Reklama

Automoto

Kupujemy samochód. Co wybrać – kredyt, wynajem długoterminowy, leasing

Janusz Pawlak
Dodano: 21.03.2016
25754_Fotolia_96015443_Subscription_Monthly_M
Share
Udostępnij
Pierwsze miesiące nowego roku skłaniają właścicieli firm małych i dużych do przymiarek związanych z zakupem samochodu. Możliwości nabycia pojazdu mamy kilka. W zależności od zaplanowanej kwoty, którą planujemy wydać i kondycji naszej firmy, wybór właściwego wariantu skłania do dokonania dokładnej analizy naszych możliwości.

 
Za gotówkę
 
Najbardziej rozpowszechniony w naszym kraju, jeśli chodzi o klientów indywidualnych. Oni lubią bowiem mieć „wszystko swoje” i niechętnie wchodzą w relacje z bankami. Inaczej rzecz się przedstawia, gdy przyglądniemy się firmom. One chętnie korzystają z kredytów bankowych i usług firm leasingowych. Chociaż…W porównaniu z krajami Europy Zachodniej jesteśmy pod tym względem daleko w tyle
 
Zakup samochodu to dla firmy spory wydatek. Warto więc wybrać najbardziej optymalny dla naszej działalności i kondycji finansowej sposób nabycia auta
 
 
Na kredyt

Trudno wyobrażać sobie działalność podmiotów gospodarczych bez tej formy dokonywania zakupów. Jakie są plusy brania kredytu na samochód. 
 
Do największych plusów tego rozwiązania należy to, że stajemy się od razu właścicielami auta – wylicza Mariusz Stochla z firmy Auto Spektrum w Rzeszowie. – Na rynku bankowym nie ma też problemów z uzyskaniem kredytu. Na zakup auta otrzymamy go łatwiej niż np. na inną inwestycję. Samochód można amortyzować. Odsetki stają się kosztami uzyskania przychodu, co jest dla przedsiębiorców bardzo istotne. W umowach z bankami możemy ustalić wielkość rat i okres spłaty kredytu. Jeśli poczujemy się na tyle zasobni w gotówkę i zechcemy przeznaczyć ją na spłatę kredytu, możemy to zazwyczaj uczynić w dowolnym momencie – dodaje M. Stochla. – Oczywiście nie wolno w tym wypadku zapominać, że banki nie są firmami charytatywnymi i na udzieleniu nam kredytu chcą zarobić. To musimy przewidzieć w swoim budżecie…
 
Kredyt na zakup auta możemy otrzymać w tzw. autobanku, funkcjonującym specjalnie dla wybranych marek samochodowych np. Toyota Bank Polska, RCI Banque Polska (Renault, Dacia), Volkswagen Polska (VW, Audi, Seat, Skoda) lub w tzw. normalnym banku. Warto zwrócić uwagę, że często ofert autobanków przegrywają z ofertami banków. Tyle tylko, że procedury otrzymywania kredytów w tych pierwszych są uproszczone i wszystkie formalności załatwiamy w salonie samochodowym.   
 
Plusy kredytu: 
 
  • łatwość uzyskania, 
  • odsetki są kosztami uzyskania przychodu, 
  • dogodna forma spłaty, 
  •  możliwość spłaty kredytu w dowolnym momencie.
 
Minusy kredytu: 
 
  • wysokość (zazwyczaj spora) odsetek i prowizji, 
  • możliwość zaliczenia całości zakupu auta (nowego) do kosztów po upływie 5 lat (tyle trwa amortyzacja auta).
 
 
Za pomocą leasingu

Ta forma zakupu samochodu jest doceniana przez przedsiębiorców. Choć w Polsce jeszcze możemy mówić, iż ciągle niewielka liczba firm, zwłaszcza tych małych, ma wiedzę o zaletach leasingu. Rozróżniamy jego dwa rodzaje – leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku korzystania z pierwszego wpisujemy w koszt uzyskania przychodu całą ratę. Nie odliczamy amortyzacji. Korzystający z leasingu finansowego odliczają od podatku amortyzację, ale z raty odliczana jest tylko część odsetkowa. Z racji mniejszych korzyści podatkowych leasing finansowy jest rzadko stosowany.
 
