Reklama

Automoto

Rekalkulacja składki OC – czy trzeba się jej bać?

Materiał Partnera
Dodano: 10.07.2020
51080_rekalkulacja_skladki_oc__czy_trzeba_sie_jej_bac-resizer-_750
Share
Udostępnij
Rekalkulacja składki OC to termin, który u wielu kierowców natychmiast skutkuje podwyższeniem ciśnienia. Oznacza on bowiem ponowne przeliczenie składek właściciela samochodu. Wiele osób automatycznie kojarzy go z koniecznością dopłaty. Dobra wiadomość jest jednak taka, że rekalkulacja może też oznaczać dobrą wiadomość dla właściciela polisy. Jak to możliwe? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Co wpływa na wysokość OC?
Składki na OC są bardzo zróżnicowane – wie o tym każdy, kto choć raz podpisywał umowę ubezpieczenia bądź korzystał z internetowych porównywarek. Ich wysokość jest indywidualnie kalkulowana dla każdego kierowcy na podstawie różnych czynników, które zasadniczo prowadzą do określenia ryzyka spowodowania przez niego kolizji. Im wyższe ryzyko, tym wyższa składka. Dlatego mają na nią wpływ m.in. takie rzeczy jak:
  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • parametry samochodu (marka, wiek, rodzaj i pojemność silnika, a nawet kolor),
  • sposób użytkowania samochodu,
  • dotychczasowy oraz planowany przebieg,
  • miejsce zamieszkania,
  • historia kierowcy (za bezkolizyjną jazdę przysługują zniżki),
  • stan cywilny, posiadanie dzieci (osoby zamężne i mające dzieci statystycznie jeżdżą ostrożniej).
Kryteriów jest znacznie więcej, dlatego nie powinien dziwić fakt, że wysokość składek dla konkretnego ubezpieczonego może się zmienić z biegiem czasu. To właśnie dlatego niekiedy potrzebna jest ich rekalkulacja.

Czym jest rekalkulacja i kiedy może mieć miejsce?
Rekalkulacja to nic innego jak ponowne obliczenie składki dla danego ubezpieczonego. W jej wyniku składka może ulec zarówno podwyższeniu, jak i obniżeniu, a kierowca otrzymać prośbę o dopłatę lub wręcz przeciwnie – zwrot nadpłaconych środków. Do rekalkulacji dochodzi najczęściej w jednej z dwóch sytuacji:
  • gdy dokonasz zakupu używanego samochodu i przejmiesz polisę OC poprzedniego właściciela – na niekorzystną rekalkulację są szczególnie narażeni młodzi kierowcy,
  • gdy podczas zawierania umowy ubezpieczenia podasz (świadomie lub nie) błędne dane dotyczące kierowców – np. właścicielem polisy jest kierowca z dużym stażem, ale z samochodu korzysta również nowo upieczony posiadacz prawa jazdy.

Czy rekalkulacja OC zawsze musi być niekorzystna?
Jak już wspomniano, rekalkulacja nie zawsze musi oznaczać podwyżkę składek. Zdarza się bowiem, że używany samochód od znacznie mniej doświadczonego od siebie kierowcy kupuje osoba z wysokimi zniczkami z uwagi na bezkolizyjną jazdę. Wówczas warto się wręcz domagać przeliczenia składek. Jak? Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym. Co ważne, jego wyniku nie trzeba się obawiać. Zawsze istnieje bowiem możliwość wypowiedzenia umowy i zdecydowania się na polisę w innej firmie, która zaoferuje Ci lepsze warunki. Wiele przykładów dotyczących różnych powodów i wyników rekalkulacji oraz możliwych rozwiązań znajdziesz pod adresem https://rankomat.pl/samochod/rekalkulacja-skladki-oc-czy-trzeba-sie-jej-bac. W porównywarce Rankomat.pl z łatwością sprawdzisz również wysokość przysługujących Ci składek we wszystkich popularnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Jak uniknąć podwyżki OC i wezwania do dopłaty?
W przypadku zakupu auta z ważną polisą OC od znacznie bardziej doświadczonego kierowcy wcale nie trzeba bać się podwyżek i wysokich dopłat. Warto bowiem wiedzieć, że umowę zawartą przez poprzedniego właściciela samochodu można wypowiedzieć w każdej chwili – wystarczy złożyć jej wypowiedzenie na piśmie. Tym samym można zawrzeć korzystną dla siebie, własną umowę z inną ubezpieczalnią i nie czekać na „wyrok” od dotychczasowego dostawcy OC.

Nie opłaca się zwlekać ani liczyć na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie sprawdzi, czy płacisz odpowiednią składkę. Rekalkulacja może być bowiem wykonana po dłuższym czasie – np. pod koniec obowiązywania umowy. Wówczas otrzymasz zaś wezwanie do zapłaty brakującej kwoty za cały miniony okres ochrony, a często są to niemałe kwoty. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wystąpienie we własnym zakresie o dokonanie rekalkulacji składki ubezpieczenia tuż po zakupie samochodu wraz z ważną polisą. Otrzymany wynik da Ci szansę, by porównać go z ofertami innych ubezpieczycieli i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy