania nie będą kontynuowane

Aneta Gieroń, Katarzyna Grzebyk
Dodano: 27.07.2015
21261_Ostrowski_1
Share
Udostępnij
Zaginiony pod Gaszerbrumem II Olek Ostrowski, wysokogórski narciarz z Wetliny, został wepchnięty do szczeliny przez lawinę. Akcja poszukiwawcza Polaka została przerwana w poniedziałek po południu ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe i nie będzie kontynuowana. – Łączymy się w smutku z rodziną i przyjaciółmi Olka – napisano w oficjalnym komunikacie.

27-letni Olek Ostrowski zaginął w sobotę, 25 lipca po nieudanej próbie zdobycia w Karakorum Gaszerbruma II (8035 m). Ostrowski wspólnie z pochodzącym z Krosna 32-letnim Piotrem Śnigórskim 21 lipca rozpoczęli atak szczytowy na ten ośmiotysięcznik, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z Gaszerbruma II.
 
Jak podało radio RMF, wypadek Ostrowskiego widzieli Hiszpanie schodzący z sąsiedniego szczytu Gaszerbruma I. To oni poinformowali, że masy śniegu zepchnęły Olka Ostrowskiego do szczeliny, co potwierdził Jerzy Natkański, prezes Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Akcją poszukiwawczą kierowała Kinga Baranowska, polska himalaistka, która w lipcu br. zdobyła właśnie Gaszerbrum II, swój dziewiąty ośmiotysięcznik. Teren zaginięcia przeszukano, ale nie znaleziono śladów narciarza. Poszukiwania przerwano, ponieważ szczelina okazała się ogromna, a teren zagrożony był schodzeniem kolejnych lawin śnieżnych i seraków, i nie będą one kontynuowane.
 
Olek na nartach jeździ od 3. roku życia. W liceum trenował narciarstwo alpejskie w klubie UKN Laworta w Ustrzykach Dolnych; startował w zawodach rangi FIS w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Po rozpoczęciu studiów w Krakowie wstąpił do AZS UJ, ale z czasem zrezygnował z narciarstwa alpejskiego na rzecz górskich wycieczek na nartach. 
 
W 2012 roku wraz z kolegą zorganizował narciarską wyprawę na Pik Lenina (7134 m n.p.m.) w górach Pamir w Kirgistanie. Zjechał wtedy samotnie, pokonując 3000 metrów w pionie. Po tej wyprawie wiedział, że narciarstwo w górach wysokich to jego przyszłość. W 2014 roku ze znajomymi uczestniczył w wyprawie Volcanoes Ski Trip 2014, mając w planie zjazd na nartach z 3 wulkanów w 3 krajach: Kazbeku (5046 m n.p.m.) w Gruzji, Aragacu (4095 m n.p.m.) w Armenii i Demawendu (5610 m n.p.m.) w Iranie. Sukcesem wyprawy był pierwszy dokonany przez Polaków (i pierwszą kobietę na świecie) zjazd na nartach SE ścianą Kazbeku.
 
29 września 2014 roku o godzinie 16:45 czasu chińskiego samotnie stanął na szczycie Cho Oyu (8201 m n.p.m.), po czym zjechał z góry na nartach. 
 
Wyprawa na Gaszerbrum II została zorganizowana dzięki programowi kickstarterowy "Polak Potrafi", z pomocą którego Aleksander Ostrowski oraz Piotr Śnigórski zebrali odpowiednie środki.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy