Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Kryzys w Polsce i na Podkarpaciu. Odwołany, czy nie?!

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 09-09-2013

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
Dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, współorganizator rankingu Złotej Setki Największych Firm Podkarpacia oraz Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, była wieloletnia prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, obecnie dyrektor Wydziału Certyfikacji i Funduszy Europejskich w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim byli gośćmi debaty, w ramach cyklu spotkań BIZNESiSTYL.pl „Na Żywo”, która w poniedziałek odbyła się w restauracji Oranżeria w Hotelu Rzeszów. Czy podobnie jak premier Donald Tusk, odwołali kryzys w Polsce?! Odpowiedź jest trochę bardziej skomplikowana, niż medialne harce słowne premiera Tuska na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
 
Ale po kolei. Kilka dni temu podczas otwarcia Forum Ekonomicznego w Krynicy, premier Donald Tusk ogłosił koniec kryzysu. Tylko, czy to, aby nie naiwne zaklinanie rzeczywistości, które nie koresponduje z faktami z ostatnich tygodni. A te są niepokojące: Sejm zgodził się na obniżony próg ostrożności w ustawie o finansach publicznych i deficyt budżetowy w 2013 roku wyniesie 51, 6 mld zł. VAT do 2016 roku utrzyma się na poziomie 23 proc., choć od 2014 roku miał być 22 procentowy. W końcu zmieszanie z OFE nawet dla laika jest czytelnym sygnałem, że rząd rozpaczliwie próbuje ratować finanse publiczne. 
Reklama

- Na pewno nie możemy opowiadać bajek, że kryzys skończył się wczoraj, czy przedwczoraj - stwierdził dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista. – Obiecuję, że pierwszy będę wykrzykiwał, że kryzys się skończył, ale pod warunkiem, że w ciągu najbliższych dwóch lat bezrobocie w Polsce spadnie do 6-7 procent. Obecnie jest dwucyfrowe, a na Podkarpaciu sięga 15, 5 proc. 
 
Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie zwrócił uwagę na samą definicję słowa kryzys. Jeśli popatrzeć na zestawienia przygotowywane przez Bank Światowy, właściwie najważniejszą instytucję finansową, to w gronie 180 najważniejszych krajów świata, tylko 10-15 procent z nich ma PKB poniżej zera, czyli w uproszczeniu możemy mówić, że są w kryzysie. Polska, której PKB ma obecnie 0, 8 proc. wzrostu gospodarczego, w teorii nie jest w kryzysie.
 
- Ale, gdy dyskutujemy o kryzysie, warto też spojrzeć na kategorie, o których często nie mówimy. To jest właśnie kategoria pracy, a w Polsce stopa bezrobocia jest dwucyfrowa. Kolejna kategoria, to dług zagraniczny. Ten w Polsce w 2002 roku wynosił około 80 mld euro, dziś to już jest 400 mld euro. Do tego rosnący deficyt budżetowy, który w tym roku w Polsce wyniesie rekordowe 51, 6 mld zł i gdy podsumować te konkretne wartości, to okazuje się, że sytuacja w Polsce jest trudna – mówił dr Kaszuba. - W gospodarce przyjmuje się, że jeśli pożyczamy 100 mln zł, to 40 mln zł przeznacza się na obsługę długu, zaś 60 mln zł na inwestycje, które będą kreować pieniądze na spłatę zadłużenia. Polskie samorządy, niestety, coraz częściej i coraz bardziej zadłużają się nie po to, by inwestować, ale by spłacać odsetki od zaciągniętych już wcześniej kredytów.

Tutaj nasunęły się pytania, jak bezmyślnie inwestowane są niekiedy pieniądze z kredytów i unijnych dotacji.
Reklama
 
Przykład? - Choćby Lotnisko w Lublinie, na które wydano 500 mln zł – wyliczał dr Kaszuba.  Tylko po co to komu, skoro Lublin od Warszawy dzieli 150 km i na warszawskie lotnisko można z Lublina dojeżdżać szybką koleją w godzinę. Ale samorządowcy nie kierowali się roztropnością, ale manią lokalnej wielkości. I tak mamy lotnisko za 500 mln zł, które może zwróci się za 100 lat, a w kolejnych latach trzeba będzie dokładać olbrzymie kwoty do jego utrzymania.
 
Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, dyrektorka Wydziału Certyfikacji i Funduszy Europejskich w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, przyznała, że z natury jest optymistką, choć bardzo racjonalnie patrzącą na świat i powołała się na raport Instytuty Badań nad Gospodarką Rynkową. Niezależnego, cenionego podmiotu analitycznego, a prognozy Instytutu na kolejne lata w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne są przyzwoite.  - Mamy wzrost PKB, troszkę spadło bezrobocie, rośnie nam popyt wewnętrzny. Mamy spory zastrzyk europejskich środków, w najbliższych latach prawie 2 mld zł euro w ramach programu Polska Wschodnia zostanie podzielone na 5 województw, czyli część tych pieniędzy otrzyma Podkarpacie, do tego trzeba doliczyć prawie 2 mld zł w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, jakie będziemy mieć do wydania w latach 2014-2020. To wszystko pozwala spokojnie oczekiwać na to, co zdarzy się w gospodarce polskiej i podkarpackiej w kolejnych miesiącach – podkreślała Jabłczyńska.

Oczywiście z punktu rozwoju gospodarczego Polski, Podkarpacia najważniejsze są inwestycje, które generują miejsca pracy, dlatego wszyscy musimy się interesować, jak samorządy regionalny wykorzystują pieniądze unijne i jak w najbliższej perspektywie chcą je wykorzystać. Nie sztuką jest się zadłużać, wielką sztuką jest sensownie brać kredyty i tak je inwestować, by przynosiły korzyści przez wiele lat.
Reklama
 
A prawda jest też taka, że w Polsce dług publiczny wynosi już 874 mld zł. Zadłużenie gigantyczne, czy równie gigantyczne korzyści? Z punktu widzenia mieszkańca Podkarpacia trochę trudno mówić o skoku cywilizacyjnym w naszym regionie, skoro ciągle nie mamy autostrady A4, drogi ekspresowej S19, ani szybkiej kolei.  
 
- Dlatego spróbujmy te pieniądze na lata 2014 -2020 wydać najrozumniej jak się da – przekonywała Kuźniar-Jabłczyńska. - I nie toczmy niekiedy sporów o jednego, czy dwóch urzędników, bo proszę mi wierzyć, muszą być profesjonalnie przygotowane osoby, które będą sprawowały kontrolę nad sensownym wydawaniem unijnych pieniędzy.
 
Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa obecny na debacie, przyznał, że nie jest entuzjastą, ani propagandy sukcesu, ani też nie skłania się ku skrajnemu czarnowidztwu kryzysowemu.  – Dostrzegam pozytywne i negatywne zjawiska w gospodarce kraju i poszczególnych regionów i od lat dochodzę do tego samego wniosku, że po prostu brakuje nam mężów stanu, którzy mieliby dość siły, determinacji oraz wizji, by gospodarczo i długofalowo rozwijać regiony, a co za tym idzie całą Polskę – mówił Dec.
 
Nasi goście pokusili się też o własne prognozy gospodarcze dla Polski i Podkarpacia na najbliższe miesiące.
 
Według Barbary Kuźniar-Jabłczyńskiej, najbliższe lata nie powinny być najgorsze, gdyż publikowane wskaźniki są obiecujące. - W najbliższej przyszłości otrzymamy z Unii pieniądze na lata 2014-2020. Budżet Rzeszowa jest ponad miliardowy, Urzędu Marszałkowskiego także. I tylko, obyśmy chcieli mieć wpływ, w miejscach gdzie żyjemy, na to, co się wydarzy w najbliższym otoczeniu. Strategia Rozwoju Województwa do 2020 roku bardzo szczegółowo określa, na co wydamy wspomniane prawie 2 mld euro. Wszyscy pilnujmy, by w dokumencie znalazły się rzeczy naprawdę ważne i wartościowe dla naszego regionu – zachęcała Jabłczyńska.
Reklama
 
Dr Krzysztof Kaszuba uznał, że szanse na optymizm gospodarczy są, ale wcześniej niezbędna jest zmiana systemu funkcjonowania kraju. - Jestem zwolennikiem wprowadzenie podatku obrotowego i zlikwidowania podatku CIT oraz obniżenia podatków osobom najbiedniejszym. Konieczna jest też optymalizacja wydawanych pieniędzy. Tak samo jak możliwie najszybsze dokończenie tego, co zaczęliśmy budować w Polsce i na Podkarpaciu w latach 2007 – 2013, dzięki temu mielibyśmy w końcu autostradę i szybką kolej.  I co najważniejsze, dbajmy, by solą ziemi Podkarpacia i Polski były małe i średnie firmy, bo one mają szanse tworzyć coś nowego, polskie marki, a dzięki temu być może uda się im zawojować region, Polskę, a może Europę i świat.

Pełna relacja z debaty, która odbyła się w Restauracji Oranżeria w Hotelu Rzeszów, ukaże się we wrześniowym numerze magazynu VIP Biznes&Styl.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-01-27 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.