Kariera

URtalking – czy problem jest wyzwaniem?

Anna Olech
Dodano: 30.04.2013
3885_urtalking_3
Share
Udostępnij
IX edycja konkursu URtalking, dla tych którzy mają coś do powiedzenia, odbyła się 17 kwietnia br. w auli Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Organizatorem konkursu jest Koło Naukowe Wydziału Ekonomii UR. Każdy ze startujących miał 12 minut na zaprezentowanie wybranego przez siebie tematu, w taki sposób, by zainteresować publiczność oraz jury. W ostatniej, IX, edycji wygrała Anna Kucaj za wystąpienie: „Piękna czy bestia ? – czyli beauty around the Word”. 
 
Gościem specjalnym spotkania był Marcin Damian Ossoliński, certyfikowany Trener, Coach, NLP Master, który w swoim wystąpieniu: „Akceleracja procesu kreatywnego myślenia -czyli jak dać głowie odpocząć mając myśli niebanalne” wyjaśnił czy problem rzeczywiście jest problemem czy jednak wyzwaniem. – Uwarunkowania społeczno-kulturowe naszej szerokości geograficznej, jak dowodzą badania socjologiczne, odciskają się piętnem kultu pielęgnacji problemu- lubimy unikać trudnych do rozwiązania zadań, odkładamy je w nieskończoność na później, wypieramy, zakrzywiamy, narzekamy, przewartościowujemy, wykonujemy miliony niemalże ekwilibrystycznych zabiegów, a wszystko po to, by uciec od nieuniknionej konfrontacji z rzeczywistością. Jak się okazuje taki kanon wykształconych zachowań ma niejednokrotnie decydujący wpływ na naszą postawę twórczą – tłumaczył Marcin Damian Ossoliński.
 
Według Ossolińskiego, by dać głowie odpocząć wystarczy w bardzo prosty sposób nastawić się w kierunku kreatywnego poszukiwania skutecznych rozwiązań. – Zaczynamy od realnego zdefiniowania zadania, tudzież problemu – korzystając z przeramowania (np. traktując dany problem jako wyzwanie lub zadanie do rozwiązania) doprowadzamy do automatycznego otwarcia naszego umysłu na poszukiwanie kreatywnych i co ważniejsze skutecznych dróg wyjścia z sytuacji. Wtedy pozostaje już tylko wybrać/przyjąć odpowiednią strategię (wykluczając jednocześnie tak umiłowane przez nas sabotaże np. „zróbmy to jutro”), nanosząc całość na oś czasu, następnie dokonać ewaluacji otrzymanych rozwiązań. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – całość powtórzyć. Zabawnym wydaje się fakt, iż z reguły taki proces przebiega niemal automatycznie, ale to  właśnie świadomość budowy tego mechanizmu zapewnia wysoką motywację do działania z miejsca rozbudzając w nas gotowość twórczą – wyjaśniał.
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy