Reklama

Ludzie

Czy mózg może prowadzić nas na manowce?! Prof. Vetulani w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 08.02.2017
31199_vetulani_1
Share
Udostępnij
Prof. Jerzy Vetulani, wybitny neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych, popularyzator nauki, jeden z największych znawców procesów zachodzących w mózgu  i najczęściej cytowanych polskich uczonych, 27 lutego o godz. 17 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wygłosi wykład pt. „Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce?” Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji pod adresem: https://jerzyvetulani.evenea.pl  i okazaniu wydrukowanego biletu wstępu w teatrze.
 
Wykład jest drugą odsłoną cyklu interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce” organizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie oraz z wydawnictwem Copernicus Center Press. 
 
Jednym z kluczowych celów organizacji cyklu wykładów jest podjęcie próby odpowiedzi na nurtujące problemy dotyczące egzystencji człowieka, zmian kulturowych, społecznych i filozoficznych oraz zachęcenie słuchaczy do krytycznego myślenia.
 
– Organizując „Wielkie pytania w nauce” chcemy pokazać, że efekty pracy naukowców są nie tylko tematem do dyskusji w wąskim gronie specjalistów, ale mogą też znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu, a zaprezentowane w przystępny sposób zagadnienia mogą być również zrozumiałe dla osób niezwiązanych z nauką. Nie ukrywam, że organizacja cyklu, stanowić ma swego rodzaju opozycję dla niewymagającej intelektualnego wysiłku rozrywki wszechobecnej w mediach – mówi dr Wergiliusz Gołąbek, rektor WSIiZ w Rzeszowie.
 
Lutowy wykład prof. Vetulaniego będzie refleksją nad fenomenem myślenia oraz rolą, jaką w życiu człowieka odgrywa mózg. W trakcie spotkania znany neurobiolog omówi tajemnice i pułapki pracy ludzkiego umysłu oraz podejmie próbę odpowiedzi m.in. na pytania: Co doprowadziło do powstania ludzkiego mózgu? Dlaczego myślimy? Co rządzi naszymi działaniami – emocje czy rozum? Jak dbać o mózg, aby żyć długo i szczęśliwie?
 
Warto posłuchać tym bardziej, że 81-letni już prof. Jerzy Vetulani, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, jest jedną z ciekawszych osobowości naukowych w Polsce. Autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, współtwórca hipotezy β-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedycyny. Popularyzator nauki, przez ponad dwie dekady redaktor naczelny czasopisma „Wszechświat”.
 
Osobowość sceniczna, konferansjer i jeden ze współtwórców Piwnicy pod Baranami. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, członek NSZZ „Solidarność”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy