Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Jeszcze w tym roku w Boguchwale ma powstać Akademia Piłkarska Stali

A A A
Tomasz Ryzner

Dodano: 18-01-2021

Fot. Archiwum Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów

Fot. Archiwum Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów

Stal Rzeszów przeznacza spore pieniądze na swoją Akademię Piłkarską, szkoli w niej tłum młodych futbolistów, ale nie zamierza na tym poprzestawać. Już w tym roku chce rozpocząć budowę ośrodka szkoleniowego, który należałby do największych i najnowocześniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej. Plany zakładają budowę jedenastu boisk, szkoły sportowej, hali sportowej, kortów tenisowych i nie tylko. Możliwe, że cały kompleks powstanie w nieodległej od Rzeszowa Boguchwale. Jego koszt może sięgnąć kilkudziesięciu milionów złotych.
 
Odkąd firma Fibrain została głównym sponsorem klubu z Hetmańskiej, na rzecz szkolenia młodzieży popłynęły w nim więcej niż pokaźne środki. Wystarczy nadmienić, że z budżetu na jeden sezon, który oscyluje w granicach 12 milionów złotych, aż dwie trzecie przeznaczane jest na szkolenie dzieci i młodzieży. Można zaryzykować twierdzenie, że takiego podziału środków nie ma w żadnym innym klubu w kraju.
Reklama
 
Rafał Kalisz, wiceprezes Firbainu i prezes Stali, marzy o sukcesach w piłce seniorskiej, nie szczędzi środków na pierwszą ekipę biało-niebieskich, która półtora roku temu awansowała do drugiej ligi. Pół roku temu wejście na zaplecze ekstraklasy okazało się za trudnym zadaniem, ale szef stalowców nie jest w gorącej wodzie kąpany i spokojnie podchodzi do tematu. Chciałby, aby drużyna zdołała się wspiąć do elity przy daleko większym udziale wychowanków. Właśnie z tą myślą, półtora roku temu Stal powołała do życia Akademię Piłkarską.
 
- Oczywiście marzą nam się duże sukcesy, ale w pierwszej kolejności chcemy wychowywać dzieci na fajnych, świadomych ludzi, a dopiero w drugiej kolejności na piłkarzy – podkreśla prezes klubu ze stolicy Podkarpacia. - W żadnym razie nie zapominamy o drużynie seniorskiej, ona będzie się rozwijać, a mogę zdradzić, że plan jest taki, abyśmy w cztery lata weszli na poziom ekstraklasy. Tylko wtedy będzie możliwe, aby najbardziej utalentowani piłkarze nie uciekali do klubów jak Legia Warszawa czy Zagłębie Lubin, które mają odpowiednie ośrodki, infrastrukturę, drużyny w elicie i są magnesem dla młodzieży.
 
Nie gorzej niż w Warszawie
 
Stal posiada coraz lepszą markę, jeśli chodzi o szkolenie najmłodszych, mówi się o niej w mediach ogólnopolskich (niedawno gościł na Hetmańskiej Roman Kołtoń ze swoim programem „Prawda Futbolu”), ale potrzebuje jeszcze czasu, aby stać się skuteczną konkurencją dla klubów z czołówki kraju.
 
- Bywa, że łatwiej nam ściągnąć utalentowanego chłopaka ze Śląska, z Mazowsza niż z Podkarpacia – mówi Michał Wlaźlik, dyrektor Stali. - A przecież trenerzy w Warszawie czy Lubinie nie szkolą lepiej od naszych. Różnica jest taka, że dziecko jest rzucane na głęboką wodę, ma rzadki kontakt z rodzicami i bywa, że nie daje sobie rady i wraca z powrotem z przetrąconą psychiką. Mamy już takie przykłady. Próbujemy potem wszystko wyprostować, przywrócić młodych, zdolnych na odpowiedni poziom, natchnąć ich wiarą w siebie, ale nie zawsze to się udaje, względnie trwa bardzo długo.
Reklama
 
Osiem milionów wydaje się pokaźną sumą, taka kwota niejednokrotnie stanowi budżet drużyn pierwszoligowych, ale akademia Stali to nie dwudziestu paru graczy, a około pół tysiąca. 
 
- Mogę powiedzieć, że na sam transport przeznaczamy około miliona złotych. Dowozimy młodzież nie tylko na terenie Rzeszowa, ale też z takich miast jak Przeworsk czy Ropczyce. Do dyspozycji młodych piłkarzy zawsze jest kilka busów, w czym pomaga na przykład współpraca z Toyotą – informuje dyrektor Stali. - W klubie zatrudniona jest duża grupa trenerów, bo chodzi o to, aby każdy prowadził w czasie zajęć nie trzydziestu zawodników, ale kilkunastu. Tylko wtedy możliwa jest właściwa obserwacja i indywidualizacja treningu. Poza tym trenerzy często gęsto spotykają, mają czas, aby wymienić doświadczenia, poszerzać kreatywne myślenie.
 
- W najmłodszych grupach trener ma pod opieką tylko ośmiu zawodników – mówi nam Krzysztof Hus, wychowanek Stali, jeden z trenerów rzeszowskiego klubu. - W takiej sytuacji można zwrócić uwagę na każde dziecko, zauważyć szczegóły, detale, które pozwalają polepszyć jakoś szkolenia. 
 
Prezes Stali zwraca uwagę na relacje na linii trener – młody piłkarz. - Pamiętam, że w szkole często bałem się złych ocen, a niekiedy brały się z tego, że brakowało odwagi, aby zwyczajnie spytać nauczyciela o to, czego się nie rozumie. U nas dziecko wie, że nie ma się czego obawiać. Że w każdej chwili może zadać pytanie trenerowi, powiedzieć, że coś jest dla niego niejasne – podkreśla szef klubu.

Taniec, akrobatyka i… oddychanie
 
Odpowiednio wysoki budżet powoduje, że szlifowanie piłkarskich talentów może się odbywać na wielu płaszczyznach, z których zajęcia z piłką nie są jedynymi. 
Reklama
 
- Zatrudniamy czterech trenerów przygotowania mentalnego, którzy pracują nie tylko z dziećmi, ale też z trenerami, a także z rodzicami zawodników – stwierdza Rafał Kalisz. - Piłka piłką, ale ważny jest trening uzupełniający, dlatego nasze dzieci mają zajęcia z akrobatyki, zapasów, tenisa stołowego, czy tańca towarzyskiego. To ostatnie podpatrzyliśmy, gdy gościliśmy w Dynamie Zagrzeb. Taniec poprawia koordynację, akrobatyka elastyczność, a tenis wyrabia szybkość reakcji. Planujemy też trenowanie skoków do wody, które swego czasu sam uprawiałem. One też wzbogacają charakter, osobowość. Wszędzie szukamy nowinek. Gdy nasza delegacja przebywała w słowackiej Żylinie, mogła się przyjrzeć treningom z oddychania sportowego. To też mamy zamiar wykorzystać w szkoleniu.
 
Żylina, Zagrzeb to nie jedyne miejsca, gdzie trenerzy Stali szukają inspiracji. W ostatnich kilkunastu miesiącach delegacje z Hetmańskiej przyglądały się, jak szlifowanie piłkarskich talentów odbywa się w akademiach Benfiki Lizbona, Borussia Dortmund, Unionu Berlin, Herthy Berlin.
 
- Nawiązaliśmy również współpracę z AS Romą, a w planach mamy wizyty w tak uznanych firmach jak Ajaks Amsterdam czy Manchester United – wymienia prezes Stali.
 
Boguchwała, Krasne i nie tylko 
 
Mimo pandemii Akademia Stali stara się działać pełną parą. Jest oczkiem w głowie szefów klubu, ale w tym roku klub chcę podjąć jeszcze większe wyzwanie – budowę ośrodka szkoleniowego z prawdziwego zdarzenia. 
 
