Sylwia Katarzyna Mazur

'Ciocia Dobra Rada'

Dzialy: BIZNES, LIFESTYLE, YOUNG

O sobie:
Absolwentka Prawa oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W tym roku ukończyła Akademię Młodych Dyplomatów. Trenerka umiejętności miękkich. Mieszkała w Stanach, Turcji, Włoszech i Belgii. Miłośniczka książek na papierze, przeciwniczka ignorancji. Nosicielka nieuleczalnego Syndromu Starszej Siostry.

O blogu:
Porcja dobrych porad na początek tygodnia, czyli Savoir Vivre w wersji blogowej. Jeśli mają Państwa jakieś pytania związane ze współczesną etykietą, proszę pisać na adres: skmazur@biznesistyl.pl. Na pytania czytelników postaram się odpowiedzieć na łamach blogu.

Ręka rękę, czyli o poprawnym podawaniu dłoni

A A A

Dodano: 15-01-2013

Uścisk dłoni to coś więcej niż powitanie. To także wiadomość o naszej osobowości i stopniu pewności siebie. Zwłaszcza w sytuacjach biznesowych, to narzędzie służące stworzeniu pierwszego wrażenia.

Dla przypomnienia w sytuacjach towarzyskich inicjatywa wyciągnięcia dłoni leży po stronie kobiety. W etykiecie zawodowej to osoba wyżej w hierarchii wystawia pierwsza dłoń.

Kiedy podawać?

W niektórych sytuacjach podawanie ręki jest naturalne, w innych przez ułamki sekundy atmosfera gęstnieje, aż któraś z osób dłoń wystawi. Mając na uwadze kilka uwag podanych poniżej podawanie dłoni stanie się przyjemnym gestem otwierającym lub zamykającym dane spotkanie.

Kiedy zatem korzystać z tego gestu? Dłoń podajemy przy powitaniach, pożegnaniach, składaniu gratulacji, podziękowań oraz życzeń. Pamiętając o hierarchii z wcześniejszych postów – dłoń podaje kobieta mężczyźnie, starszy młodszemu, przełożony podwładnemu, itp. Dzięki temu persony towarzysko nobilitowane są chronione przed natarczywością. Choć uściśnięcie dłoni może faktycznie być czynnością naturalną, to jest też gestem zaszczycającym, który może podnieść prestiż danej osoby.

Dla nastolatków

Jak ma zachować się nastolatka, kiedy do domu wchodzi przyjaciel rodziców? Czy to ona, jako kobieta podaje dłoń pierwsza, czy inicjatywa leży po stronie gościa? Tutaj też wszystko zależy od wyczucia w danej sytuacji. Jeśli przyjaciel domu traktuje nastolatkę jak osobę dorosłą, to wtedy dłoń wyciąga dziewczyna. Jeśli natomiast dla pana dziewczyna jest dalej „małą Anią”, to wtedy najprawdopodobniej on bez obaw wyciągnie dłoń.

Śnięta ryba

Przy podawaniu dłoń powinna być sucha i ciepła. Choć to pierwsze jest zdecydowanie ważniejsze. Palce – poza kciukiem, który ma być podniesiony – powinny być złączone. Uścisk powinien być zdecydowany, ale nie za mocny. Należy unikać podawania samych końcówek palców. Dłoń nie powinna być „martwa”. Jeśli już ją podajemy, to potrząsamy. Uścisk dłoni powinien być połączony z przyjaznym uśmiechem i spojrzeniem w oczy.

Kiedy dłoni nie wystawiać?

Nigdy nie podajemy ręki przez stół . Chcąc się z kimś przywitać lub pożegnać, należy do danej osoby podejść. Na przyjęciu przez podanie dłoni witamy się tylko z gospodarzami. Gościom kłaniamy się.

Mężczyźni nigdy nie podają dłoni na siedząco. Zawsze należy wstać. Panie, tak jak w przypadku przedstawiania mogą siedzieć, chyba że witają się z dostojnym panem lub starszą od siebie kobietą.

Kto tu rządzi?


Gest objęcia dłoni jest zarezerwowany dla osób pozostających w bliskich relacjach. W przypadku polityków często wskazuje na zażyłość. W relacjach biznesowych należy go unikać. Może sprawiać wrażenie gestu patronizującego.

Odmowa podania ręki

Zdarza się, że zasady pierwszeństwa podawania dłoni mogą zostać naruszone, w takich sytuacjach osoba „ważniejsza” powinna odwzajemnić gest. Nie podanie komuś dłoni jest oznaką dezaprobaty i wzgardy.

Całuję rączki

Polska tradycja, która ma tyle samo zwolenników co przeciwników. W świecie biznesu (szczególnie w filiach zachodnich korporacji) jest to gest kompletnie nieużywany. W warunkach, w których o statusie decyduje pozycja zawodowa może zostać odczytany jako dyskryminujący. Trudno go jednak zupełnie usunąć z życia firmy. Sytuacją, w których pocałowanie dłoni jest uzasadnione, to składanie życzeń imieninowych, gratulacje lub pożegnanie, kiedy dana osoba odchodzi z firmy.

Towarzysko gest, jak najbardziej ciągle w obiegu. Jeśli mamy do czynienia z leciwym dżentelmenem nie warto się wzbraniać. Pan został w ten sposób wychowany, więc jakikolwiek komentarz młodej damy, może zostać uznany za impertynencki.

Jeśli gest ten obrzydza i wiemy, że zostaniemy oznaczone czyimś DNA, możemy delikatnie ściągnąć dłoń pana w dół i potrząsnąć, niewerbalnie dając mu do zrozumienia, że pocałunek jest dla nas krępujący.

Polki podróżujące po świecie nie mogą dopominać się od obcokrajowców „ucałowania rączki”. Jest to gest intymny, który mieszkańcom innych krajów może wydawać się zarezerwowany dla par.

Jak zatem całować poprawnie?

Mężczyzna zawsze pochyla się w stronę dłoni. Jeśli pan ciągnie mocno dłoń w stronę swoich ust ma to niewiele wspólnego z dobrym wychowaniem. W przypadku pocałunku niektórzy sugerują lekkie muśnięcie ustami, inni przez wzgląd na preferencje higieniczne wskazują na maksymalne zbliżenie ust do dłoni i lekki dmuchnięcie, które da złudzenie pocałunku.

Według nowoczesnej etykiety całowanie w rękę ograniczamy do pomieszczeń zamkniętych.

Jak ściskać?

Po pierwsze, należy potrząsnąć dłonią dwa lub trzy razy. Szczególnie w sytuacji zawodowej uścisk powinien być dodatkiem, a nie ceremoniałem. Przytrzymanie czyjejś dłoni dłużej niż przez 3-4 sekundy może być dziwne.

Po drugie, ręką należy poruszać od wysokości łokcia, a nie ramienia.

Po trzecie, dłońmi porusz się w kierunku góra-dół, a nie prawo-lewo.

Na koniec przypomnienie, że uścisk powinien być połączony z uśmiechem i patrzeniem w oczy.

Uścisk na świecie


Uścisk dłonie jest akceptowany w wielu krajach na świecie (Nigeria, Arabia Saudyjska, Finlandia). W krajach takich, jak Japonia i Chiny osoby kłaniają się sobie. Im osoba ważniejsza, tym ukłon niższy. Ortodoksyjni Żydzi i Hindusi nie podają rąk kobiecie.

 

Reklama

KOMENTARZE

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Reklama

NASI PARTNERZY