Rafał Seremet

Konsultant zdrowego trybu życia

''Na zdrowie'' blog zdrowego i szczęśliwego życia

Dzialy: LIFESTYLE

O sobie:
Specjalista z zakresu promocji zdrowia i zdrowego trybu życia, autor książek i poradników z zakresu rozwoju wewnętrznego potencjału, autor nagrań relaksacyjnych audio wspierających wewnętrzną integrację, twórca darmowego internetowego kursu relaksacji, kompozytor muzyki relaksacyjnej, terapeuta Shiatsu i Qigong.

O blogu:
Zdrowie, dobrostan psychiczny i pozytywne relacje interpersonalne. Blog o pozytywnym przesłaniu, pomagający nadać naszemu życiu więcej głębi i harmonii oraz promujący metody wzmacniania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ciekawostki z zakresu medycyny akademickiej i naturalnej, sposoby na bycie witalnym i pełnym optymizmu, przemyślenia z obszaru troski o zdrowie fizyczne i duchowe. Zdrowie ciała, emocji i umysłu; zdrowie zawodowe i rodzinne; wypoczynek, odmładzanie i regeneracja organizmu.

Japoński dotyk - SHIATSU

A A A

Dodano: 29-11-2012

Shiatsu jest formą masażu uciskowego (najczęściej punktowego) przywracającą równowagę w ciele, emocjach i umyśle.
To japońskie słowo można przetłumaczyć jako ucisk dłonią przywracający harmonię.
W praktyce tego typu oddziaływanie jest zarówno doskonałym sposobem wypoczynku i uwolnienia się od wszelkich napięć i stresów, jak też wykazuje bardzo dużą skuteczność przeciwbólową. Ma ogromna wartość usprawniającą nasz organizm.
Dlatego też bardzo zbliżonych technik używa się obecnie w rehabilitacji, jako tzw. punkty spustowe.
 
Osobiście od bardzo wielu lat prowadzę warsztaty terapii Shiatsu, ponieważ uważam ją za niezwykle pożyteczną, pomocną i nadającą naszemu życiu więcej szczęścia, sił do działania i optymizmu.
Drugą przyczyną, dla której popularyzuję tę metodą jest fakt, że przy całej swojej skuteczności, jest ona jednocześnie bardzo prosta. Potrzebujemy zrozumieć główną zasadę ucisku, a następnie nauczyć się jej praktycznie. Do tego potrzebujemy jeszcze zapamiętać podstawowe ułożenia ciała, które pomagają nam pokazać miejsca do ucisku. I możemy doprowadzić całą naszą rodzinę oraz wszystkich znajomych do głębokiej równowagi, spokoju, poczucia wewnętrznej radości i chęci do pozytywnego funkcjonowania.

 
Czym w istocie jest uciskowy japoński masaż Shiatsu i jaka jest jego geneza?
W praktyce jest on połączeniem współczesnej nowoczesnej medycyny zachodniej z tradycyjnym masażem chińskim, mającym wiele setek, a nawet tysięcy lat tradycji.
Shiatsu, poprzez specjalnie dobrany ucisk dąży do wywołania równowagi w układzie autonomicznym – pomiędzy układem pobudzenia (współczulnym, adrenalicznym), a układem hamowania (przywspółczulnym, parasympatycznym).
Odpowiednio dobrany ucisk doprowadza nasze mięśnie i tkanki do stanu podobnego niczym właściwie naprężona struna gitary – ani za dużo, ani za mało, po prostu optymalnie.
 
Historia była taka, że kiedy Tokujiro Namikoshi była małym chłopcem (było to na początku XX wieku) jego matka cierpiała na chroniczne bóle układu mięśniowo-kostnego (układu ruchowego) i nie była w stanie wstawać z łóżka.  
Zdesperowany mały chłopiec próbując jej jakoś pomóc, spontanicznie dotykał ją swoimi rączkami. Wówczas mama powiedziała mu, że jej to pomaga niosąc pewną ulgę.
Chłopiec kontynuował zatem swoje uciskanie każdego dnia. Po dwóch latach okazało się, że dolegliwości ustąpiły i matka Namikosiego była w stanie w pełni normalnie funkcjonować.
Wówczas postanowił poświęcić się tego rodzaju pomocy.
Studiował głęboko zagadnienia rehabilitacji i anatomii badając w teorii i praktyce, dlaczego jego uciski były tak bardzo skuteczne. Obecnie wyjaśnia się to m.in. poprzez unerwienie tkanki łącznej, mającej charakter jakby odrębnego organu opasającego całe ciało oraz poprzez tzw. strefy Heada.

Namikoshi doprowadził do zarejestrowania
Shiatsu jako oficjalnie uznanej metody leczenia w Japonii w latach 1955-1964, a także popularyzował ją w USA. Jeden z jego następców, Shizuto Masunaga opracował metodę Shiatsu, która była równie skuteczna, ale znacznie łatwiejsza do praktycznego opanowania i nazwał ją Shiatsu Zen.
Ponieważ metoda ta jest bardzo popularna na zachodzie Europy, więc ja miałem okazję zagłębić się w jej arkana w Szwajcarii. Oczywiście zrobiłem to dlatego, że tego typu metody i terapie już dużo wcześniej bardzo mnie interesowały; najpierw zagłębiłem się w ten temat teoretycznie. Praktyka jest tutaj jednak znacznie bardziej satysfakcjonująca od teorii. Jest też dużo łatwiejsza i prostsza.


Co zatem może nam dać Shiatsu i do czego możemy je zastosować?
Shiatsu ma tę zaletę, że przywraca równowagę zarówno w ciele, jak i w psychice; co ciekawe – zarówno u pacjenta/biorcy, jak i u osoby wykonującej.
Shiatsu może być zarówno skuteczną i atrakcyjną metodą terapii w wielu najróżniejszych gabinetach SPA, kosmetycznych, czy rehabilitacyjnych, jak i też może być po prostu bardzo wartościową formą kontaktu międzyludzkiego.
Jest ono takim rodzajem kontaktu, w którym odkrywamy zupełnie nieznane do tej pory poziomy równowagi wewnętrznej, i w którym zaczynamy wierzyć i czuć, że życie nie składa się  z samych tylko ciemnych stron, ale ma także swoje przyjazne oblicze.
Dzięki temu znacznie bardziej zaczynamy wierzyć w swoje możliwości i jesteśmy w stanie lepiej stawiać czoła codziennym wyzwaniom.

Japończycy, którzy uwielbiają być bardzo sprawni i efektywni zawodowo, znajdują w Shiatsu metodę pomagającą osiągnąć im swoje optimum. W tym sensie proces ten przypomina nieco dawanie samochodu do przeglądu technicznego oraz wymiany płynów, gdyż podczas Shiatsu po prostu na chwilę zatrzymujemy się i patrzymy na swoje ciało, emocje i umysł nieco z boku. Jest to chwila wytchnienia, po której na nowo czujemy się gotowi do dalszej drogi życia.

Metodę możemy zastosować na żonie lub małżonku, na dzieciach, czy też na znajomych, lub jeszcze inaczej.
Jak to jednak zrobić?
Właśnie to staram się przekazać na prowadzonych przeze mnie warsztatach szkoleniowych.
Najbliższy taki warsztat zaplanowany jest 15 grudnia g 14.00-17.30 w klubie Calypso przy ul. Hetmańskiej 40A (tel. 17 778 84 24)
(więcej informacji na: http://www.facebook.com/events/139967106152059/ ).Reklama

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Reklama

NASI PARTNERZY