Reklama

Pomaganie innym daje wielką radość

A A A
Artykuł sponsorowany

Dodano: 15-04-2016

Pomaganie innym daje wielką radość
Rozmowa z Beatą i Robertem Jansonem.
 
Zdjęcie Państwa  i córki Emi pojawiło się na billboardach kampanii „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz” na rzecz Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Dlaczego zdecydowali się Państwo wspierać tę akcję?

Dwa lata temu odwiedziliśmy to hospicjum na prośbę kuzynki, która już współpracowała z fundacją. Opowiadała nam o tym miejscu, a my chcieliśmy je zobaczyć i poznać ponieważ od dawna angażujemy się w pomoc dzieciom. Często jest ona kierowana bezpośrednio do rodziny, ale także do organizacji lub konkretnego domu dziecka. Zdarzało się, że pisałem utwory, promujące akcje charytatywne. Nie robimy jednak tego automatycznie i nie afiszowaliśmy się z tym, bo to jest nasza prywatna sprawa  Zawsze staramy się dowiedzieć więcej o tych, którzy potrzebują wsparcia. Podczas takich odwiedzin można przyjrzeć się pracy opiekunów, lekarzy i pielęgniarek, mieć kontakt  z chorymi. To dla nas ważne i decyduje o naszym późniejszym zaangażowaniu.
 
Janina Jaroń, prezes Fundacji, mówi, że podeszli Państwo do każdego chorego dziecka na oddziale hospicyjnym…
 
Wejście na oddział było trudne. Baliśmy się tego spotkania, bo oznaczało spojrzenie wprost na cierpienie dzieci i tragedię, jaką codziennie przeżywają ich rodzice. Ale kiedy tylko przekroczyliśmy próg, wszystkie te lęki odeszły na bok. Liczył się tylko kontakt z drugim człowiekiem, słowa wymienione z matkami, ojcami. Trzymanie małych pacjentów na za rękę. To głęboko nas poruszyło. Najsmutniejszy moment nastąpił jednak później, po opuszczeniu oddziału, poszliśmy pod tablicę, na której wiszą pożegnania dzieci, które na zawsze odeszły. Patrząc na ich zdjęcia najlepiej zrozumieć, co muszą udźwignąć pracownicy i wolontariusze hospicjum, z jaką rozpaczą muszą radzić sobie  rodzice. Wiedzą, że nie ma lekarstwa na wyleczenie , ale trzeba walczyć z cierpieniem i kochać. Podziwiamy panią Janinę, prezes Fundacji za jej siłę i wiarę w to, że można dokonać takiego cudu, jak stworzenie  hospicjum, które zapewni kompleksową opiekę, trafi dokładnie do tych, którym jest najbardziej potrzebne i nie zmarnuje tego, co inni ofiarują. Aby rozwinąć tak szeroką działalność, docierać do domów chorych, zatrudniać lekarzy, pielęgniarki, psychologów, dostarczać leki i pomoc materialną trzeba być naprawdę zapobiegliwym i zaradnym. Podkarpackie hospicjum to potrafi. Cieszę się, że mogliśmy spotkać się z tymi ludźmi. Poznać „ich” dzieci. Te dramaty, odgrywające się gdzieś z boku zabieganego życia milionów ludzi, przypominają, że my, zdrowi, każdego dnia powinniśmy się cieszyć, że urodziliśmy się w pełni sprawni, że mamy dwie ręce i dwie nogi. I skoro tak silni jesteśmy, musimy pomagać tym, którzy tyle szczęścia nie mieli. Tej wrażliwości staramy się nauczyć nasze córki, które włączają się w pomoc.
 
Pomagam, bo jestem zdrowy?
 
Reklama
Nie tylko. Pomaganie nie jest zarezerwowane dla pełnosprawnych. Od lat intuicyjnie szukamy potrzebujących wsparcia, bo czujemy, że właśnie w takiej wrażliwości kryje się sens ludzkiego życia. Pomaganie innym daje wielką radość. Z innymi można dzielić się na różne sposoby. Nie tylko materialnie. W naszym zespole od 5 lat mediami zajmuje się Karolina, dziewczyna z czterokończynowym porażeniem. Codziennie dba o naszą stronę internetową, fanpage. Pracując dla zespołu ma sens wstawania , wiemy , że czuje się potrzebna, za coś odpowiedzialna. Co więcej, napisała tekst piosenki „Wierzę w miłość”, która trafiła do stacji radiowych. Słuchając jej w RMF, płakała ze szczęścia, bo dotąd nie wierzyła, że może się to zdarzyć. To jest bardzo dzielna osoba, mądra, inteligenta i wykształcona. Pomagać można więc na różne sposoby. Zawsze pytamy, czego najbardziej konkretnemu człowiekowi potrzeba. Pieniędzy, czegoś do domu, lekarstw, butów? Pomaganie nie polega na tym, żeby się pozbyć czegoś niepotrzebnego z naszej szafy , ale żeby ofiarować pomoc w celową w potrzebę. Najtrudniej podarować własny czas. Ale, kiedy pomaganie stanie się naszym priorytetem i on się znajdzie.
 