Klienci korzystający z leasingu przy zakupie samochodu chwalą sobie różne korzyści. Jedną z nich może być odliczenie całej raty leasingowej jako kosztu działalności firmy – mówi Mariusz Stochla z Auto Spektrum w Rzeszowie. 
 
Trzeba jednak pamiętać o tym fakcie, iż przez cały czas trwania umowy leasingowej pojazd jest własnością firmy leasingowej. Bez jej wiedzy nie możemy w samochodzie niczego zmieniać. A o sprzedaży auta możemy zapomnieć. 
 
Co bardzo ważne, po upływie umowy leasingowej, trwającej zazwyczaj od 2 do 5 lat, i spłaceniu wszystkich rat, korzystający z auta może je wykupić na własność za niewielką kwotę – mówi Krzysztof Benedykt z firmy Auto-Res w Rzeszowie. – Auto może sprzedać lub zostawić na własne potrzeby.
 
Plusy leasingu:
 
  • cała rata leasingowa traktowana jest jako koszt działalności – płacimy mniejszy podatek
  • proste procedury finansowo – księgowe (jedna faktura w miesiącu)
  • przy podpisywaniu umowy leasingowej nie sprawdza się zdolności kredytowej
  • leasingowany pojazd nie jest zaliczany do środków trwałych, nie osłabiamy swoich zdolności kredytowych.
 
Minusy leasingu:
 
  • przez cały czas trwania umowy leasingowej auto jest własnością firmy leasingowej 
  • nie możemy bez zgody firmy leasingowej np. zamontować haka holowniczego
  • w przypadku kradzieży auta nadal musimy spłacać ratę, choć autem nie jeździmy,bo umowa nadal obowiązuje. 
 
A może wynajem długoterminowy

Z tej formy wchodzenia w posiadanie samochodu najchętniej korzystają firmy dysponujące dużymi flotami. Wynajem, dzięki swojej konstrukcji, pozwala firmom pozbywać się kłopotów z codziennym utrzymaniem kilkuset, kilkudziesięciu pojazdów. Do zarządzania flotą na wynajmie długoterminowym wystarcza też, zredukowana do minimum, grupa własnych pracowników. Praktycznie wszystkie czynności serwisowo-administracyjne wykonuje firma świadcząca wynajem.
 
Na czym polega pod względem formalno-prawnym umowa o wynajem długoterminowy samochodu. Mówiąc najprościej, to umowa leasingu operacyjnego wzbogacona o dodatkowe usługi.
 
Firma leasingowa w tym przypadku zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z obsługą samochodów – mówi Krzysztof Benedykt z firmy Auto – Res. Nie robi jednak tego za darmo. Za komfort musimy zapłacić. Comiesięczne raty są dla klienta kosztami uzyskania przychodu i zmniejszają podstawę opodatkowania. Mimo ponoszonych kosztów, coraz więcej osób decyduje się na tę formę zakupu samochodu z uwagi na pozbycie się problemów z obsługą serwisową aut.
 
Plusy wynajmu długoterminowego:
 
  • wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu (naprawy, wymiana opon, ich przechowywanie, ubezpieczenie, przeglądy) mieszczą się w racie
  • wszystkie czynności związane z obsługą serwisową auta przejmuje firma leasingowa
  • po okresie trwania umowy możemy wykupić samochód
  • prosta formuła rozliczeń – jedna faktura w miesiącu
  • nie obciążamy swojej zdolności kredytowej poprzez przeznaczanie środków na zakup samochodu. 
 
Minusy wynajmu długoterminowego:
 
  • za komfort długoterminowego wynajmu musimy zapłacić 
  • przez cały czas trwania umowy auto jest własnością firmy leasingującej
  • dodatkowe koszty, związane z udowodnioną złą eksploatacją auta, obciążają leasingobiorcę
  • przekroczenie limitu kilometrów opisanego w umowie może powodować dodatkowe opłaty lub zmusić nas do ponoszenia kosztów eksploatacji.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy