Reklama

Mistrz świata Rafał Wilk zasłużonym dla Województwa Podkarpackiego

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 30-01-2017

Fot. Archiwum Rafała Wilka

Fot. Archiwum Rafała Wilka

Rafał Wilk, niepełnosprawny sportowiec uprawiający kolarstwo ręczne, trzykrotny mistrz świata, został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego. Wręczenie tytułu miało miejsce w poniedziałek, 30 stycznia na sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. To kolejne wyróżnienie dla sportowca w 2017 roku - w styczniu br. został Honorowym Obywatelem Rzeszowa.

Rafał Wilk to były żużlowiec i wychowanek Stali Rzeszów, obecnie jako sportowiec niepełnosprawny uprawia kolarstwo ręczne. Jest czterokrotnym medalistą paraolimpijskim w tej dyscyplinie sportu. Trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, po raz ostatni w Rio de Janeiro w 2016 r. Zdobył też Puchar Świata (2012 i 2013 r.) oraz Puchar Europy (2013, 2014r.), trzykrotnie zdobywał mistrzostwo świata.

Karierę rozpoczął w 1991 r. w Stali Rzeszów. W swojej karierze reprezentował także barwy klubów z Łodzi, z Gniezna oraz z Krosna. Jeżdżąc dla KSŻ-tu miał feralny wypadek w 2006 r., który przerwał jego żużlową karierę.

- Wypadek był z mojej winy, więc nigdy nikogo nie obwiniałem – mówił w rozmowie z magazynem VIP Biznes i Styl. - To była moja wina, ja się wywróciłem, a Martin (Vaculik - przyp. red.) nieszczęśliwie najechał na mój motocykl, a na koniec dostałem jego motocyklem w plecy. I tyle. Nigdy nie miałem do nikogo pretensji, co najwyżej mogłem je mieć do siebie, że się odbiłem od tej bandy i spadłem z motoru. Ale trudno - otworzyłem nową kartę w moim życiu i myślę, że jest nawet bardziej kolorowa niż te wcześniejsze.

Reklama

Wypadek przekreślił marzenia związane z sukcesami na torze, ale nie spowodował odejścia od sportu. Zaczął uprawiać narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych mono ski oraz kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym, tzw. handbike. W tej dyscyplinie odnosi sukcesy.

W 2012 r. podczas XIV letnich igrzysk paraolimpijskich zdobył dwa złote medale w kolarstwie szosowym w kategorii H3 (tzw. handbike): w jeździe na czas na dystansie 16 kilometrów z czasem 25.24,17 oraz w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 64 kilometrów. Sukcesy powtórzył podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janairo w 2016 r., gdzie zdobył złoto w jeździe indywidualnej na czas oraz srebro ze startu wspólnego. Podczas kolarskich Mistrzostw Świata w konkurencjach paraolimpijskich w 2013 r. rozgrywanych w kanadyjskiej miejscowości Baie-Comeau zdobył dwa tytuły Mistrza Świata w jeździe indywidualnej na czas, oraz ze startu wspólnego.

Rafał Wilk znalazł swoje miejsce na kolarskich trasach i stał się niekwestionowanym liderem w tej dyscyplinie sportu. Jego marzenia znów stały się realne, ale starty w zawodach to nie wszystko. Założył fundację, której zadaniem jest wspieranie sportowców niepełnosprawnych, aby mogli podobnie jak on realizować swoje marzenia o sukcesach sportowych. Jest także pracownikiem Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Ja nie traktuję siebie jako niepełnosprawnego, „nie” jest dla mnie zawsze w nawiasie.  Robię dużo więcej rzeczy i żyję dużo aktywniej niż pełnosprawne osoby, a sporo pewnie nawet zawstydzam - mówił w rozmowie z magazynem VIP Biznes i Styl. - Przyjmuję życie takim jakie jest, z tym się pogodziłem i z tym żyję, i jestem naprawdę szczęśliwy, a na pewno nie jestem mniej szczęśliwy niż przed wypadkiem.

Rafał Wilk podczas startów wielokrotnie podkreśla, że startuje dla Podkarpacia. Propaguje zdrowy styl życia poprzez uprawianie sportu, a także konsekwentną realizację planów i marzeń wbrew przeciwnościom losu.

KOMENTARZE

Reklama

Ryszard Jania: W motoryzacji ważny jest sojusz!

Gdy w 1993 roku Pilkington jako producent szkła budowlanego...

Saksonka na rzeszowskim Zamku

Joanna von Stein zu Jettigen (1723 - 1783) druga żona Jerzego Ignacego Lubomirskiego (1687-...

Witaj szkoło! Felieton Magdaleny Zimny - Louis

W mediach buchnęła kampania reklamowa skierowana do rodziców szykujących swoje pociechy do nowego roku szkolnego. Każdy kochający rodzic dostaje z ekranu wskazówkę, żeby nie powiedzieć zawoalowany...

Tadeusz Ferenc: Jeszcze nie zdecydowałem, czy wystartuję w wyborach

Z Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa, rozmawia Aneta Gieroń

Prof. Zbigniew Krysiak: Europa potrzebuje Roberta Schumana

Z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Myśli Roberta Schumana w Warszawie, rozmawia Antoni Adamski

Reklama

Świat rzeszowskich rzemieślników. Kapelusze od pani Stasi

Pochodzi z Kresów, z Dobromila. Szczęśliwy przypadek sprowadził ją do Rzeszowa, gdzie od kilku dekad prowadzi kultowy biznesy. Najpiękniejsze kapelusze w mieście od zawsze...

Pola Minster: Kobiety zawsze będą miały trudniej w życiu

Z Polą Minster, artystką malarką, której wystawa gościła w rzeszowskiej Galerii TO TU w Rzeszowie rozmawia Alina Bosak.

Sprawiedliwi i Zygmunt Rolat - Holocaust w ich pamięci

- Nasz ojciec zaryzykował życie całej rodziny, ukrywając od 1942 roku Mojżesza Kestena na strychu. Mówił nam, że drugiemu człowiekowi trzeba pomóc, bo może i my znajdziemy się kiedyś...

Kasowski - od fotograficznej pasji po zakład w Rzeszowie

Na ulicy Kościuszki w zakładzie fotograficznym Franciszka Kasowskiego spotykać można każdego, kto kocha dobrą fotografię. Początki kultowej dziś firmy sięgają lat 80-tych. Cztery...

Wykładowca WSPiA został specjalistą od wykrywacza kłamstw

Arkadiusz Szajna, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej został jedynym na Podkarpaciu i jednym z pierwszych w Polsce ekspertem z zakresu badań poligraficznych, certyfikowanym...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY