Reklama

Historyk o ludobójstwie na Wołyniu: Zginęli, bo nie byli Ukraińcami

A A A
Z Arturem Brożyniakiem, historykiem z rzeszowskiego oddziału IPN, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 11-07-2016

Fot. niezlomni.com

Fot. niezlomni.com

Reklama
Jaromir Kwiatkowski: Zbrodnie OUN-UPA na Wołyniu to ciąg wydarzeń, które miały miejsce w latach 1943-44, a nawet później. Jednak szczególnie podkreślamy datę 11 lipca 1943 r., kiedy nastąpiła ich kulminacja. Co się wówczas wydarzyło?

Artur Brożyniak:
11 lipca 1943 r., w niedzielę, miał miejsce skoordynowany napad OUN-UPA na ponad 90 miejscowości. Mordu dokonywano zazwyczaj według jednego scenariusza: atakowano przed końcem porannej mszy św., by wymordować ludzi zgromadzonych w kościołach. Ten scenariusz powtarzał się także w późniejszym okresie, i to nie tylko na Wołyniu. W ten sam sposób próbowano np. wymordować rok później Polaków w Baligrodzie. Zbrodnia była zaplanowana, skoordynowana, a jej celem było wymordowanie Polaków na tym terenie, co należy uznać za ludobójstwo.

Była to zbrodnia nie tylko zaplanowana i skoordynowana, ale także bardzo okrutna.


Rzeczywiście, zbrodnie dokonywane przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA cechuje bardzo duży stopień okrucieństwa. Ofiary mordowano ze szczególnym bestialstwem, znęcano się nad nimi.

Zachowały się relacje świadków mówiące, że niektórych Polaków palono żywcem, innych wrzucano do studni, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, a także gwałcono kobiety.

Wyjątkowo podły i obdzierający z resztek godności był nakaz mordowania swoich bliskich. W rodzinach mieszanych dziedziczyło się narodowość i religię wraz z płcią. Synowie byli takiej samej narodowości i wyznania jak ojciec, a córki przejmowały narodowość i wyznanie po matce. W czasie rzezi kazano tym ludziom mordować polską część rodziny, np. siostrę, matkę, żonę. Takie przypadki opisano w literaturze. Ja sam rozmawiałem z Ukraińcem, którego stryj dostał nakaz zamordowania własnej żony. Działo się to nie na Wołyniu, lecz w Bieszczadach, w okolicach Wołkowyi.

Użył Pan słowa „ludobójstwo” i dla tych, którzy wiedzą, co się kryje pod tym terminem, nie ulega wątpliwości, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa. Natomiast jeszcze dziś mamy w Polsce pewien problem z oficjalnym nazwaniem tej zbrodni po imieniu; niektóre środowiska wolą widzieć w tamtych wydarzeniach przejaw wojny polsko-ukraińskiej. Z czego to wynika?

Sądzę, że bierze się to z niewiedzy, nieznajomości źródeł historycznych, m.in. tych wytworzonych przez OUN-UPA. Uznanie tej zbrodni za ludobójstwo jest bardzo ważne dla Kresowian i ich potomków. Zamierzano przecież wymordować wszystkich Polaków dlatego, żeby wybudować jednolite pod względem etnicznym państwo ukraińskie.

Czyli oni ginęli i mieli ginąć tylko dlatego, że byli Polakami.

Tak to można ująć. Ginęli dlatego, że byli Polakami czy – może jeszcze bardziej precyzyjnie – ginęli dlatego, że nie byli Ukraińcami. Trzeba bowiem w tym miejscu wspomnieć, że mordowano nie tylko Polaków, lecz także Żydów, Ormian, Czechów… Jednak odpowiedzialnością za ludobójstwo nie można obarczać całego narodu ukraińskiego. Mordowali ukraińscy nacjonaliści, banderowcy. Są wśród Ukraińców osoby, które uznają, że było to ludobójstwo dokonane na Polakach. Zmarły przed kilku laty, Ukrainiec, prof. Wiktor Poliszczuk, wręcz zarzucał naszym historykom, że nienależycie dbają o prawdę historyczną o ludobójstwie.

A z drugiej strony na Ukrainie rozwija się kult Stepana Bandery, którego uważa się tam wręcz za bohatera narodowego.

Niestety, na Ukrainie są ludzie, którzy wokół kultu OUN-UPA próbują zbudować tożsamość ukraińską. Następuje więc rozmywanie problemu ludobójstwa, próbuje się poddawać w wątpliwość czy wręcz zaprzeczać faktom, licytować z Polakami na liczbę ofiar…

…kto od kogo więcej wycierpiał.

Właśnie. Jeszcze jedno moje spostrzeżenie: im więcej było ludzi, którzy pamiętali okres działań ukraińskich nacjonalistów, tym lepiej było z pojmowaniem historii na Ukrainie. Teraz weszło nowe pokolenie, które tych czasów już nie pamięta i przyjmuje wyidealizowaną wersję historii OUN-UPA. Natomiast starsi ludzie, z którymi się kiedyś rozmawiało, doskonale pamiętali zło, jakie banderowcy wyrządzili Polakom, ale pamiętali także zło, które banderowcy czy nacjonaliści ukraińscy wyrządzili narodowi ukraińskiemu.

Czy da się ludobójstwo na Wołyniu zobiektywizować na poziomie naukowym, na szczeblu kontaktów historyków polskich z ukraińskimi?

Te kontakty trwają. My staramy się przedstawiać obiektywną wersję o ludobójstwie, natomiast oni próbują przedstawiać swoją wersję, przekonywać nas do niej czy wręcz wmawiać, że to była dziejowa konieczność.

Nie da się budować dobrych stosunków między dwoma narodami, państwami na kłamstwie, więc wypada mieć nadzieję, że na Ukrainie zrozumieją, iż nie ma innej drogi jak nazwanie tej zbrodni po imieniu.

Taka refleksja u części Ukraińców, części tamtejszych badaczy, nastąpiła, ale ci, którzy próbują zaprzeczyć tej prawdzie historycznej, znajdują się w większości i krzyczą głośniej, wręcz zakrzykują tych, którzy zachowali w tej kwestii zdrowy rozsądek.

No dobrze. Powszechne uznanie ludobójstwa na Wołyniu przez Ukraińców to pewnie daleka droga. Ale życzyłbym sobie na początek, aby prawdy na ten temat nie rozmydlali polscy politycy, co niestety obserwowaliśmy w ostatnich dniach przy okazji sejmowej uchwały na ten temat. Świadomie nie mówię o historykach, bo myślę, że większość z nich ma na ten temat właściwy pogląd.

Polscy historycy, w tym pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej, od lat zajmują się kwestią ludobójstwa na Wołyniu. Z ich ustaleń mogą korzystać również politycy.
 

KOMENTARZE

Angela Gaber Trio 5 kwietnia w Sanoku

"Opowieści z Ziemi" to tytuł najnowszej płyty bieszczadzkiego zespołu Angela...

Podkarpackie winem stoi. Od czwartku i nie tylko

Przed nami doskonała okazja do spróbowania win węgierskich i gruzińskich, ale przede wszystkim tych powstających w naszym regionie. Bo bez żadnego nadużycia można powiedzieć, że Podkarpacie winem...

URtalking startuje już dziś!

21 stycznia 2014 r. (wtorek) o godzinie 17:30 odbędzie się XIII edycja konkursu URtalking w Auli Wydziału Ekonomii UR. Organizatorem konkursu jest Koło Naukowe Ekonomistów działające na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

zobacz więcej
Reklama

O miłości. SERCA SEDNO

Zajmuję się sercem na co dzień, trzymam je w ręku, przecinam i szyję: naczynia wieńcowe, zastawki...

Piotr Pilch. Wicewojewoda nowym członkiem zarządu województwa

Od poniedziałku, dotychczasowy wojewoda podkarpacki został wybrany na nowego członka zarządu województwa podkarpackiego. Podczas sesji sejmiku radni odwołali dotychczasowego...

Historia Kamila Bogackiego w Instytucie Polskim w Wiedniu

Na łamach naszego magazynu VIP Biznes&Styl kilkanaście miesięcy temu ukazał się artykuł redaktora Antoniego Adamskiego poświęcony doktorowi Kamilowi Janowi Bogackiemu, znakomitemu...

Zmarł prezydent Mielca, Daniel Kozdęba. Miał 41 lat.

Po długiej walce z rakiem, w środę, 28 lutego 2018, zmarł Daniel Kozdęba, prezydent Mielca. Miał 41 lat. Wybory na prezydenta Mielca wygrał w 2014 roku.

Reklama

Nie żyje Leszek Czerwiński, były dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie

Dr Leszek Czerwiński miał 79 lat. Mawiał o sobie wilnianin, bo choć urodzony w Łowiczu, to dzieciństwo spędził w Wilnie. Absolwent Śląskiej...

Kazimierz Rak, mistrz z Rzeszowa, wyróżniony przez cukierników

Kazimierz Rak, współwłaściciel popularnej rzeszowskiej cukierni z ul. Miodowej "J. Orłowski i K. Rak", której tradycje sięgają lat 70. XX wieku, został uznany za...

Prof. Anna Siewierska-Chmaj z Rzeszowa została rektorem krakowskiej WSE

Profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Anna Siewierska-Chmaj została wybrana na rektora Wyższej Szkoły Europejskiej im...

W świetle naftowej lampy. Historia oświetlenia

Antoni Adamski: W filmie "Pan Tadeusz" w reżyserii A. Wajdy jest scena, gdy Mickiewicz pisze "Pana Tadeusza" przy świetle lampy naftowej, która powstała dwadzieścia lat później...

Dr Andrzej Surowiec konsultantem wojewódzkim chirurgii ogólnej

Dr n. med. Andrzej Surowiec, na co dzień ordynator w Klinice Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, od pierwszego lutego ponownie...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY