Reklama

Tomek Drachus z zespołu Oversoul: Gramy to, co lubimy

A A A
Z Tomkiem Drachusem, klawiszowcem zespołu Oversoul, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 15-03-2016

Tomek Drachus. Fotografia Tadeusz Poźniak

Tomek Drachus. Fotografia Tadeusz Poźniak

Jaromir Kwiatkowski: 25 marca to oficjalna data premiery drugiego albumu zespołu Oversoul. Jesteście zadowoleni z końcowego efektu?
 
Tomek Drachus: Tak, jesteśmy zadowoleni. To kolejny bardzo ważny krok w naszej działalności. Chciałbym zwrócić uwagę, że niewiele czasu upłynęło od naszej pierwszej płyty, która pojawiła się 9 kwietnia ub. roku. 
 
Tempo ostre, choć dawniej tak się nagrywało: co rok płyta. 
 
No tak. Obecnie może jest łatwiej i możliwości są większe, żeby takie płyty nagrywać częściej i swobodniej, ale mimo wszystko trzeba się było mocno napracować. Ale udało się i jesteśmy zadowoleni z efektu.
 
Materiał na płytę rejestrowaliście w całości w Rzeszowie.
 
Tak. Częściowo w naszym studiu. Mamy podstawowe warunki studyjne, tak więc to, co możemy, nagrywamy sami. Częściowo posiłkowaliśmy się Torową Studio; tam zrobiliśmy głównie nagrania bębnów i wokali.
 
Muzyka Oversoul to swoisty tygiel, w którym pojawiają się bardzo różne stylistyczne inspiracje.
 
W naszej muzyce jest wszystkiego po trochu. Całościowo naszą twórczość można nazwać po prostu muzyką popową, ale są tam też elementy rockowe, bluesowe, soulowe, nawet harmoniczne rozwiązania jazzowe. Są utwory akustyczne, są też bardziej elektroniczne, bez „żywych” bębnów, tylko z wykorzystaniem sampli elektronicznych. Jeżeli chodzi o brzmienie, jest to na pewno zróżnicowana płyta.
 
Ta mieszanka to wypadkowa muzycznych gustów członków zespołu?
 
Na pewno tak. Każdy z nas wychowywał się na innej muzyce; każdego muzycznie ciągnie bardziej w inną stronę i chce do naszej muzyki dodać swoją cząstkę. 
 
W notce o płycie czytamy, że teksty Artura Bradlińskiego niejednokrotnie dotykają „spraw o których często zapominamy, a które w istocie mają na nas duży wpływ”.
 
Reklama
Artur jest autorem wszystkich tekstów i większości kompozycji. Wychodzimy z założenia, że trzeba być prawdziwym na scenie, a więc Arturowi najłatwiej śpiewa się rzeczy, które sam stworzył. W warstwie tekstowej są to piosenki o sprawach teoretycznie prostych, a przy tym ważnych, na które czasami nie zwracamy uwagi. O stosunkach międzyludzkich, o miłości. O typowych codziennych sprawach. O tematach „z życia wziętych”.
 
Druga płyta zespołu Oversoul
Druga płyta zespołu Oversoul
 
We wspomnianej notce o płycie czytamy: „>>Oversoul 2<< to propozycja dla wszystkich, którzy oczekują prawdziwego przekazu, solidnego grania i wpadających w ucho melodii z tekstami w których możemy odnaleźć samego siebie. To mieszanka gatunków, a jednak bardzo spójna i charakterystyczna”. Każdy zespół pewnie chciałby wymieszać w swojej muzyce różne składniki, ale tak, żeby wyszło prawdziwie, a jednocześnie przekaz był spójny i łatwo rozpoznawalny. 
 
To domena zespołu z prawdziwego zdarzenia, który cały czas pracuje nad całokształtem twórczości i nie jest tworem skrzykniętym ad hoc z różnych muzyków i odgrywającym czyjeś utwory. Gramy to, co lubimy i tak jak lubimy. Na scenie wszystko się zgadza, jest prawdziwe.
 
Teraz czekają Was koncerty promujące nową płytę. Gdzie będzie można Was zobaczyć i usłyszeć?
 
Pierwszy etap promocyjny już się zaczął. Oficjalne informacje o płycie już zaczęły się pojawiać w różnych mediach. Mamy patronat pierwszego programu Polskiego Radia, co stanowi dla nas duży skok promocyjny i na pewno w tym programie będzie nas można często usłyszeć. W tych dniach zaczynamy press-tour, czyli wywiady dla bodaj wszystkich regionalnych rozgłośni radiowych. Do tego dochodzi „wycieczka telewizyjna” po programach, w których pojawiają się tematy muzyczne. W poniedziałek jedziemy nagrywać zapowiedź dla Teleekspressu, która zostanie odtworzona w dniu premiery płyty, będziemy też w programach telewizji śniadaniowej.
 
A koncerty?
 
Czekamy na ostateczne potwierdzenie terminów juwenaliów. „Walczymy” o 3-4 terminy. Na 95 proc. jeden z tych koncertów będzie miał miejsce w Rzeszowie. Tak więc w maju będą główne koncerty premierowe. Później odbędzie się trasa plenerowa. Szczegółów na razie nie mogę zdradzić, bo czekamy na decyzje, co z trasą Lata z Radiem i na ilu koncertach tam wystąpimy. Uzupełnimy to innymi koncertami. Myślę też, że w ciągu 2-3 miesięcy zaczną się pojawiać terminy jesiennych koncertów klubowych.
 
Aktualny skład zespołu Oversoul: Kuba Szturm – gitary; Tomek Drachus – klawisze; Łukasz Gorczyca – bas; Artur Bradliński – wokal; Adam Grzelak - bębny.
 

KOMENTARZE

Reklama

Amalia z Brühlow Mniszchowa. Pani z rokokowej Dukli

Polska historiografia różnie oceniała...

Saksonka na rzeszowskim Zamku

Joanna von Stein zu Jettigen (1723 - 1783) druga żona Jerzego Ignacego Lubomirskiego (1687- 1753) nie wyróżniała się szczególnymi przymiotami poza urodą. Historycy postrzegają ją jednak jako osobę, która sprawiła - choć może nie...

Witaj szkoło! Felieton Magdaleny Zimny - Louis

W mediach buchnęła kampania reklamowa skierowana do rodziców szykujących swoje pociechy do nowego roku szkolnego. Każdy kochający rodzic dostaje z ekranu wskazówkę, żeby nie powiedzieć zawoalowany...

Ryszard Jania: W motoryzacji ważny jest sojusz!

Gdy w 1993 roku Pilkington jako producent szkła budowlanego wchodził do Polski, Ryszard Jania był tarnobrzeskim wicewojewodą. Gdy na fali motoryzacyjnego boomu w Polsce w 1997 roku powstawał Pilkington...

Reklama

Tadeusz Ferenc: Jeszcze nie zdecydowałem, czy wystartuję w wyborach

Z Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa, rozmawia Aneta Gieroń

Prof. Zbigniew Krysiak: Europa potrzebuje Roberta Schumana

Z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Myśli Roberta Schumana w Warszawie, rozmawia Antoni Adamski

Świat rzeszowskich rzemieślników. Kapelusze od pani Stasi

Pochodzi z Kresów, z Dobromila. Szczęśliwy przypadek sprowadził ją do Rzeszowa, gdzie od kilku dekad prowadzi kultowy biznesy. Najpiękniejsze kapelusze w mieście od zawsze...

Sprawiedliwi i Zygmunt Rolat - Holocaust w ich pamięci

- Nasz ojciec zaryzykował życie całej rodziny, ukrywając od 1942 roku Mojżesza Kestena na strychu. Mówił nam, że drugiemu człowiekowi trzeba pomóc, bo może i my znajdziemy się kiedyś...

Wykładowca WSPiA został specjalistą od wykrywacza kłamstw

Arkadiusz Szajna, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej został jedynym na Podkarpaciu i jednym z pierwszych w Polsce ekspertem z zakresu badań poligraficznych, certyfikowanym...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY