Reklama

Mamy renesans tematyki historycznej i poszukiwań swojego dziedzictwa

A A A
Z dr. Pawłem Rogiem, prezesem Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej

Dodano: 16-05-2016

dr Paweł Róg, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej "Ślad"

dr Paweł Róg, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej "Ślad"

Jaromir Kwiatkowski: Od jakiegoś czasu obserwujemy renesans zainteresowania historią, zwłaszcza u ludzi młodych. Pamiętam, że jeszcze kilkanaście lat temu przekonywano, że tematyka historyczna w mediach jest jedną z najmniej „chodliwych”. Dziś nikt tak nie powie, a najbardziej renomowane tygodniki opinii uruchomiły miesięczniki historyczne, które firmują. Nastąpił renesans np. tematyki II wojny światowej – AK, powstania warszawskiego, Żołnierzy Niezłomnych; gigantyczny sukces odniosło Muzeum Powstania Warszawskiego. Tę wyliczankę można by kontynuować długo, ale rozważmy, jakie są przyczyny tego zjawiska.
 
Dr Paweł Róg: Widzę dwie przyczyny zjawiska, o którym Pan wspomniał. Pierwszy to czynnik psychologiczny, wynikający z nas samych, czyli potrzeba tożsamości. 
 
Próba dowiedzenia się, skąd przychodzę, jakie są moje korzenie, dziedzictwo.
 
Dokładnie. Ten pierwszy czynnik jest ściśle związany z drugim, przeciwstawnym, tzn. globalizacją; występującymi w mediach tendencjami związanymi z tworzeniem globalnego społeczeństwa, rozmyciem tożsamości narodowej. 
 
Ten nawrót do tematyki historycznej bardzo często dzieje się na poziomie regionalnym lub lokalnym i przyjmuje postać powrotu do historii „małych ojczyzn”. Wydaje się wiele książek dotyczących historii regionalnej i lokalnej, np. dziejów jakiejś niewielkiej miejscowości. Ich autorami są nie tylko zawodowi historycy, ale także regionalni pasjonaci historii, badacze-amatorzy; powstaje wiele stowarzyszeń regionalnych. Czy to reakcja obronna na owe tendencje globalistyczne, o których Pan wspomniał?
 
Tak, to reakcja obronna, ale taka, która coś ze sobą niesie.
 
Co mianowicie?
 
Niesie potrzebę pokazania, co wartościowego wnosimy jako region w dzieje narodu i co my, Polacy, wnosimy do Europy. Weźmy jako przykład Park Historyczny V1, V2 w Bliznej. Mówiło się sporo o tych rakietach, o Peenemunde (mieścił się tu niemiecki ośrodek badań m.in. nad V1 i V2 – przyp. red.), a nikt nie kojarzył V1 i V2 z małą podkarpacką wioską. Nikt nie kojarzył akcji Most II, gdzie z tejże wioski przewieziono do Londynu szczątki tych rakiet, które nasi żołnierze z wywiadu AK zdobywali z narażeniem życia. Społeczność lokalna w Bliznej pokazała, jaki był wkład ludzi tam mieszkających w „dużą” historię, historię Europy i Polski.
 
Ciągnąc ten wątek, można dołożyć do tego renesans grup rekonstrukcyjnych, złożonych najczęściej z mieszkańców danej społeczności lokalnej. Co ciekawe, jeszcze niedawno dominowały grupy rekonstrukcyjne przedstawiające wydarzenia z okresu II wojny światowej. Obecnie coraz chętniej sięgają po bardziej zamierzchłą historię, np. ostatnio była ku temu okazja w związku z 1050-leciem Chrztu Polski. 

Reklama
To prawda, obserwujemy fascynację historią zamierzchłą. Członkowie tych grup - poprzez pokazanie, jak żyli ludzie z tamtych epok, jakie nosili stroje i jak walczyli – chcą w ten sposób zaprezentować nasz wkład w dziedzictwo europejskie.
 
Takie przedstawienia – ze strojami i odwołaniem się do wydarzeń historycznych często z odległych epok – mogą mieć dla danej miejscowości, gminy, dla społeczności lokalnej, znaczenie marketingowo-turystyczne.
 
Zgadza się. Najlepszym przykładem wykorzystania możliwości w tym zakresie jest skansen „Karpacka Troja” w Trzcinicy k. Jasła i odbywające się tam co roku jarmarki archeologiczne. Podobne przykłady, choć może nie na taką skalę, moglibyśmy mnożyć. Zwróciłbym uwagę na zjawisko rozbudzenia dumy lokalnej, która przybiera postać szukania związków wybitnych postaci historycznych z naszą miejscowością. Te związki odzwierciedlają się później w pomnikach, tablicach czy innych upamiętnieniach.
 
Czy skoncentrowanie się na związkach ważnych postaci historycznych z naszą miejscowością wynika z tego, że „bliższa koszula ciału”?
 
Dokładnie. Osoby nie będące historykami spotykają się z historią Polski najczęściej w ramach edukacji historycznej w szkole. Mnóstwo dat, faktów, a jeżeli jeszcze nauczyciel nie jest pasjonatem, to te lekcje są dla uczniów po prostu nudne. Edukacja historyczna w telewizji jest na różnych poziomie, w ostatnich latach – m.in. dzięki TVP Historia – na coraz wyższym. Ale to nie wystarczy.
 
TVP Historia czy ogólnopolskie gazety rzadko lub wcale sięgną do wydarzeń z historii mojej małej miejscowości.
 
Właśnie. Młody człowiek, wychodząc na ulice swojej miejscowości, widzi pomnik, tablicę, jakiś materialny ślad i zadaje sobie pytania na temat wydarzenia lub postaci, która została upamiętniona. Idąc obok jakiegoś pałacyku, zastanawia się, kto tu żył i jak. I zaczyna szukać informacji na ten temat. Oczywiście, mam tu na myśli osoby rozbudzone intelektualnie, bo pewnie są i takie, które przejdą obojętnie. Inna grupa regionalistów to osoby, które osiedliły się w danej miejscowości i chcą się tu zakorzenić. Ten proces zaczynają od poznania historii tej miejscowości.
 
19 maja o godz. 9 w głównym hallu budynku rektoratu Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się II Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego. Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej „Ślad”, którym Pan kieruje, również będzie tam obecne. Jaki jest cel tego spotkania?
 
Zadaniem Kongresu będzie pokazanie szerokiego spektrum grup formalnych i nieformalnych (a będzie ich w sumie kilkadziesiąt z całego Podkarpacia), zajmujących się historią, tradycją, dziedzictwem kulturowym, rozumianym szeroko, bo związanym także np. z kuchnią regionalną czy obrzędowością. Chcemy się pokazać, poznać, nawiązać kontakty. Dziś społeczeństwo jest trochę zatomizowane, a takie spotkania mają na celu zintegrowanie środowiska. Wtedy będziemy mogli zrobić coś razem.

KOMENTARZE

Klaudiusz Angerman - zapomniany obywatel Europy

Historia człowieka, który nie bał się marzyć i umiał...

Zamek w Przecławiu: historia rabunku i odbudowy

Już z daleka, z mostu na Wisłoku widać Przecław. Zza...

Kupiecka przeszłość na rzeszowskim Rynku

W pierzei wschodniej, dokładnie naprzeciw ratusza zlokalizowany...

Spektakle karnawałowe i noc poetów w Siemaszkowej

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie trwają 20. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. Na dobry początek, w piątkowy wieczór (8 lutego) widzom zaserwowano "Balladyny i romanse". Po zakończeniu...

Dzieje Rzeszowa, czyli perełka z ulicy Dąbrowskiego

Budynek Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie jest uważany za perełkę socrealizmu, wręcz podręcznikowy przykład tego stylu w architekturze. Ciekawe...

zobacz więcej
Reklama

O miłości. SERCA SEDNO

Zajmuję się sercem na co dzień, trzymam je w ręku, przecinam i szyję: naczynia wieńcowe, zastawki...

Piotr Pilch. Wicewojewoda nowym członkiem zarządu województwa

Od poniedziałku, dotychczasowy wojewoda podkarpacki został wybrany na nowego członka zarządu województwa podkarpackiego. Podczas sesji sejmiku radni odwołali dotychczasowego...

Historia Kamila Bogackiego w Instytucie Polskim w Wiedniu

Na łamach naszego magazynu VIP Biznes&Styl kilkanaście miesięcy temu ukazał się artykuł redaktora Antoniego Adamskiego poświęcony doktorowi Kamilowi Janowi Bogackiemu, znakomitemu...

Zmarł prezydent Mielca, Daniel Kozdęba. Miał 41 lat.

Po długiej walce z rakiem, w środę, 28 lutego 2018, zmarł Daniel Kozdęba, prezydent Mielca. Miał 41 lat. Wybory na prezydenta Mielca wygrał w 2014 roku.

Reklama

Nie żyje Leszek Czerwiński, były dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie

Dr Leszek Czerwiński miał 79 lat. Mawiał o sobie wilnianin, bo choć urodzony w Łowiczu, to dzieciństwo spędził w Wilnie. Absolwent Śląskiej...

Kazimierz Rak, mistrz z Rzeszowa, wyróżniony przez cukierników

Kazimierz Rak, współwłaściciel popularnej rzeszowskiej cukierni z ul. Miodowej "J. Orłowski i K. Rak", której tradycje sięgają lat 70. XX wieku, został uznany za...

Prof. Anna Siewierska-Chmaj z Rzeszowa została rektorem krakowskiej WSE

Profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Anna Siewierska-Chmaj została wybrana na rektora Wyższej Szkoły Europejskiej im...

W świetle naftowej lampy. Historia oświetlenia

Antoni Adamski: W filmie "Pan Tadeusz" w reżyserii A. Wajdy jest scena, gdy Mickiewicz pisze "Pana Tadeusza" przy świetle lampy naftowej, która powstała dwadzieścia lat później...

Dr Andrzej Surowiec konsultantem wojewódzkim chirurgii ogólnej

Dr n. med. Andrzej Surowiec, na co dzień ordynator w Klinice Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, od pierwszego lutego ponownie...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY