Reklama

Biznes

Którędy pobiegnie rowerowa trasa z Rzeszowa do Łańcuta?

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 13.01.2022
59107_trasa
Share
Udostępnij
Bliżej drogi krajowej Rzeszów – Łańcut czy może aż przez Magdalenkę? Między samorządowcami Rzeszowa i Łańcuta, a także gmin Krasne, Chmielnik i Łańcut trwa dyskusja, którędy mogłaby poprowadzić rowerowa autostrada, łącząca dwa miasta. Jakie są ustalenia rozmów prowadzonych  w tym tygodniu?
 
We wtorek, 11 stycznia, w Kraczkowej odbyło się spotkanie przedstawiciel Rzeszowa i Łańcuta, a także gmin Krasne, Chmielnik i Łańcut w sprawie rowerowej autostrady. Ma mierzyć 20 km, a  najdłuższy jej odcinek będzie przebiegał przez Kraczkową.  
 
Z propozycją trasy, która byłaby turystycznym szlakiem widokowym wystąpił Jakub Czarnota, wójt gminy Łańcut. Jego zdaniem takie walory miałaby dwa warianty tras, które przedstawił podczas wtorkowego spotkania:
 
– Na ten moment najłatwiej byłoby poprowadzić ją przez naszą gminę wykorzystując istniejące odcinki dróg o niskim natężeniu ruchu. Częściowo można w tym celu wykorzystać również nowe, asfaltowe odcinki na terenie gminy Chmielnik. Taki wariant daje możliwość utworzenia trasy o niezwykłych walorach krajobrazowych – mówi Jakub Czarnota.
 
Jeden z pomysłów na trasę z malowniczymi widokami to poprowadzenie szlaku z Rzeszowa na Magdalenkę i w kierunku Woli Rafałowskiej. – Gmina Chmielnik wybudowała tam niedawno piękną, mało uczęszczaną trasę, która jest bardzo popularna wśród rowerzystów – zwraca uwagę Jakub Czarnota. 

Zdaniem Daniela Kunysza, rzeszowskiego radnego, który jest jednym z pomysłodawców budowy trasy, uwagę należy skupić jednak przede wszystkim na budowie drogi rowerowej, odseparowanej od ruchu samochodowego, która ułatwiłaby dotarcie do Rzeszowa dwuśladem. – Chciałbym, aby była to typowa autostrada rowerowa. Taka, która sprawi, że jazda rowerem będzie dla okolicznych mieszkańców alternatywą dla jazdy samochodem – mówi Daniel Kunysz, co oznacza, że bliższa jest mu trasa o umiarkowanej skali trudności.
 
W Łańcucie droga ma powstać z przedłużenia trasy rowerowej przy nowej obwodnicy, w kierunku Kraczkowej.  – Mamy tu część terenów potrzebnych pod budowę, resztę możemy na ten cel pozyskać. Nie powinno być to trudne – deklaruje Rafał Kumek, burmistrz Łańcuta. 

Marcin Brzychc, zastępca wójta gminy Krasne chciałby poprowadzić trasę bliżej drogi krajowej 94, ale przez tereny zielone. –  Wytypowaliśmy już najlepszy przebieg trasy przez naszą gminę. Wymaga on uzgodnień z właścicielami działek i Wodami Polskimi, bo widzimy ją w rejonie potoku Młynówka. Ale jestem optymistą w kwestii rozmów – mówi Marcin Brzychc.
 
Prezydent Konrad Fijołek jest za budową drogi oddzielonej od ruchu samochodowego, ale nie wyklucza innych wariantów. – Można je realizować niezależnie od siebie. Docelowo będziemy pracować nad autostradą rowerową, ale dopóki nie będziemy mieć wszystkich potrzebnych na ten cel terenów, można oczywiście fragmentami włączyć w jej przebieg ulice na terenie sąsiednich gmin, które w tej chwili służą samochodom. Trzeba je odpowiednio oznakować, aby zapewnić rowerzystom bezpieczeństwo – mówi prezydent Rzeszowa.
 
W Rzeszowie trasa miałaby biec w rejonie ul. Lwowskiej, aż w rejon hipermarketu Auchan. Podczas wtorkowego spotkania wybrano zespół przedstawicieli wszystkich gmin zainteresowanych projektem. Jego celem będzie ostateczne zatwierdzenie przebiegu trasy, a następnie praca nad jej realizacją. Samorządowcy liczą, że na wspólne przedsięwzięcie uda się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy