Rafał Seremet

Konsultant zdrowego trybu życia

''Na zdrowie'' blog zdrowego i szczęśliwego życia

Dzialy: LIFESTYLE

O sobie:
Specjalista z zakresu promocji zdrowia i zdrowego trybu życia, autor książek i poradników z zakresu rozwoju wewnętrznego potencjału, autor nagrań relaksacyjnych audio wspierających wewnętrzną integrację, twórca darmowego internetowego kursu relaksacji, kompozytor muzyki relaksacyjnej, terapeuta Shiatsu i Qigong.

O blogu:
Zdrowie, dobrostan psychiczny i pozytywne relacje interpersonalne. Blog o pozytywnym przesłaniu, pomagający nadać naszemu życiu więcej głębi i harmonii oraz promujący metody wzmacniania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ciekawostki z zakresu medycyny akademickiej i naturalnej, sposoby na bycie witalnym i pełnym optymizmu, przemyślenia z obszaru troski o zdrowie fizyczne i duchowe. Zdrowie ciała, emocji i umysłu; zdrowie zawodowe i rodzinne; wypoczynek, odmładzanie i regeneracja organizmu.

Czy jestem normalny - trening autogenny

A A A

Dodano: 26-11-2012

Być może każdy z nas od czasu do czasu zastanawiał się czy jest normalny.
I zapewne każdy z nas miewał kiedyś jakieś życiowe napięcia, przesilenia czy małe lub duże kryzysy.
Czym jest zatem normalność? Czy jest to stan wewnętrznej równowagi, zdolność dostosowywania się do warunków i umiejętność współpracy w zespole, czy wtopienie się w ogół i nie wychylanie się zbytnio ponad szereg?
 
Czy różne życiowe kryzysy i zakręty faktycznie są oznaką jakiejś nieprawidłowości w naszym życiu? Słynny polski psychiatra Kazimierz Dąbrowski, którego prace cieszyły się ogromnym uznaniem m.in. w Kanadzie, jest autorem pojęcia dezintegracji pozytywnej.
W myśl takiego ujęcia tematu, pojawiające się od czasu do czasu kryzysy, załamania i trudności życiowe są oznaką prawidłowego zdrowia psychicznego.
Zdaniem tego psychiatry i psychoterapeuty rozwijamy się przecież także poprzez sytuacje trudne; okresowe sytuacje dezintegracji psychiki umożliwiają nam osiąganie coraz bardziej doskonałych struktur integracji psychicznej. 
Gdybyśmy zatem nie mieli nigdy chwil trudność to być może oznaczałoby to, że stoimy w miejscu i przestaliśmy się rozwijać.

 
Patrząc jeszcze inaczej na pojęcie normalności warto przytoczyć tutaj pewną legendę. W pewnym starożytnym królestwie jego król i władca dowiedział się od swojego doradcy, że spadnie deszcz wywołujący szaleństwo. Zgromadził więc spore zapasy czystej wody dla siebie i swoich ministrów.
Gdy spadł ten szkodliwy deszcz zwykli ludzie pili go np. biorąc wodę ze swoich studni. Po pewnym czasie stawali się szaleni. Normalni byli tylko król i jego ministrowie.
Ale gdy zapasy czystej wody stawały się coraz bardziej ograniczone, król przestał użyczać jej swoim ministrom i zostawił ją tylko dla siebie. Wówczas ministrowie stopniowo, poprzez picie skażonej wody także stawali się szaleni.
Jednak ponieważ zwykły lud i ministrowie byli w reakcjach dosyć do siebie zbliżeni, a król reagował i widział rzeczywistość w odmienny od nich sposób – wszyscy orzekli, że to właśnie król jest szalony.
Ta prosta i zabawna historia także rzuca pewne interesujące światło na pojęcie normalności. Niekiedy osoby ponadprzeciętne mogą wydawać się komuś nienormalne, ponieważ za normalne uważamy poglądy, które przeważają w danym społeczeństwie.
Wydaje się, że nie ma jakichś bardzo sztywnych jednoznacznych ram normalności;
bardziej chodzi o to na ile dana jednostka potrafi przystosować się do swojego otoczenia i potrafi z nim współpracować.
Na ile potrafimy współpracować z innymi ludźmi w swoim codziennym życiu. 


Zbadajmy dalej temat problemów ze sobą i metod uporania się z nimi. Słynny psychiatra i psychoterapeuta Johannes Schultz pracował nad ludźmi mającymi problemy nerwicowe i nie radzącymi sobie w życiu. Opracował dla nich metodą nazwaną trening autogenny.
Metoda ta jest bardzo znana w autoterapii i umożliwia nam zarówno uporanie się z nerwicą, uwolnienie od nadmiaru stresu, polepszenie komfortu wysypiania się, jak też zwiększa naszą ogólną życiową sprawność i funkcjonalność.
Jest ona próbą przełożenia na praktyczny i prosty język zachodni różnego rodzaju doświadczeń z obszaru praktycznej pracy ze swoim umysłem i psychiką. Schultz opierał się m.in. na badaniach nad zjawiskiem hipnozy.
 
Trening autogenny zamiast hipnozy stosuje pogłębianie poziomu skupienia umysłu; uczy bardziej świadomego posługiwania się swoim umysłem i zrozumienia zasad jego działania. Sam Schultz zwracał uwagę, że metoda ta pozwala bardziej świadomie wykorzystywać funkcje autonomicznego układu nerwowego.
Trening autogenny jest zarówno efektywny, jak i łatwy do wykonania. Jest metodą przywracania wewnętrznej równowagi i poszerzania swoich możliwości psychicznych i umysłowych. Szczegółowo opisałem go w moim darmowym mailowym kursie relaksacji dostępnym w sieci.
 
Oto przykład krótkiego ćwiczenia w stylu treningu autogennego:


Połóż się, lub usiądź wygodnie.
Zazwyczaj rozpoczyna się od pozycji leżącej, a z czasem uczymy się przeprowadzać taką relaksację na siedząco.
Skieruj swoją uwagę do prawej ręki.
Powtarzaj w myśli monotonnie 5-6 razy:
'moja prawa ręka jest bardzo ciężka'.
Następnie powtórz jeden raz: 'jestem spokojny/spokojna'.
Wykonaj to samo z drugą ręką:
powtarzaj w myśli monotonnie 5-6 razy 'moja lewa ręka jest bardzo ciężka'.
Następnie powtórz jeden raz: 'jestem spokojny/spokojna'.
Wykonuj to 2-3 razy dziennie.


 
Szukając swojej normalności i harmonii w różnych zmieniających się i stresujących warunkach i sytuacjach możemy sięgnąć po wiele wypróbowanych i prostych metod.
Wprowadzając drobne elementy autoterapii do naszego życia, poprawiając czucie swojego ciała, kontakt z emocjami i zwiększając rozumienie działania naszego umysłu jesteśmy w stanie żyć w sposób bardziej satysfakcjonujący i pełny.
Przy okazji innym będzie z nami łatwiej – zarówno staniemy się mniej uciążliwi, jak i bardziej kontaktowi i życzliwi wobec innych ludzi.

 

 
Reklama

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Reklama

NASI PARTNERZY