- Nie chcę być posądzony o arogancję, ale po tym, jak odwiedziliśmy ośrodki w europejskich klubach uważam, że nie mamy powodów do kompleksów. Nie posiadamy na razie tak bogatej infrastruktury, ale nie szkolimy wcale gorzej. Benfica czy inne tuzy wyprzedzają nas o kilkanaście lat, ale jestem pewien, że możemy ich gonić i za jakiś czas dogonić – uśmiecha się Wlaźlik.
Reklama
 
- Na razie wszystko znajduje się w fazie projektowania – zaznacza prezes Stali. - Wstępnie planujemy budowę jedenastu boisk, w tym trzech o sztucznej nawierzchni. Obok chcemy postawić szkołę, hotel, specjalistyczne gabinety. Jeśli wszystko wypali, będziemy mieć możliwości porównywalne z Legią Warszawa czy Lechem Poznań. Jakość szkolenia będzie jeszcze lepsza, a do tego łatwiej będzie utrzymać największe talenty na miejscu.
 
Działacze chętnie mówią o planach rozwoju infrastruktury, ale pytani o lokalizację ośrodka na razie niechętnie dzielą się informacjami. - Nie lubię się chwalić rzeczami, które nie są dopięte. Wolę pracować w ciszy i pokazywać dopiero efekty. Zdradzę jednak, że taka baza jest projektowana od ponad roku. Myślę, że będzie to jeden z większych ośrodków w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział niedawno w jednym z wywiadów Rafał Kalisz. 

Wolne 35 hektarów
 
Udało nam się jednak dowiedzieć, że Stal rozważa Boguchwałę, jako miejsce inwestycji. Atutem tej lokalizacji byłaby choćby tamtejsza strefa ekonomiczna. Potwierdza to Wiesław Kąkol, burmistrz miasta. - Odbyliśmy z szefami Stali kilka spotkań i ustaliliśmy, że mamy zbieżne cele. Mamy za sobą pierwszy etap, na który złożyła się między innymi analiza techniczna. Teraz nastąpi drugi etap, czyli przetarg na realizacje tego zadania. Może zgłosić się Fibrain, ale może też inna firma. 

Gdyby Fibrain postawił na Boguchwałę, ośrodek powstałby po wschodniej stronie miasta, nieopodal Wisłoka. - Mamy tam 35 hektarów do zagospodarowania – informuje Kąkol. - Wstępnie ustalenia zakładają, że w zamian za sprzedaż tego terenu, Stal wybudowałaby w Boguchwale kryty basen, czyli inwestycja o której od dawna myślimy. Mogliby z niego korzystać piłkarze Stali, ale też ośrodek nie byłby zamknięty dla mieszkańców naszego miasta.
Reklama
 
Szefowie Stali nie przesądzają na razie sprawy (wspominają jedynie, że interesuje ich teren wielkości około 20 hektarów) - Boguchwała to jedna z opcji. Pojawił się temat Świlczy, Trzebowniska, a ostatnio mieliśmy też propozycje ze strony Krasnego – informuje nas dyrektor Stali.
 
Za jeden ar wspomnianych terenów nad Wisłokiem trzeba zapłacić 5-7 tys. zł. Wybudowanie całego kompleksu pochłonęłoby od 30 do 50 milionów złotych (połowę kwoty miałoby wziąć na siebie Ministerstwo Sportu). - W maju chcielibyśmy podpisać umowę z inwestorem. Może to będzie Fibrain, a może nie. Trzeba poczekać na rozwój wydarzeń – dodaje burmistrz Boguchwały.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-01-14 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-01-14
USD 3,9597 +0,34%
EUR 4,5372 +0,23%
CHF 4,3466 +0,51%
GBP 5,4387 +0,33%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.