Reklama

Biznes

Czy uda się reaktywacja Uzdrowiska Latoszyn?

Anna Olech
Dodano: 04.03.2014
11207_IMG_5801
Share
Udostępnij
Władze gminy Dębica robią co mogą, by uzdrowisko w Latoszynie powróciło do życia. Aktualnie zabiegają o zabezpieczenie na ten cel 50 mln zł w Podkarpackim Regionalnym Programie Operacyjnym. To wydaje się jedyną szansą po nieudanych próbach znalezienia inwestora. 
 
Starania, by reaktywować uzdrowisko, które przed II wojną światową było równie popularne jak Krynica czy Szczawnica, podejmowane są przez gminę od wielu lat. Kilkukrotnie wydawało się, że udało się pozyskać inwestora. Niestety dziś jedyną szansą przywrócenia poddębickiego zdroju do przedwojennej świetności jest wsparcie władz województwa.
 
Komisja Zdrowia Sejmiku Województwa Podkarpackiego zwróciła się właśnie do marszałka regionu o zabezpieczenie kwoty, która pozwoliłaby uruchomić ponownie Uzdrowisko Latoszyn. Na stronie internetowej Gminy Dębica zamieszczono też informację, że także wójt Stanisław Rokosz zwrócił się do marszałka Władysława Ortyla o zabezpieczenie pieniędzy na ten cel w latach 2014-2020.
 
Mocną stroną miejscowości Latoszyn i Podgrodzie mają możliwości prowadzenia leczenia uzdrowiskowego w zakresie chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych i neurologicznych. Potwierdzone są one przez operat uzdrowiskowy i świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze naturalnych surowców i właściwości leczniczych klimatu. Natomiast Rada Ministra nadała tym sołectwom status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Dzięki temu dokumentowi gmina może starać się o utworzenie na wyznaczonym terenie Uzdrowiska Latoszyn Zakładu Przyrodoleczniczego, który wykorzystywałby wody lecznicze w kuracji. Przygotowano również koncepcję reaktywowania uzdrowiska oraz szans budowy Zakładu Przyrodoleczniczego „Latoszyńskie Łazienki Mineralne”.
 
– W myśl tej koncepcji pieniądze na budowę Zakładu Przyrodoleczniczego pochodziłyby w 85 procentach z funduszy unijnych, a 15 procent pochodziłoby z budżetu gminy i marszałka województwa – informuje na urzędowej stronie wójt Stanisław Rokosz.
 
Inwestycja jest ważna z punktu widzenia rozwoju gminy. W planach jest zatrudnienie 55 osób w bezpośredniej obsłudze Zakładu Przyrodoleczniczego oraz około 270 w otoczeniu inwestycji. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy