Rafał Seremet

Konsultant zdrowego trybu życia

''Na zdrowie'' blog zdrowego i szczęśliwego życia

Dzialy: LIFESTYLE

O sobie:
Specjalista z zakresu promocji zdrowia i zdrowego trybu życia, autor książek i poradników z zakresu rozwoju wewnętrznego potencjału, autor nagrań relaksacyjnych audio wspierających wewnętrzną integrację, twórca darmowego internetowego kursu relaksacji, kompozytor muzyki relaksacyjnej, terapeuta Shiatsu i Qigong.

O blogu:
Zdrowie, dobrostan psychiczny i pozytywne relacje interpersonalne. Blog o pozytywnym przesłaniu, pomagający nadać naszemu życiu więcej głębi i harmonii oraz promujący metody wzmacniania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ciekawostki z zakresu medycyny akademickiej i naturalnej, sposoby na bycie witalnym i pełnym optymizmu, przemyślenia z obszaru troski o zdrowie fizyczne i duchowe. Zdrowie ciała, emocji i umysłu; zdrowie zawodowe i rodzinne; wypoczynek, odmładzanie i regeneracja organizmu.

Czym jest zdrowie

A A A

Dodano: 23-11-2012

W tradycyjnej kulturze chińskiej kładziono ogromny nacisk na zdrowie i jego wzmacnianie.
Do tego stopnia, że gdy pacjent był chory – przestawał płacić swojemu lekarzowi, a gdy odzyskiwał zdrowie – na nowo zaczynał płacić mu za jego podtrzymywanie.
Podobnie niezwykłe dla nas zjawisko miało miejsce w chińskiej sztuce kulinarnej;
po pierwsze odżywianie uważano za bardzo ważny filar leczenia i troski o zdrowie,
a po drugie – gdy kucharz miał zły dzień, to tego dnia miał zakaz gotowania.

Wszyscy się zgodzą, że zdrowie jest czymś istotnym. Czy możemy żyć i działać w życiu będąc chorym? Na pewno, gdy choroba jest lżejsza, jesteśmy w stanie z nią jakoś funkcjonować, gdy choroba jest natomiast śmiertelna – umieramy. To zrozumiałe.
Warto zatem wzmacniać swoje zdrowie chociażby poprzez regularny ruch i ćwiczenia rekreacyjne, poprzez racjonalne odżywianie, umiejętne radzenie sobie ze stresem, czy też przez budowanie pozytywnych relacji interpersonalnych. 
 
W systemie Briana Tracy, znanego trenera sukcesu, zdrowie potraktowane jest jako jedna z głównych składowych naszego szczęścia i powodzenia w życiu, obok np. wspomnianych udanych relacji interpersonalnych, czy też obok zasobności finansowej pozwalającej nam na naturalną realizację naszych potrzeb.
 
Światowa Organizacja Zdrowia WHO w swojej współczesnej definicji docenia pozytywny aspekt pojęcia zdrowia. W tym podejściu upodabnia się w jakimś sensie zarówno do starożytnego greckiego podejścia do zdrowia, jak i do innych tradycyjnych systemów, takich jak ajurweda, czy medycyna chińska.
Możemy głównie szukać w sobie różnych chorób, a możemy także skupić się na naszym zdrowiu i je wzmacniać.
Niejednokrotnie w kwestii zdrowia wiele osób interesuje się głównie chorobami; gdy idziemy do lekarza, to zazwyczaj chcemy by ten znalazł jakąś chorobę. Likwidacja choroby i walka z nią wydaje się być główną strategią. Nie jest to jednak jedyne możliwe podejście.

Współczesna definicja zdrowia WHO mówi, że zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).
Definicja ta podkreśla pozytywny aspekt zdrowia, jako wartości. Nie mówi tylko o braku choroby, lub jej usuwaniu.


Z takich ciekawych spojrzeń na zdrowie warto powiedzieć jeszcze o trzech rzeczach:
- psychoneuroimmunologia to nowoczesna dziedzina badająca wpływ naszego życia i przeżyć psychicznych na konkretne zjawiska somatyczne w ciele (podobnie jak kiedyś psychosomatyka);
- Światowa Organizacja zdrowia WHO promowała pod koniec lat 90-tych program o nazwie „Twoje zdrowie w twoich rękach”. Polegał on na uświadamianiu ludziom zależności, że podobnie jak formalna opieka medyczna oni sami także ponoszą odpowiedzialność za swoją kondycję i zdrowie. Bez osobistego zaangażowania we wzmacnianie i kultywowanie zdrowia trudno jest się spodziewać, że zrobi to za nas lekarz;
- badania WHO nad zdrowiem i umieralnością dowiodły, że na poziom naszego zdrowia, zachorowalność i umieralność, oficjalne służby medyczne wpływają jedynie w 20 %. Natomiast 80 % to my sami – nasz sposób i tryb życia, odżywianie, środowisko czy predyspozycje i czynniki genetyczne.

Warto zatem być przyjacielem swojego zdrowia i traktować swój organizm z miłością i mądrością. Być może życie będzie wówczas lepsze – bardziej znaczące i satysfakcjonujące.


Reklama

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Reklama

NASI PARTNERZY