Reklama

Biznes

Obowiązki pracodawcy i prawa pracownika podczas upałów

Artykuł Partnera
Dodano: 09.08.2013
6302_woda
Share
Udostępnij
Napływające gorące zwrotnikowe masy powietrza i upały, które towarzyszyły nam przez ostatni okres to trudny czas dla pracowników. W tych dniach warto w szczególny sposób o siebie zadbać. Także pracodawcy mają obowiązek chronić swoich pracowników m.in. poprzez zapewnienie bezpłatnych zimnych napojów.
 
Kodeks Pracy wyraźnie reguluje prawa pracowników, także w czasie upałów. – Pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników. Realizuje to zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pracy – mówi Agata Kowalik ekspert z firmy Doradca Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o. Podstawową zasadą jest dostarczanie wody zdatnej do picia lub innych napojów, niezależnie od warunków i temperatury.
 
Warto pamiętać, że jeśli wykonujemy pracę w tzw. warunkach szczególnie uciążliwych to zwiększa się lista naszych przywilejów. – Za tego typu pracę uznaje się zawód wykonywany na otwartej przestrzeni, przy temperaturze ponad 25° C, a także w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturze ponad 28° C. W takich przypadkach, niezależnie od zagwarantowania wody pitnej, pracodawca ma obowiązek zapewnić także odpowiednie zimne napoje – dodaje Agata Kowalik. Wywiązanie z tego obowiązku może zostać skontrolowane przez inspektora pracy. Gdy podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości, pracodawca może być pociągnięty do odpowiedzialności za wykroczenie na podstawie art. 283 § 1 K.p., za które grozi kara grzywny do 30 000 złotych.
 
Istotne jest także zabezpieczenie okien w pomieszczeniach. Światło słoneczne nie może utrudniać pracy, a dzieje się tak zazwyczaj, gdy okna znajdują się od strony południowej, ponieważ wpada przez nie najwięcej promieni słonecznych. Dlatego warto wyposażyć je w żaluzje, rolety, verticale lub każdy inny system, który ograniczy ilość wpadającego światła. Przepisy regulują również kwestię pracowników młodocianych, czyli osób które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Młodzież nie może pracować w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa niż 30°C, a względna wilgotność powietrza przekracza 65%. 
 
Warto również pamiętać, że podczas wykonywania pracy o charakterze szczególnie niebezpiecznym, m.in. roboty budowlane, prace w kanałach, czy prace na wysokości, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, gdy jej warunki stwarzają bezpośrednie zagrożenie życia. Przykładowo, podczas pracy na budowie w upale i bez zapewnionej wody pitnej, istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia, dlatego można odmówić wykonywania pracy. Pracownik zachowuje wtedy pełne prawo do wynagrodzenia. Co więcej, istnieje także możliwość skrócenia czasu pracy lub wprowadzenia dłuższych przerw w upalne dni. Kodeks pracy nie wyklucza takich rozwiązań, zależą one wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. 
 
W przypadku, gdy pracownik uważa, że jego prawa nie są respektowane może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Po każdej złożonej skardze inspektorzy mają obowiązek niezwłocznie skontrolować miejsce pracy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy