Reklama

Tomek Drachus z zespołu Oversoul: Gramy to, co lubimy

A A A
Z Tomkiem Drachusem, klawiszowcem zespołu Oversoul, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 15-03-2016

Tomek Drachus. Fotografia Tadeusz Poźniak

Tomek Drachus. Fotografia Tadeusz Poźniak

Jaromir Kwiatkowski: 25 marca to oficjalna data premiery drugiego albumu zespołu Oversoul. Jesteście zadowoleni z końcowego efektu?
 
Tomek Drachus: Tak, jesteśmy zadowoleni. To kolejny bardzo ważny krok w naszej działalności. Chciałbym zwrócić uwagę, że niewiele czasu upłynęło od naszej pierwszej płyty, która pojawiła się 9 kwietnia ub. roku. 
 
Tempo ostre, choć dawniej tak się nagrywało: co rok płyta. 
 
No tak. Obecnie może jest łatwiej i możliwości są większe, żeby takie płyty nagrywać częściej i swobodniej, ale mimo wszystko trzeba się było mocno napracować. Ale udało się i jesteśmy zadowoleni z efektu.
 
Materiał na płytę rejestrowaliście w całości w Rzeszowie.
 
Tak. Częściowo w naszym studiu. Mamy podstawowe warunki studyjne, tak więc to, co możemy, nagrywamy sami. Częściowo posiłkowaliśmy się Torową Studio; tam zrobiliśmy głównie nagrania bębnów i wokali.
 
Muzyka Oversoul to swoisty tygiel, w którym pojawiają się bardzo różne stylistyczne inspiracje.
 
W naszej muzyce jest wszystkiego po trochu. Całościowo naszą twórczość można nazwać po prostu muzyką popową, ale są tam też elementy rockowe, bluesowe, soulowe, nawet harmoniczne rozwiązania jazzowe. Są utwory akustyczne, są też bardziej elektroniczne, bez „żywych” bębnów, tylko z wykorzystaniem sampli elektronicznych. Jeżeli chodzi o brzmienie, jest to na pewno zróżnicowana płyta.
 
Ta mieszanka to wypadkowa muzycznych gustów członków zespołu?
 
Na pewno tak. Każdy z nas wychowywał się na innej muzyce; każdego muzycznie ciągnie bardziej w inną stronę i chce do naszej muzyki dodać swoją cząstkę. 
 
W notce o płycie czytamy, że teksty Artura Bradlińskiego niejednokrotnie dotykają „spraw o których często zapominamy, a które w istocie mają na nas duży wpływ”.
 
Reklama
Artur jest autorem wszystkich tekstów i większości kompozycji. Wychodzimy z założenia, że trzeba być prawdziwym na scenie, a więc Arturowi najłatwiej śpiewa się rzeczy, które sam stworzył. W warstwie tekstowej są to piosenki o sprawach teoretycznie prostych, a przy tym ważnych, na które czasami nie zwracamy uwagi. O stosunkach międzyludzkich, o miłości. O typowych codziennych sprawach. O tematach „z życia wziętych”.
 
Druga płyta zespołu Oversoul
Druga płyta zespołu Oversoul
 
We wspomnianej notce o płycie czytamy: „>>Oversoul 2<< to propozycja dla wszystkich, którzy oczekują prawdziwego przekazu, solidnego grania i wpadających w ucho melodii z tekstami w których możemy odnaleźć samego siebie. To mieszanka gatunków, a jednak bardzo spójna i charakterystyczna”. Każdy zespół pewnie chciałby wymieszać w swojej muzyce różne składniki, ale tak, żeby wyszło prawdziwie, a jednocześnie przekaz był spójny i łatwo rozpoznawalny. 
 
To domena zespołu z prawdziwego zdarzenia, który cały czas pracuje nad całokształtem twórczości i nie jest tworem skrzykniętym ad hoc z różnych muzyków i odgrywającym czyjeś utwory. Gramy to, co lubimy i tak jak lubimy. Na scenie wszystko się zgadza, jest prawdziwe.
 
Teraz czekają Was koncerty promujące nową płytę. Gdzie będzie można Was zobaczyć i usłyszeć?
 
Pierwszy etap promocyjny już się zaczął. Oficjalne informacje o płycie już zaczęły się pojawiać w różnych mediach. Mamy patronat pierwszego programu Polskiego Radia, co stanowi dla nas duży skok promocyjny i na pewno w tym programie będzie nas można często usłyszeć. W tych dniach zaczynamy press-tour, czyli wywiady dla bodaj wszystkich regionalnych rozgłośni radiowych. Do tego dochodzi „wycieczka telewizyjna” po programach, w których pojawiają się tematy muzyczne. W poniedziałek jedziemy nagrywać zapowiedź dla Teleekspressu, która zostanie odtworzona w dniu premiery płyty, będziemy też w programach telewizji śniadaniowej.
 
A koncerty?
 
Czekamy na ostateczne potwierdzenie terminów juwenaliów. „Walczymy” o 3-4 terminy. Na 95 proc. jeden z tych koncertów będzie miał miejsce w Rzeszowie. Tak więc w maju będą główne koncerty premierowe. Później odbędzie się trasa plenerowa. Szczegółów na razie nie mogę zdradzić, bo czekamy na decyzje, co z trasą Lata z Radiem i na ilu koncertach tam wystąpimy. Uzupełnimy to innymi koncertami. Myślę też, że w ciągu 2-3 miesięcy zaczną się pojawiać terminy jesiennych koncertów klubowych.
 
Aktualny skład zespołu Oversoul: Kuba Szturm – gitary; Tomek Drachus – klawisze; Łukasz Gorczyca – bas; Artur Bradliński – wokal; Adam Grzelak - bębny.
 

KOMENTARZE

Reklama

O miłości. SERCA SEDNO

Zajmuję się sercem na co dzień, trzymam je w ręku, przecinam i szyję: naczynia wieńcowe, zastawki...

Piotr Pilch. Wicewojewoda nowym członkiem zarządu województwa

Od poniedziałku, dotychczasowy wojewoda podkarpacki został wybrany na nowego członka zarządu województwa podkarpackiego. Podczas sesji sejmiku radni odwołali dotychczasowego...

Historia Kamila Bogackiego w Instytucie Polskim w Wiedniu

Na łamach naszego magazynu VIP Biznes&Styl kilkanaście miesięcy temu ukazał się artykuł redaktora Antoniego Adamskiego poświęcony doktorowi Kamilowi Janowi Bogackiemu, znakomitemu...

Zmarł prezydent Mielca, Daniel Kozdęba. Miał 41 lat.

Po długiej walce z rakiem, w środę, 28 lutego 2018, zmarł Daniel Kozdęba, prezydent Mielca. Miał 41 lat. Wybory na prezydenta Mielca wygrał w 2014 roku.

Reklama

Nie żyje Leszek Czerwiński, były dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie

Dr Leszek Czerwiński miał 79 lat. Mawiał o sobie wilnianin, bo choć urodzony w Łowiczu, to dzieciństwo spędził w Wilnie. Absolwent Śląskiej...

Kazimierz Rak, mistrz z Rzeszowa, wyróżniony przez cukierników

Kazimierz Rak, współwłaściciel popularnej rzeszowskiej cukierni z ul. Miodowej "J. Orłowski i K. Rak", której tradycje sięgają lat 70. XX wieku, został uznany za...

Prof. Anna Siewierska-Chmaj z Rzeszowa została rektorem krakowskiej WSE

Profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Anna Siewierska-Chmaj została wybrana na rektora Wyższej Szkoły Europejskiej im...

W świetle naftowej lampy. Historia oświetlenia

Antoni Adamski: W filmie "Pan Tadeusz" w reżyserii A. Wajdy jest scena, gdy Mickiewicz pisze "Pana Tadeusza" przy świetle lampy naftowej, która powstała dwadzieścia lat później...

Dr Andrzej Surowiec konsultantem wojewódzkim chirurgii ogólnej

Dr n. med. Andrzej Surowiec, na co dzień ordynator w Klinice Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, od pierwszego lutego ponownie...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY