Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Pandemia zmieni świat i gospodarkę, co do tego nie ma wątpliwości!

A A A
Z Mariuszem Bednarzem, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., rozmawia Aneta Gieroń

Dodano: 24-12-2020

Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Fot. Tadeusz Poźniak

Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Fot. Tadeusz Poźniak

Aneta Gieroń: Fatalny czas, który wiele firm zepchnął na krawędź bankructwa – tak najczęściej rok 2020 ocenia biznes. Jak mijający rok zamyka instytucja zajmująca się wspieraniem  biznesu? 
 
Mariusz Bednarz: Dla Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego był to rok właściwie normalnej pracy w bardzo trudnej rzeczywistości dookoła. Funkcjonujemy w dużej mierze w oparciu o dotacje, dzięki czemu nie odczuliśmy większych problemów finansowych. Był to jednak bardzo trudny czas pod względem psychologicznym. Utrudnione, a często niemożliwe stały się relacje z przedsiębiorcami. Obserwowaliśmy niejednokrotnie, jak bardzo kryzys dotyka powiązane z nami firmy, a nie zawsze była szansa, by im pomóc. Z drugiej strony, dostrzegliśmy też w kilku przypadkach nieprawdopodobny impuls rozwojowy, co jest optymistycznym akcentem w tych trudnych czasach i daje nadzieję, że nawet w czasie pandemii można zacząć funkcjonować na wyższym, lepszym poziomie biznesowym.
Reklama

W ostatnim czasie podsumowując kolejne lata i oceniając potencjał Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”, co roku mówiliśmy o wzroście. Koniec 2019 roku w PPN-T zamknął się rekordowym zatrudnieniem przekraczającym 6,5 tys. osób i nakładami firm tam działających przekraczającymi 2,8 mld zł. Jak bardzo pandemia koronawirusa odmieniła w 2020 roku „Aeropolis” i „przeorała” biznes?
 
Wbrew temu, co dzieje się dookoła, pandemia nie dotknęła aż tak bardzo Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego i działających w nim firm. Mieliśmy moment niepokojącego załamania na początku pandemii, ale ten szybko ustąpił i obecnie funkcjonujemy prawie na takim samym poziomie, jak przed pandemią. Wszystkie firmy produkcyjne w strefie działają. Dzięki temu wszystkie liczby, o których mówiliśmy pod koniec 2019 roku nie zmieniły się, a oceniam, że w kolejnych miesiącach będą nawet rosły. Co więcej, pojawiają się nowi inwestorzy, otrzymujemy też zapytania związane z wolnymi działkami w strefie. Ten trend obserwujemy od jesieni 2020 roku, co by oznaczało, że biznes okrzepł po pierwszej fali koronawirusa i czyni plany na przyszłość, kiedy świat będzie wracał do normalności. Te rozmowy są poważne, co wskazuje, że biznes zarówno polski jak i europejski „żyje i planuje”, ale wydaje mi się, że w sposób nieco inny niż dotychczas.
 
Pandemia zmieni świat i gospodarkę, co do tego nie ma wątpliwości.  Już mówi się o „wielkim początku”, albo resecie w gospodarce i konieczności poukładania świata gospodarki na nowo. Dziś widać, że funkcjonujące dotychczas długie łańcuchy dostaw, albo logistyka oparta na produkcji komponentów dla jednej firmy, ale w fabrykach ulokowanych w bardzo odległych miejscach świata, nie sprawdziły się w czasach koronawirusa. Ważne słowa powiedział w ostatnim czasie Klaus Schwab, założyciel i prezes Światowego Forum Ekonomicznego: „Pandemia otwiera nam wąskie okno dotyczące okazji do refleksji i ponownego wyobrażenia sobie nowego świata oraz przewartościowania jego celów i jego funkcjonowania”. Trudno się z tym nie zgodzić, bo pewne zmiany w sposób nieprawdopodobny przyspieszyły, jak choćby w rewolucji cyfrowej. 
Reklama

Ma Pan swój scenariusz, jak „Aeropolis” zmieni się po pandemii?
 
Największym wyzwaniem dla Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, ale też dla naszego województwa, będzie wszystko to, co wydarzy się z firmami z branży lotniczej. I nawet nie w kontekście długofalowym, bo co do transportu lotniczego, raczej jest pewne, że w kolejnych miesiącach, może latach wróci do normalności. Najważniejsze dziś pytanie brzmi: które z tych firm dotrwają do momentu, kiedy branża lotnicza znów będzie produkować na pełnych obrotach. Problem jest o tyle skomplikowany, że nie jest jedynym rozwiązaniem masowe zwalnianie pracowników i obniżanie kosztów, gdy nie ma zleceń. Ale co, jeśli wkrótce świat wróci do normalności i ponownie ruszy produkcja?! W tej branży doświadczony pracownik jest ogromną wartością firmy, dlatego obserwujemy wśród spółek z branży lotniczej ulokowanych w „Aeropolis” ostrożną redukcję etatów – większe zwolnienia w perspektywie długofalowej mogą się okazać bardzo nieopłacalne.
 
Gdy na początku 2020 roku pojawił się koronawirus, także firmy z „Aeropolis” przestawiły się na produkcję sprzętu dla potrzebujących, a Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego obniżyła czynsz dla firm działających w Inkubatorze.
 
W pierwszych tygodniach pandemii Inkubator Technologiczny w Jasionce opustoszał – prawie wszyscy przeszli na pracę zdalną. Szybko jednak część firm włączyła się w pomoc potrzebującym. Pod Rzeszowem ruszyła m.in. produkcja przyłbic. Na drukarkach 3D robiła je spółka Cervi Robotics, a antybakteryjną i potencjalnie wirusobójczą osłonę gwarantowała firma D.A. Glass z Rogoźnicy, która wykorzystując nowoczesną linię produkcyjną napylała przyłbice. Inne firmy także nie próżnowały – szyły maseczki i udostępniały opaski do zdalnego monitorowania osób starszych i chorych.
Reklama
 
Pomocy udzieliła też Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego – na 3 miesiące obniżyliśmy o 40 proc. czynsz dla 21 podmiotów spośród 43 działających w Inkubatorze Technologicznym. Wszystkie te firmy do dziś działają na rynku.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego była też odpowiedzialna za wdrożenie bezzwrotnych 40 mln zł dla mikro i małych przedsiębiorstw z Podkarpacia, co akurat wywołało więcej złości, niż zadowolenia u przedsiębiorców.
 
To była bezzwrotna pomoc. Jednoosobowa firma mogła otrzymać ok. 23 tys. zł gotówki, a jedynym warunkiem był spadek obrotów o 50 proc. i utrzymanie działalności gospodarczej przez 1-3 miesiące. Na granty było 40 mln zł z zasilanego unijnymi funduszami Regionalnego Programu Operacyjnego. W przyznawaniu dotacji liczyła się kolejność zgłoszeń na platformie internetowej. Do programu wpłynęło około 13 tys. wniosków, gdzie do udziału kwalifikowało się ponad 70 tys. podmiotów z całego Podkarpacia. Wsparcie otrzymało 1002 firmy, z tego 264 z alokacji turystycznej i 738 z pozostałych branż. Oczywiście, można dyskutować, czy kryteria przyznawania były dobre, albo system naboru optymalny. Bezsporny pozostaje jednak fakt, że 40 mln zł zostało w kasach podkarpackich firm. Ogromnie też jestem wdzięczny moim współpracownikom z Agencji, którzy w bardzo krótkim czasie opracowali zasady korzystania ze wsparcia, dzięki czemu udało się wypłacić te pieniądze. 

Pandemia, paradoksalnie nie zatrzymała środowiska startupowców. W ramach Platformy Startowej Start In Podkarpackie, co czwarty startup inkubowany w projekcie, którego liderem jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zdobywał prawie milionowe dotacje z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 
Reklama
 
Projekt trwa od 2019 roku i rzeczywiście jesteśmy z niego zadowoleni. To sukces, po pierwsze pomysłodawców różnego rodzaju projektów biznesowych oraz tych, którzy z nimi pracują. Koronawirus, na szczęście nie zahamował tych działań. Jesteśmy jedną z pięciu platform startowych w Polsce, która procentowo najczęściej sięga po dotacje z PARP i ten najlepszy wynik w kraju cieszy bardzo. Dotychczas 40 naszych startupów otrzymało dofinansowania. Do końca stycznia 2021 roku trwa piąta edycja naboru wniosków. Potem najprawdopodobniej nie będzie już dotacji z PARP-u, ale będzie możliwość wsparcia ze strony funduszy venture. 
 
Chciałbym jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedno zdarzenie biznesowe, które miało miejsce w ostatnich miesiącach w „Aeropolis”. Nasz rodzimy przedsiębiorca, firma Fibrain, która od dawna działa w Parku, zainwestowała w startup WiseGlass, który w 2017 roku rozpoczął swoją działalność w Preinkubatorze Akademickim. Takie kojarzenie biznesów, zwłaszcza rodzimych, lokalnych jest bardzo cenną rzeczą dla regionu. Zależy nam, by firmy coraz częściej akcelerowały i wychodziły razem nie tylko na rynki krajowe, ale też zagraniczne. By zaistnieć, niezbędny jest kapitał i to jest możliwe, ale pod warunkiem, że prywatny inwestor dostrzeże potencjał określonego przedsięwzięcia. 
 
To jest też przykład, jak w samej Agencji Rozwoju Regionalnego zmienia się nasze postrzeganie ścieżki rozwoju firm w „Aeropolis”. Pierwotnie widzieliśmy to jako debiut spółki w Preinkubatorze Akademickim, rozwiniecie działalności w Inkubatorze Technologicznymi, w końcu zainwestowanie we własną siedzibę i produkcję w strefie. Dziś już wiemy, że nie ma to aż tak dużego znaczenia, czy firma będzie w Preinkubatorze lub Inkubatorze, ale by nasz system gospodarczy taki biznes wchłonął i pozwolił mu się rozwinąć. 
Reklama

Już wcześniej były zwiastuny takich powiązań biznesowych w PPN-T?
 
Tak i też z udziałem Grupy Fibrain, która przejęła D.A Glass z Rogoźnicy. Teraz dołączył WiseGlass i powstał ciekawy konglomerat biznesowy - kwintesencja naszego modelu biznesowego w „Aeropolis”.
 
Ciekawe rzeczy mogą się też zdarzyć z udziałem ML System, który w Parku wyrósł i nieprawdopodobnie się rozwinął. Zaczynał od produkcji w Inkubatorze Technologicznym, potem była własna siedziba w strefie, w ostatnim czasie znacząco rozbudowana. To jest firma z ogromnymi możliwościami na przyszłość i znakomitym potencjałem w zarządzaniu i kreowaniu przez samych właścicieli.„Zielona energia” ma przyszłość w biznesie, a oni na tym zbudowali swoją firmę i nieustannie szukają innowacyjnych rozwiązań. Sądzę, że w przyszłości mogą się doczekać skokowego rozwoju.

Z tych obserwacji staracie się wyciągać wnioski do własnych działań?

Tak, stąd nasze zaangażowane prace, by powstał w Jasionce budynek Podkarpackiego Parku Biznesowego „Aeropolis”, który przyciągnie usługi dla biznesu nie tylko w formie wynajmu powierzchni, ale chociażby dużej i wygodnej restauracji oraz firm, które będą wsparciem dla biznesu produkcyjnego. Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na budowę siedziby Podkarpackiego Parku. Łopatę pod budowę chcielibyśmy wbić w pierwszym kwartale 2021 roku, a w połowie 2022 roku zakładamy, że czteropiętrowy budynek o powierzchni 3 500 m kw., wpisujący się w kompleks Inkubatora Technologicznego, będzie gotowy do wykorzystania. 

„Aeropolis” od ponad dekady skupia na sobie powszechną uwagę, ale Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego swoją uwagą obdarza nie tylko Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, ale też ekonomię społeczną, która jest ważna, ale nie zawsze doceniana, bo nie tak spektakularna jak biznes.
Reklama
 
„Aeropolis” był regionalnym pomysłem na stworzenie mechanizmu wspomagającego gospodarkę. I to się znakomicie udało. Uważam, że jeszcze 10 lat temu nikt nie przypuszczał, że w ciągu dekady uda się osiągnąć tak spektakularne efekty. To kolejne potwierdzenie tezy, że warto, także w samorządzie, myśleć w perspektywie nie 2-3 lat, ale dekad. To też dowód na to, że Agencja powinna realizować projekty, które dzisiaj nie do końca jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, ale mające wszelkie atuty, by stać się sukcesem w perspektywie 10-20 lat. Podobnie jest z ekonomią społeczną, na której nie zbudujemy sukcesu gospodarczego, ale uchronimy setki, nawet tysiące osób przed wykluczeniem społecznym, co w takim regionie jak Podkarpacie, ma ogromne znaczenie.
 
Tylko od początku 2020 roku rozpoczęliśmy realizację dwóch projektów ROWES I oraz ROWES II wartych prawie 45 mln zł, które zostaną zainwestowane w powiatach: rzeszowskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim, strzyżowskim, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, tarnobrzeskim, mieście Tarnobrzeg i w mieście Rzeszów. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy w przedsiębiorstwach społecznych. I tak, jak jesteśmy dumni z 6,5 tys. osób zatrudnionych w firmach nowoczesnych technologii w Jasionce, tak samo cieszy nas praca dla prawie 450 osób, które żyły na granicy ubóstwa i wykluczenia społecznego, a tylko w tym roku przystąpiły do programu. Sama ekonomia społeczna, choć trudna i mało spektakularna, ma ogromne znaczenie i nie zamierzamy z niej rezygnować.
 
Jest jeszcze jeden element wart zauważenia, a mianowicie dostępność plus. To nazwa ogólnokrajowego programu służącego poprawie dostępności we wszystkich aspektach, a więc też element walki z wykluczeniem. Realizujemy pilotaż tego programu, który obejmuje poprawę dostępności w szkołach na terenie całego kraju. Chcemy stać się znaczącą instytucją w naszym regionie w zakresie dostępności, a wydatkowanie niemal 50 mln zł w kolejnych latach pozwoli nam ugruntować wiedzę i praktycznie rozpocząć inicjowanie tego procesu.
Reklama
 
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego to też wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a za pośrednictwem RARR mogą się starać o różnego rodzaju dotacje i pożyczki. 
 
Jesteśmy ważnym na rynku pośrednikiem pożyczek dla biznesu, który dopiero rozpoczyna swoją działalność oraz dla firm już funkcjonujących. Nasi pożyczkobiorcy często do nas wracają i wygląda na to, że wypełniamy pewną lukę na rynku bankowym. Obecnie dysponujemy sześcioma produktami pożyczkowymi. Dla już działającego biznesu mamy dwa typy pożyczek standardowych oraz płynnościową. Tylko w tym roku w ramach pożyczek standardowych wsparliśmy 118 przedsiębiorców na kwotę ponad 25,5 mln zł. Pożyczki płynnościowe trafiły do 88 firm i wyniosły ponad 24 mln zł.
 
Dla osób planujących rozpoczęcie działalności proponujemy trzy pożyczki; dwa rodzaje mikropożyczek i pożyczkę na start. Z tej ostatniej skorzystało 165 osób, a wypłaty przekroczyły 6 mln zł, w mikropożyczkach wypłaconych zostało 274 tys. zł. Wszystkie pożyczki są poniżej 1 procenta w skali roku, a pożyczka płynnościowa jest bezprocentowa.

Kilka tygodni temu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na Podmiejską Kolej Aglomeracyjną i w połowie 2023 roku w 14 minut dojedziemy do lotniska w Jasionce, a tym samym do „Aeropolis”. To będzie kolejna rewolucja w Parku?
 
I tak, i nie. W samym Parku prawie wszystkie grunty zostały sprzedane. Zostało nam już tylko nieco ponad 10 hektarów wolnych terenów, ale kolej zrewolucjonizuje jakość funkcjonowania Parku oraz przestrzeń wokół PPN-T. Już dziś przygotowujemy plany, jak będzie można podróżować po strefie wysiadając z kolei na przystanku przy lotnisku. Będzie to z ogromną korzyścią dla firm działających w Parku, gdzie na parkingach nie mieszczą się już samochody pracowników. Sam wjazd i wyjazd ze strefy w godzinach szczytu jest męczący i zabiera bardzo dużo czasu. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna będzie też nieprawdopodobnym ułatwieniem dla osób z miejscowości położonych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Rzeszowa, którzy zostawiając samochody na parkingach pod miastem, w kilkanaście minut bez problemu dotrą do „Aeropolis”. Sam będę jedną z tych osób, która przy każdej okazji wyjazdu do „Aeropolis” będzie korzystać z kolei. Lada moment doczekamy się też otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, który w takim otoczeniu biznesu powinien być dużą inspiracją dla dzieci i młodzieży z całego Podkarpacia. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-10-06 08:48
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-10-05
USD 4,8380 -0,48%
EUR 4,8128 +0,25%
CHF 4,9299 +0,17%
GBP 5,5269 -0,09%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.