 

Kampania „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz”

To akcja Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, promująca dobroczynność i wolontariat. którą od paru lat chętnie wspierają polskie gwiazdy i szanowani mieszkańcy Podkarpacia. Mają różne pasje, zainteresowania i sposoby na życie, ale łączy ich chęć pomagania. „Ono jest ważne” - przekonują w kampanii. 
 
W nowej odsłonie tej akcji wzięło udział kilkanaście osób. Jest wśród nich aktor Cezary Pazura i jego żona Edyta, Olga Bończyk, Jacek Rozenek i słynny mim Ireneusz Krosny. Do pomagania zachęcają także, wspólnie z córką, Beata i Robert Jansonowie. Na serii kolorowych banerów nie zabrakło siatkarzy Asseco Resovii i rekordzisty Guinessa w trialu rowerowym - Krystiana Herby. Kampanię wsparła również Monika Szela, dyrektor Teatru Maska, dr hab. Jerzy Kierski, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Duet Delfina&Bartek, czyli zwycięzcy V edycji programu „Mam Talent”. A to jeszcze nie wszyscy, bo są i blogerki, motocyklista, biznesmenka, masażystka. 
 
Pomagać może każdy i w różny sposób - poświęcając swój czas jako wolontariusz albo przekazując datki, darowizny lub 1 % podatku (KRS 0000265120). Można także stworzyć własny baner z hasłem: „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz”, poprzez stronę waznezepomagasz.pl.
 
Pozytywna, kolorowa i pełna energii kampania, przypomina, że podopieczni Hospicjum, doświadczeni ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami, tak jak wszystkie dzieci, zasługują na pogodne dzieciństwo. To misja, której Fundacja nie mogłaby zrealizować bez wsparcia setek ludzi. Dlatego kampania „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz” jest tak bardzo potrzebna. Pomaga dotrzeć z informacją o działalności Fundacji i Hospicjum do wielu osób, skłania do refleksji i zachęca do działania. 
 
Wszystkim osobom, które wzięły w niej udział Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci składa serdeczne podziękowania.
 
Ty także możesz dołączyć do grona tych, którzy pomagają Fundacji. Wejdź na stronę hospicjum-podkarpackie.pl lub pomaganie-laczy.pl i dowiedz się, jak to zrobić. 
 
 
Wykonano w ramach projektu: Rozbudowa i doposażenie Hospicjum dla Dzieci oraz działania informacyjno-szkoleniowe w zakresie opieki hospicyjnej w Województwie Podkarpackim. Projekt współfinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

KOMENTARZE

Reklama

Saksonka na rzeszowskim Zamku

Joanna von Stein zu Jettigen (1723 - 1783) druga żona Jerzego Ignacego Lubomirskiego (1687-...

Świat rzeszowskich rzemieślników. Kapelusze od pani Stasi

Pochodzi z Kresów, z Dobromila. Szczęśliwy przypadek sprowadził ją do Rzeszowa, gdzie od kilku dekad prowadzi kultowy biznesy. Najpiękniejsze kapelusze w mieście od zawsze...

Janusz Szuber uhonorowany statuetką VIP magazynu VIP BIZNES&STYL

W Muzeum Historycznym, miejscu szczególnym dla Janusza Szubera, ten wybitny polski poeta, felietonista i eseista na stałe związany z Sanokiem, odebrał statuetkę VIP...

Kasowski - od fotograficznej pasji po zakład w Rzeszowie

Na ulicy Kościuszki w zakładzie fotograficznym Franciszka Kasowskiego spotykać można każdego, kto kocha dobrą fotografię. Początki kultowej dziś firmy sięgają lat 80-tych. Cztery...

Reklama

Pola Minster: Kobiety zawsze będą miały trudniej w życiu

Z Polą Minster, artystką malarką, której wystawa gościła w rzeszowskiej Galerii TO TU w Rzeszowie rozmawia Alina Bosak.

Ryszard Dudek żegna BWA wystawą. Obok akcja-interpretacja

"Trzydziestoośmioptyk" to cykl obrazów, które Ryszard Dudek namalował w 2016 i 2017 roku – ostatnim roku swojej pracy w BWA. Dyrektor rzeszowskiego Domu Sztuki odchodzi na emeryturę...

Powrót Abrahama. Ocaleni Żydzi z Podkarpacia

Nie byłoby dziś licznej gromadki dzieci i wnuków Abrahama Segala z Izraela, gdyby nie Cwynarowie z Markowej. Jego losy udało się lepiej poznać w 2004 roku, kiedy w Markowej odsłaniano pomnik poświęcony...

Z getta w Rzeszowie do Hollywood. Roman Harte, ocalony Żyd z Podkarpacia

Na grobie Wiktorii i Józefa Ulmów w Markowej jest napis "Kto ratuje jedno życie, jakby świat cały ratował". To tutaj, w muzeum ich imienia, które...

Odeszli w ostatnim roku...

W ostatnim roku pożegnaliśmy wiele osób zasłużonych i związanych z Podkarpaciem. Przypominamy sylwetki kilku postaci ważnych dla regionu.

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY