Rafał Seremet

Konsultant zdrowego trybu życia

''Na zdrowie'' blog zdrowego i szczęśliwego życia

Dzialy: LIFESTYLE

O sobie:
Specjalista z zakresu promocji zdrowia i zdrowego trybu życia, autor książek i poradników z zakresu rozwoju wewnętrznego potencjału, autor nagrań relaksacyjnych audio wspierających wewnętrzną integrację, twórca darmowego internetowego kursu relaksacji, kompozytor muzyki relaksacyjnej, terapeuta Shiatsu i Qigong.

O blogu:
Zdrowie, dobrostan psychiczny i pozytywne relacje interpersonalne. Blog o pozytywnym przesłaniu, pomagający nadać naszemu życiu więcej głębi i harmonii oraz promujący metody wzmacniania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ciekawostki z zakresu medycyny akademickiej i naturalnej, sposoby na bycie witalnym i pełnym optymizmu, przemyślenia z obszaru troski o zdrowie fizyczne i duchowe. Zdrowie ciała, emocji i umysłu; zdrowie zawodowe i rodzinne; wypoczynek, odmładzanie i regeneracja organizmu.

Świąteczne tu i teraz

A A A

Dodano: 22-12-2012

Okres świąt to czas, kiedy większość z nas potrafi na chwilę odłożyć wszystkie swoje sprawy na bok i być bardziej tu i teraz.
Już sama tradycja niedzieli u chrześcijan, czy soboty w tradycji judaistycznej, ma takie właśnie przesłanie, że gdy na jeden dzień potrafimy naprawdę głęboko wyłączyć się ze wszystkich codziennych spraw i zabiegania umysłu, to wówczas o wiele lepiej i sprawniej funkcjonujemy przez cały tydzień.
Myślę, że tego typu mądrość obecna była od wieków wśród ludzkości, we wszystkich kręgach kulturowych.
 
Czytałem kiedyś bardzo interesującą książkę pt. „Diamentowe ostrze”. Autor interesował się medytacją i jednocześnie pracował w firmie zajmującej się obróbką i handlem diamentami. Była to na początku niezbyt duża firma, ale pomimo tego musiała mieć ona kontakty w różnych częściach świata, by znajdywać atrakcyjne oferty tych szlachetnych kamieni (np.w Indiach), a potem po obrobieniu ich, znajdywać odpowiednich nabywców.
Co ciekawe, tenże człowiek, pracujący w tej firmie w randze kierownika/menadżera postanowił jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na całkowite wyłączenie się z wszelkiej aktywności zewnętrznej. W tym celu porozmawiał ze swoim szefem, by ów zaakceptował taki pomysł.
 
Efekt był dosyć zaskakujący. W przeciągu kilkunastu lat firma stała się potężnym, liczącym się na rynku podmiotem gospodarczym, obracającym rocznie diamentami o wartości wielu miliardów dolarów. Cała historia opisana jest oczywiście szczegółowo w tej książce. Jednak główne sedno polega właśnie na takiej zasadzie, że poprzez krótkie okresy całkowitego wyłączenia się ze wszelkich zmartwień i zamętu w naszym umyśle (w tym przypadku: raz na tydzień), odkrywamy w sobie nowe siły do życia i wewnętrzną jasność umysłu; odkrywamy jak mamy funkcjonować i co możemy pozytywnego zrobić.
 

Właśnie okres świąt Bożego Narodzenia to bardzo sprzyjający moment, by
móc na chwilę wyłączyć się z codziennej gonitwy i pobyć ze sobą i z jakąś głębszą tajemnicą życia. Mieć chwilę czasu na to, by docenić ten prosty fakt, że żyjemy i że życie ma w sobie ogromną wartość samą w sobie. Nie musimy w końcu cały czas tylko jeść świąteczne potrawy, ale możemy jeszcze także po prostu być, poczuć w sobie jakieś wyciszenie i pogodę ducha.

Czy zasługujemy na to, by przez kilka dni świąt pozwolić sobie na samo cieszenie się życiem, bez przejmowania się i bez zamartwiania tym, co przyniesie nam przyszłość? Warto kiedyś spróbować tak zrobić, choćby przez jeden dzień, i zobaczyć czy nam to pomoże.
W końcu jest taki słynny cytat z Ewangelii Mateusza (Mt.6.26): „Spójrzcie na ptaki: Nie sieją ziarna, nie magazynują zapasów, a wasz Ojciec w niebie żywi je! Czy wy nie jesteście ważniejsi od ptaków?”
Kiedyś w młodości zastanawiałem się, czy w tym cytacie chodzi może o pochwałę jakiegoś hipisowskiego modelu życia? Jednak obecnie wydaje mi się, że bardziej chodzi w nim o rozwinięcie w sobie pewnego poczucia harmonii, wewnętrznej mocy i większego zaufania do tego, co przyniesie nam los.
 
Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy celebrujemy narodzenie boskości, gdy bardziej otwieramy się na coś takiego jak pokój, harmonia i miłość.
To czas gdy nawet żołnierze podczas drugiej wojny światowej przestawali na chwilę nawzajem
się zabijać i niczym baranki pokoju śpiewali sobie „Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem...”.
Taka potrzeba wewnętrznego spokoju umysłu, potrzeba odczuwania prostego faktu życia i płynącej z tego harmonii, jest w każdym z nas.
Warto zatem dać sobie na luz i zgromadzić teraz jak najwięcej wewnętrznej siły, spokoju i płynącej z tego jasności umysłu, które to cechy na pewno pomogą nam na przyszłość.

Wspomnę jeszcze tylko, że w czwartek 27 grudnia będę gościem w programie Radia Rzeszów o godz. 10.00 na pogadance o takiej właśnie tematyce: „Czy okres świąt Bożego Narodzenia to dobry czas na doświadczanie pełniejszego bycia tu i teraz?”
Sądzę, że tak – to dobry czas na takie rzeczy.
 

Reklama

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Reklama

NASI PARTNERZY