Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Firmy rodzinne. Blaski i cienie

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 21-11-2012

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

Najtrudniejsze są początki. Praca od świtu do nocy, by zbudować firmę. Gdy wszystko jest już dobrze ustawione, można trochę „wyluzować”. Ale prowadzeniu biznesu zawsze musi towarzyszyć świadomość, że nie można podejmować zbyt ryzykownych decyzji, bo odpowiada się całym swoim majątkiem.

Zdaniem Andrzeja Sawickiego, rzeszowskiego ekonomisty, firmy rodzinne są stabilne, tzn. funkcjonują zazwyczaj w długim okresie czasu. Są też efektywne, potrafią racjonalizować koszty. Te uwagi na pewno dotyczą dwóch firm, które odwiedziliśmy.

Od jednego auta do kilku firm
 
Czesław Altamer ze Świerczowa k. Kolbuszowej zaczynał pracę „na swoim” jako kierowca. Sam, z jednym samochodem odkupionym na raty od mieleckiego PKS, który wcześniej… zwolnił go w ramach redukcji zatrudnienia.
   
Pierwszą, jednoosobową firmę „Altamer Czesław. Usługi transportowe”, założył w 1991 r. Dysponował tylko jednym samochodem, więc musiał sam, dniami i nocami, jeździć po Polsce. W pierwszym sezonie woził owoce do leżajskiego Horteksu, później przez dwa lata woził po Polsce meble z Kolbuszowskiej Fabryki Mebli. Kiedy fabrykę kupił Niemiec, zaczęło się wożenie mebli do Europy Zachodniej. Dzieci były jeszcze małe, żona zajmowała się domem. Gdy kupił kilka samochodów, musiał zatrudnić kierowców.
Reklama
 
Droga do zarządzania
     
- Rozwijałem firmę, kupowałem kolejne samochody, ale ponieważ nie miałem wystarczająco dużo pieniędzy, założyliśmy spółkę „Oka”. Nazwa została utworzona od pierwszych liter nazwisk wspólników: Ozimek, Kukułka, Altamer – opowiada Czesław Altamer. – Po pewnym czasie spółka została rozwiązana, a od 1995 r. firmę prowadzimy  wspólnie z żoną. Nie zmienialiśmy jej nazwy.
 
„Oka” Spedycja sp.j.  zajmuje się transportem krajowym i międzynarodowym (głównie do Europy Zachodniej) oraz spedycją. Zatrudnia 20 pracowników, w tym 16 kierowców. W firmie pracuje jako mechanik i kierowca syn pana Czesława, Piotr, oraz córka Paulina. – Wystawia faktury i podpatruje, jak pracują spedytorzy – mówi ojciec. Druga córka Katarzyna założyła swoją firmę: kupili ze wspólnikiem TIR-a i teraz on jeździ dla „Oki”, a ona zajmuje się prowadzeniem księgowości. Naprawami samochodów zajmuje się firma „Mechanika Samochodowa, Malarstwo i Lakiernictwo”, należąca do żony pana Czesława i zatrudniająca jednego mechanika.
 
Kilka lat temu Czesław Altamer wspólnie ze Stanisławem Kapustą kupili niszczejącą halę produkcyjną o powierzchni 1500 m kw. Akurat upadła firma spod Krosna, która produkowała materace dla Kolbuszowskiej Fabryki Mebli, więc niemiecki właściciel zaproponował panu Czesławowi i jego wspólnikowi, by się tym zajęli. Po namyśle zgodzili się. W odnowionej hali produkują materace i meble. Firma „Alka” zatrudnia już ok. 40 osób. Syn pana Czesława, Arkadiusz, jest w niej kierownikiem produkcji mebli, córka Ewelina pracuje na produkcji. – Z dziewiątki moich dzieci zatrudniam piątkę, reszta jeszcze się uczy – podsumowuje Czesław Altamer.

Budowanie firmy trwało 10 lat
Reklama

Rzeszowska firma „Promat” działa na rynku od wiosny 1992 r. Zajmuje się  sprzedażą hurtową i detaliczną wyrobów hutniczych, wykorzystywanych w budownictwie indywidualnym i przemysłowym. Jej klienci to głównie firmy budowlane. Właścicielem „Promatu” jest Barbara Rosół. Od początku w prowadzeniu firmy pomaga jej mąż Jan, choć od pewnego czasu – ze względu na problemy zdrowotne – jest zmuszony tę pomoc ograniczać.
 
