Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Mały bizness nie ma lekko - bariery w rozwoju

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 21-11-2012

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

Wysokie koszty pracy, zatory płatnicze, utrudniony dostęp do kapitału – to, zdaniem przedsiębiorców prowadzących mikro i małe firmy, główne bariery ograniczające ich rozwój. Zdaniem dra Krzysztofa Kaszuby, rektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, liczy się jeszcze coś innego: mały biznes rozwija się wtedy, gdy gospodarstwa domowe mają poczucie bezpieczeństwa. A obecnie takiego poczucia, jego zdaniem, nie mają.

- Prowadzenie małego biznesu to w Polsce kiepski pomysł na życie – śmieje się współwłaścicielka firmy zatrudniającej 10 osób (nazwijmy ją panią A). Zaraz jednak dodaje: - Jeżeli miałabym pracować u kogoś za grosze, to wolę być na swoim.

Za wysokie koszty pracy
 
By być na swoim, pani A kilka lat temu założyła firmę wraz z przyjaciółmi. Praktycznie od zera. Mieli jedynie pomysł, zapał do pracy i wiarę, że się uda. Udało się utrzymać firmę i umocnić jej pozycję w branży. Wielkich kokosów jednak z niej nadal nie ma. Pani A, zapytana o to, co najbardziej przeszkadza w prowadzeniu firmy, bez namysłu wymienia bardzo wysoką składkę ZUS-owską, wynoszącą dziś prawie 1000 zł. Trzeba tu dodać, że skutkiem obciążeń związanych z obowiązkowymi, pozapłacowymi kosztami pracy, tzn. kosztami ubezpieczeń emerytalnych, zdrowotnych, macierzyńskich, rodzinnych itd., jest to, iż firmy niechętnie zatrudniają na etatach. - Żeby wypłacić pracownikowi niewygórowaną przecież pensję w wysokości 2 tys. zł „na rękę”, firma ponosi koszty rzędu ponad 3 tys. zł – przypomina pani A. Uważa także, że to nie w porządku, iż VAT odprowadza się od wystawionych, a nie od zapłaconych faktur. - Urzędu skarbowego nie obchodzi, czy te faktury zostały zapłacone w terminie, ba! czy w ogóle zostały zapłacone – oburza się pani A. Skądinąd sam VAT też jest horrendalnie wysoki: jego stawka niemal na wszystko wynosi już 23 proc.
   
Reklama
Jednak, zdaniem Krzysztofa Kaszuby, nawet wysokie koszty pracy nie byłyby tak dotkliwe dla firm, gdyby miały one możliwość spokojnego i stabilnego działania. Tak jednak nie jest. Poważnym utrudnieniem jest niestabilność regulacji prawnych, uniemożliwiająca planowanie działalności, oraz ich niejasność, powodująca, że przedsiębiorcy są zdani na łaskę i niełaskę urzędników skarbówki.   

Bank nie jest „dobrym wujkiem”
   
Przedsiębiorca B to młoda kobieta. Od kilku miesięcy wraz z narzeczonym prowadzą firmę świadczącą usługi komputerowe i drukarskie. Firma zaczyna się pomału „kręcić”, mają coraz więcej zamówień, jednak ledwo-ledwo wiążą koniec z końcem. Ich największym problemem okazał się brak kapitału „na wejściu”. Pani B mówi, że gdyby na początku znalazł się „dobry wujek”, który pożyczyłby im, powiedzmy, 50 tys. zł, byłoby im o wiele łatwiej. Niestety, takiego „dobrego wujka” nie mieli. W takiej roli na pewno nie wystąpi bank, dla którego takie firmy są niewiarygodne, gdyż nie potrafią wykazać się ani wystarczająco długą historią działalności, ani odpowiednimi aktywami niezbędnymi do zabezpieczenia pożyczek. Ponadto, jak mówi pani B, firma działa na rynku zbyt krótko, a więc nie jest jeszcze na tyle wiarygodna dla kontrahentów, by zgodzili się oni skredytować – w formie zaliczki - zakup materiałów potrzebnych do wykonania zlecenia. Pozostaje więc poszukiwanie prywatnych źródeł finansowania (czyt. pożyczki od rodziny lub znajomych). Albo staranie się o pożyczkę u pośredników finansowych, np. w funduszach pożyczkowych. Problem w tym, że wiedza o nich nie jest jeszcze zbyt powszechna. W każdym razie pani B nic na ich temat nie wiedziała.
   
Reklama
Krzysztof Kaszuba zaleca tu rozsądek. - To prawda – mówi ekonomista – że bankowe źródła finansowania są w Polsce droższe i trudniejsze do zdobycia niż w innych krajach. Jednak to, że ktoś mówi: „mam pomysł, dajcie mi 50 tys. zł”, to jeszcze nie jest wystarczający powód, by bank takiego kredytu udzielił. W biznesie trzeba startować z wkładem własnym, bądź wykorzystując rodzinne zasoby finansowe. Choć zgadzam się, że rozwiązania typu „venture capital” są stosowane przez banki zbyt rzadko.

Zatory płatnicze potrafią „wykończyć” małą firmę
   
Kolejny problem to tzw. zatory płatnicze, czyli sytuacje, kiedy firmy, które nie otrzymały zapłaty za wykonaną robotę (lub otrzymały ją z wielkim opóźnieniem), wpadają w tarapaty finansowe i same przestają płacić kontrahentom. W ten sposób tworzy się „łańcuszek”: jedna firma ciągnie drugą w dół. Moje rozmówczynie są zgodne, że kilka nie zapłaconych faktur opiewających na kilka tysięcy złotych jest w stanie „rozłożyć” każdą niewielką firmę. Problem dotyczy mniejszych firm głównie dlatego, że te duże mają większe zasoby środków obrotowych, łatwiej mogą też skorzystać z bankowego kredytu. 
  
- Praźródłem większości zatorów płatniczych jest postępowanie największych przedsiębiorstw, które nie płacą podwykonawcom – uważa Krzysztof Kaszuba. - Weźmy to, co się działo przy budowie autostrad. Miało to wymiar „przestępczości zorganizowanej”, wymierzonej w małe firmy.
 
Poszukiwany mężczyzna w średnim wieku
   
Zdaniem pani A, prowadzenie małego biznesu jest dziś kiepskim interesem także dlatego, że właściciel – jeżeli jest uczciwy – ogląda wypłatę jako ostatni. Wtedy, gdy zaspokoi już wszystkie zobowiązania, z płacami pracowników na czele. I wtedy, gdy jeszcze jest co oglądać. - Bywało i tak, że brałam niewielką pensję, zdarzało się, że w ratach – wspomina pani A. Dalej: firmy, które działają na tzw. styk, nie mają kapitału, który można by przeznaczyć na inwestycje. A wiadomo: kto nie inwestuje, ten przestaje być konkurencyjny. Plusem niewielkich firm jest natomiast konieczność racjonalizacji kosztów. Nie ma przerostów zatrudnienia, bo firmy po prostu na to nie stać, nie szasta się pieniędzmi na rzeczy niepotrzebne.
Reklama

Gospodarstwa domowe muszą mieć poczucie bezpieczeństwa
   
Krzysztof Kaszuba proponuje, by w tych rozważaniach sięgnąć także po zjawiska, o których mówi się mniej, a które przy ocenie warunków, w jakich działają niewielkie firmy, wydają mu się kluczowe. Po pierwsze, jego zdaniem, „mali karmią się przy większych”, tzn. z reguły są podwykonawcami drobnych produktów i usług.- Jeżeli gospodarka się rozwija i silne przedsiębiorstwa są producentami produktów finalnych, to ci mali mogą z nimi kooperować z dobrym skutkiem – uważa ekonomista. - Jednak jeśli duże przedsiębiorstwo jest jedynie wykonawcą elementów produktu finalnego, to możliwości małej firmy są mniejsze.
   
Druga sprawa: małe firmy, zdaniem Kaszuby, rozwijają się wtedy, gdy gospodarstwa domowe  czują się na tyle stabilne i bezpieczne, że nie boją się konsumować. Kiedy jednak członkowie rodziny są zagrożeni np. utratą pracy, to słabnie ich zainteresowanie zakupem towarów i usług. Obecnie, według rektora WSZ, większość gospodarstw domowych takiego poczucia bezpieczeństwa nie ma.
   
Wreszcie, system prawny. Zdaniem Kaszuby, ten, który budujemy od ponad 20 lat, jest chory. - Stworzyliśmy znakomite warunki dla rozwoju potężnych grup finansowych – banków, funduszy inwestycyjnych itd. Polacy są „niewolnikami” tych instytucji - uważa ekonomista. - Natomiast prawo powoduje ubezwłasnowolnienie małych podmiotów poprzez wysokie koszty prowadzenia sporów i długie procedury.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-08-11 08:28
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-08-10
USD 4,6112 +0,42%
EUR 4,7138 +0,25%
CHF 4,8454 +0,45%
GBP 5,5775 +0,23%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.