Rafał Seremet

Konsultant zdrowego trybu życia

''Na zdrowie'' blog zdrowego i szczęśliwego życia

Dzialy: LIFESTYLE

O sobie:
Specjalista z zakresu promocji zdrowia i zdrowego trybu życia, autor książek i poradników z zakresu rozwoju wewnętrznego potencjału, autor nagrań relaksacyjnych audio wspierających wewnętrzną integrację, twórca darmowego internetowego kursu relaksacji, kompozytor muzyki relaksacyjnej, terapeuta Shiatsu i Qigong.

O blogu:
Zdrowie, dobrostan psychiczny i pozytywne relacje interpersonalne. Blog o pozytywnym przesłaniu, pomagający nadać naszemu życiu więcej głębi i harmonii oraz promujący metody wzmacniania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ciekawostki z zakresu medycyny akademickiej i naturalnej, sposoby na bycie witalnym i pełnym optymizmu, przemyślenia z obszaru troski o zdrowie fizyczne i duchowe. Zdrowie ciała, emocji i umysłu; zdrowie zawodowe i rodzinne; wypoczynek, odmładzanie i regeneracja organizmu.

Miłość jest terapią

A A A

Dodano: 11-12-2012

Miłość jest dla naszego życia czymś bardzo ważnym. Już jako dziecko chcemy i bardzo potrzebujemy być kochani. Im więcej otrzymamy w dzieciństwie psychicznego ciepła i miłości, tym żyje się nam z reguły lepiej. Bardziej naturalnie i bardziej ufnie. Bardziej wierzymy w swoje możliwości i łatwiej przychodzi nam tworzenie dobrych i konstruktywnych relacji ze swoim otoczeniem.
 
Czy deficyt ilości miłości i ciepła otrzymanego w dzieciństwie można potem jakoś uzupełnić?
Na pewno tak. Znanych jest przecież tak wiele życiorysów osób, które miały niezwykle trudne dzieciństwo, czy też np. były sierotami, a pomimo tego stały się dojrzałymi psychicznie osobami, osiągającymi sukcesy, mającymi udane relacje z otoczeniem.
   
Jakiś czas temu napisałem poradnik przedstawiający miłość jako bardzo skuteczną terapię uzdrawiającą nasze problemy życiowe i osobowościowe. Ma on tytuł „Głęboka terapia poprzez miłość”. Książka ta zawiera propozycje 40 ćwiczeń do samodzielnej autoterapii.
Założenie tego poradnika jest właśnie takie, że jesteśmy w stanie wzmacniać i rozwijać w sobie stan miłości, a także uzupełnić jej deficyt, jeśli otrzymaliśmy jej zbyt mało np. w naszym dzieciństwie.
Nie jesteśmy skazani na bycie ofiarą warunków zewnętrznych, ale poprzez świadome i konstruktywne podejście możemy sami przyczyniać się do takiego kształtu naszego życia, jaki jest nam bliski.
 
 
Czym zatem jest miłość i w jaki sposób może nam ona pomagać?
Ogólnie w kulturze zachodniej funkcjonują dwa podstawowe ujęcia wyrażające stan miłość: eros i agape (z greckiego – miłość; słyszałem na marginesie, że w niektórych językach jest nawet siedem różnych słów określających różne aspekty miłości).
Najogólniej oznacza to:
- eros wyraża miłość erotyczną, miłość pomiędzy mężczyzną i kobietą, zaś
- agape wyraża miłość braterską, ogólnoludzką oraz miłość człowieka do Boga.
 
Jednak bardzo ciekawe spojrzenie na tę tematyką przedstawia Ken Wilber, jeden z liderów współczesnej psychologii transpersonalnej. Otóż Wilber widzi miłość o odcieniu eros i agape, jako zjawiska nawzajem się dopełniające i tworzące ze sobą jedność.
Eros jest wstępowaniem – ruchem życia kierującego się ku górze, ku coraz wyższej świadomości, a agape jest zstępowaniem – ruchem świadomości schodzącej ku życiu.
Może początkowo brzmi to nieco enigmatycznie, ale najogólniej można powiedzieć, że tak jak dopełnia się ze sobą nasz życiowy magnetyzm oraz energia do działania ze stanem spokoju i wewnętrznego komfortu, tak też dopełnia się ze sobą miłość erotyczna i duchowa (czyli eros i agape).
Kiedy zatem poprzez świadome ćwiczenia psychiczne wzmacniamy w sobie odczuwanie miłości do siebie, świata i innych ludzi, to jednocześnie pogłębiamy swój wewnętrzny spokój, jak i wzmacniamy swoją energię do działania oraz zdolność osiągania sukcesów w poszczególnych aktywnościach.
 
W praktyce miłość jest bardzo konkretnym doznawaniem psychicznego ciepła i harmonii, jest czymś, co sprawia, że bardziej chce się nam żyć i robić coś pożytecznego. Jest doznaniem, które sprawia, że bardziej wierzymy w siebie i wiele rzeczy w życiu układa się nam lepiej.
Miłość jest prostym narzędziem pomagającym nadać naszemu życiu więcej sensu. Poprawia także naszą efektywność, bo nadaje nam pewnego istotnego uroku i magnetyzmu w działaniu.
 

Myślę osobiście, że miłość koresponduje bardzo mocno z modnym ostatnio w psychologii pojęciem inteligencji emocjonalnej.
Daniel Goleman, bardzo znany psycholog z Harvardu, udowodnił że iloraz inteligencji racjonalnej IQ nie jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na nasze życie i przebieg kariery zawodowej. Jeszcze istotniejsza wydaje się być inteligencja emocjonalna.
 
W praktyce oznacza to, że nasz współczesny system edukacji kształci i rozwija nas nieco jednostronnie. Rozwija nasz rozum, a nie rozwija serca. Ponad 20 letnie badania statystyczne nad losami wybitnych absolwentów Harvardu wykazały, że dopiero współpraca rozumu i serca przekłada się na najbardziej korzystne rezultaty życiowe i zawodowe.
Właśnie w tym celu, by przybliżyć opinii publicznej to zagadnienie, Goleman posłużył się pojęciem inteligencji emocjonalnej. Chodzi w nim zwłaszcza o naszą życiową dojrzałość.


Jeśli chodzi o  książkę „Głęboka terapia poprzez miłość”, to była ona niejako odpowiedzią i kontynuacją poprzedniej, traktującej o metodach pracy ze swoim umysłem, koncentracją i uwagą.
Po prostu uświadomiłem sobie, że mówiąc o metodach pracy nad sobą, o metodach pozytywnej zmiany jakości swojego życia i poprawy skuteczności codziennego funkcjonowania, zdecydowanie nie możemy zapominać o tak prostej, potężnej i uniwersalnej metodzie, jaką jest miłość.
Dużą satysfakcją dla mnie jako autora była historia, gdy pewien osiemdziesięcioletni emerytowany profesor chemii przeczytał tę książkę (otrzymał ją od swojej córki, a mojej znajomej) i stwierdził, że w bardzo istotny sposób pomogła mu ona zrozumieć sens ludzkiego życia.
Naprawdę - bardzo to ujmujące, i jest to oczywiście duża satysfakcja dla autora :-)
  
Niezależnie od tego, czy jesteśmy akurat zakochani, czy nie – zawsze możemy popracować z własną miłością do świata, do otoczenia, czy do siebie samego
- i na pewno dobrze na tym wyjdziemy.
 

 

Reklama

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Reklama

NASI PARTNERZY