Najtrudniejsze były początki. Pani Barbara zajmowała się administracyjno-biurową stroną działalności firmy, pan Jan był kierowcą, operatorem dźwigu, zaopatrzeniowcem, a nawet prezesem. Oznaczało to dla nich pracę od rana do wieczora. Pierwszego pracownika, który pełnił jednocześnie funkcje magazyniera i kierowcy, zatrudnili dopiero po roku. Później dochodziły nowe osoby. – Zatrudnialiśmy tylko pracowników fizycznych do prowadzenia magazynu – opowiada Barbara Rosół. – We dwójkę z mężem zajmowaliśmy się zakupami, sprzedażą, fakturami, dokumentacją związaną z prowadzeniem firmy.

Jej budowanie trwało 10 lat. Zakończyło się w momencie, gdy kupili, wcześniej dzierżawiony, plac magazynowy przy ul. Wetlińskiej (dziś Połonińska) ze zrujnowanym budynkiem bufetu po RPRI, który wyremontowali na siedzibę „Promatu”. – Wtedy firma „nabrała oddechu” – wspomina Barbara Rosół. Wyposażono w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie komputerowe budynek biurowy, zakupiono dźwig wieżowy do obsługi magazynu towaru, zmodyfikowano działania marketingowe i wdrożono System Zarządzania Jakością.  Państwo Rosołowie mogli po raz pierwszy od lat wyjechać na dłuższe urlopy. - Ale jeszcze osobno. Gdy ja jechałam na urlop, mąż zostawał w firmie i odwrotnie – podkreśla właścicielka. Dziś, jak przyznają, jest o wiele lżej, bo po tylu latach firma jest dobrze zorganizowana, a do pracowników mają pełne zaufanie. Obecnie zatrudniają w magazynie i dziale handlowym 12 osób. Księgowość prowadzi w siedzibie firmy zewnętrzne biuro rachunkowe.
Reklama
 
Nie da się oddzielić pracy i domu

Czesław Altamer przyznaje, że firmę rodzinną, czy też zatrudniającą rodzinę, prowadzi się ciężej. - Na dzieci człowiek nie krzyknie – śmieje się. Barbara i Jan Rosołowie zwracają uwagę na inny aspekt działalności: podkreślają, że decyzje podejmują bez kunktatorstwa, ale i bez brawury. – Trzeba uważać, z kim się zawiera kontrakty, bo właściciel odpowiada za nietrafne decyzje całym swoim majątkiem – podkreśla Jan Rosół. Zaletą firmy rodzinnej jest na pewno, zdaniem Barbary i Jana Rosołów, racjonalne planowanie wydatków. - Można zmieniać co chwilę sprzęt i wystrój biura, ale to nie są rzeczy, bez których nie można się obejść. My kupujemy tylko to, co niezbędne – podkreślają. Minusem jest to, że sprawy firmy są jednym z tematów domowych rozmów. - Nie da się oddzielić grubą kreską życia zawodowego od prywatnego – przyznaje Barbara Rosół. – To nie jest tak, że wychodzimy z biura, zamykamy drzwi, wchodzimy do domu i przestajemy myśleć o firmie. Jej sprawami żyje się cały czas.
 
Scheda po rodzicach

Często zarządzanie firmą rodzinną jest dziedziczone. - W tym nie ma nic złego, natomiast trzeba pamiętać, że nie zawsze jest tak, iż dzieci są tak samo dobrymi menedżerami jak rodzice – zwraca uwagę Andrzej Sawicki.
 
Czesław Altamer, zapytany o zatrudnianie dzieci, podkreśla, że dołączały one do już zbudowanych firm. Ale pan Czesław wiąże z nimi wiele nadziei. - Wierzę, że dzieci kiedyś po mnie te firmy przejmą i będą je prowadzić dalej – podkreśla. – Poumieszczałem je tam, gdzie była taka potrzeba – na produkcji, w biurze – po to, by poznały, na czym polega kierowanie taką firmą. Mają okazję obserwować, jak ja to robię, często rozmawiamy na ten temat. Cieszę się, że dzieci mogą u mnie pracować, tym bardziej, że w okolicy pracy nie ma. Barbara i Jan Rosołowie mają kilka scenariuszy związanych z przyszłością firmy. Scenariusz na jutro to lekkie odsunięcie się w cień, zostawienie pracownikom jeszcze większej swobody. Na pojutrze: że, być może, kiedyś firmę przejmie córka. Na razie studiuje na uniwersytecie w Wiedniu i chce zostać tłumaczem symultanicznym języka niemieckiego. Niby, mówią rodzice, można byłoby te dwie role pogodzić, ale… - Musimy dać jej czas, by sama zdecydowała o swej przyszłości.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-05-26 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.